Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Mislio sam upravo to što je Goran rekao. Taj defrost je kratak a jedan od ciljeva je da za svaki slučaj očisti spoljnu od eventualnog leda, jer: led na spoljnoj jedinici ma kako tanak bio ipak je između cevi i vazduha, znači smeta. Što je led deblji veća je barijer koj smeta i sistem se sve manje uspeva da upije toplotu iz spoljnog vazduha. Znaš kad ti se u frižideru nakupi leda pa on sve više i više radi i napinje se da postigne zadatu temperaturu, e pa i klima isto tako.
A Daikin je poznat po tome da obraća pažnju na svaki wat koji se utroši.....sa što manje utrošenog dobiti istu količinu toplote. Ja verujem da je Daikin izračunao jako dobro svaki defrost i utrošenu količinu energije u njega, potrošnju ali i koristi od njega.
 
Jasno.

Spoljna Daikin 18ca ima 45 kila
Unutrašnja temp podešena na 23-24 C
prostorija cca 50m2
lagano gura....

ovo sa štednjom novaca mi baš matematički nije jasno
jer ako radi nepotreban defrost on posle toga pojača rad kompresora da bi nadoknadio nerad prethodnih par minuta
umesto da ide istim / nižim tempom i potrošnjom bez defrosta
to mi je logičnije od nepotrebnih defrosta
Procitaj ovaj blog, mozda ti sta pojasni

 
Procitaj ovaj blog, mozda ti sta pojasni

pročitao

ali po ovome ispada da prečesti defrosti baš i ne štede energiju kao što sam i ja posumnjao
sad ako je neki deblji minus još i da razumem ali ako nema vlage u vazduhu i temp oko nule česti defrosti osim trošenja energije baš i nemau puno smisla
ili imaju ?
 
Tacno tako. Ja se slazem sa tvojim zakljuckom. Potreban jeste ali je po mom misljenju glupost ako je precest, pogotovo ako vanjska jedinica nije zabijelila. Zasto je proizvodjac tako uradio ne bih ti znao reci.
Nisam ni ja inzinjer frigomehanike da ti mogu dati konkretno objasnjenje. Moja predpostavka je da je programiran za svaki slucaj da ga radi u odredjenom vremenskom intervalu na odredjenoj temperaturi(oko 0c). Valjda je tako jednostavnije.
 
pročitao

ali po ovome ispada da prečesti defrosti baš i ne štede energiju kao što sam i ja posumnjao
sad ako je neki deblji minus još i da razumem ali ako nema vlage u vazduhu i temp oko nule česti defrosti osim trošenja energije baš i nemau puno smisla
ili imaju ?
Procitao si glupost Italijana koji ima heat pumpu i nidje veze sa tvojom klimom.Blog pisan 2016 od tada fitmwere menjan 50 puta.Ne opterecuj se sa klimom napravio si dobar izbor.
 
Nije napravio loš izbor, ali ti malo stariji Daikini idu često u kontrolni defrost. O tome je već bilo reči, ja imam ftxb25c i isto oko 0 ide u defrost na sat vremena, doduše kratko traje. Mislim da na novijim modelima nisu baš tako napravili. Sve u svemu, tako je.
 
Update: isto! :rolleyes:🤷‍♂️:ROFLMAO:

Već dva defrosta od 8.45 do sad. Jedan je bio u 10 sati, drugi u 11:13.

Javio sam im da se ponovo dešava ista stvar... Poludeću.
 
Jel bi to onda trebalo znaciti da je do unutrasnje ? Da li je elektronika u obe jedinice posebna ili vanjskom upravlja unutrasnja ?
 
Postoji elektronika i u unutrašnjoj jedinici, pitao sam. Pošto je SJ zamenjena, ostaje da je neispravna unutrašnja jedinica. Šalje očigledno pogrešan signal spoljnjoj.

Majstori su korektni, preneće glavnom majstoru da se ista stvar dešava, pa će da mi jave šta je rešeno.
 
Postoji elektronika i u unutrašnjoj jedinici, pitao sam. Pošto je SJ zamenjena, ostaje da je neispravna unutrašnja jedinica. Šalje očigledno pogrešan signal spoljnjoj.

Majstori su korektni, preneće glavnom majstoru da se ista stvar dešava, pa će da mi jave šta je rešeno.
Povrat novca,tvoje angazovanje za novom klimom i montaza iste...ne vidim drugo resenjem sem da uzmes 9tku i ds ti oni to zamene o njihovom trosku.
 
Ima li realne razlike u kvalitetu, radu i potrosnji, izmedju imverter klima ili je samo u pitanju estetika i wi-fi ready

Vox iva 1 BTU 12. 39.000din
Vox iva 5 BTU 12. 40.9000 din
Vox iva 6 BTU 12. 42-45000 din


I da li je mozda

HISENSE EXPERT SMART BTU 12 (45.000din) bolja od Vox-ovih navedenih modela.

Treba mi odgovor sto pre obzirom da sutra moram da kupim klime.

Hvala.
 
Ima li realne razlike u kvalitetu, radu i potrosnji, izmedju imverter klima ili je samo u pitanju estetika i wi-fi ready

Vox iva 1 BTU 12. 39.000din
Vox iva 5 BTU 12. 40.9000 din
Vox iva 6 BTU 12. 42-45000 din


I da li je mozda

HISENSE EXPERT SMART BTU 12 (45.000din) bolja od Vox-ovih navedenih modela.

Treba mi odgovor sto pre obzirom da sutra moram da kupim klime.

Hvala.
Ako ne zelis da setas po kuci sa daljincem u ruci onda VOX,stabilan softver,vremenom ces zaboraviti gde ti se nalazi daljinski,
Imam dva, jedan iz 2017-te i jedan od prosle godine.
 
Nije napravio loš izbor, ali ti malo stariji Daikini idu često u kontrolni defrost. O tome je već bilo reči, ja imam ftxb25c i isto oko 0 ide u defrost na sat vremena, doduše kratko traje. Mislim da na novijim modelima nisu baš tako napravili. Sve u svemu, tako je.
pa ova 2 kom Daikina 12ce koje imam su 2019 i 2020 godište i ne idu u defrost tako često
doduše nisu na severnoj strani ako to ima neki uticaj
i pitanje pod kojim opterećenjem rade
imajući u vidu da je ova 18ca ovih 50tak m2 greje od šale
daleko od toga da sam nezadovoljan čak suprotno
nego su me zbunjivali ovi česti i kratki (po meni nepotrebni) defrosti
 
Na 18ci jutros -1C defrost prvi koji sam zapazio na 45 min
12ce daleko stabilnije rade ( mnooogo redji defrost )

ono sto posebno nervira je da nakon defrosta diže potrošnju na 1,5kw pa onda polako spusta
nema tu logike
umesto da radi u kontinuitetu na upola manjoj potrosnji
ne znam koji "japanac" je to programirao ali negde mu matematika nije bila jača strana
 
Moje klime jutros nisu imale ni jedan defrost, jeste temperatura bila 2 stepena ali je duvao vetar.
 
Moze li neko da mi da preporuku za univerzalne nosace za spoljasnju jedinicu hromirane ili pocinkovane da ne zardjaju za par godina :) ? Postavljacu inverter 12icu samo jos ne znam koji proizvodjac. Isto tako na zid uskoro postavljaj izolaciju 15cm pa bi taj nosac trebao biti duzi, jer bi se postavljao do zida.
 
Samo inox.
 
Moje klime jutros nisu imale ni jedan defrost, jeste temperatura bila 2 stepena ali je duvao vetar.
Ja Abmer komfort jos nisam nahvatao da radi defrost kada je sp.tem.u plusu...Nebitma je vlaznost..Mada verujem da je 35kv.izolovanog stana sa odlicnim pvc prozorima i sp.jed.od 34kg.za nju igračka..i to sa set.21-22c..fik.fan 2..
 
Ljudi, da li spoljna jedinica mora biti visa od unutrasnje ili niza ili je pak sve jedno.

Sto se tice spoljnih jedinica. Imam nadstersnicu od ploce betonske gde mi je ulaz u kucu, ona je sa gornje strane ravna pa sam mislio da tu stavim spoljne jedinice ali ce mi unutrasnje onda bidi nize od spoljnih Ili je bolje da kacim na spoljne zidove na nosace??
 
Ja prezadovoljan 917kw.za 45kv koje grejem.u.stanu.Abmer komfort.+Ta 3.5kw.masina za. ves,frizder,zamrzivač,masina za sudove..💸6.700💸😁
 

Prilozi

  • IMG_20230316_174710.jpg
    IMG_20230316_174710.jpg
    104.8 KB · Pregleda: 65
Ikebana, strogo da vodiš računa o razmacima propisanih pravilima ugradnje, nema veze dali je to tebi estetski lepo ili ne bitno je da je po pravilu. Ako se slaže estetika i pravilo onda super.
Posebnu pažnju da obratiš ako postavljaš dve spoljne jedinice, nikako jedna uz drugu! Klima uređaj je toplotna pumpa pa joj treba vazduha samo za nju, vodi računa o tome.
Mislim da danas više nema veze dali je SJ višlja ili niža od UJ ali ima veze kondenz crevo koje mora da ima stalan pad i mora biti niže od UJ. Pozz
 
Ja prezadovoljan 917kw.za 45kv koje grejem.u.stanu.Abmer komfort.+Ta 3.5kw.masina za. ves,frizder,zamrzivač,masina za sudove..💸6.700💸😁

Kod mene se greje slična kvadratura, račun 6000 (sve ukupno). Potrošeno oko 480 kW/h. Dve Midea Xtreme klime.
Na 18ci jutros -1C defrost prvi koji sam zapazio na 45 min
12ce daleko stabilnije rade ( mnooogo redji defrost )

ono sto posebno nervira je da nakon defrosta diže potrošnju na 1,5kw pa onda polako spusta
nema tu logike
umesto da radi u kontinuitetu na upola manjoj potrosnji
ne znam koji "japanac" je to programirao ali negde mu matematika nije bila jača strana
A zamisli ovu moju devetku koja danas na svakih sat vremena radi defrost. Ne zna se da li su bolji Japanci ili Kinezi. 😁:rolleyes: :ROFLMAO:
 
Čitam potrošnje , izolacije, COP-ove..... I razmišljam da je ovaj forum više učinio za energetsku efikasnost i ekologiju u Srbiji nego sva ministarstva za energetiku i ekologiju od 1990 godine naovamo. Realno i istinito.
 
Ljudi, da li spoljna jedinica mora biti visa od unutrasnje ili niza ili je pak sve jedno.

Sto se tice spoljnih jedinica. Imam nadstersnicu od ploce betonske gde mi je ulaz u kucu, ona je sa gornje strane ravna pa sam mislio da tu stavim spoljne jedinice ali ce mi unutrasnje onda bidi nize od spoljnih Ili je bolje da kacim na spoljne zidove na nosace??
Može da bude viša i niža spoljna jedinica ali u granicama koje svaki proizvođač propisuje.Maksimalna dužina i visina.Koje su klime u pitanju da pogledamo šta kažu uputstva.
 
Al kad povuce Daikin 18ka onda izgleda ovako
 

Prilozi

  • XRecorder_16032023_053339.jpg
    XRecorder_16032023_053339.jpg
    37.7 KB · Pregleda: 63
Nazad
Vrh Dno