Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ne zaboravi da vazduh koji izadje nekuda mora i da udje, pa gledaj da ulazi sa sto hladnije lokacije da je moguce, to je bitnije od toga da pokrijes malu rupu u prozoru.
I ako je prozor otvoren, da bude na kip i izduvno crevo na vrhu upereno ka gore.
 
Ne zaboravi da vazduh koji izadje nekuda mora i da udje, pa gledaj da ulazi sa sto hladnije lokacije da je moguce, to je bitnije od toga da pokrijes malu rupu u prozoru.
I ako je prozor otvoren, da bude na kip i izduvno crevo na vrhu upereno ka gore.
Pa tako nesto i radim. Koristim je kada mi sunce direktno udara u dnevni, otvorim na kip prozore na drugoj strani u sjeni.

Npr ako je vani 33 stepena opet je bolje da uvuce zrak 33 stepena nego da se vraca onaj jos topliji iz odvodnog crijeva koji se nabije oko izlaza.
Gledao sam neke i diy gdje se napravi dodatno crijevo za dovodni zrak. Npr:



Ali to mi je puno komplikovano, estetski preruzno i mrsko mi se zezat sa tim.

Ono odradi ona svoj zadatak, ucini te maksimalno 2-3 uzasno tople sedmice u Njemackoj podnosljivijom i tjt.
2-3 stepena nize i nesto niza vkaga ipak cine razliku.

Ali sve u svemu smece u odnosu na cak i najjeftiniji split
 
Jel zna neko gde u Beogradu imaju da se uzmu dobre antivibracione gume za klimu? Sutra mi dolaze majstori poslepodne pa bih uzeo ujutru, hvala :)
 
Jel zna neko gde u Beogradu imaju da se uzmu dobre antivibracione gume za klimu? Sutra mi dolaze majstori poslepodne pa bih uzeo ujutru, hvala :)
Po mom misljenju to ti ne treba. Uzrok vibracija je najcesce komoresor klime i cijevi iz kompresora a samo kuciste na nosacima rijetko kad. Ponekad nesto ne bude dobro stegnuto na kucistu ali to najcesce nema veze sa nosacima.
Ako je klima uredna i uredno postavljena ne gume ti uopste ne trebaju.
A vecina ih se vremenom ofuca, jednostavno poslije par godina pocnu da se gule od sunca i temperatura
 
Na poslu hladim na 25°c i danas i juče, sunčana strana pa bude iznad 30°c unutra a kući sam ugasio juče ujutru klimu, u kući je 24°c a napolju 28°c.
 
Po mom misljenju to ti ne treba. Uzrok vibracija je najcesce komoresor klime i cijevi iz kompresora a samo kuciste na nosacima rijetko kad. Ponekad nesto ne bude dobro stegnuto na kucistu ali to najcesce nema veze sa nosacima.
Ako je klima uredna i uredno postavljena ne gume ti uopste ne trebaju.
A vecina ih se vremenom ofuca, jednostavno poslije par godina pocnu da se gule od sunca i temperatura
Znam da ne mogu da imaju bog zna kakav učinak ali jesam primećivao razliku na staroj lg on-off kada su bili stavljeni originalni gumeni amortizeri i kad nisu pa zato pitam :)
 
Po mom misljenju to ti ne treba. Uzrok vibracija je najcesce komoresor klime i cijevi iz kompresora a samo kuciste na nosacima rijetko kad. Ponekad nesto ne bude dobro stegnuto na kucistu ali to najcesce nema veze sa nosacima.
Ako je klima uredna i uredno postavljena ne gume ti uopste ne trebaju.
A vecina ih se vremenom ofuca, jednostavno poslije par godina pocnu da se gule od sunca i temperatura
Ima razlike i ko god je sa tim imao problema zna da gumice ublaze i to dosta te vibracije. Govorim iz iskustva a opet mogu slobodno da kazem da kvalitetne klime te iste gumice netrebaju.
 
Ako je klima dobra, ispravna, ispravno ugradjena, gumice su nepotrebne. Inverter radi u proseku sa 50% snage i manje, nije to on-off, tako da obrati paznju na ugradnju i dobre nosace a gumice zaboravi.
 
Ako je klima dobra, ispravna, ispravno ugradjena, gumice su nepotrebne. Inverter radi u proseku sa 50% snage i manje, nije to on-off, tako da obrati paznju na ugradnju i dobre nosace a gumice zaboravi.
Treba dobro da zavuces ruku u dzep pa kad dodje -10c da ona nestvara vibracije.... Ja imam neki tip midea koja stvarno jako ljepo radi al kad je -5c pa -8c bome nemogu spavati. Nakon ugradje gumica je puno bolje. Vec kod Mitsubishi na debljim minusima je uopste neosjetim.
 
Ja imam vox 18 i kad je bio minus oko nove godine jedina stvar koja je stvarala buku je ventilator koji radi ko lud, ja ono nigde nisam video, al zato kompresor se ne cuje, dal od ventilatora ili sta, ne znam. Nosaci su dosta dobri, trazio sam jaci da budu i kad ih dodirnes oseca se fina sitna vibracija koja se ne prenosi na zid. Nosaci su jako stegnuti nema nista da mrdne, samo cepa ventilator ko mlazni avio ostalo sve super.
 
Ja imam vox 18 i kad je bio minus oko nove godine jedina stvar koja je stvarala buku je ventilator koji radi ko lud, ja ono nigde nisam video, al zato kompresor se ne cuje, dal od ventilatora ili sta, ne znam. Nosaci su dosta dobri, trazio sam jaci da budu i kad ih dodirnes oseca se fina sitna vibracija koja se ne prenosi na zid. Nosaci su jako stegnuti nema nista da mrdne, samo cepa ventilator ko mlazni avio ostalo sve super.
Moja tcl 18 je zvrcala na odredjenoj modulaciji. Napatio se da stavim gumice i nista nije pomoglo jer nisu zvrcali nosaci. Uljepim silikonom rupu oko cijevi i pomogne djelomicno jer su se manje prenosile vibracije. Na kraju skontam da su mrvicu nosaci bili neujednačeni i da su usukali klimu za par mm pa je izmjenjivac bio 1-2mm od dna klime od tacne. Kada klima radi na vecoj modulaciji pa se kompresor vise trese i sama klima, izmjenjivac počne da udara od tacnu. Skontao sam da kada jedan nosac povucem dole ili drugi gurnem u vis, zvrcanje nestane. Na kraju sam samo podbacio parče gume izmedju izmjenjivaca i dna i problem rjesen.

Jos sam bio vidio primjer gdje su 2 cijevi od od komoresora zveckale jer su bile 1-2mm jedna od druge. Takodje komad gume rijesio problem

Nesto rjedje se desi da kompresor ne bude dobro pričvršćen pa sve zvecka

Od svega navedenog mislim da su sami nosači najrjedji problem, tj preko njih se nekad manifestuje ali su rijetko kad uzrok
 
Da li je ovaj wifi modul odgovarajuci za ovaj model klime?
 
Posle skoro godine posedovanja gree ambera ultra(koji je odradio svoj posao ove zime) kupio sam i ugradio u 2 sobe jos 2 gree-ja,ovoga puta comfort muse evo jer su sobe male oko 14kvm.
Grejna sezona od novembra do 1.aprila ,soba 30kvm sa izolacijom,osim novembra svi ostali meseci grejanje 24/7 preko dana 23 a noću 20 stepeni ,amber ultra 12 pojeo 1700kwh ili u parama oko 150eura. Ako nekog još zanima nešto oko ove klime neka pita.
 
Posle skoro godine posedovanja gree ambera ultra(koji je odradio svoj posao ove zime) kupio sam i ugradio u 2 sobe jos 2 gree-ja,ovoga puta comfort muse evo jer su sobe male oko 14kvm.
Grejna sezona od novembra do 1.aprila ,soba 30kvm sa izolacijom,osim novembra svi ostali meseci grejanje 24/7 preko dana 23 a noću 20 stepeni ,amber ultra 12 pojeo 1700kwh ili u parama oko 150eura. Ako nekog još zanima nešto oko ove klime neka pita.
Koliko je kostala? Koliko je bila ugradnja i jel neki problem njena tezina? Jel bucna SJ i kakvi su opsti utisci?
 
Evo jedan "mali" izvjestaj od mene i pokusaja klime u 80m2...
Pre svega pogresio sam, nije 80m2 vec nekih 77m2 otvorenoga prostora sem dve spavace sobe koje su nasuprot boravka. Nisam vjerovao ali iskreno iznenadjen da je jedna klima bez ikakvih problema to uspjela da zagrije. Takodje bez buke, vibracija itd. U spavacim sobama je bilo razlike u temp oko 3c i to se nekako super uklopilo. Opet napominjem novogradnja, kvalitetna izolacija, lokacija Banjaluka. Evo i rezultata potrosnje sa prosjekom 23-24c u kuci. Ispod su moji roditelji ali klima nije bila ubacena na pocetku grejne sezone pa nebi sad usporedjivao ali posto je manji prostor, takodje fino uredjeno ( mislim na raspored prostorija, otvoreno dosta ) da bi se grijalo klimom mogu samo reci da je potrosnja struje bila i skoro pa smjesna.
Naj bolnija tacka je vikendica ali realno u uslovima na kojim radi ja sam prezadovoljan. U sustini, tri razlicite klime, jedna u "tezim" uslovima daju rezultat da nisam pogresio sa izborom klime.
Parametri su 77m2 kuca, sprat. 882kwh potroseno do neki dan.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-04-01-17-49-40-357_com.coolkit.jpg
    Screenshot_2024-04-01-17-49-40-357_com.coolkit.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 38
Zdravo narode,

Mislim da sam procitao na hiljade komentara, sto iz ove teme, sto iz Jeftine klime, sto iz pojedinacnih tema za njihove marke.. Ali sam na kraju jos zbunjeniji :D

Ako moze neko da me posavetuje kao brata, sta bi mi bilo najbolje da uradim u mojoj situaciji..

Prioritet mi je grejanje tokom zime, hladjenje je samo bonus. Crvenim su obelezena mesta gde su mi bile stare on/off klime koje sam skinuo, da li nove klime da stavim na ista mesta zbog postojecih rupa ili da ih izmestim negde drugde?

Klima u dnevnom boravku mi deluje da je mozda i dobro pozicionirana, obzirom da skoro u celosti bije ka hodniku. E sad, klima u radnoj sobi dole desno, da li ima poente izmestati je? Obelezio sam zeleno potencijalna mesta.

Takodje, ne mogu da se odlucim izmedju Daikin FTXF35-D, Fujitsu LMCE 12k i Hisense Energy Nordic 12k za dnevnu sobu.. Ne bih da dajem vise novca nego sto treba, ali isto tako zelim pouzdan uredjaj koji ce dobro da greje.

Za radnu sobu dole desno sam mislio mozda mogu da prodjem jeftinije sa Vivax AERI+ 12k? Ili da jurim neku od gorenavedenih u 7k ili 9k varijanti?

Spoljne jedinice za obe klime su bile odmah iza, sa druge strane zida kako su ugradjene, mislio sam da SJ od gornje klime pomerim na desni spoljni zid gde je oznaceno plavo.. Jel to preporucljivo i da li ce dolaziti do pada performansi? Jel nije problem ako SJ bude do nekih 1 metar iznad UJ?


1711992339363.png


Hvala unapred!
 
Koliko je kostala? Koliko je bila ugradnja i jel neki problem njena tezina? Jel bucna SJ i kakvi su opsti utisci?
Ako je pitanje za amber ultra 12,pkaćena 120.000 dinara ,mislim da je ugradnja bila 14.000 . Nikakvih problema nije bilo od letos kad je kupljena.Spoljna je sto se kaže bliže tome da je bučnija nego da je tiha,ali se to moglo i očekivati. Hladi i greje bez problema. Na grejanju ne spušta ispod 500w potrošnju osim naravno kad se ugasi pa čeka da se ohladi soba. U zadnjih mesec dana se malo čuje spoljna,tj počela da malo bruji noću kad je tišina povremeno,ali mislim da nije ništa strašno i videću da se to otkloni prilikom redovnog servisa u junu.
 
Posle skoro godine posedovanja gree ambera ultra(koji je odradio svoj posao ove zime) kupio sam i ugradio u 2 sobe jos 2 gree-ja,ovoga puta comfort muse evo jer su sobe male oko 14kvm.
Grejna sezona od novembra do 1.aprila ,soba 30kvm sa izolacijom,osim novembra svi ostali meseci grejanje 24/7 preko dana 23 a noću 20 stepeni ,amber ultra 12 pojeo 1700kwh ili u parama oko 150eura. Ako nekog još zanima nešto oko ove klime neka pita.
Mislim da je Musa za 14m2 prejaka... ce se gasi stalno kao on/off
Ja grejem sa jednom Muse Comfort 12(2023) 48m2 i solidno odradila posao zimi... Na -11 drzala bez problema 23c
A na donji sprat grejem 60m2 sa Amber 9 Premium
 
Mislim da je Musa za 14m2 prejaka... ce se gasi stalno kao on/off
Ja grejem sa jednom Muse Comfort 12(2023) 48m2 i solidno odradila posao zimi... Na -11 drzala bez problema 23c
A na donji sprat grejem 60m2 sa Amber 9 Premium
Slažem se da je jača nego što je to potrebno. Neka radi malo i kao on/of ne bunim se. Kuća je u pitanju i ne greje se svuda plus nema izolacije na zadnjoj ploči ni na krovu tako da nisam želeo da stavljam manju 9 ili 7 a ove 2 muse sam sa ugradnjom platio 150.000.
 
Ovih dana ce da tuce on/off Vox praistorija vidim ja, hladno danas a grejanje ugasio. Bas da vidim koliko ce da nagura kasnije kad dodjemo kuci.
 
Slažem se da je jača nego što je to potrebno. Neka radi malo i kao on/of ne bunim se. Kuća je u pitanju i ne greje se svuda plus nema izolacije na zadnjoj ploči ni na krovu tako da nisam želeo da stavljam manju 9 ili 7 a ove 2 muse sam sa ugradnjom platio 150.000.
Imam slicnu situaciju kao i ti 13 kvadrata sa muse, bez izolacije , drveni prozori jedino sto sam stavio gumu na prozore i vrata , ponasa se kao on/off ali sam zadovoljan kako greje pri manjim temperaturama, Modulacije jeste losija i od Bergen (Haier) klime koju imam u dnevnoj sobi, do 600w modulira, sto se tice ostalih problema koji su isticali drugi clanovi kod mene nisu prisutni. Svakako u poredjenju sa TA peci kod mene se pokazala kao velika usteda (pogotovo sto je jednotarifno brojilo) a ponekad grejem i jos jednu spavacu sobu od 12 kvadrata kada je neophodno.
Skoro sam nabavio smart uticnice pa nisam imao priliku da merim kada su temperature bile ispod 10 stepeni.
 
Imam slicnu situaciju kao i ti 13 kvadrata sa muse, bez izolacije , drveni prozori jedino sto sam stavio gumu na prozore i vrata , ponasa se kao on/off ali sam zadovoljan kako greje pri manjim temperaturama, Modulacije jeste losija i od Bergen (Haier) klime koju imam u dnevnoj sobi, do 600w modulira, sto se tice ostalih problema koji su isticali drugi clanovi kod mene nisu prisutni. Svakako u poredjenju sa TA peci kod mene se pokazala kao velika usteda (pogotovo sto je jednotarifno brojilo) a ponekad grejem i jos jednu spavacu sobu od 12 kvadrata kada je neophodno.
Skoro sam nabavio smart uticnice pa nisam imao priliku da merim kada su temperature bile ispod 10 stepeni.
Kad sam je kupio prosle godine i onda kasnije tek ovaj forum nasao... mislio sam boze sta sam ja sad kupio...
Ali iskreno solidno se pokazala zimi...(Ok nije bila neka zima)
Na preko +10c radi dosta kao on/off ali kad temperatura padne ispod radi fino bez prekid na neki 510-600w...
Na -11c vukla 850w i drzala bez problema 23c u dnevnoj i hodniku, jedino u spavacoj bilo je 21c( ukupno 48m2)
Vec sam razmislio da je ove godine zamenim za Mitsubishi srk35 ali mozda cu je ipak jos ove godine koristim...
 
Kad sam je kupio prosle godine i onda kasnije tek ovaj forum nasao... mislio sam boze sta sam ja sad kupio...
Ali iskreno solidno se pokazala zimi...(Ok nije bila neka zima)
Na preko +10c radi dosta kao on/off ali kad temperatura padne ispod radi fino bez prekid na neki 510-600w...
Na -11c vukla 850w i drzala bez problema 23c u dnevnoj i hodniku, jedino u spavacoj bilo je 21c( ukupno 48m2)
Vec sam razmislio da je ove godine zamenim za Mitsubishi srk35 ali mozda cu je ipak jos ove godine koristim...
Ako imas gde da je premestis ili nekome da je prodas super,ako nemas nikakvih drugih problema (osim sto modulira lose) mislim da nije hitno da je menjas neki period, nije bitno kako se nekome drugom pokazala i koje su mane navodili ako se kod tebe nisu javile. Ja sam mislio mozda da zamenim ovu Bergen (Haier) sa nekom japanskom klimom zato sto nije mogla da zagreje kad je bio onaj hladan period u januaru po -10 (verovatno je i do izolacije objekta) ali jako lose je radila defrostove i trajali su bas dugo, sreca da sam ostavio T.A. pec (mrzelo me iskreno da je izbacujem iz dnevne sobe teska je k'o trepca :ROFLMAO:) pa sam je koristio za dogrevanje.
 
Koji model Bergena imas, koja jacina i koliko kvadrata grejes sa njom?
 
Zdravo ljudi. Nista, samo da se javim 🙂. LMCE 12 radila bez greske ove sezone, ajd uzdravlje 💪.
 
Ova VOX zagreva onih 40+ kvadrata bez frke na 25 jutros, spoljasnja temp 4-5 stepeni. Ne cuje se nista, nije bucna. Dok kevina on/off Beko 12ka zagreva malo veci prostor, dobro greje ali bucna katastrofa SJ.
 
Nazad
Vrh Dno