Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ja uzeh za lokal od 40 kvadrata dve Gree GWH12ACB po 33k.Trenutno nije bilo Vox IVA5 na stanju i odlučih se za Gree. Prevashodno će se koristiti u letnjem periodu jer je u lokalu podno grejanje na gas. Nisam još siguran da li je to bolja opcija. Ugradio sam IVA5 krajem Jula u stan i radi super mada je kratak period da bi donosio neke zaključke, svakako mnogo bolje nego neki stari Whirlpool koji mi je u dnevnoj.
 
LLCE 12 je vise od solidne klime.
Baš o njoj i razmišljam. Fujitsu LLCE ili DAIKIN FTXB35C (12ke , prvenstveno za grejanje). Koliko vidim tu su negde. Fujitsu ima veći protok vazduha a Daikin je tiša. Mislim da neću pogrešiti bilo koju da uzmem.
Ovo za Fujitsu LLCE mi deluje malo napucano.
Pdesign
Cooling/Heating(@-10°C)​
kW​
3.4/3.2​
 
Kod mene su dve llce grejale stan od 55kvm bez problema. Dokupio sam Vox kao trecu klimu jer je bila dzabe u metrou i dobio na komforu u smislu svaka prostorija moze da kontrolise svoju temperaturu ali llce ima snage itekako. Sad bacih pogled i vidim da i dalje drze cenu.
 
Postovani, imam dilemu koju klimu da odaberem pa bi mi znacio vas savjet.Prvenstveno za grijanje. Imam ponudu za parapetnu AZURI klimu 3.5kw za 720e sa ugradnjom , ili Fujitsu inverter klimu 12(asyg/luca) za 860e .Taj cjenovni rang mi odgovara. Koja je kvalitetnija a ujedno da ce dobro grijati ? Da napomenem da sam iz grada dje su zime dosta hladne i treba mi nesto sto ce dobro ugrijati. Stan je 41m2, visoki plafoni (sa tim sto ocu da grijem samo dnevnu i kuhinju). Hvala unaprijed!
 
Kvalitetnija i za 3 koplja bolja Luca. Koliko m2 je kuhinja i dnevna ?
 
Samo mi je primamljivija ova Azuri zato sto je parapetna i sigurno je bolje kad toplota ide od poda ka gore,za razliku od zidne? Otprilike 27-28m2.
 
Ja bih Luca izbegavao, kvari se pokretni poklopac, a na hladjenju hoce da se usmrdi jako lako.
 
Kod mene su dve llce grejale stan od 55kvm bez problema. Dokupio sam Vox kao trecu klimu jer je bila dzabe u metrou i dobio na komforu u smislu svaka prostorija moze da kontrolise svoju temperaturu ali llce ima snage itekako. Sad bacih pogled i vidim da i dalje drze cenu.
Pitanje je da li LLCE ima negde na stanju.
 
To piše na sajtu, a kada zoveš druga je priča. Ja kada sam uzimao početkom avgusta, većinu Fujitsu modela nisu imali na stanju, iako je na sajtu pisalo da ima. Svakako treba proveriti.
 
Ja bih Luca izbegavao, kvari se pokretni poklopac, a na hladjenju hoce da se usmrdi jako lako.
Imam Lucu dosta dugo,niti smrdi biti puca zupčanik,ti si je kupio pre 2016 godine verovatno starija proizvodnja gde je to bila slaba tačka. Sem toga klima je odlična bez greške,odlično greje nisko modulira tako reći savršena klima,proveren model. Znam ja gde ima llce nek se javi na pp ako odluci tu klimu da uzme.
 
Samo mi je primamljivija ova Azuri zato sto je parapetna i sigurno je bolje kad toplota ide od poda ka gore,za razliku od zidne? Otprilike 27-28m2.
I jeste i nije bolje. Pravac po kome duva mora biti slobodan od stvari. A cena joj je takva jer je parapetna. Ekvivalent zidni bi bio bar 200 EUR jeftiniji. Za tebe je ili Amber ili LT.
 
Da ne bude mnogo LT za 28m2.. Luca mi greje 29-30m2 kao od šale....
 
Kod mene nije problem zupcanik koji je bio opste ppznata mana, nego ceo mehanizam podizanja poklopca koji ne radi kako treba. Najveci problem je sto se u pocetku to desavalo retko a onda kasnije nije moglo normalno ni da se otvori, ni da se zatvori.
Ja sam je kupio 2018. godine, ako se dobro secam.
Vise nas je prijavilo smrad tokom hladjenja, nije samo kod mene.
Svasta neko ne oseca, neki ne otvaraju prozore mesecima, pa i dalje nista ne osecaju. Relevantnije je ono sto neki ipak osete.




Nema razloga da kupi model preko deceniju star, sa ociglednim problemima, pored toliko velikog izbora klima uredjaja.
Klima je malo jaca od proseka i to je to, nikakav fascinantno specijalan model nije u pitanju. I to kazem ja koji sam kupio 2 komada sa cenom od 89.000.

Ja sam spomenuo samo ono sa cime je vise ljudi imalo problem, a kod mene ima tu jos i skripanje krilaca na swing modu, kao i povremena vibracija turbine.

Nemas da podesis koji ugao krilaca hoces, nego moras da ustanes i gledas u njih i klikces dugme dok ne dodje u polozaj koji ti odgovara. Nemas pokazivac temperature na UJ, a daljinski nema backlight, tako da uvece bolje da ti je flash telefona u blizini...powerful mod radi samo 15 minuta i tada sam pomeri krilca da duva gde je isprogramirana, umesto gde si ti stavio. Moja je po defaultu pregrevala sobu za 3c. Kompresor na svakoj skripi kada se optereti ili ti, u 70% vremena, ne mozes da drzis otvoren prozor dok radi klima, jer skripi kao kais na golfu 2.
 
Poslednja izmena:
Svasta cu cuti od tebe slatko me nasmeja,uredu ti si u pravu,i ako se ne slazem ama ni sa jedom recenicom koju si napisao jer nema veze sa vezom,pukao ti zupcanik i sto ti nije zamenjen? Kakav si zupcanik stavio umesto ovog ovako radi,gresis debelo jer je to best buy klima do 35-40m2. I kod mene je prosle zime bilo -15 klima nije štucnula radi kao sat,ovo za golf 2 i spoljnju tek je to van svake pameti da se zapitam da li je uopste imas jer imam malu decu koji imaju lak san nikad neko da se požali na rad UJ i SJ . Golf 2 hahahaha legendo. Temp imas na daljincu sta ce ti na UJ? Krilca namestis temp namestis duvanje drzim na auto fan i milina nema greske,dlaka u jajetu sto bi se reklo. Steta sto daljinski ne svetli kao mob telefon pa da mozes u mrklom mraku da drndas klimu. Kad je namestis kako treba nema tu sta da se dira sem eventualno stepen vise ili nize po potrebi. Ostrascenost ili nesto drugo zbog ne znam ni ja cega ne znam,mada nek uzme ko sta misli da treba,svakako posle nema kukanja kako je klima losa a na forumu bomba. Cemu power mod,totalno ne bitno,ukljucis klimu radi 6 meseci 00-24 i nema zime. Klimu si kupio 2018 ali je model iz 2011 tu je caka.
 
Poslednja izmena:
Ma beš -15 C. Ako čovek živi u području čestih magli tokom zime, klima mora biti ozbiljna i predimenzionisana.

Neki planinski kraj ili blizina šume, recimo. Tih -15 nije strašno u BGD, ali recimo u srednjoj Bosni može biti zaj...
 
Slažem se,mada je Luca jaka za tu m2 ali ako je toliko zima...hmmm onda amber.
 
Treba @EmaXx da se javi. Mislim da Amber u SRB i BiH nisu iste klime.
 
U BiH se prodaje samo klasicni Amber YC, deklarisan do -22. Nikakav snagator i definitivno preskupa za ono sto nudi.

Od tih jakih ima U Crown na akciji nekih 1700km se moze nac (850 eura). Ima je jedan forumas na vikendici na planinskom kraju(Nisicka Visoravan) gdje temperature idu ispod -20 i kad je normalna zima. Kaze grije ko luda bas velik prostor. Moj poznanik je isto uzeo za vikendice na planini(Vlasic), ali nije neki hvac entuzijast, kaze grije bez obzira na minus, ne trosi puno i nista ga vise ne zanima.

Ima fujitsu LTC nekih 1950km (980 eura)

I bio je na akciji Mitsubishi AP42 VeH(nordic sa ugradnjom za nekih 1800km(900 eura)

Hansol sam zaboravio. On se za nekih 1400km(700 eura) moze nac
 
Poslednja izmena:
Nego mislim da je clan koji je pitao za parapetnu i Lucu iz CG. Tamo nez kakva je ponuda na trzistu
 
E onda mu nismo pomogli. Pošto je spomenuo Azzuri, mislio sam da je iz...
 
Bergen pine best bye R32 mi je ugradjen pre neki dan ( garsonjera 20 kvm grejao sam je prosle godine sa kaloriferom 2 kw i bilo je ok. samo skupo i hladno kada se vratim sa posla ), propisno vakumirana , cevi posebno pa zajedno izolovane sve po savetima ovde, sad temperatura spoljna nije za neka bas isprobavanja ali sam eto morao da probam ( sobna temperatura bez klime je nekih 23 stepena bila, a spoljna oko 18 ) 1. hladim sobu na nekih 20 stepeni pa je onda grejem na 26-7 i to radi, modulacija pri hladjenju je niska ali pri grejanju je potrosnja na nekih 600w 5 minuta pa onda ode u off pa onda opet radi malo itd. znaci radi on/off ( modulacija ce valjda biti bolja kad budu nize temp.). Wifi radi i aplikacija za mobilni je dobra.

E sada pitanja - ima neki health mode ( neka hladna plazma ) nisam naravno nista otvarao ali kad se ukljuci taj mode cuje se neki klik par sekundi posle i kada se gasi isto, da li ovaj model stvarno ima tu hladnu plazmu ili je samo neki marketing.

Drugo pitanje mnogo vaznije - duzina cevi je 5.7 metara ali tek sada vidim u spec. da preko 5 metara treba dopuniti freonom nekih 16 gr. na metar i nisam obracao paznju ali nisu nista vagali tako da taj dodatak mislim da nisu stavili, e sada kako se primeti ako je kolicina freona nesto manja od deklarisane, dakle kako se to prepoznaje, da li klima slabije greje i hladi ili auto detekcija manjka freona ( ima neku samodetekciju u specifikacijama ) to prijavljuje.

Inace klima radi mirno sj. je tiha nema vibracije ( stavljeni amortizeri ) jedino nema modulacije pri grejanju ali relativno toplo je bilo i napolju i unutra.
Hvala.
 
Poslednja izmena:
E onda mu nismo pomogli. Pošto je spomenuo Azzuri, mislio sam da je iz...
Ne drzi me za rijec, al cuo sam da su Deltron(Azuri) i Energy(Bergen) imali neki dogovor o podjeli trzista na ex yu teritoriji. U zadnje vrijeme gledam da su se pojavila oba podbrenda/uvoznika na istim trzistima. Npr u BiH je prije energy drzao rs, a deltron federaciju. Sad u zavisnosti od radnje se mogu naci i jedan i drugi podbrend u oba entiteta. Sta li je u pitanju nez
 
Bergen pine best bye R32 mi je ugradjen pre neki dan ( garsonjera 20 kvm grejao sam je prosle godine sa kaloriferom 2 kw i bilo je ok. samo skupo i hladno kada se vratim sa posla ), propisno vakumirana , cevi posebno pa zajedno izolovane sve po savetima ovde, sad temperatura spoljna nije za neka bas isprobavanja ali sam eto morao da probam ( sobna temperatura bez klime je nekih 23 stepena bila, a spoljna oko 18 ) 1. hladim sobu na nekih 20 stepeni pa je onda grejem na 26-7 i to radi, modulacija pri hladjenju je niska ali pri grejanju je potrosnja na nekih 600w 5 minuta pa onda ode u off pa onda opet radi malo itd. znaci radi on/off ( modulacija ce valjda biti bolja kad budu nize temp.). Wifi radi i aplikacija za mobilni je dobra.

E sada pitanja - ima neki health mode ( neka hladna plazma ) nisam naravno nista otvarao ali kad se ukljuci taj mode cuje se neki klik par sekundi posle i kada se gasi isto, da li ovaj model stvarno ima tu hladnu plazmu ili je samo neki marketing.

Drugo pitanje mnogo vaznije - duzina cevi je 5.7 metara ali tek sada vidim u spec. da preko 5 metara treba dopuniti freonom nekih 16 gr. na metar i nisam obracao paznju ali nisu nista vagali tako da taj dodatak mislim da nisu stavili, e sada kako se primeti ako je kolicina freona nesto manja od deklarisane, dakle kako se to prepoznaje, da li klima slabije greje i hladi ili auto detekcija manjka freona ( ima neku samodetekciju u specifikacijama ) to prijavljuje.

Inace klima radi mirno sj. je tiha nema vibracije ( stavljeni amortizeri ) jedino nema modulacije pri grejanju ali relativno toplo je bilo i napolju i unutra.
Hvala.

Bez brige što se dopune gasa tiče, tih +-10gr gasa apsolutnu nikakvu razliku ne mogu da naprave
 
Ja ima Fujitsu Luca kupljenu u aprilu ove godine, i grejala u prelaznom periodu, i hladila letos, klima je po meni ono sto je Toyota (donedavno) bila u svetu automobila, kupis i ne mislis. Namestim temperaturu i ni jednom do sad nisam morao nista da "stelujem". Radi sve ocekivano. Primetio sam da ne mogu krilca da se nameste uvek kako ti hoces, primetio sam da kad se upali na hladjenje zna da zapljusne na pocetku ustajao vazduh, ali kada vidim koliko ljudi moraju da steluju svoje klime samo da ugreju ili ohlade na zadatu temperaturu, onda shvatim da je klima stvarno Toyota, radi bez greske to sto treba, sa malo osakacenim dizajnom, dodatnom opremom itd.
Kompresor na low noise nikad ne cujem, ali bukvalno. Jedino sto su mi rekli majstori a i sam sam primetio da hoce pri velikoj vlaznosti da radi ceste kontrolne defrostove, ali to je uglavnom bilo u toku noci, ja nista nisam primetio osim vode u balonu ujutru.
Od mene preporuka za pouzdanost, i automatizam u radu.
 
Za klimu koja još nije ni videla zimu si zaključio da je Tojota. :)
 
Nazad
Vrh Dno