Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Sinoć klima podešena na 22 stepena, fan na quite, pred jutro je išla na svakih 35 minuta u defrost, to je trajalo 2-3 minute i posle nastavlja rad. Kad je granulo sunce smanjili su se i defrosti. Vrata od sobe zatvorena.
 
Meni jedna klima okrenuta da duva prema vratima a druga samo u sobu. Razlika nebo i zemlja. Zato i ja stalno ponavljam jedna klima jedna prostorija, a drugi kako hoće.
Moja sledeća klima če biti isto samo za jednu prostoriju.
Skuplja pita nego tepsija dodje u nekim slucajevima. Ev npr kod mene 1 klima grije cijeli sprat. U spavacoj je 2-3 stepena manje, npr 25 dnevna, 23-22 spavaca.
Za dogrijati tih 2 stepena u sobi od cc 15 kvadrata dovoljan je konvektorcic od 500 w. I to samo je nocu je potreban. Znaci nek radi od 22 do 08 to je 5 kW (uglavnom jeftine struje). Nek je 1000 kwh struje sezonski okvirno.
Tvoj kmt kosta oko 800 eura sa ugradnjom. Znaci kod mene bi puno prije se pokvario nego sto bi se isplatio. Plus nema nikakve buke, puhanja, defrosta itd.

Nekad i nije rentabilno stavljati vise klima. A sta je tek sa ljudima koji imaju vise soba.
 
I tako smo došli do potvrde onoga što ja tvrdim da jednom klimom nije moguće grejati cele etaže čije su sobe međusobno odvojene zidovima. Ovde ne računam montažne kuče koje su praktično i napravljene kao termosi. Pazi, ti na ovim temperaturama imaš grejalice a šta misliš da je neki malo jači minus? Efekat klime u drugim prostorijama bi bio skoro nikakav. Tvoja klima je veovatno setovana na minimum 26°C a u drugoj sobi imaš 23. Šta bi bilo da minus duže traje tokom celog dana ne mora -15, dosta je celu noć -5 a dnevna oko nule. Što minis duže traje to zgrada sve više poprima temperaturu spolja, tako dolazimo do tačke kad klima više ne može da zadovolji potrebe prostora pa jače greje a to znači brži odlazak u defrost, priča odavno ispričana i dokazana u praksi. Znači možeš se ti grejati tako kako ti kažeš ali to više nije grejanje samo klimom već se zove bivalentno grejanje a to nije grejanje klimom i dovodi u zabludu buduče korisnike da se mogu grejati jednom klimom.
 
Poslednja izmena:
Svi smo individualni. Meni 22 u spavacoj sobi sasvim dovoljno, nikad ne bih upalio konvektor da dogrijem. Nekome nije. Meni licno da sam samac bi bilo i vise nego dovoljno. Ja bih po svojoj zelji cak snizio, 22 dnevna, 20 spavaca i tjt. Ne volim pretoplo, tolerisem zbog 2 sefice koje imam, velika i mala.
Na -13 sto sam najvise imao je tako funkcionisalo bez problema sa 1 klimom, 25 dnevna, 22 spavaca.
Stoji u dnevnoj udara u dugi hodnik iz kojeg se ulazi u spavacu i kupatilo.
 
Skuplja pita nego tepsija dodje u nekim slucajevima. Ev npr kod mene 1 klima grije cijeli sprat. U spavacoj je 2-3 stepena manje, npr 25 dnevna, 23-22 spavaca.
Za dogrijati tih 2 stepena u sobi od cc 15 kvadrata dovoljan je konvektorcic od 500 w. I to samo je nocu je potreban. Znaci nek radi od 22 do 08 to je 5 kW (uglavnom jeftine struje). Nek je 1000 kwh struje sezonski okvirno.
Tvoj kmt kosta oko 800 eura sa ugradnjom. Znaci kod mene bi puno prije se pokvario nego sto bi se isplatio. Plus nema nikakve buke, puhanja, defrosta itd.

Nekad i nije rentabilno stavljati vise klima. A sta je tek sa ljudima koji imaju vise soba.
Tu donekle.i ima logike..isto.pitanje mene muči..jos za manju deciju sobu od 10kv.gde je trenutno TA od 3.5..🤔Potrosnja struje(izvinjavam se sto se ponavljam)je bila.za topli.dec.5.000..od.toga je otislo oko 2.500.na.grejanje..Videcemo.racun.za Jan.Dali se isplati dati 700-800€za jos jednu klimu(pored Ambera u dnevnoj) za deciju..(kolika je.isplativost)a u drugu jos manju spavacu(koja se nekoristi)i koja.bi se.dogrejavala.samo.nocu sa.Eldi 2.4kw.koje bi se palio mozda.na 10-15sekunde..a odmarao.minut..Izolacija vrlo.dobra..jaka 4-ka😁
 
Meni jedna klima okrenuta da duva prema vratima a druga samo u sobu. Razlika nebo i zemlja. Zato i ja stalno ponavljam jedna klima jedna prostorija, a drugi kako hoće.
Moja sledeća klima če biti isto samo za jednu prostoriju.
moze biti al nije pravilo

meni je jedna od 3 klime iznad ulaznih vrata na visokom prizemlju
greje hodnik, kupatilo, vertikalu gore, gore hodnik i sobu
namestena na 22C
i sam sam se dvoumio da li mi treba imajuci u vidu da u velikom dnevnom boravku i trpezariji vec imam 1, a gore u velikoj sobi isto 1

sada je nebo i zemlja...
ne pretrcava se kroz hodnik zato sto je hladniji od ostalih prostorija vec su vrata otovrene izmedju a temperatura dobra, tj ujednacena
raspored je kljucan
 
Mmogo se razlikuje kuća i stan..zato ja.cesto,mozda sam nekom.i dosadan ponavljam istu priču..po meni je najveca dileme dali se isplati ubacivanje klime.za neke male.sobe od 9-10kv.u stanu ako.te svi.greju sa.strane..ili po meni maks.dve 1.u dnevnoj.i.1.najudaljenijoj decijoj sobi..Pravilno je kao sto kaze banacanin..u svakoj sobi po jedna..pa neka.radi i kao on-of..ali opet kolika je isplativost takvog ulaganja..jedino.ici na manje kvalitetnije klime do 45.000..ali sta ako nekad i bude temp.ispod -5..Verujem.da.je ovo dilema.svih klimasa posle kupovine klime..😁
 
Šta znam, ja imam vertikale koje me greju, plus jedan stan sa strane, ispod i iznad, ali imam i jedan spoljni betonski zid, tako da je u toj sobi najhladnije. Tu sam stavio 12icu i ok je. U jednoj manjoj sobi imam 9ku i tu možda čak i ne bih morao da palim klimu pošto me greju komšijski stanovi + vertikale, ali ne bih da mi se 12ica muči, plus ko zna kako bi bilo na nekim debljim minusima.
 
Kuca i stan ne mogu da se porede.
Ja se nista nisam pitao za ispod -5C, dok sam imao dve klime ispod -7C sam lozio kotao ali od 2014-te pocela kicma da zeza pa je bilo sve teze loziti i dizati kantu od 10+ kila pa sam uzeo 3 konvektora da dodam u prostorije gde nema klime i to je bilo ok ali je ipak potrosnja bila drasticno veca nego sada. 2017 uzeo jos dve i 2020 i petu u spavacu i resio, kotao nije zalozen od 2017 a i nece skoro.
Bilo je -17C i cela kuca kao centralno, 22-23C, sve na dugme, nema da lozim, smrdim na dim, izbacujem pepeo itd.
 
Kuca i stan ne mogu da se porede.
Ja se nista nisam pitao za ispod -5C, dok sam imao dve klime ispod -7C sam lozio kotao ali od 2014-te pocela kicma da zeza pa je bilo sve teze loziti i dizati kantu od 10+ kila pa sam uzeo 3 konvektora da dodam u prostorije gde nema klime i to je bilo ok ali je ipak potrosnja bila drasticno veca nego sada. 2017 uzeo jos dve i 2020 i petu u spavacu i resio, kotao nije zalozen od 2017 a i nece skoro.
Bilo je -17C i cela kuca kao centralno, 22-23C, sve na dugme, nema da lozim, smrdim na dim, izbacujem pepeo itd.
Razumem te u potpunosti, meni i pelet bio težak za čšćenje jer je kotao u sobi, ali sada mi nije problem da ga upalim ponekad, nije mi problem ni 1t da potrošim za sezonu kada su veliki minusi kao recimo sada (-5) ceo dan a noću su najavili i do -15, tako da kombinacija nije loša pogotovu kada isplativost kod toplotnih pumpi postane upitna.
 
U petak ce mo videti kako nam se ponasaju klime na -11😁..Gree Amber.samo prede kao maca😁Set.22,fik fan2..Za sada potrosila oko.11kw.modulacija 550w..Manju i neocekujem na -5..Nije niska mozda kao kod Japanaca ali barem duva vrućko..Tu je Eldi konvertor od 2.4kw.zlu netrebalo..☃️😁
 

Prilozi

  • Screenshot_20230205_204427_com.graph.weather.forecast.channel.jpg
    Screenshot_20230205_204427_com.graph.weather.forecast.channel.jpg
    109.3 KB · Pregleda: 63
Danas se skroz proredili defrosti kod mene, za razliku od sinoć kada su bili česti na 9ki (Midea Xtreme). Midea 12ica nijedan defrost.
 
Dobro je sad za klime jer je mala vlaznost vazduha, pa rade bez prekida, bez defrosta. Inace ako vlaga predje 90% naredja defroste na svakih sat - dva. Bar ova moja, kmcc 12. Inace odrzava temp bez problema u 42 kvm sa sve defrostom, al nekako znaju da smore, opadne temp za jedno 0.5 stepeni, ako covek obrati paznju na to. Ako je zaboravis, ni ne primetis.
 
Jutros temperatura -5°C.
Fujitsu potrošnja oko 400wh, prisutni defrosti. Mitsubishi zs-w potrošnja do 400wh u daleko težim uslovima, bez uočenih defrosta.
 
Pular 12btu kod mene na minusu radi stabilnije nego na plusu, modulira između 380-420, DF možda na par sati po 5 minuta.
 
Jutros temperatura -5°C.
Fujitsu potrošnja oko 400wh, prisutni defrosti. Mitsubishi zs-w potrošnja do 400wh u daleko težim uslovima, bez uočenih defrosta.
Mitsu, i Daikin koliko sam upratio, imaju duplo kraci derrost od Fujisu. Ko ima solidnu izolaciju nece to ni primetiti, ali cudi me za Fuji, konkretno moj, za 3-4 min otopi sve, i posle u prazno vrti, dok ne krene da greje. Neam pojma sto su tako nastelovali softver.
 
Ne vrti u prazno nego neće da pokrene turbinu u unutrašnjoj jedinici dok ne dobije potrebnu temperaturu na izmenjivaču da bi odmah krenula sa toplim vazduhom koji nekoliko minuta kasnije bude još topliji.Neke klime krenu sa hladnjikavim izduvom posle defrosta a Fujitsu neće tako su softver napravili.Mada ogreju obe klime u pitanju su nekoliko minuta.Kod Fujitsu klima postoji velika opreznost da iz klime ne duva vazduh koji je neprijatno niske temperature bilo to u toku rada ili posle defrosta.
 
Inace, evo trenutna temp kod mene. Pre jeno 20 minuta sam izotvarao sv na 2-3 min, kako inace vetrim. Vlaznost je zanimljiva.
 

Prilozi

  • 20230206_172022.jpg
    20230206_172022.jpg
    79.8 KB · Pregleda: 37
Znaju ti termo/hihromeri kad slozis 3 ista komada jedan pored drugog i po 15-20% da fulaju u merenju vlažnosti.
 
Znam. Poludeo bih da se i u 0.1c razlikuju. zato sam uzeo samo jedan. I ako je netacan, zivim u iliuziji, i to je to. Da, iam jos jedan sa sondom, koji laze za 0.5 temp u plusu, i 5% vlage u minusu, u odnosu na ovog comija :)
 
Poslednja izmena:
Koliko si ga kritikovao na kraj ce da osvetli obraz😁Uzeces ti jos jedan vidim.ja😁
To nikako, da mi džabe daju još jednu da ugradim ne bi uzeo, živci mi ipak nisu ko strune 😁

Sad baš gledam šta da uzmem za dnevnu i kuhinju za nekih 32 kvadrata (plafon 2.4m), za nekih 80 000 din, na mukama sam da izaberem 🙄
 
To nikako, da mi džabe daju još jednu da ugradim ne bi uzeo, živci mi ipak nisu ko strune 😁

Sad baš gledam šta da uzmem za dnevnu i kuhinju za nekih 32 kvadrata (plafon 2.4m), za nekih 80 000 din, na mukama sam da izaberem 🙄
Nekog Japanca u srednjoj klasi.
 
Poslednja izmena:
tu bi daikin lepo legao....
 
Nazad
Vrh Dno