Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozdrav braćo,nisam koristio nešto preterano klimu prethodni period i evo sinoć i danas upalih oba puta mi se u jednom momentu pojavilo E8 na displeju,ja sam samo ugasio sačekao pa upalio.da li neko zna o čemu se radi,gledao sam na Google ali nisam siguran.u pitanju je Gree Muse 12.Hvala !
 
Evo šta sam našao za E8 grešku.
An E8 error usually indicates a fan problem with the indoor or outdoor unit. An E8 error is usually cleared by power cycling both the indoor and outdoor unit by turning power off at the breaker. Be sure to check the indoor air filters are not dirty and blocking air flow from the fan.Prvo isključi klimu iz struje pa očisti filtere.Neka bude isključena iz struje 15-20 minuta namesti filtere pa ukjjuči klimu i vidi da li opet pokazuje grešku E8.Znači preporučuju obavezno isključivanje klime iz utikača ne samo gašenje preko daljinskog.
 
Evo šta sam našao za E8 grešku.
An E8 error usually indicates a fan problem with the indoor or outdoor unit. An E8 error is usually cleared by power cycling both the indoor and outdoor unit by turning power off at the breaker. Be sure to check the indoor air filters are not dirty and blocking air flow from the fan.Prvo isključi klimu iz struje pa očisti filtere.Neka bude isključena iz struje 15-20 minuta namesti filtere pa ukjjuči klimu i vidi da li opet pokazuje grešku E8.Znači preporučuju obavezno isključivanje klime iz utikača ne samo gašenje preko daljinskog.
Hvala ,čistio sam filtere pre nekih mesec dana,isključio sam upravo iz struje pa ću očistiti ponovo,sačekati pa probati,hvala na pomoći,javljam kako je prošlo .
 
Neko se već žalio na ovaj problem za Gree Muse i Gtech.
Kod mene na Galanzu piše CF (clean filter) uvek kada je ugasim, ali ne utiče na rad samog uređaja. Problem je u nekom senzoru koji pobrljavi.
 
Da li neko ima iskustva sa vox iva6? Planiram da kupim dve 12ice, za dve sobe u stanu, iskljucivo za hladjenje?
 
Vox ima samo tu klimu trenutno, razlike su iskljucivo vizuelne prirode izmedju oznaka. Fina je to klima za tu lovu. Nemamo podatke koliko je bucna na najnizoj brzini, na najvisoj je ekstremno bucna, ali su ljudi generalno zadovoljni.
 
Sta bih trebao da gledam kada mi dodje mastor da ugradi novu klimu.

Znam da je receno da se vakumira sistem, da se stave antivibracione gume ispod klime.

Jel treba da obratim paznju na jos nesto? Pisite da znam imam jos par dana do ugradnje kod sestre pa da znam na cemu sam. Hvala
 
Da cevi budu minimum 3m duzine(pa makar ih i navio u kolut iza klime) i da posebno izoluje svaku cev.
 
To sam zaboravio da napisem za 3 metra cevi, a sta to znaci da svaku cev posebno izoluje?

Ono sto sam video na netu je da cu ih nateram da ih izoluju skroz do ventila, posto ovu moju onaj sto je radio je ostavio ne izolovano parce od bar jedno 30 cm.
 
Naravno, do kraja da izoluju.
Kada stavljaju izolaciju na cevi, nekada spoje cevi i stave ih u jednu stiroporsku/sundjerastu tubu(izolaciju), a trebaju svaku cev u svoj kanal, pa tek onda mogu da ih spoje.

lnv9QhOOe189Wmil28DnFWzP39LVQk1dgjknuvy999b4gzYe-z2ffn3afwJTB2cHhUNe3wGJgV-G9DaBHLUA6x4NSr0GTCrzaJc6V3dX-0nZoA
 
Kakve su Vox Iva inverteri sto se tice hladjenja prvenstveno? Cenovno koliko vidim nista im ne parira. Takodje me zanima razlika modelima, ima vise Vox Iva 12ki, pa ako neko zna po cemu se razlikuju? Cenovno su tu negde sve
 
20210510_102124.jpg20210510_102124.jpgMene interesuje koliko je bitno da klima ima zasebnu uticnicu? Ako mora, da li moze produzni kabl sa prenaponskom zastitom ili neki ups?
20210510_102124.jpg20210510_102124.jpgMene interesuje koliko je bitno da klima ima zasebnu uticnicu? Ako mora, da li moze produzni kabl sa prenaponskom zastitom ili neki ups?
Mislim da vise aparata zajedno sa klimom bude na jednom produznom sa zastitom?
 
Tehnički nije neophodno, ali proizvođači često pišu da klima mora da ima zaseban izvod i osigurač. Prosečna klima 12-ica troši do maks. 7-8 A. Produžni kabl nije deo fiksne instalacije, pa niko ne može garantovati da će to da radi, posebno kad se uzme u obzir kakvo se sve smeće prodaje.
1620636089509.png
UPS za klimu je skupa, i uglavnom nepotrebna stvar.
Za zaštitu je burazer npr. uzeo ovakve APC adaptere https://www.apc.com/shop/bg/en/products/APC-Essential-SurgeArrest-1-outlet-230V-Germany/P-PM1W-GR
 

@Draga

Moze razvodnik ako ima deklaraciju
Tri godine imam ovaj razvodnik ukljucena klima,frizider,bezicni telefon....u njega:

Razvodnik sa 6 mesta 3m 1.5mm2 + prekidač​


BrendPROSTO
Max. opterećenje250 V~ / 16 A / 3680 W
KabelH05VV-F 3x1.5 mm2
Broj utičnica6
PrekidačDa
BojaBela
Dužina kabela3 m
IP zaštitaIP20
Zaštita za decuDa
Zaštita od prenaponaNe
 
samo da javim da nakon sto sam iskljucio iz uticnice na 20min i ocistio filtere ne prikazuje E8 error u ovih nekoliko dana. hvala proleter !
 
Problem kod prikljucenja klime u produzni kabal moze biti najcesce kada je istovremeno ukljucen jos neki potrosac vece snage pa bi onda zbir tih snaga prevazilazio max. deklarisanu snagu produznog kabla. Medjutim kao sto pomenuste prodaju se stvari svakojakog kvalitena, vidjo sam tanusne kablove koji su kao deklarisani na 3500w. Prolaskom struje kroz provodnik dolazi do zagrevanja provodnika, sto je struja jaca jace je i zagrevanje provodika, povecanjem debljine zice smanjuje se i zagrevanje. Postoji i formula za preracunavanje, ali da ne smaram s time. Najcesca debljina zice je 1.5mm i 2,5mm (redje 1mm). U principu na 1.5mm ne bi trebalo stavljati potrosace cija bi ukupna zbirna snaga bila veca od 2000w a na 2,5mm do 3000-3500w.
 
Da se nadovezem samo na ovo gore, bez obzira sto pise 250 V~ / 16 A / 3680 W (u stvari 3680w je dobijeno na osnovu napona od 230v tj 230v x 16a = 3680w) nema sile da bih ukljucio TA pec od 3,5kw na produzni sa debljinom zica od 1.5mm. Prvo je moguce da debljina i nije bas 1.5mm, drugo j pitanje kolika je cistoca upotrebljenog bakra u zicama (kineska posla) i sve to baca senku na deklarisanu snagu, trece proracun je na 230v ako padne malo povecava se zagrevanje provodnika. Naravno ukoliko smo se isprsili za APC ili sl onda veci deo mojih primedbi ne stoji. I sam sam imao pre 10-tak godina u par navrata da kad ukljucim klimu preko daljinskog odreaguje osigurac na protekt kablu a istovremeno pored klime je bilo na njemu potrosaca za manje od 500w snage (ali s obzirom da je kabal bio cenovnog ranga ispod 10e sumnjam u njega).
 
Kakve su klime Gree inverter GEH12AA-K3DNA1D/I, kako 12ice tako i devetke?

Neke preporuke oko upotrebe/održavanja/potencijalnih problema, koristile bi se i kad je toplo i kad je hladno.
 
Kakve su klime Gree inverter GEH12AA-K3DNA1D/I, kako 12ice tako i devetke?

Neke preporuke oko upotrebe/održavanja/potencijalnih problema, koristile bi se i kad je toplo i kad je hladno.
Dosta sam ih istrazivao, jer sam htio podnu klimu za roditelje. Po hardveru izgleda dobro, unutrasnju dijeli sa Daikinom(zajednicki razvoj). Vanjska tezine 31.5kg neto, ima dvoredi poprilicno velik izmjenjivac dimenzija 710X38.1X508. Komoresor je Landa QXA-B102zE190, sa inputom 1020 w. Uz to ima eev. Hardverski na oko bi trebala imati snage.
U praksi sam nasao 2 covjeka, koja su bila zadovoljna njenim radom. Nisu neki hvac entuzijasti pa mi nisu mogli detaljnije ispratiti rad.
Sto se tice odrzavanja, nista posebno kao i svaka druga klima. Redovno ciscenje.
Sto se tice instalacije ista stvar, 3 metra minimum, antivibranti(mozes i nosace traktorske kabine ili nosac auspuha), propisno rastojanje vansjek i unutrasnje da ima dobar protok i tjt. U svakom slucaju, svi sa podnim klimama tvrde da puno ugodnije griju nego zidne. Nez koliko sam ti bio od pomoci, to je ono sto znam.
 
Hvala puno, svaka informacija je dobrodošla tako da i ovo dosta znači za početak jer nisam neki poznavalac materije.

Sa njima ću se družiti pa bih da ih tretiram adekvatno za što dužu i postojaniju upotrebu.
 
Treba mi pomoć. Počela je klima da mi ispušta čudan zvuk, ono duvanje, kao kad radi defrost. U pitanju je midea inverter, stara 5 godina. Ovo "duvanje" se čulo jednom dnevno, a sad na svakih sad. Jel ima neko ideju o čemu se radi?
 
Ajde da pokušam da pogodim o čemu se radi.Ti verovatno čuješ zvuk koji proizvodi prolazak freona kroz izmenjivač unutrašnje jedinice.Sad nema uslova za defrost.Zvuk kod defrosta je intenzivan zato što četvorokraki ventil prvo promeni tok na hlađenje pa kad opet vrati na grejanje čuje se to duvanje kako si opisao.Koliko je uopšte to glasno kod tebe.Da li klima greje ili hladi sad.
 
Danas je bila nameštena da greje, mislim na 26 stepeni. A zvuk se čuje onako, skrene pažnju. Kao kad se izduva balon.
 
Da li neko ima preporuku za servis za ugradnju klime u Beogradu, čukarica.
 
Trebalo bi da 3 metra instalacije ulazi u cenu montaže.Za to kod mene naplaćuju 9.000 svaki metar preko dužine od 3m košta 1.200 dinara.
 
Zavisi koliko dobije uz klimu metara cevi. Ja sam za sestru uzeo Midea Mission 2 i sa njom u paketu je samo metar cevi za instalaciju. Dok tog majstora kojeg sam bio kontakirao je reko da metar kod njih kosta 1800 dinara. Isto je 9000 dinara ugradnja i 2500 dinara je demontaza stare klime.
 
Da li neko ima iskustva sa Whirpool SPIW 312L klimom? Drugar se naprzio da kupi jer je na nekom popustu, a ja em nemam veze sa klimama, em imam samo Midea-e :)
 
Nazad
Vrh Dno