Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozdrav. Treba mi misljenje ekipe. Planiram da se konacno odjavim sa daljinskog grejanja. Stan je na 11. spratu, grejno 72 kvadrata, naravno osim jednog spoljnog zida sve je ususkano i komsije greju i ispod i iznad. Pre dve godine sam zamenio stolariju i stavio neku vrhunsku sa onim pametnim staklima sto dodatno stede energiju. Godisnje placam grejanje centralno oko 95000 dinara. Da li bih manje placao tokom grejne sezone sa recimo dve inverter klime, jedna 18000, druga recimo 12000, obe u razredu A+++ i naravno neki japanac, recimo Daikin, Fujitsu ili sta vec mislite da je korektno? Hvala
Ne verujem da ti treba 18-ca i 12-ca za ususkan stan od 72 kvadrata sa dobrom stolarijom. Pre ce biti 12-ca i 9-ka ili tri 9-ke u zavisnosti od rasporeda soba.
 
Koristi li neko multi split sistem? Vidim da Daikin ima u ponudi, skupo ali izgleda vrlo kvalitetno sve. Potrebno mi je da na jednu spoljnu jedinicu povezem vise klima na dve etaze.
 
Прелистао сам задњих пар страна, нисам нашао слично, па имам питање. Мидеа клима када ради грејање, јако бруји на спољној јединици. Када мало померим климу, онда не бруји. Када хлади онда је јако тиха. Уграђена је пре годину ипо и није рађен сервис после годину дана.
Има ли неко контакт неког мајстора за климу у Новом Саду, а да му ценовник не зависи да ли треба да удари печат или не?
 
Iscitavam ovu temu vec desetak dana, zapisujem koje klime iskusniji clanovi preporucuju ljudima koji imaju slican problem kao moj.
Pa ovako, zgrada ima solidnu izolaciju plus fasadnu ciglu i PVC stolariju, stan iznad ce se grejati, ispod mene su lokali.
Raspored prostorija i kvadrature su sledece:
Screenshot 2022-10-21 200100.png

Za dnevnu sobu sam se ipak odlucio ove sezone za TA pec, zbog nedostatka para, ali u planu je da se i ovde u buducnosti ubaci grejanje na klimu.
Kuhinja ce se po potrebi grejati norveskim radijatorom.
Ostaje jos hodnik gde ce se montirati klima uredjaj ciji je glavni cilj grejanje decije i spavace sobe (verovatno ce deo toplote odlaziti i u kuhinju).

Za moj konkretan slucaj, koji klima uredjaj odabrati? U najuzi krug su upale sledece klime:
KMCC12 - 80k
KMTA12 - 75k
LLCE12 - 66k
LMCE12 - 72k
LMCA12 - 69k


Molim za pomoc oko izbora, ili ako neko ima jos bolji predlog, voljan sam sve da cujem, pa da konacno narucim klimu sad za vikend i zovem majstora da je montira.
Hvala unapred!
 
Iscitavam ovu temu vec desetak dana, zapisujem koje klime iskusniji clanovi preporucuju ljudima koji imaju slican problem kao moj.
Pa ovako, zgrada ima solidnu izolaciju plus fasadnu ciglu i PVC stolariju, stan iznad ce se grejati, ispod mene su lokali.
Raspored prostorija i kvadrature su sledece:
Pogledajte prilog 360468

Za dnevnu sobu sam se ipak odlucio ove sezone za TA pec, zbog nedostatka para, ali u planu je da se i ovde u buducnosti ubaci grejanje na klimu.
Kuhinja ce se po potrebi grejati norveskim radijatorom.
Ostaje jos hodnik gde ce se montirati klima uredjaj ciji je glavni cilj grejanje decije i spavace sobe (verovatno ce deo toplote odlaziti i u kuhinju).

Za moj konkretan slucaj, koji klima uredjaj odabrati? U najuzi krug su upale sledece klime:
KMCC12 - 80k
KMTA12 - 75k
LLCE12 - 66k
LMCE12 - 72k
LMCA12 - 69k


Molim za pomoc oko izbora, ili ako neko ima jos bolji predlog, voljan sam sve da cujem, pa da konacno narucim klimu sad za vikend i zovem majstora da je montira.
Hvala unapred!
Imaš mogucnost da po ceni jedne kmcc uzmeš 2 voxa koji su po komadu 44 hiljade napisa neko na prethodnoj stranici. Ne znam da li si razmišljao u tom pravcu.
 
Imam klimu koja ima istu filozofiju/logiku rada ventilatora unutrasnje jedinice kao fujitsu i znajuci kako to izgleda u praksi, smatram da brend + predlozena lokacija unutrasnje jedinice nije dobitna kombinacija. Ali mozda bi u tvom slucaju radila posao ;)

Bolje idi na 2x7btu fujitsu. Dobijas da svaka soba moze nezavisno da podesava temp, vrata od soba mogu da budu zatvorena, otvorena itd.
 
Porucio danas inverter VOX IVA5-12JR. Imam par pitanja. 1. Da li mora ovlasceni servis za montazu Vox klime zbog garancije ili moze bilo koji, 2. Da li moze preporuka za neki dobar servis, 3. Sto se tice montaze sta je potrebno da se uradi pre pustanja, mislim na vakumiranje cevi, visinu od plafona, .... da me servis ne bi zaludjivao kako to ne treba.... Hvala puno
 
Ne mora ovlasceni, bilo koji registrovan u APR-u.
3 metra instalacija cevi, vakumiranje obavezno.
Pozdrav. Treba mi misljenje ekipe. Planiram da se konacno odjavim sa daljinskog grejanja. Stan je na 11. spratu, grejno 72 kvadrata, naravno osim jednog spoljnog zida sve je ususkano i komsije greju i ispod i iznad. Pre dve godine sam zamenio stolariju i stavio neku vrhunsku sa onim pametnim staklima sto dodatno stede energiju. Godisnje placam grejanje centralno oko 95000 dinara. Da li bih manje placao tokom grejne sezone sa recimo dve inverter klime, jedna 18000, druga recimo 12000, obe u razredu A+++ i naravno neki japanac, recimo Daikin, Fujitsu ili sta vec mislite da je korektno? Hvala
Manje bi plaćao, meni je prošla sezona za kuću 90m2 sa 5 klima bila 320e. Poskupljenje je u proseku 18% pa izračunaj.
Za stan nikako 18ticu, uzmi dve Fujitsu 12 LMCA.
 
djaf reci mi sto se tice nosaca i gumica za amortizaciju to dolazi sa klimom ili?
 
Izcitao sam dva dana 50 zadnjih strana i sada bih zamolio za misljenje koju bi klimu sa invertorom izbrali.

Opis
U Novom Sadu u zgradi stan 39 kvadrata sa parnim grejanjem. Treba klima da dogreva i leti da hladi dnevnu sobu koja je blizu 30 kvadrata.
Uzeo bih 12 cu klimu sa invertorom i u uzi izbor sam asao
Hisenese 12k CF35YR1F cena 50 000
Vivax ACP 12 CH 35 AEQis cena 45000
Union UE 12 WINFLWiFi cena 47000
Beko BEVPI 120/121 cena 52000 din
Vox IVA 12 ca bele boje nisam nasao

Budzet planiram oko 50 000 dinar ne bih isao mnogo preko.

Ne razumem se u klime pa nemojte zameriti ako nesto pogresno kaxem ili ne znam pa pogresim.

Ovaj Union je noviji i nasao sam da je Turska firma.
Inace spoljna jedinica kod Hisenese mislim da je tska 23 kg a kod Uniona 28 kg, ako to nesto ukazuje.
Union je domaca marka,ali pravi turski Vestel.Klime pravi Tcl.Od ovih je najbolji Hisense ili Vox.Beko i Vivax su Midea.
 
Kakvo je stanje sa cenama na tržištu BiH? Drugar kupio kuću i treba da ubaci dve klime 18btu, ja gledam ovde Fujitsu LFCA i KMTA ali da vidim kakve su cene u BiH što se tiče klima, Priboj je tu preko granice blizu pa može i da se uzme i u Bosni ako je jeftinije, sećam se da je pre par godina bila ok black friday akcija za neke modele stare
 
Imam klimu koja ima istu filozofiju/logiku rada ventilatora unutrasnje jedinice kao fujitsu i znajuci kako to izgleda u praksi, smatram da brend + predlozena lokacija unutrasnje jedinice nije dobitna kombinacija. Ali mozda bi u tvom slucaju radila posao ;)

Bolje idi na 2x7btu fujitsu. Dobijas da svaka soba moze nezavisno da podesava temp, vrata od soba mogu da budu zatvorena, otvorena itd.
Problem je sto je mnogo nezahvalan teren za postavljanje klime sa te strane stana (prilaz gotovo nemoguc) tako da mi je ovo iz hodnika jedina opcija.
Imaš mogucnost da po ceni jedne kmcc uzmeš 2 voxa koji su po komadu 44 hiljade napisa neko na prethodnoj stranici. Ne znam da li si razmišljao u tom pravcu.
Zaobisao bih Vox ili uopste te slabije marke, ne ulivaju mi dovoljno poverenja, sto ne znaci da sam sad ja upravu i da mozda Vox i nije los, ali mislim da bih mirnije spavao kada bih uzeo neku proverenu marku :)

Za sada sam najvise naklonjen KMCC12 i mislim da cu nju da uzmem.. ako neko nema bolji predlog.
 
Kada kazete modulacija klima uredjaja, da li to predstavlja potrosnju na razlicitim stepenima brzine? Ako jeste, da li neko moze da napise, ili me uputi gde da nadjem podatak o modulaciji za klimu fujitsu 12 lmce i midea ag-12nxd1.wik? Najvise me interesuje koliko w trose kada postignu zadatu temperaturu i onda je odrza
Kada kazete modulacija klima uredjaja, da li to predstavlja potrosnju na razlicitim stepenima brzine? Ako jeste, da li neko moze da napise, ili me uputi gde da nadjem podatak o modulaciji za klimu fujitsu 12 lmce i midea ag-12nxd1.wik? Najvise me interesuje koliko w trose kada postignu zadatu temperaturu i onda je odrzavaju.
Pre 20ak dana mi ugradili lmce,radila na ovim smesnim temperaturama uvece i preko noći oko 5,6 stepeni do 10 i prosek je 400kv što mi je ok,uhvatio sam je najnize na 220w ali nekolko sekundi,stavim na 24-26stepeni ali mi je termostat udaljen u drugoj prostorji i pokazuje 22,23c.gledam još jednu da kupim al nisam prelomio koju,
 
Poslednja izmena:
Има ли неко да помогне?Или да чекам да ме ћале одере за рачун за струју :)?У принципу можда бих се и снашао али ме буди око уноса то што на рачуну имају у потрошњи зелена и плава зона обе са вишом и нижом тарифом не знам како да то унесем у уређај.
Imam i ja taj prosto 002,me meriš s njim potrošnju u parama,dovoljno je da izmeris kilovate u visoj i kwilovate u nizoj,odes ma kačkučator obracuna struje i ukucaš te podatke,dvotarifno brojilo blabla i izađe ti račun u petoparac
 
Kakvo je stanje sa cenama na tržištu BiH? Drugar kupio kuću i treba da ubaci dve klime 18btu, ja gledam ovde Fujitsu LFCA i KMTA ali da vidim kakve su cene u BiH što se tiče klima, Priboj je tu preko granice blizu pa može i da se uzme i u Bosni ako je jeftinije, sećam se da je pre par godina bila ok black friday akcija za neke modele stare
Ovo su ti neke povoljnije cijene. (odbij 200 na ugradnju od ovih cijena) (kopiram ti ponudu koju sam ja dobio)

Maxon 12 INVERTER Wi-Fi A++/+ -15°C grijanje sa montažom Banja Luka 1150 KM

Hisense Expert Smart 12K INVERTER -20 C grijanje Wi-Fi sa montažom Banja Luka 1200 KM

Haier 12 Tide PLUS novi model 2022 INVERTER Wi-Fi -15°C grijanje A++/+
sa ugradnjom 1250 KM Banja Luka

Maxon Confort Midea 12 Wi-Fi INVERTER -25°C grijanje grejač tacne i kompresora sa montažom 1300 KM

LG 12 dual INVERTER S12EQ Smart
A++/+sa ugradnjom 1350 KM B. Luka

Gree Lomo 12 Economical Wi-Fi INVERTER -15°C grijanje A++/+ Novi model 2022 sa montažom 1350 KM

Gree 12 Lomo Regular -22° C grijanje Wi-Fi INVERTER A++/+ novi model 2022 sa ugradnjom 1500 KM

Daikin Sensira FTXC35C INVERTER novi model 2022 sa montažom 1700 KM

Haier Flexis 12 crna i bijela boja A+++/A++ INVERTER Wi-Fi -20° C grijanje R32
sa montažom 1900 KM Banja Luka

Daikin Sensira FTXF35D Novi model 2022 opcija Wi-Fi A++/+ sa ugradnjom 1900 KM

Mitsubishi AP35 A+++/+++ sa ugradnjom 2600 KM

Toshiba SHORAI EDGE 13 A+++/A+++
sa montažom 2600 KM

Maxon Confort Midea 18 Wi-Fi INVERTER -25°C grijanje grejač tacne i kompresora sa montažom 2100 KM

Gree 18 Lomo Economical Wi-Fi INVERTER -15°C grijanje sa montažom 2200 KM Banja Luka

LGS18EQ dual INVERTER -15° grijanje sa ugradnjom 2200 KM Banja Luka

Daikin 18 Sensira FTXC50C sa ugradnjom 2600 KM Banja Luka

Gree 18 Lomo Regular Wi-Fi INVERTER -22°C grijanje sa montažom 2500 KM Banja Luka

Daikin 18 Sensira FTXF50D sa ugradnjom 2900 KM Banja Luka

Toshiba SHORAI EDGE 18 A++/++ sa ugradnjom 3500 KM

Daikin Confora 18 sa ugradnjom 3500 KM Banja Luka


Ne znam na sta da se odlučim od ovih, treba mi 12ka za dio stana, trenutno vox nemaju a bio sam za njega najvise zagrijan . sta se vama od ovoga cini ok ? ova Hisense Expert Smart 12K mi je privlacna cijenom ali ne znam kakv je hisense, nisu ga previse hvalili na forumu.... Gree Lomo 12 Economical mi je ekstra cijenom ali mi zao sto nema grijac u vanjskoj jedinici....
 
Hvala Aleksa
Mada neko rece da Hisenese nisu nesto.
Ja sam mislio da su Midee solidne ako ne i veoma dobre. A ovaj Union cu da preskocim. Voxa bele boje 12 ce nema.
 
Porucio danas inverter VOX IVA5-12JR. Imam par pitanja. 1. Da li mora ovlasceni servis za montazu Vox klime zbog garancije ili moze bilo koji, 2. Da li moze preporuka za neki dobar servis, 3. Sto se tice montaze sta je potrebno da se uradi pre pustanja, mislim na vakumiranje cevi, visinu od plafona, .... da me servis ne bi zaludjivao kako to ne treba.... Hvala puno
Gde si nasao vox iva 5 i po kojoj ceni, ako nije problem da kazes? Ja zvao milion radnji, svi imaju samo crne. A sto se ugradnje tice, jedan prodavac u NS mi je rekao da midea prihvata garanciju od dve godine, bez obzira na to ko je ugradjuje, ali da garancija ne obuhvata te neke probleme koji se jave usled neadekvatne ugradnje, tipa curenje freona... Da li je to tacna informacija ili ne, ja ne znam. Ali ako jeste, mozda i neki drugi proizvodjaci daju dvogodisnju garanciju koja ne zavisi od pečata.
 
ben roj danas sam porucio Vox bele boje. Lfc fan nasao danas u Tehnomaniji, slucajno video na netu i ostala jos jedna u magacinu, stize za 7-10 dana, cena je 43990rsd.
 
Ne pitajte me zašto Frozzini, ali moj frozzini 18ka prilikom održavanja 23 stepena (kada ih dostigne) spušta do 300 pa čak i malo ispod. Najčeća potrošnja koju sam viđao kada je vani od 5 - 15 stepeni je 500-700w
Živo me zanima kako će raditi na minusima
viber_image_2022-10-23_11-48-24-812.jpg
 
Razmisljam se da predlozim roditeljima(svezi penzioneri) da kupe inverter klimu koju bi koristili u spoju sa grejanjem na drva. Znaci moje razmisljanje je da po budjenju oko 7 pa do 12 se greju na drva(znaci neke dve-tri vatre) a onda posle kada je vec toplo u kuci upale inverterku i drze je da odrzava temperaturu do nekih 10 uvece. Znaci uzela bi se neka dobra inverterka od makar 70k a prostor koji bi zagrevala/odrzavala temperaturu je 45 kvadrata(gostinska soba se ne bi ni grejala a u spavacoj tata voli da mu bude hladno kao u pecini).

Sta mislite da li je izvodljiva ta opcija i da li je finansijski isplativija od grejanja iskljucivo na drva(koja su sad skupa kao zlato).
 
Da li ima izolacije oko tih 45m2?Koliko sam razumeo to je jedna prostorija ili nekoliko ulazi u tu površinu.
 
Da li ima izolacije oko tih 45m2?Koliko sam razumeo to je jedna prostorija ili nekoliko ulazi u tu površinu.
Izolovana je kuca sa svih strana a uskoro ce zameniti i prozore. U pitanju su tri prostorije, tj dnevna/trpezarija/kuhinja je iz jednog i to je 30 kvadrata, hodnik 8, kupatilo 6-7.
 
Da li jedna klima sa neke pozicije može da greje te prostorije ili daj neku skicu da bi dobio tačniji odgovor.
 
Hvala Aleksa
Mada neko rece da Hisenese nisu nesto.
Ja sam mislio da su Midee solidne ako ne i veoma dobre. A ovaj Union cu da preskocim. Voxa bele boje 12 ce nema.
Wings serija je bila falicna serija.Expert smart je solidna samo kod Hisense treba spustiti temparaturu za 2 stepena manje u odnosu na zeljenu kada greje u prelazu.
 
Vrh Dno