Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Iz izmenjivaca izlazi suv vazduh ka turbini, izmenjivac ga isusuje, odakle curi u odvod.
Ne moze turbina koju mozes prstom dotaci da ne prska kad ase vrti na xx obrtaja, ukoliko ima tecnosti na njoj. Opet kazem, naprskajte turbinu na klimi i pustite je da radi, pa cete videti.
 
Poslednja izmena:
Izmenjivac isusuje vazduh tako sto je hladnije od sobnog pa se na njemu kondezuje voda. Taj vazduh koji prolazi kroz izmenjivac je vlazan jer je on mokar na hladjenju. Zavisi od vlaznosti vazduha koliko ce vlage da ostaje na turbini. Ako se turbina opere posle sezone grejanja a pre sezone hladjenja nece biti problema sto je vlazna.
 
Izmenjivac isusuje vazduh
Taj vazduh koji prolazi kroz izmenjivac je vlazan jer je on mokar na hladjenju

Dakle, kada isusis vazduh, on postane vlazan, ok.
Ti znas da je ta vlaga zapravo od tog vazduha koji se isusuje na jako hladnom izmenjivacu?
Turbina ne moze dodatno da isusuje vazduh, niti izmenjivac stvara vlagu u vazduhu, vec je vadi iz vazduha.

Ako se turbina opere posle sezone grejanja a pre sezone hladjenja nece biti problema sto je vlazna.

Dakle, nista ne mora da se pere, samo turbina i sve je reseno , nista ne smrdi :)
A kako je onda meni smrdelo odmah posle servisa?

I na kraju, kako to da turbina ne prska svu tu vlagu van klime?

Imate li vi slike tih turbina sa nahvatanom budji?
 
Ne vidi se baš najbolje,nisam fotkao skinutu. Imaš na netu horor fotke turbina sa "puštenom bradom".

IMG_20200804_161237.jpg
 
Dobar dan svima.

Potrebna mi je pomoc oko kupovine 3 klime koje bi se koristile samo za hladjenje.

  • prva bi hladila 2 povezane prostorije ukupne povrsine oko 35m2
  • druga bi hladila 2 povezane prostorije ukupne povrsine 45m2
  • treca bi hladila jednu veliku prostoriju ukupne velicine 40m2

Za sve 3 je bitno da su tihe ili da imaju dobar tihi mod. Nemam neko ogranicenje po pitanju budzeta, ali ne bih potrosio na ove uredjaje 4.000e, ako cu dobiti male ili nikakve prednosti u odnosu na budzet od 1.500 - 2.000e.

Hvala unapred na pomoci.
 
Obicno TA neka najjeftinija (po defaultu) ne podrazumeva i dobar tihi mod, sto je koliko vidim, jedna od bitnih stavki kod kolege @gotrunx-a.
 
Po mojoj proceni 3xFujitsu LMCE12 bi bile ok za hlađenje ovih prostorija.Izašle bi negde oko 1740e bez montaže.Klime su tihe imaju i Quiet mod kvalitetne su i imaju na hlađenju odvlaživanje vazduha od 1.8l/h što je mislim u samom vrhu što se tiče split sistema.
 
Za sta treba da bude tiha klima?
Da li za spavanje u istoj prostoriji s unutrasnjom jedinicom ili "samo" da ne pravi buku kad se gleda tv, prica s drustvom ...?

Evo ja kupih pre neki dan Mitsubishi Heavy Industries KIREIA SRK35ZS-W/SRC35ZS-W i mogu reci da je izuzetno tiha na prvoj brzini (jedna crtica, najsporije), samo 19dB kazu.
Tiha je na 2. brzini kao neke druge na prvoj, dok se 3. i 4. brzina vec čuju ali i više duvaju. Nije jeftina.

Ako buka smeta (osetljiv sluh, tanki zivci, potreba za apsolutnim mirom, spavanje) ovo nije los izbor ALI ako niste tako prohtevni ima jeftinijih i nesto malo glasnijih modela koji ce hlađenje odlicno odraditi.

Recimo da pogledaš Gree G-Tech GWH12AEC model koji ima buku unutrasnje jedinice 21/43 što je samo malo glasnije od moje Kireia, a klima se izuzetno lako rastavlja za čišćenje i može je spretno i pametno dete od 14g otvoriti, razmontirati i očistiti, smao nekoliko šrafova i nekolike zabice i sve je na izvolite. Cena znatno manja takođe.

Da razmislis o MIDEA BREEZELESS MSFAAU-12HRFN8-QRD6GW klimi koj aima zanimljiv protok vazduha, moze da duva postrance na hlađenju pa ako se sedi ili na krevetu spava ispod nje neće direktno da bije vazduh. Nije bas nesto tiha.

Ima i novih modela Fujitsu i tu je izbor veliki.
Recimo gore pomenuti model stariji model FUJITSU GENERAL ASHG12LMCA/AOHG12LMCA sa bukom 21/43dB unutrasnje jedinice, ona ima stari gas R410A.
Noviji model FUJITSU ASYG12KMTA/AOYG12KMTA sa bukom 20/43dB i R32 gasom.
Nemoj LUCA model razmatrati jer je nekoliko korisnika ovde na forumu javljalo da im se lako i brzo usmrdi a ne mogu da ociste, stalno se izuzetno brzo vraca kiselkasti vonj.
Kod nas malo kude servis, odnosno uvoznika, zna da se otegne nabavka delova kojih nema na stanju...

Mozda neki model od HISENSE, imaju niske cene a kazu dobrih karakteristika kao kod boljih i skupljih klima. Samo ne mogu nikako da dokucim koji im je stvarno nivo buke.

Koju god da uzmes nemoj manju a ni vecu od 12000BTU jer je to mera za od 40-60m2 zavisno od otvorenosti prostora u kome radi.
 
Ima razlike između LMCE12 i KMTA12 što se tiče nivoa buke na različitim brzinama u hlađenju.
KMTA12
HIGH-700 40db
MED-560 35db
LOW-430 30db
QUIET-270m3/h 20db

LMCE12
HIGH-750 43db
MED-640 40db
LOW-480 32db
QUIET-310m3/h 21db
Znači ovo su podaci samo za režim hlađenja u grejanju su brzine veće kod oba modela.
 
Na G-Tech je u Quiet rezimu protok 200m3/h (na hladjenju), i ekstremno je tiha.
 
Dakle, kada isusis vazduh, on postane vlazan, ok.
Ti znas da je ta vlaga zapravo od tog vazduha koji se isusuje na jako hladnom izmenjivacu?
Turbina ne moze dodatno da isusuje vazduh, niti izmenjivac stvara vlagu u vazduhu, vec je vadi iz vazduha.



Dakle, nista ne mora da se pere, samo turbina i sve je reseno , nista ne smrdi :)
A kako je onda meni smrdelo odmah posle servisa?

I na kraju, kako to da turbina ne prska svu tu vlagu van klime?

Imate li vi slike tih turbina sa nahvatanom budji?
Izmenjivac isusi vazduh a ta vlaga ostaje i skuplja se na izmenjivacu a onda kroz tako mokar izmenjivac vazduh prolazi na turbinu. Bolje od ovoga ne mogu da ti objasnim, ili si zatucan ili namerno trolujes, sto se vidi po tvojim postovima samo mi nisi jasan dal to namerno radis ili imas neki problem.
 
Hvala svima na savetima i detaljnim objasnjenjima. Uzecu nesto od preporucenog cim bude negde na akciji.

@Zeha nece se spavati u prostoriji kad je ukljucena klima. Tisina mi treba zbog bebe koja ce biti u susednoj prostoriji naspram unutrasnje jedinice, i jedna ide u kancelariju, pa mi treba tisina zbog video poziva.
 
Bebi buka od klime sigurno neće smetati, čak naprotiv lakse će da spava uz jednoličan zvuk. A nije strašno ni za kancelariju, klima je uglavnom tiha za kancelarijsku buku.
 
Bilo koja od ovih jeftinijih.
Nece bebi smetati sum klime, a buka poput zujenja fena umiruje i uspavljuje bebu (malu), samo gledaj da kreveta(ac) ne bude direktno na strujanju vazduha iz klime.

Pogledaj i Hisense modele (kao najjeftinije a dobe kako kazu):
HISENSE ENERGY PRO QE35XV0AG/QE35XV0AW
HISENSE ENERGY PRO HINANO QE35XV
HISENSE FRESH MASTER HINANO QF35XW0EG
Proveri nivo buke unutrasnje jedinice za svaku od ove 3 gore.

Pored ovih pobrojanih gledaj i Fujitsu i Gree.
 
Izmenjivac isusi vazduh a ta vlaga ostaje i skuplja se na izmenjivacu a onda kroz tako mokar izmenjivac vazduh prolazi na turbinu. Bolje od ovoga ne mogu da ti objasnim, ili si zatucan ili namerno trolujes, sto se vidi po tvojim postovima samo mi nisi jasan dal to namerno radis ili imas neki problem.
Izmenjivac ne moze u isto vreme da isusi i ovlazi vazduh, a ti izgleda nisi sposoban to da skontas.
Dakle, posle izmenjivaca mora biti suvlji vazduh nego sto je bio pre njega.
Svaki vazduh ima odredjenu kolicinu vlage i naravno da ne moze klima sve da izvuce, ali da bi se ubudjala od malo vlage koja ostane u vazduhu, morao bi ili da budes u izuzetno vlaznom okruzenju, u dosta prljavom okruzenju ili da jako dugo ne peres turbinu. Moze biti i da ti je klima preslaba, pa da ne moze da se izbori sa toliko vlaznog vazduha, nevezano sa temperaturom.

Otpocetka govorim da je pogresno to sto ti kazes, da se najvise vlage i budji skuplja na turbini i to je cinjenica.
Sve to nema nikakve veze sa Fujitsu Luca klimom, koja je lose projektovana i pored greske sa mehanizmom poklopca, ima i konstrukcioni problem koji negde skuplja vodu i pocne jako brzo da smrdi.
I ne na turbini, jer meni posle 2 godine nije imala budj, vec je samo bila prljava.
 
Pozdrav,
potrebna mi je klima samo za hlađenje ali mi je veoma važno da nema mogućnost grejanja (veoma mi je važno da nema tu mogućnost, da sad ovde ne objašnjavam zašto).
Da li kod nas postoji na tržištu, prostorija je oko 35 m2.
 
@Sg kamikaza
To znam, ali ne postoje uslovi da razvačim crevo kroz prozor. A one što imaju samo posudu pozadi ne rade dobro, tj. nisu klime.
Hvala u svakom slučaju.
 
Pa zamoliš servisera da ti onesposobi cetvorokraki ventil, tj da ostane u položaju hladjenja
 
Poruči sa Alija nešto što se radi za Filipine, Indiju i sl. Na tim tržištima se prodaju klime koje isključivo hlade.
 
Sta je bolji izbor za hladjenje, Gree Lomo ili Midea Mission 2? Ili ima nesto bolje za maksimalno 50 000 dinara?
 
Midea Inverter klima MB-12N8D6.WIK

Hisense Inverter klima Energy Pro HiNano 12K - QE35XV0E

Hisense Klima Uredjaj Enegry Pro WiFi 12K - QE35XV0A

Koja od ove tri? Ove dve Hisense mi se cini da su isti modeli samo je razlika u oznaci na kraju, jedna ima E a druga A a kada gledam specifikacije identicne su.

Posto u sledeci ponedeljak kod sestre ugradjujem pa je ovo izbor bio za moju kucu pa je logicno da cu i kod nje da ubacim isto sto cu da odaberem za sebe, samo sto kod nje ide malo ranije ja cu kasnije da porucim.

Klima ce sluziti za hladjenje i grejanje dve prostorije ne vece od 27 kvadrata.

 
Pozdrav ljudi, nakon prve zime sa Fujitsu LU12 u dnevnoj sobi 27m2 mogu da kazem da sam prezadovoljan i komforom i potrosnjom.
Za nekih 7 meseci rada potrosila je ukupno 1055KW/h elektricne energije sto je negde po mojim proracunima oko 7500 din. za celu sezonu.
Sad sam u potrazi za još 2 invertera ali sada bih da promenim, uzeo bih nesto od drugih brendova, Panasonic Mitcubishi Toshiba.
Od svih koje sam gledao najviše mi odgovara Panasonic Z35-VKE Etherea hodnik na 2 nivoa pošto je kuca na sprat klima bi išla između 2 sprata i Panasonic Z20-VKE Etherea za deciju sobu.
Da li je neko imao iskustva sa ovim klimama, nesto procitah na drugim forumima da je Panasonic imao problema u zadnjim serijama sa kompresorom, sto mi je bas cudno.
Površina koju bih da pokrijem sa ove 3 klime je oko 80m2, pozicije su ucrtane na slici. Kuca dobro izolovana, stolarija PVC itd.
Dajte još neki predlog za klime, budžet je 1500e.
Osnovni kriterijum mi je visok COP, kapacitet klime pri grejanju i ne toliko pošto je LUCA radila sa pola snage.
 

Prilozi

  • plan kuce.png
    plan kuce.png
    64.5 KB · Pregleda: 34
Koja je suštinska razlika između Toshiba Suzumi Plus i Daiseikai klima? Jel kao LM/LU ili kao LM/KM?
 
Midea Inverter klima MB-12N8D6.WIK

Porucena za sada jedna, nasao sam u Gigatronu po ceni od 49.999 dinara. Sto sam se zaprepastio jer su obicno oni daleko skuplji nego druge radnje.
 
@zeka89 Bice pre kao razlika izmedju LU/LT kod Fujitsu.
 
Najcesce su najskuplji ali desi se izuzetak pa si simnjicav i potpuno te razumem jer ti se cini da ima neku manu. Dobra stvar kod Gigatrona je sto ima mogucnost ostavljanja utisaka. Mene interesuje ovakav Mideo inverter ali 9-ka.
 
Nazad
Vrh Dno