Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jedno brzo pitanje,treba mi inverter od gree proizvodjaca 12-ka da hladi prostoriju u podrumu od 45 kvadrata i zimi da greje(imace i dodatno grejanje) da moze da radi na duzini od 10-15 metara,izasli su sad ti novi modeli pa mi treba predlog?
Gledao sam Violu profi ali ne znam jel ima je uopste u prodaji.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Muse je naslednik Viole. Teško da ćeš je igde više naći. A da li može instalacija da se izvede u dužni od 15 m, to moraš da pitaš ili uvoznika ili nekog servisera.
 
Moze do 20m ali to je maxbez vecih krivina. Naravnp ako su monteri dobeo i dodaju gasa koliko treba. Ja se mislim jos zazimu posto sam ugradio lomo best buy. *mjau**mjau**mjau*a nema se para za besto bolje, nafam de da ce zameniti norveki rafijator od 2kw i makar smanjiti troskove ako nidta drugo. Ovaj radijatoe je grejao kuhinju, dnvnu i pretsoblje ulupno 25km. I losa mu pozicija bila. Nadam se da ce klima makar to da malo sredi dpk se mw ugradi slwdece godone jos jedna da jpj pomogne i time boh grejao 2/3 stana... Videcemo javicu svoja iskustva bez predrasuda... Da znaju ljudi sta vredi. Lakse se uci na tudjim greskama.. Hihihi

Послато са SM-A505FN помоћу Тапатока
 
Ako je proizvodjač predvideo 15m instalaciju, i pod uslovom da se sve dobro izoluje, da li će klima raditi sa nekim umanjenim kapacitetom, zbog te dužine?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Pad kapaciteta će sigurno biti, ali ako je kao što si napisao, taj pad neće biti od bitnog značaja. U suprotnom bi proizvođač smanjio max dužinu instalacije.
 
Narucena Muse,moze do 20 metara po specifikacijama sa dopunama nekog ulja i freona,pricao sam sa majstorem i zna koliko cega ide,izasla me 55900 sa tri metra creva,100 eura ugradnju trazi i jos metraza dodatna sto ce ici na ova tri metra.
U ponedeljak je ugradnja pa cu videti da slikam i okacim da vidite kako ce ispasti.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Za tu klimu proizvodjac je (doslovno) predvideo:

- Minimalna duzina spojne cevi - 3m

- Standardne duzine spojnih cevi - 5, 7.5 i 8m

- Maksimalna duzina spojnih cevi (12.000 btu) - 20m

I jos kaze... Ako u odnosu na standardnu duzinu produzite cevi za 10m, treba dodati 5ml rashladnog ulja na svakih 5 m dodatne spojne cevi.

Proracun kolicine dodatnog rashladnog fluida (na bazi tecne cevi): Kolicina radnog fluida koju je potrebno dodati = duzina produzetka tecne cevi × kolicina dodatog radnog fluida po duznom metru.
 
Narucena Muse,moze do 20 metara po specifikacijama sa dopunama nekog ulja i freona,pricao sam sa majstorem i zna koliko cega ide,izasla me 55900 sa tri metra creva,100 eura ugradnju trazi i jos metraza dodatna sto ce ici na ova tri metra.
U ponedeljak je ugradnja pa cu videti da slikam i okacim da vidite kako ce ispasti.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

Gledaj da to zatvoriš u kanalicu, a ne da ostane izolacija umotana samo u traku.
 
Da da,ima gore amstrong ploce i dosta rigipsa pa se ce tuda vuci.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Da li je neko, presao na grejanje klimom, a da ima centralno grejanje po utrosku, pa ventil drži stalno zavrnutim, i dogreva se na CG komsiju?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ja tako koristim.

Zaboravi na preveliku korist od komšijskog grejanja

ubr, to što plaćaš je spremnost sistema da ti bez odlaganja isporuči toplotnu energiju.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Napisi onako u par crta, ako možes, kakva ti je matematika, u odnosu na full time, odvrnut ventil.Da li na vecem minusu, odvrces ventil, ili ne.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Juce primetim da spoljna jedinica ispusta cudne zvuke nista glasno ali po zvuku bi reko da nesto nije kako treba . Inace klima nema ni 3 meseca bukvalno nova Gree Lomo . Videcu sutra da snimim pa nakacim ovde
 
Gree se deree[emoji848]?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam već jednom pisao, ali evo ponovo.

Nisam se baš bavio preciznom statistikom, a realno nisu poslednje 3 sezone za "like 2 like" poređenje. Daću i godine da neko može da poredi sa svojom situacijom

U pitanju je stan, 78 grejnih m2, u naselju Stepa. Kvalitena gradnja po PS što se tiče materijala i savremenih standarda, sa nešto lošijim završinim zanatskim radovima (morali smo dodatno da dihtujemo prozore). Ukupno 6 grejnih tela (hodnik, 2 u dnevnoj sobi, po jedan u svakoj spavaćoj i sušač u kupatilu).

Mesečni paušal za grejanje je 1500 din i plaća se svih 12 meseci.

1. grejna sezona (2016-2017)

Useli smo se u septembru, a grejanje nam je uključeno polovinom oktobra. Učili smo se kako da se prilagodimo sistemu, podešavanjem gasnih ventila kad smo tu i kad nismo i nije nam nešto uspelo. Na kraju je ispalo najbolje kad ništa ne gasimo i držimo konstantnih 24 (4vrka na ventilu). Ugasili smo radijator u hodniku i jedan u dnevnoj sobi. Temperatura u udaljenoj sobi iako je ventil uvek bio na 6 nikad nije mogla da ode preko 22.

Najvećni problem, i moje najveće razočarenje, je što i dalje zavisiš od rada toplane. Iako plaćaš po utrošku oni uredno uveče gase grejanje. Mislim da je to jedan od najvećih dodatnih potrošača, pošto ujutru sistem troši mnogo više enerije nego da je konstantno grejano. To se najbolje videlo u hladnim danima kada greju 24h, pošto je paradoksalno tada stan bio primetno topliji.

Na kraju ukupan trošak grejanja za celu godinu je bio oko 65k dinara (sa paušalom) sa jednim mesecom (mislim januar) koji je došao do 17k.
Ovo je i dalje mnogo manje nego da plaćamo po kvadratu, što bi za naš stan bilo oko 110k godišnje.

Na kraju, glavna mana je bila da nemaš ravnomerno grejanje, kao i da zavisiš kad drugi hoće ili neče da te greje.

2 i 3 sezona (17-18 i 18-19)

Na proleće 17me smo ugradili klimu (14 LUCA) u dnevnu sobu i sledeće dve sezone su radila samo 3 radijatora (dečja spavača, sušac u kupatilu i u našoj spavaćoj). Ovaj treći, pošto je ta soba bliža dnevnoj je stajao između 3-4 i praktično je radio 10 dana u celoj sezoni.

Svi benefiti konstantnog grejanja su odmah bili uočljivi. Stan se nije rashlađivao noću. Ni u najhladnijim danima klima nije imala problem da održi temperaturu. Potrošnja je bila oko 140kwh mesečno (po meraču).

Grejanje je te godine bilo oko 30k plus nešto veći računi za struju. Rekao bih 500-600 din, ali se i cena struje menjala plus teško je proceniti kako su radili drugi potrošači.

Svakako značajna ušteda, uz MNOGO veči komfor.

4. sezona (19-20)

Pred sezonu smo stavili jednu 9LMCE u dečiju sobu i ugasili sve radijatre osim sušača u kupatilu, plus smo u našoj sobi par noći puštali radijator kada je bilo baš hladno.

Komfor u dečjoj sobi je bio odličan (tinejdžer kome su vrata uvek zatvorena). Ostatak stana isto kao prethodnih godina.

Grejanje je izašlo oko 25k i nekih 250kwh mesečne potrošenje na obe klime. Računi za struju su bili za još nekih 500-600 din veći nego prethodne godine.

To je u principu to. Klime su ukupno koštale oko 1400e sa ugradnjom. Isplatiće se u nekom momentu, ali mi stvatno to nije bitno. Prvo, komfor je nezamenljiv i neke klime bih ugradio i za hlađenje tako da mnogo manji deo treba da uštede na grejanju.

Malo se odužila poruka. :) Nadam se da je korisna.
 
Itekako korisna.

Potpuno očekivan rezultat, slažem se i za komfor, meni je grejanje na klime daleko komfornije od centralnog, ujednačena tenperatura ceo dan, i mnogo jednostavnija i preciznija kontrola.
 
Kada si isključio sve radijatore, toplana je bila 25.000din, a koliko je ukupno u dinarima sa sve klimama?

Zanimljiva opservacija, da kad isključe grejanje, ti onda ujutru trošiš više.
Kod mene na FLAT rejtu, imam ravnomerno grejanje, svaka soba je takoreći ravnomerno zagrejana.Klima je dobra opcija,jer ti i ovako treba za hladjenje, pa ne računas tu investiciju, ali ipak CG ima komfor ispred klima, nema duvanja, niti problema sa dobacivanjem toplog vazduha.
Svakako klime+ grejanje po utrošku, daju dodatnu zabavu, u pogledu raznih kombinacija.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kada si isključio sve radijatore, toplana je bila 25.000din, a koliko je ukupno u dinarima sa sve klimama?

Imaj u vidu da je ovih 25k ukupno sa 18k paušala koji moram da platim.
Moja procena je da klime za grejnu sezonu potroše maksimalno 5-6 hiljada dinara.
Opet to je teško tačno izračunati. Koliko od te potrošnje je u kojoj zoni. Kako podeliti ostale troškove vezane za račun za struju. Recimo da ni jedan račun ukupno bio više od 5k din mesečno.

ubr, ja imam letnje pikove, pošto očito više hladim nego što grejem.
 
Koliko sam ispratio, aktuelne Hisense invertere niko nije uzimao ovde?
Ja mojima uzimam klimu, Muse već rešio međutim kolega koji drži garanciju za Hisense me je brzo odgovorio jer su ih dosta ugradili kako strankama, tako i sebi, to je presudilo (zbog dužine garancije i eventualnih problema jer sve preko njih završavam), pride sam dobio dosta dobru cenu za energy pro model. Poručena i montiram sledeće nedelje.
Moji greju 60kvm prizemne kuće sa debelim zidovima i niskim plafonom, konfiguracija idealna, gas kao backup.
Bacio sam oko kakva je u radu, na hlađenju tiha poprilično, modulira odlično, ne manjka sa funkcijama u odnosu na Muse

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Akhm @HDMI ti is ipak malo posebnija zvezdica :p, tebi bre za tu tvoju temperaturu treba neki zoxijev industrijski sistem :d
[emoji16]
4385755ea5802d7d9d04dd466615184c.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Cenim, da bi ovaj Zoxorov krematorijum fino grejao[emoji274]
 
Poslednja izmena:
Za nepoverovati da na Vivaxari na mobilnoj aplikaciji ima ECO mod koji funkcioniše. Klima troši malo ispod 130 W. Spoljna jedinica se ne čuje :D
 
Da ne otvaram novu temu koju neće videti ljudi iz ove teme, kratko i nezahvalno pitanjce - best buy, dvanaestica invertor, do 65000 bez ugradnje? GREE Muse pro mi je zapao za oko, neki provereniji predlog?
 
Imaj u vidu da je ovih 25k ukupno sa 18k paušala koji moram da platim.
Moja procena je da klime za grejnu sezonu potroše maksimalno 5-6 hiljada dinara.
Opet to je teško tačno izračunati. Koliko od te potrošnje je u kojoj zoni. Kako podeliti ostale troškove vezane za račun za struju. Recimo da ni jedan račun ukupno bio više od 5k din mesečno.

ubr, ja imam letnje pikove, pošto očito više hladim nego što grejem.
Hvala na pojasnjenjima.

Uzrok mojim pikovima, su uglavnom pite i gurabije,jer
kada moja lepša polovina ,sprema gozbe, tu bi mi eventualno pomogao neki inverter šporet[emoji39]


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Blago tebi, zena zna i HOCE da ti sprema pite (burek, krompirusa, sirnica, zeljanica, pita od jabuka, pita od visanja, bundevara i ostale pite...) i gurabije (mmmmmmm...), ti si se dobro ozenio, cestitam i neka je srecno i dugovjecno... :D

Da joj ugodis, ljeti joj upali klimu kad ukljuci rernu. ;)
 
Poslednja izmena:
Bogme si sve pogodio[emoji847]

Skoro je poželela nekakav fensi šporet, ja joj rekoh, dokle god iz ovog tisućlećnog šporeta, izlaze razne ukusne đakonije, nov šporet neće kročiti[emoji732]
Takođe je kuhinja problem, nemam prozor , i unutra je pakao.Moram da otvorim vrata, i da čekam klimu iz dnevne da dobaci.Ne znam za kuhinje bez prozora, da li ima neka druga solucija?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Neki aspirator pa rupa kroz zid ako ima vanjski zid kuhinja, eventualno u otvor za ventilaciju pa komsijama da mirise kad se pite peku. :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno