Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Da li je i vama uvećan račun za struju za novembar? Potrošeno je 770kwh a iznos za to je 9.400? Nikad nisam plaćao toliko novca za taj utrošak,uvek je bilo oko 8.000.
Kao prvo u ovoj godini su podigli naknadu OIE i struja je poskupela po kWh. Drugo, zavisi da li je jedno ili dvotarifno brojilo, trece ako imas dvotarifno zavisi odnos skupe i jeftine struje. Cetvrto, zavisi za koji period je ocitana struja. Svakako ce racuni biti veci nego prosle godine, ali sve zavisi i od napred navedenih faktora.
 
Kod mene za Novembar za potrosenih 567kwh racun je 5877rsd, dvotarifno brojilo.
 
Meni jednotarifno brojilo 467kwh, 5595din Novembar.
 
Jednotarifno je brojilo.Uporedjujuci ga sa prethodnom novembrom kao da sam kaznjen jer sam u odnosu na prosli novembar potrosio 100kwh struje vise ovog novembra,pa su mi onda nakarikali kojekakva cudesa poreza itd.Uvek se obracun vrsi od 5og do 5tog u mesecu.
 
Jednotarifno je brojilo.Uporedjujuci ga sa prethodnom novembrom kao da sam kaznjen jer sam u odnosu na prosli novembar potrosio 100kwh struje vise ovog novembra,pa su mi onda nakarikali kojekakva cudesa poreza itd.Uvek se obracun vrsi od 5og do 5tog u mesecu.
googlaj eps kalkulator, ubaci iste vrednosti u njega dobices cifru koja je tacna, ako sumnjas da su obracunali nesto vise
 
sky007
pa inflacija na delu
 
Dobro jutro. Imam pitanje,da li neko zna kako su se pokazale klime 18KMTA i 18LFCA za grejanje velikog prostora? Cini mi se da je u pitanju bilo nekih 60m2. Ovde je neko pitao za te klime pa me interesuje ako ih je uzeo da podeli iskustva. Inace mi jos uvek nismo resili svoju dilemu. Sta kupiti, gde staviti, do koliko para ici. Hvala svima unapred koji su voljni da svojim znanjem i iskustvom pomognu
 
Dobro jutro. Imam pitanje,da li neko zna kako su se pokazale klime 18KMTA i 18LFCA za grejanje velikog prostora? Cini mi se da je u pitanju bilo nekih 60m2. Ovde je neko pitao za te klime pa me interesuje ako ih je uzeo da podeli iskustva. Inace mi jos uvek nismo resili svoju dilemu. Sta kupiti, gde staviti, do koliko para ici. Hvala svima unapred koji su voljni da svojim znanjem i iskustvom pomognu
Ja imam KMTA 18 i greje nekih 52m2 dobro izolovanog prostora. Za sada sam prezadovoljan, jeste da nisu bile neke niske temperature pa je i potrosnja niska, od 200 do 300w u odrzavanju temperature.. Bitno je da se pozicionira da ne duva direktno na mesta gde se sedi..
 
Dobro jutro. Imam pitanje,da li neko zna kako su se pokazale klime 18KMTA i 18LFCA za grejanje velikog prostora? Cini mi se da je u pitanju bilo nekih 60m2. Ovde je neko pitao za te klime pa me interesuje ako ih je uzeo da podeli iskustva. Inace mi jos uvek nismo resili svoju dilemu. Sta kupiti, gde staviti, do koliko para ici. Hvala svima unapred koji su voljni da svojim znanjem i iskustvom pomognu
Ja sam baš gledao za dobre prijatelje i kuću od 80tak m2 i obe su odlične ali LFCA nema da se nadje ispod 125.000 a KMTA je preko 130.000
Za 134500 ima daikin ftxf50d koji je verovatno bolja opcija sa 47kg spoljnom jedinicom ako treba veći kapacitet po hladnom, a ovima treba. Tako da možete i taj model da razmotrite
 
Poslednja izmena:
Da li je neko imao kontakta/iskustva sa klimama firme KORAL?! U Srbiji nema te marke ima u hr i u austriji recimo. Pitao me rođak iz Zgreba za KOREL OPTIMUS 3,5 kW KMA32-12FNX . Rekoh ja za tu marku nisam cuo, mozda je nekad bilo ovde... Da li neko vani ima iskustva sa ovim?
 
Jednotarifno je brojilo.Uporedjujuci ga sa prethodnom novembrom kao da sam kaznjen jer sam u odnosu na prosli novembar potrosio 100kwh struje vise ovog novembra,pa su mi onda nakarikali kojekakva cudesa poreza itd.Uvek se obracun vrsi od 5og do 5tog u mesecu.
Porez se povecava jer se povecava cena kilovata, nisi nista kaznjen. Cena porasla, potrosio si vise, prema tome i veci racun.
 
Prema Eurovent merenjima najviše snage na -15 ima Fujitsu KMTA18 zatim LFCA18 pa onda Daikin FTXF50D.Tim redom ide i COP.

 

Prilozi

  • fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg18kmta-aoyg18kmta-eurovent.pdf
    952.4 KB · Pregleda: 38
  • AC-RXF50D---FTXF50D-1671278773-4d-2ae850ff.pdf
    283.2 KB · Pregleda: 17
  • eurovent-sertifikat-asyg18lfc-aoyg18lfc.pdf
    16.4 KB · Pregleda: 11
Da li je neko ukoliko mu to klima dozvoljava prikljucio wifi termostat na klimu.I kako se klima ponasa u tom slucaju?
 
@proleter Interesantno, tražio sam eurovent za Daikin ali nisam našao a znam da su za ove manje fujitsu bili lošiji eurovent rezultati, mislio sam da 10kg više u spoljnom izmenjivaču ipak više znači u korist Daikina.
Edit: možda Daikin duže drži kapacitet bez da zaledi?
Svejedno, kmta 18 je poskupela 20.000, nije malo. Ko hoće kw/€, može da uzme 2x llce za te pare.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,kolike su vam izlazne temp na klimama,meni je 43 max na 5kw toshiba i serviser mi kaze da je to ok ?
Ja nisam nikad merio ali imaj u vidu da zavisi od temperature unutrašnjeg vazduha (očigledno) temp spoljašnjeg vazduha oko izmenjivača, brzine ventilatora (manja brzina veća temp)
Ali to deluje slabo, ovako na prvi pogled, trebala bi ta klima da može jače da greje. Da se spoljna jedinica ne guši negde? Ili to ili nedostatak gasa, ne znam šta drugo može da bude.
 
Ja nisam nikad merio ali imaj u vidu da zavisi od temperature unutrašnjeg vazduha (očigledno) temp spoljašnjeg vazduha oko izmenjivača, brzine ventilatora (manja brzina veća temp)
Ali to deluje slabo, ovako na prvi pogled, trebala bi ta klima da može jače da greje. Da se spoljna jedinica ne guši negde? Ili to ili nedostatak gasa, ne znam šta drugo može da bude.
Da,i meni se cini,i to je na 30 i na ful i ono max 43 disegne,ako stavim na 30 i 2 crtice fan puse oko 35,i jedva digne temp na 18 19 i onda ude u defrost i dok opet pocne donrkle puhat toplo treba 20 min i onda temp padne na 17 i tako ukrug,i zato sam zvao ovog sto mi montirao i kaze da je sve ok,nekuzim frend ima mideu 5 kw i rastura mu,susjed korela isto,fakat mi nije jasno sta bi moglo bit
 
Da,i meni se cini,i to je na 30 i na ful i ono max 43 disegne,ako stavim na 30 i 2 crtice fan puse oko 35,i jedva digne temp na 18 19 i onda ude u defrost i dok opet pocne donrkle puhat toplo treba 20 min i onda temp padne na 17 i tako ukrug,i zato sam zvao ovog sto mi montirao i kaze da je sve ok,nekuzim frend ima mideu 5 kw i rastura mu,susjed korela isto,fakat mi nije jasno sta bi moglo bit
Ta klima slabo greje skoro 100% mislim da nema gasa dovoljno.Teško da je takva došla iz fabrike verovatno je u toku montaže deo gasa iscureo.To što sad klima radi nije dobro za kompresor i trebalo bi da je ugasiš i da dovoljno osposobljen majstor izvuče sav freon iz klime izmeri prema specifikaciji potrebnu težinu novog gasa i opet napuni klimu.I da posle punjenja klime vakumira sistem.Bilo je takvih slučajeva kao kod tvoje klime i ispostavilo se da je nedostajalo freona.Šteta to je odlična klima ali dešava se zbog nestručnosti ili nepažnje.Obično na nalepnici spoljne jedinice piše koliko grama gasa ima u spoljnoj jedinici.
 
Ta klima slabo greje skoro 100% mislim da nema gasa dovoljno.Teško da je takva došla iz fabrike verovatno je u toku montaže deo gasa iscureo.To što sad klima radi nije dobro za kompresor i trebalo bi da je ugasiš i da dovoljno osposobljen majstor izvuče sav freon iz klime izmeri prema specifikaciji potrebnu težinu novog gasa i opet napuni klimu.I da posle punjenja klime vakumira sistem.Bilo je takvih slučajeva kao kod tvoje klime i ispostavilo se da je nedostajalo freona.Šteta to je odlična klima ali dešava se zbog nestručnosti ili nepažnje.Obično na nalepnici spoljne jedinice piše koliko grama gasa ima u spoljnoj jedinici.
Dali ako pozovem drugog majstora on moze kako provjerit dali fali plina?
 
Hm, ako ti dođe majstor sa vagicom onda ga očekaj sa mezetom i rakijom a ako ti dođe sa manometrima onda zaključavaj kpiju i ne puštaj ga unutra.
Šalu na stranu, gas se meri po težini. Mislim da treba da izvuče sav gas pa da ga izmeri i tek onda da bude načisto šta je šta. Moraš naći dobrog a ne "iskusnog" majstora.
Ako je sa gasom sve u redu onda vraćaj klimu, uzmi drugu i kraj.
 
Dobro jutro.
Ljudi ja nemam pojma sta je ovo,trepere ove tri lampice i klima me radi.
Pre nedelju dana postavljena Fujitsu luca 12Screenshot_20221218-075423.pngScreenshot_20221218-075430.png
 
@proleter Interesantno, tražio sam eurovent za Daikin ali nisam našao a znam da su za ove manje fujitsu bili lošiji eurovent rezultati, mislio sam da 10kg više u spoljnom izmenjivaču ipak više znači u korist Daikina.
Edit: možda Daikin duže drži kapacitet bez da zaledi?
Svejedno, kmta 18 je poskupela 20.000, nije malo. Ko hoće kw/€, može da uzme 2x llce za te pare.
Ako prostor dozvoljava bolje kmta nego llce ..
Dobro jutro.
Ljudi ja nemam pojma sta je ovo,trepere ove tri lampice i klima me radi.
Pre nedelju dana postavljena Fujitsu luca 12Pogledajte prilog 368207Pogledajte prilog 368208
Ugasi klimu,iskljuci iz struje,digni poklopac,otvori ga,zatvori sa levo na desno u tri tacke ,izvadi baterije iz daljinca,vrati baterije,ukljuci klimu u uticnicu ,kad spusti poklopac,sacekaj minut upali klimu,auto fan,heat mod.temp po zelji.
 
Poslednja izmena:
Kupite termometre pa onda pricajte "duva mlako, toplo, hladno, toplije itd" jer nekome je "duva toplo" 40C, a nekome 32C. A to je poprilicna razlika. Tako da, bez da znate temperaturu izduva, lovite u mutnom.
Jel' ti beše imaš 18 KMTA? Koliko nisko modulira, koja je temp izduva na toj najnižoj potrošnji, i kako se kreće potrošnja od kad se upali klima pa dok ne postigne temp?
 
Nazad
Vrh Dno