Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pitanje za vlasnike Daikin FTXC35C/RXC35C klima. Kako odradjuju deftost kada je temp oko 0? Oseca li se gubitak toplote i koliko traju?
 
Imam FTXC25, pa me zanima koliko često radi defrost na temperaturama oko nule? Da li se jako čuje ispuštanje gasa?
 
Da li se oseti defrost zavisi od prostora. Na neizolovanoj kuci verujem da se oseca, na izolovanom prostori i stanu, svakako manje.
To ne zavisi od klime.
 
Sta izabrati za grejanje?
Daikin FTXF35D/RXF35D Sensira 92.000 din.
Spoljna 28 kg unutrasnja 9 SCOP 4.06

Daikin FTXC35C/RXC35C 84.000 din.
Spoljna 26 kg, unutrasnja 9.5 kg SCOP 4.28

Daikin FTXG25JA/RXG25J Emura I 98.000 din Spoljna 38 kg unutrasnja 12 kg SCOP 4.34
 
@igor84

Sa izolacijom koju imaš i planiraš da uradiš mislim da ti je za dnevnu sobu od 15,5 m2 više nego dovoljna FTXF35D, a za spavaću od nepunih 10 m2 FTXF20D.
 
Sta izabrati za grejanje?
Daikin FTXF35D/RXF35D Sensira 92.000 din.
Spoljna 28 kg unutrasnja 9 SCOP 4.06

Daikin FTXC35C/RXC35C 84.000 din.
Spoljna 26 kg, unutrasnja 9.5 kg SCOP 4.28

Daikin FTXG25JA/RXG25J Emura I 98.000 din Spoljna 38 kg unutrasnja 12 kg SCOP 4.34
Ne trebaju ti 12ice svakako za 16 i 10m2, cak je i 9ka prejaka.
Ja sam uzeo 9ku(doduse, malo jacu) za neizolovan stan, sobu od 20m2 sa 6 prozora.
Isto sam inicijalno hteo da kupim Daikin Emura 3 9ku.
Generalno ne bih nikada preporucio starije modele, ali Emura je ipak nesto daleko iznad prosecne klime.
Aktuelni model Emura 3 9ke kosta 220k dinara.
Moj glas bez razmisljanja ide za Emura 1 u obe sobe(pogotovo sto je lepsa od Emura 2).
 
Poslednja izmena:
Da, ali je u stanu za izdavanje i greje sobu od ~30m2 sa jako losom stolarijom(drveni veliki prozor i balkonska vrata).
Takodje jedina kojoj smo morali grejni kabl za odvod da stavimo, jer ne sme da kaplje na ulicu.
 

Prilozi

  • 20211016_142752.jpg
    20211016_142752.jpg
    137.6 KB · Pregleda: 112
  • 20211016_143222.jpg
    20211016_143222.jpg
    235.7 KB · Pregleda: 107
Ladno nam se malo razlikuju spoljasnja i unutrasnja.
Kod mene je na spoljasnjoj kodenz crevo na sredini, kod tebe vise pozadi, dok je na unutrasnjoj ovaj LED prikaz kod mene na sredini, a kod tebe na strani :D

Nekako mi se ne svidja grejanje kada je stavim na AutoFan, i posle raznih kombinacija otkrio sam da najbolje radi kada je brzina ventilatora na 60%. Da li ce to da joj smeta na duze staze? Ovde svi spominju prvu, drugu brzinu, kod mene toga nema, samo podesavanje u procentima ili auto.
 
Poslednja izmena:
Izvini, ja mislim da je ovo Mission 1, ali nisam skroz siguran :)
 
Da, ali je u stanu za izdavanje i greje sobu od ~30m2 sa jako losom stolarijom(drveni veliki prozor i balkonska vrata).
Takodje jedina kojoj smo morali grejni kabl za odvod da stavimo, jer ne sme da kaplje na ulicu.
Jel ti ovo na terasi ili fasada zgrade? kao u pozaru da je zgrada bila pa da tako izgleda.
 
Ne trebaju ti 12ice svakako za 16 i 10m2, cak je i 9ka prejaka.
Ja sam uzeo 9ku(doduse, malo jacu) za neizolovan stan, sobu od 20m2 sa 6 prozora.
Isto sam inicijalno hteo da kupim Daikin Emura 3 9ku.
Generalno ne bih nikada preporucio starije modele, ali Emura je ipak nesto daleko iznad prosecne klime.
Aktuelni model Emura 3 9ke kosta 220k dinara.
Moj glas bez razmisljanja ide za Emura 1 u obe sobe(pogotovo sto je lepsa od Emura 2).
Hvala, u sustini gledam Daikin ili Mitsubishi u tom cenovnom rangu, vidim da je dosta teza spoljna jedinica u odnosu na druge devetke cak i dvanaestice, 38 kg ako je podatak tačan. Vrata od soba bi bila otvorena pa bi grejale i hodinik i kupatilo, po potrebi bi se zatvarala vrata. Za početak bih kupio dve pa dodao treću verovatno istu. Da li moze wi fi modula na ovu klimu da se postavi onaj njihov, ne vidim taj podatak na sajtovima?
 

Prilozi

  • 20211016_143235.jpg
    20211016_143235.jpg
    507.5 KB · Pregleda: 104
Zamenili mi LN prekjuce, sada senzor napokon radi kako treba.
Opet sam update firmware i izgleda da se popravio onaj bug sto je klima pokazivala pogresnu potrosnju, pa pokaze da je radila na hladjenju, ventilatoru i slicno, a sada lepo pokazuje, i ako nisam jos uvek siguran da bas tacno pokazuje potrosnju, tek sam danas povezao na app.
Dodatno sam saznao da poostoji i web aplikacija melcloud, pa preko browsera moze bilo gde da se kontrolise klima, ne mora ni da se ima aplikacija na telefonu.
Takodje sam saznao da ima usis vazduha kroz poklopac, sto nisam do sada izvalio...
Ipak masi aplikacija i dalje, potrosio sam oko 1kWh od 5-9, a ona kaze 0.5kWh...jedino ako ne meri samo na po pola kilovata, pa moram da cekam da bas predje 1kWh da bi otkucala 1, a do tada pokazuje 0.5.
 

Prilozi

  • IMG_2544.jpeg
    IMG_2544.jpeg
    254.6 KB · Pregleda: 88
  • IMG_2542.jpeg
    IMG_2542.jpeg
    429 KB · Pregleda: 68
  • IMG_2521.jpeg
    IMG_2521.jpeg
    290.4 KB · Pregleda: 68
  • IMG_2522.jpeg
    IMG_2522.jpeg
    146.6 KB · Pregleda: 70
  • Screenshot (327).png
    Screenshot (327).png
    84 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
Jel imao ko slicnih ‘problema’? U pitanju je Daikin FTXF35D. Klima je jako tiha ali na odredjenoj frekvenciji pocne da treska dosta napolju, kao da kompresor odskace unutar kucista. Nije to bucno sad da smeta, ali se primeti kada je na toj frekvenciji (a najveci deo svog rada provede tako, mada zavisi od spoljasne temp).

 
Da li se oseti defrost zavisi od prostora. Na neizolovanoj kuci verujem da se oseca, na izolovanom prostori i stanu, svakako manje.
To ne zavisi od klime.
Pitam zbog toga što sam čitao da na temperaturama oko nule i kada je velika vlažnost radi defrost na oko 35-45 minuta što je prilično često. Imam devetku u maloj sobi, nema više od 12 kvadrata, pa pretpostavljam da ne bi trebalo baš tako često da radi dF. Opekao sam se sa Mideom Xtreme, nadam se da sa njom neće biti takvih problema. Isto tako me zanima da li se jako čuje kad radi dF, jer sam se trzao kad ga Midea radi...
 
Jel imao ko slicnih ‘problema’? U pitanju je Daikin FTXF35D. Klima je jako tiha ali na odredjenoj frekvenciji pocne da treska dosta napolju, kao da kompresor odskace unutar kucista. Nije to bucno sad da smeta, ali se primeti kada je na toj frekvenciji (a najveci deo svog rada provede tako, mada zavisi od spoljasne temp).


Tako i moja gree viola, mislim da je heroj napisao da treba da se dotegne sraf koji drzi nozicu od kompresora
 
Zamenili mi LN prekjuce, sada senzor napokon radi kako treba.
Opet sam update firmware i izgleda da se popravio onaj bug sto je klima pokazivala pogresnu potrosnju, pa pokaze da je radila na hladjenju, ventilatoru i slicno, a sada lepo pokazuje, i ako nisam jos uvek siguran da bas tacno pokazuje potrosnju, tek sam danas povezao na app.
Dodatno sam saznao da poostoji i web aplikacija melcloud, pa preko browsera moze bilo gde da se kontrolise klima, ne mora ni da se ima aplikacija na telefonu.
Takodje sam saznao da ima usis vazduha kroz poklopac, sto nisam do sada izvalio...
Ipak masi aplikacija i dalje, potrosio sam oko 1kWh od 5-9, a ona kaze 0.5kWh...jedino ako ne meri samo na po pola kilovata, pa moram da cekam da bas predje 1kWh da bi otkucala 1, a do tada pokazuje 0.5.
Ipak pokazuje kako teba aplikacija, samo joj treba vremena da refreshuje i update-uje podatke.
Sada recimo u reports ima tek do 23h, sto se poklapa sa smart uticnicom(ipak sam wi-fi povezao oko 18h, sto se vidi po skoku temperature).
 

Prilozi

  • Screenshot (330).png
    Screenshot (330).png
    88.9 KB · Pregleda: 38
  • Screenshot (329).png
    Screenshot (329).png
    88.6 KB · Pregleda: 34
  • IMG_2549.png
    IMG_2549.png
    153.6 KB · Pregleda: 32
Pazite sad.
Izmerio sam uticaj spoljne temperature na kapacitet klime. Amber comfort 12k je u pitanju.

Pre par dana sam merio sledece:
Setovana 30c
Usis 23c
Izduv 52c
Potrosnja 1592w
Fan 3
SPOLJNA TEMP. 17C

Sada sam izmerio:
Setovana 30c
Usis 23c
Izduv 47.7c
Potrosnja 1760w
Fan 3
SPOLJNA TEMP. 5C

Da li je moguce da efikasnost toliko pada? Bas je frapantan podatak, a klima bi trebala da bude solidna.
Kad udari minus ima da bude igranka.
Sta mislito o tome?
 
Zamenili mi LN prekjuce, sada senzor napokon radi kako treba.
Opet sam update firmware i izgleda da se popravio onaj bug sto je klima pokazivala pogresnu potrosnju, pa pokaze da je radila na hladjenju, ventilatoru i slicno, a sada lepo pokazuje, i ako nisam jos uvek siguran da bas tacno pokazuje potrosnju, tek sam danas povezao na app.
Dodatno sam saznao da poostoji i web aplikacija melcloud, pa preko browsera moze bilo gde da se kontrolise klima, ne mora ni da se ima aplikacija na telefonu.
Takodje sam saznao da ima usis vazduha kroz poklopac, sto nisam do sada izvalio...
Ipak masi aplikacija i dalje, potrosio sam oko 1kWh od 5-9, a ona kaze 0.5kWh...jedino ako ne meri samo na po pola kilovata, pa moram da cekam da bas predje 1kWh da bi otkucala 1, a do tada pokazuje 0.5.
U bas je cool crna verzija...
Zasto su je zamenivali, problem so i-see senzor?

Sta se tice merenje potrosnju nie to bas precizno nego estimacija, prosle godine su imali firmware upgrade bas da kao oprave to da biti poprecizno ali mislam da nista ne se smenilo.

Kod meni MELCloud nadmashi potrosnja za neki 30%.
Od iskustva sam zaprimetio da se to moze sredi so restart (prekin na dovod od steker neki 5 minuta)
I posle vrlo bolje i preciznije racuna potrosnja, sve do sledeci prekid napona od distribucija pa se opet izbuni i pocinje da nadmasi sa 30%.

Ja korsitim i ShellyPlus1PM smart relay sa power metering i od njega imam daleko precizniji merenja potrosnja.
 

Prilozi

  • IMG_5380.PNG
    IMG_5380.PNG
    171.3 KB · Pregleda: 30
  • Screenshot 2023-11-09 at 23.57.10.png
    Screenshot 2023-11-09 at 23.57.10.png
    77.8 KB · Pregleda: 42
DA LI JE OVO SCAM ILI NE?

Pogledajte sliku, deo koji sam obeležio crnim markerom, prva funkcija ili ti ovo drvence je jonizator, međutim druga funkcija, kućica, čijom aktivacijom bi trebao ulaziti vazduh spolja mi deluje kao scam, kad je uključim ništa se ne događa.

Model Gree Amber Comfort 12
 

Prilozi

  • IMG_4464.jpeg
    IMG_4464.jpeg
    134.4 KB · Pregleda: 45
  • IMG_4465.jpeg
    IMG_4465.jpeg
    43.6 KB · Pregleda: 55
DA LI JE OVO SCAM ILI NE?

Pogledajte sliku, deo koji sam obeležio crnim markerom, prva funkcija ili ti ovo drvence je jonizator, međutim druga funkcija, kućica, čijom aktivacijom bi trebao ulaziti vazduh spolja mi deluje kao scam, kad je uključim ništa se ne događa.

Model Gree Amber Comfort 12
Ta klima nema to, daljinski je univerzalan
 
Na terasi, a fasada ne sme da se dira, niti klima da kaplje, jer...
Bas se pitam zasto
U kosovskoj sam radio 3 godine za neku firmu.
:D
Pazite sad.
Izmerio sam uticaj spoljne temperature na kapacitet klime. Amber comfort 12k je u pitanju.

Pre par dana sam merio sledece:
Setovana 30c
Usis 23c
Izduv 52c
Potrosnja 1592w
Fan 3
SPOLJNA TEMP. 17C

Sada sam izmerio:
Setovana 30c
Usis 23c
Izduv 47.7c
Potrosnja 1760w
Fan 3
SPOLJNA TEMP. 5C

Da li je moguce da efikasnost toliko pada? Bas je frapantan podatak, a klima bi trebala da bude solidna.
Kad udari minus ima da bude igranka.
Sta mislito o tome?

Sa 17c na 5C, nije ni cudo da je opala. Cak sta vise nije ni puno opala. Sacekaj 0, -1 pa -5 kad bude. Ovako se samo zamaras umesto da je setujes na 23-24 i radis nesto drugo.
 
Poslednja izmena:
Frapantno je da u plusu toliko izgubi. To mi je bilo iznenadjujuce bas.
Ne opterecujem se nego sam se igrao sinoc sa setovsnjem tajmera da vidim kako radi pa reko ajde da izmerim kad sam vec tu.😁
Mozda nekog zanima.
 
Naravno da gubi.
tvoja klima na nominalnoj snazi na +7 vanjska, 20c unutrasnja i max fanu (testni uslovi) izbacuje 3.81 kwh sa copom od 3.91.
To je u idealnim testnim uslovima.
Kad kompresor radi max snagom, ganja vecu temperaturu itd puno je manja efikasnost.
Prosjecna zimska temperatura u vecini dijelova Srbije(osim planinskih) je izmedju +2 i +6.
Realno mozes ocekivati sezonski cop (scop) izmedju 3 i 4. Sto je i dalje puno efikasnije od TA peci.
Testiraj je isto na +5 ali kada radi lagano i odrzava vidjeces da je puno efikasnija nego kad je na 30c nastimas

Evo ti od proizvodjaca tabela kapaciteta tvoje klime u odnosu na vanjsku tenperaturu
 

Prilozi

  • Screenshot_20231110-104249_PDF Reader.jpg
    Screenshot_20231110-104249_PDF Reader.jpg
    78.8 KB · Pregleda: 47
Nazad
Vrh Dno