Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ove godine se prvi put grijem na klimu, stan na jednoj etaži u novoizgrađenoj zgradi, 75 m^2, izolacija standardna rekao bih (10 cm stiropor, kvalitetna alu stolarija), jedna (duža) spoljna strana od četiri (s tim što je cijela zgrada dosta ledena, ostali smo bez centralnog, ne pitajte zašto, molim vas)...

Klima je na idealnoj poziciji (bar mislim da jeste), baca po sred dnevnog boravka/trpezarije pa niz hodnik, u kom su lijevo i desno ostale prostorije (tri sobe desno i dva kupatila i ostava lijevo i pravo). Grijem cijeli stan uglavnom, mada nekad zatvaram vrata od nekih soba i kupatila, po potrebi.

Na osnovu savjeta ovdje na temi, klimu držim stalno uključenu, samo ponekad obaram temperaturu, uglavnom noću. Vidim da se ljudi ovdje na temi uglavnom griju na nekih 20-23 °C, ali ljepšoj polovini i meni prija 25-26 °C (na klimi, naravno), valjda navika od grijanja na centralnom pola života!

Klima je Midea XTREME 18-ka, naravno inverter.

Pitanja:
1. Da li ćemo moći da se grijemo sa ovom jednom klimom i kada dođu minusu, tipa -10 do -15 °C? Ne mora da se griju sve sobe uvijek, dovoljno je dnevni boravak i najudaljenija soba (koja je nekih 10-11m niz hodnik desno)? Sad na ovim temperaturama je solidno toplo kad je klima na 25-27 °C jer duva direkt u tom smjeru i očigledno uspješno dobacuje.
2. Kad idem na 3-4 dana iz stana, da li klimu potpuno ugasiti ili je ostaviti na nekoj nižoj temperaturi da radi?
 
Poslednja izmena:
Ove godine se prvi put grijem na klimu, stan na jednoj etaži u novoizgrađenoj zgradi, 75 m^2, izolacija standardna rekao bih (10 cm stiropor, kvalitetna alu stolarija), jedna (duža) spoljna strana od četiri (s tim što je cijela zgrada dosta ledena, ostali smo bez centralnog, ne pitajte zašto, molim vas)...

Klima je na idealnoj poziciji (bar mislim da jeste), baca po sred dnevnog boravka/trpezarije pa niz hodnik, u kom su lijevo i desno ostale prostorije (tri sobe desno i dva kupatila i ostava lijevo i pravo). Grijem cijeli stan uglavnom, mada nekad zatvaram vrata od nekih soba i kupatila, po potrebi.

Na osnovu savjeta ovdje na temi, klimu držim stalno uključenu, samo ponekad obaram temperaturu, uglavnom noću. Vidim da se ljudi ovdje na temi uglavnom griju na nekih 20-23 °C, ali ljepšoj polovini i meni prija 25-26 °C (na klimi, naravno), valjda navika od grijanja na centralnom pola života!

Klima je Midea XTREME 18-ka, naravno inverter.

Pitanja:
1. Da li ćemo moći da se grijemo sa ovom jednom klimom i kada dođu minusu, tipa -10 do -15 °C? Ne mora da se griju sve sobe uvijek, dovoljno je dnevni boravak i najudaljenija soba (koja je nekih 10-11m niz hodnik desno)? Sad na ovim temperaturama je solidno toplo kad je klima na 25-27 °C jer duva direkt u tom smjeru i očigledno uspješno dobacuje.
2. Kad idem na 3-4 dana iz stana, da li klimu potpuno ugasiti ili je ostaviti na nekoj nižoj temperaturi da radi?

Zasto ste ostali bez centralnog?

1. Vrv da hoce ako sad greje, eventualno ako ne dobaci mozes da uzmes neko malo grejno telo pa dok traju veliki minusi da podpomognes.
2. Ne gasiti klimu uopste jer ce se stan ohladiti, oboris temp za koj istepen cisto da odrzava neki medium pa kad se vratis podignes.


Jel ti suv vazduh u stanu na toj temp zadatoj od 25-26?
 
Ove godine se prvi put grijem na klimu, stan na jednoj etaži u novoizgrađenoj zgradi, 75 m^2, izolacija standardna rekao bih (10 cm stiropor, kvalitetna alu stolarija), jedna (duža) spoljna strana od četiri (s tim što je cijela zgrada dosta ledena, ostali smo bez centralnog, ne pitajte zašto, molim vas)...

Klima je na idealnoj poziciji (bar mislim da jeste), baca po sred dnevnog boravka/trpezarije pa niz hodnik, u kom su lijevo i desno ostale prostorije (tri sobe desno i dva kupatila i ostava lijevo i pravo). Grijem cijeli stan uglavnom, mada nekad zatvaram vrata od nekih soba i kupatila, po potrebi.

Na osnovu savjeta ovdje na temi, klimu držim stalno uključenu, samo ponekad obaram temperaturu, uglavnom noću. Vidim da se ljudi ovdje na temi uglavnom griju na nekih 20-23 °C, ali ljepšoj polovini i meni prija 25-26 °C (na klimi, naravno), valjda navika od grijanja na centralnom pola života!

Klima je Midea XTREME 18-ka, naravno inverter.

Pitanja:
1. Da li ćemo moći da se grijemo sa ovom jednom klimom i kada dođu minusu, tipa -10 do -15 °C? Ne mora da se griju sve sobe uvijek, dovoljno je dnevni boravak i najudaljenija soba (koja je nekih 10-11m niz hodnik desno)? Sad na ovim temperaturama je solidno toplo kad je klima na 25-27 °C jer duva direkt u tom smjeru i očigledno uspješno dobacuje.
2. Kad idem na 3-4 dana iz stana, da li klimu potpuno ugasiti ili je ostaviti na nekoj nižoj temperaturi da radi?
1. Ja sam u jednom stanu, davno, morao primjenjivati ventilator, da ubacuje vruc vazduh u dnevnu iz hodnika i kuhinje koji su bili vreli od šporeta. Dnevna je bila ledena - vrata i mini hodnik su na L i nije bilo šanse da dovoljno toplote uđe u dnevni, razlika je bila ogromna - kuhinja 30+ stepeni, dnevni 19-20.

Tako da, možda u nekom momentu zatrebaš prisilno mješanje vazduha, to jest, da poguraš topao vazduh u sobe ventilatorom, jer sam ući neće tek tako (hoće ako u sobi s klimom bude pakao, a u udaljenim sobama će biti tako-tako).

Trenutno imam sličan slučaj sa hodnikom jer nema šanse da dobaci u tačke koje su 8 do 10 metara od klime (plus je iznad stepenište otvoreno i galerija i odvuče svu toplotu uvis) pa je u zoni oko ulaznih vrata osjetno svježije nego u ostatku kuće, jer sve iz dnevne ode na sprat, Za sada ne radim ništa tim povodom, ako baš bude zezalo, možda budem isto ventilirao malo :)

2. Ne gasiti, ostavi na održavanje neku nižu temperaturu.
 
Nemam merac, ne mogu da odgovorim.
Nisam jos uspeo da povezem WiFi, mada cisto sumnjam da i tu postoji merenje potrosnje.
Ono sto stoji na Bugarskom sajtu je da ide najnize na grejanju do 230W, ali to dok se ne proveri u praksi racunaj kao da je bajka.

Nema grejac spoljne tacne, mislim da je ovo VOX univerzalni daljinski.


Koji ti je to bugarski sajt za VOX?!
 
kad krene da ledi ti bokalče vruće vode i po SJ ako je pristupacna. Cak sam procitao ovde da je lik napravio od flase pozadi mehanizam-irezao flasu kao levak (posto ako se dobro secam dno nikako da lepo odledi) on bokalce vruce vode u flasu i ona odledi donji deo.... :D
Funny facts....
Auuu Sunce ti žaranovo. Pa ja bih nakon prvog problema sa ledom ugradio grejni kabl. Kakve crne flaše i zajebancije! Bar tih grejnih kablova sada ima svuda, a nisu ni nešto besno skupi. I naravno vremenski relej, da ne "gori" kabl non-stop, već da ga "okine" defrost, pa da radi recimo 15min
Stvarno puno komplikujete. 1 i osnovno treba da imate klimu (ili vise njih) proporcionalne snage za prostor koji se grije. Kada je to ok nema potrebe pratiti nikakve defrostove, blejati u potrosnju svakih 5 minuta, gledati koliko vati povuce radeći sta itd....

Znaci nastimaj i ne diraj. To bude malo zanimljivo prve godine kada se tek ugradi, ja evo ove godine zavirim jednom u par dana i to vise iz navike neke

A to sta kome smeta, ne znam kako su ljudi nekada grijali, lozi vatru, cisti, unosi, pusi dim itd... Kraj sporeta umiranje od vrucine u sobama umiranje od zime.... Centralno grijanje, nema tih radijatora koji se ne cuju kada krene grijanje pa eto i to nekome smeta...

Ja sam prešao sve vidove grijanja koji postoje, od drva, konvektora preko peleta i kad se sve sagkeda najzadovoljniji sam klimama, em najmanje posla em najpovoljnije
Na stranu sirovu snagu, mislim da je najbitniji faktor "masa spoljašnje jedinice proporcionalna zahtevima za grejanje". Ove male "moderne" klime sa spoljašnjom od 20-ak kila će mnogo češće ićinu defrost nego li 30+kg, a sa 40+kg defrost je mitsko biće. Čuli su za njega, ali ga samo retki vide. Ovo naravno važi za 12-ce. Ko očekuje da se greje sa 18-com sa spoljašnjom od 30kg, promašio je temu
 
Hocu da podelim iskustvo vezano za klime i ono sto sam kako obican korisnik imao:
Fujitsu 12LUCA - Ugradjena 2016 godine za stan 50m2 za grejanja jer je bila nova gradnja i prva godina je bila ledena, nije bilo useljenih stanova u zgradi. Klima je tad placena 100k kupljena i ugradjena od Viacom. Iskustvo ugradnje ocajno bilo je preskupo i nisam bio zadovoljan spoljna izolacija se raspala prve godine, obe cevi gurnute u istu izolaciju,rupa u zidu otvorena nije bila stavljena purpena, kasnili 2h od dogovorenog i zalili se na kisu koja je krenula u medjuvremenu, moja zena se posvadjala sa serviserima. Klima i dalje radi nije bilo problema za grejanje i hladjenje, sad se uglavnom koristi za hladjenje i hladi odlicno.
VOX IVA1-12IR - Ugradenja 2017 u stanu 35m2 kod rodjaka, stan prizemlje iznad garaze u Stepi visok plafon 3m+, kostala tad 33k, hteo da prodje sto jeftinije. Klima je odlicno grejala stan i hladila bez problema(grejanje bilo jeftinije nego centralno sa kalorimetrima) ali je crkla nekoliko dana pred istek garancije od 5 godina. Serviseri iz Gigatrona su popravljali nekoliko puta i na kraju kad su je popravili nije vise mogla da greje vec samo da hladi.
Fujitsu 12LLCE - Ugradjena 2020 - u Pozegi u kuci(vlaznost velika, magla, niske temperature). Placena 60k u Coolshopu. Serviseri iz Cacka vrhunski, nisam video u Bg takvu uslugu, prasina nije pala na podu prilikom busenja, izolacija, sve odradjeno profi. Ono sto sam tad cuo od servisera me malo zabrinulo, pohvalio je ovu klimu ali je rekao da je popravka ako bude trebalo nemoguca misija, nema delova, nema ovlascenih servisa, uvoznik je katastrofa. Klima je radila non stop grejala 50m2 na temperaturama -20C ulazila cesto u defrost borila se ali je uradila posao obe zime.
 
Raja kako pratite trenutnu potrošnju klime, jel ima neka aplikacija, vidio sam da nešto spominjete u nekoj temi. Klima je vivax h design 12ka
 
Raja kako pratite trenutnu potrošnju klime, jel ima neka aplikacija, vidio sam da nešto spominjete u nekoj temi. Klima je vivax h design 12ka
 
Hocu da podelim iskustvo vezano za klime i ono sto sam kako obican korisnik imao:
Fujitsu 12LUCA - Ugradjena 2016 godine za stan 50m2 za grejanja jer je bila nova gradnja i prva godina je bila ledena, nije bilo useljenih stanova u zgradi. Klima je tad placena 100k kupljena i ugradjena od Viacom. Iskustvo ugradnje ocajno bilo je preskupo i nisam bio zadovoljan spoljna izolacija se raspala prve godine, obe cevi gurnute u istu izolaciju,rupa u zidu otvorena nije bila stavljena purpena, kasnili 2h od dogovorenog i zalili se na kisu koja je krenula u medjuvremenu, moja zena se posvadjala sa serviserima. Klima i dalje radi nije bilo problema za grejanje i hladjenje, sad se uglavnom koristi za hladjenje i hladi odlicno.
VOX IVA1-12IR - Ugradenja 2017 u stanu 35m2 kod rodjaka, stan prizemlje iznad garaze u Stepi visok plafon 3m+, kostala tad 33k, hteo da prodje sto jeftinije. Klima je odlicno grejala stan i hladila bez problema(grejanje bilo jeftinije nego centralno sa kalorimetrima) ali je crkla nekoliko dana pred istek garancije od 5 godina. Serviseri iz Gigatrona su popravljali nekoliko puta i na kraju kad su je popravili nije vise mogla da greje vec samo da hladi.
Fujitsu 12LLCE - Ugradjena 2020 - u Pozegi u kuci(vlaznost velika, magla, niske temperature). Placena 60k u Coolshopu. Serviseri iz Cacka vrhunski, nisam video u Bg takvu uslugu, prasina nije pala na podu prilikom busenja, izolacija, sve odradjeno profi. Ono sto sam tad cuo od servisera me malo zabrinulo, pohvalio je ovu klimu ali je rekao da je popravka ako bude trebalo nemoguca misija, nema delova, nema ovlascenih servisa, uvoznik je katastrofa. Klima je radila non stop grejala 50m2 na temperaturama -20C ulazila cesto u defrost borila se ali je uradila posao obe zime.
XX puta sam pricao bas to isto za uvoznika, katastrofalna podrska, a to pricam iz ugla caletovog servisa koji je stajao na garanciji za LG, Vivax, Crypton/Tesla, Haier i ne secam se da li jos nekog brenda...nigde se nismo susreli sa gorim servisom, bukvalno poredeci sa bilo kojim uvoznikom i servisom.
Poslednje iskustvo je 3x slanje emaila za lezaj turbine za Luca 12 i ni na jedan nije stigao odgovor.
Pored ovolikog izbora na trzistu, mene Fujitsu sigurno vise nece videti.
 
@AmerX @monstrum Hvala puno ljudi na brzim i preciznim odgovorima!

Slicno sam i ja razmisljao, ako bas bude moralo dogrijacu spavacu sobu nekim drugim grejnim uredjajem... A mislim i da ce 99% raditi monstrumova ideja sa usmjeravanjem toplog vazduha, jer je na kraju hodnika obicno jako toplo (cak subjektivno toplije nego u dnevnom boravku odakle klima duva), a soba je odmah desno, bez dodatnih "dzepova"!
Inace, ne bih se nikad sjetio ventilatora da usmjerim topal vazduh, a s obzirom da je kod mene sve u jednoj etazi, kontam da ce raditi bez problema.

Za rad klime tokom odsustva od par dana sam pretpostavio da je bolje da ostavim da radi, ali smanjim temperature na nekih 19-20 °C (mozda i nize), sto bi trebalo odrzati zidove toplim, da se ne uvuce hladnoca, kao sto je bilo pocetnih dana grejne sezone.

Zasto ste ostali bez centralnog?
Investitor nas je debelo zeznuo, nisu na vrijeme zavrsili tehnicki prijem zgrade, a pustili nas da uselimo (jer su probili sve moguce i nemoguce rokove), zatim kada su pravili privremeni prikljucak grijanja proljetos nesto su zestoko zeznuli i sad im u novoj grejnoj sezoni Gas d.o.o. ne dozvoljava novi privremeni prikljucak (iz nekih birokratskih razloga).
Pat pozicija - bez tehnickog nema ugovora za grijanje, bez urednog prikljucka grijanja nema tehnickog! Svi nesto filozofiraju, a mi stanari se mrznemo (ima ljudi koji se griju na grijalice, jer nisu na vrijeme ugradili invertere)... Siri centar Novog Sada, 21. vijek, haos, sta reci...
Jel ti suv vazduh u stanu na toj temp zadatoj od 25-26?
U pocetku nije bio, sad nakon 20-ak dana grijanja osjecam malo da jeste dok spavam... Ljepsa polovina se ne zalim, njoj je bitno da je toplo. :D
 
Za to tjeranje vazduha su super ventilatori sa duplo (i vise) sporijom brzinom od najsporije klasicne ali kod nas nema takvih ventilatora, ali ako poznajete kakvog solidnog elektricara moze se tu nesto iskombinovati.
Jer klasicno duvanje je ruzno kad se osjeti na sebi, iako je topljikav vazduh djeluje hladno, plus buka
 
To stoji, slazem se. Ali u slucaju sobe moze da se ukljucuje povremeno, ili pak dok se ne boravi tamo, sto je veci dio dana.

P.S. Otac i brat su mi elektricari, tako da cu iskombinovati nesto ako bas bude moralo. :D Ideje su bitne, a sve se da napraviti. ;)
 
Pozdrav vivax 12 tica koristim je za grejanje sada oko 40 kvadrat. Kada zagreje zadatu temperaturu 22 stepena vanjska jedinica se ugasi i krilca se podignu ka gore, ali kada se upali da goreje prostoriju kompresor se zavrti do 950 w i vise pa posle polako opada i drzi na nekih 630 650 w i posle opet stand by i tako sve u krug da li je to normalno ?
 
Pozdrav vivax 12 tica koristim je za grejanje sada oko 40 kvadrat. Kada zagreje zadatu temperaturu 22 stepena vanjska jedinica se ugasi i krilca se podignu ka gore, ali kada se upali da goreje prostoriju kompresor se zavrti do 950 w i vise pa posle polako opada i drzi na nekih 630 650 w i posle opet stand by i tako sve u krug da li je to normalno ?
Ako je hladno jeste. To je minimum na koji se kompresor moze spustiti sa potrosnjom na trenutnoj temperatuei. Kada je toplije drzace se na nize a kada jos zahladi na vise :) tu dolazi do izrazaja scop tj cop i tezina klime
 
Ako je hladno jeste. To je minimum na koji se kompresor moze spustiti sa potrosnjom na trenutnoj temperatuei. Kada je toplije drzace se na nize a kada jos zahladi na vise :) tu dolazi do izrazaja scop tj cop i tezina klime
Jesi li siguran? Meni kum ima VIVAX 12CH35AERI i spusta se do 240w na grijanju. Jel moguce posto je mali prostor pa mozda i dobra izolacija ( neznamo ni trenutno vanjsku temp gdje je ta klima ) da krene grijati i prebrzo zagrije prostor pa prebaci i ugasi??? Svakako premalo podataka za konkretniji odgovor, ustvari misljenje...
 
Jesi li siguran? Meni kum ima VIVAX 12CH35AERI i spusta se do 240w na grijanju. Jel moguce posto je mali prostor pa mozda i dobra izolacija ( neznamo ni trenutno vanjsku temp gdje je ta klima ) da krene grijati i prebrzo zagrije prostor pa prebaci i ugasi??? Svakako premalo podataka za konkretniji odgovor, ustvari misljenje...
ta klima njegova ako se ne varam ima vanjsku jedinicu od 35KG što je fantasticno za 12ku. Koji je tvoj model ?

Ja grijem stan sa 2 klime, jedna je "losija" a druga je "bolja". Losija na toplom moze da spusta potrosnju na grijanju do 280w bez problema i tako grije (ali to kada je temperatura vani 10 i više) ali kada je vani -8 ona isto maksimalno spušta potrosnju na 600-700w i ako zagrije krilca se dizu (mada obicno uspijeva odrzavati tako).

Dok ova druga bolja ne može nikako ni na toplom da modulira ispod 400w (znači kada je toplo vani ugasi se i upali milion puta u danu) ali zato kada je vani -10 ona trosi 400-500w bez ometanja
 
Jesi li siguran? Meni kum ima VIVAX 12CH35AERI i spusta se do 240w na grijanju. Jel moguce posto je mali prostor pa mozda i dobra izolacija ( neznamo ni trenutno vanjsku temp gdje je ta klima ) da krene grijati i prebrzo zagrije prostor pa prebaci i ugasi??? Svakako premalo podataka za konkretniji odgovor, ustvari misljenje...
Vanjska temperatura je 5 stepeni 2 sprat kuca ima izolaciju 10 tka stiropor jedino nema nista na ploči. Klima je ACP-12CH35AEQI/I2s
 
Poslednja izmena:
Vanjska temperatura je 5 stepeni 2 sprat kuca ima izolaciju 10 tka stiropor jedino nema nista na ploči
ne vezano za ovo prethodno sto smo pisali, vidi da izolujes plocu, jer na plocu se baaas dosta toplote gubi.
koji je tacno model klime ?
(gore sam dva komentara pomijesao misleci da su od iste osobe...skontacete vec)
 
XX puta sam pricao bas to isto za uvoznika, katastrofalna podrska, a to pricam iz ugla caletovog servisa koji je stajao na garanciji za LG, Vivax, Crypton/Tesla, Haier i ne secam se da li jos nekog brenda...nigde se nismo susreli sa gorim servisom, bukvalno poredeci sa bilo kojim uvoznikom i servisom.
Poslednje iskustvo je 3x slanje emaila za lezaj turbine za Luca 12 i ni na jedan nije stigao odgovor.
Pored ovolikog izbora na trzistu, mene Fujitsu sigurno vise nece videti.
Meni je prvi izbor za klimu bio Fujitsu, skoro da nisam ništa drugo hteo da razmatram. Međutim, kad je došao majstor (koji mi je komšija) i rekao da ako želim Fujitsu on neće da je ugrađuje, već da zovem nekog drugog, bilo mi je sve jasno. Čovek uopšte nije hteo da se bakće sa njima, a posle kada sam pročitao recenzije na Google o Viacomu i definitivno sam odustao od te klime.
 
Pisano je vec, Viacom lose saradjuje sa fizickim licima, sa pravnim bi trebalo da je bolje. Necu da ih branim, ja imam pozitivno iskustvo, isto 2016 ugradjena LUCA 12 od strane njihovih servisera sa tim da sam imao, da kazem "vezu" koji je urgirao da odrade sve po PS-u. Cim je trebalo to cimanje znaci da umeju da fusare.
Kuci sam ugradio 4 Fujitsu klime, LGC 2011-te, covek uradio sve po PS-u kada ja nisam ni znao kako ide ugradnja. LLCA 2017 je ugradjivao drugi majstor, tada sam ispratio sve i nije bilo problema.
Pisao sam ranije, motor turbine za LGC sam uzeo pre par godina, imali na stanju odmah, ne znam da li odgovara za jos neki model.
 
Gree pojela skoro 40kWh za 5 dana rada
Sta reci, koju posluku porati..
 
Sto bi stari rekli "Jel se zalis il se hvalis? " 😄💪
Bila bi pohvala da je ovako na -10 svaki dan, ali posto su temperature proteklih dana bile dosta iznad nule, onda biva zalba😂.
Racunica kaze da je daikin skoro duplo manje struje potrosila za isti vremenski period.
 
To stoji, slazem se. Ali u slucaju sobe moze da se ukljucuje povremeno, ili pak dok se ne boravi tamo, sto je veci dio dana.

P.S. Otac i brat su mi elektricari, tako da cu iskombinovati nesto ako bas bude moralo. :D Ideje su bitne, a sve se da napraviti. ;)
Posluzice ti cak i ona mala bela grijalica od 1299 din koja ima opciju duvanja bez grejaca.
 
Jasno. Bitno da ima vise opcija, jednostavnijih i jeftinijih, bez da ubacujem jos jednu klimu. Svakako probam ove zime a za sledecu cu sigurno znati bolje (a mozda i dobijem centralno do tada :D ).
 
Nazad
Vrh Dno