Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uvek je bolje dve manje klime od jedne vece, ravnomernije grejanje 100% plus ne idu obe u isto vreme u defrost. Velika klima greje jace ali kad radi defrost onda ugasi grejanje i nemas nista. Na minusima udaljeni delovi budu ledara a bude i vlage jer je hladnije drasticno od ostatka prostora.


Nije da nisam razmisljao o tome i u nacelu se slazem. Ipak, ako pogledas semu stana i procitas prethodni post, shvatices zasto insistiram na jednom uredjaju. jos DVE klime prosto nemam gde da stavim, jedino da ih spicim u dnevnu sobu, to bi bio hit. Tipa, jednu pored druge.

Defrost mi je retko radila i ova glupa vivax a kamoli neka krstena klima.

Mitre, takoE:d
 
Ok, ja sam skontao da ne zelis vise da koristis TA pec. Ako ces i nju koristiti onda si pokriven ako dodas jednu dobru klimu. I ne luduj previse sa 18-icama, jel znas koliko to jako duva?

Tapatalk from Poco loco
 
Ne znam koliko jako duva ali mislim da mi treba, sadasnja 12 ne postize. Jedino da vidim tu nocriu 14 ako uspem da je pronadjem i ako mi se uklopi u budzet. Dobro si skontao u sustini, ali tek od sledece godine kada uzmem jos jednu npr. devetku za spavacu sobu, neku najtisu. Za sada, posto je spavaca soba nekako izdvojena a deca jos uvek spavaju sa nama u sobi ostaje TA pec.
 
Malo uspori, pročitaj postove sa foruma koliko možeš, pitaj šta ti nije jasno, pa donesu odluku.

Slažem se sa forumašima,

Mislim da je najbolje rešenje da premestiš taj inverter koji imaš na mesto na koje si namenio novu klimu, trenutna pozicija klime je loša, a novu klimu da staviš u kuhinju i da duva prema hodniku od sobe i kupatila, mislim da će Lu biti ok tu, ako želiš baš jaču onda će LT odraditi sigurno. Mislim da će ta kombinacija čak biti i trajno rešenje.
Jedino ćeš na nižim temperaturama verovatno morati ventilator da pojačaš jače od automatskog da bi vazduh procirkulisao do sobe, a možda i ne...

Klime jače od 12tice će trošiti sigurno više struje, neće duvati toplije i gasiće se često, što može zasmetati, ove 12tice o kojima razgovaramo ovde su jačih karakteristika od mnogih 21ca o kojima ti pričaš, a daleko su efikasnije, lakše za održavanje i jeftinije pri kupovini i kulturniji u radu, što zači da ćeš manje osetiti duvanje klime.
Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
DUk hvala na sugestiji, citao sam dosta na ovoj temi, ali kao sto i sam vidis ima skoro 800 strana, ko ce citati sve to :)

Za sada ne zurim, jos nisu minusi ali treba se time pozabaviti. Sto vise znam, to sam manje pametan sta kupiti.

Heroj npr. posle dve fujitsu klime koje je veoma hvalio uzima vise komada Gree klima (amber) ako sam dobro procitao. Verujem da je Nocria veoma dobar izbor ali ako mogu da uzmem klimu novijeg datuma za te pare koja pritom ima npr. R32 gas, efikasnija je, ima wifi( realno ne treba but i am sucker for gadgets) prosto savremeniji, bolji uredjaj, zasto ne uzeti takav.

Opet neki kazu najbolji je lupam, Mitsubishi heavy, sve ostale su shit. Ciji savet prihvatiti? Serviseri, svako ima svoju pricu, jedni kazu Daikin, drugi se kunu u fujitsu, treci kazu da ih je sve pojeo Gree.
 
Mizubiši hevi je za mene top klima, najbolja, ali fujicu cenovno i po jačini grejanja nadmašuje hevi a skoro je duplo jeftinija, Daikin ima 35c koji jedino može da parira fujicu u klasi 500e sve ostalo je fujicu do 1000e

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
@nenad.fil
Treba pre svega da proceniš gubitke koje imaš, i kolika ti je snaga potrebna za grejanje, pa onda da nađeš model (tj. modele) odgovarajućih performansi. Brendove možeš porediti u istim ili sličnim klasama uređaja, besmisleno je porediti top model brenda 1 sa ulaznim modelom brenda 2. Oznake 12, 18 i sl. su za hlađenje, i malo pametnog kazuju o kapacitetu grejanja. Pdesign takođe treba uzimati sa debelom rezervom za današnje modele, većina dobrih novih klima ima mali Pdesign, a nasviran SCOP i plusiće u energetskoj oznaci.
 
Ne znam koliko jako duva ali mislim da mi treba, sadasnja 12 ne postize. Jedino da vidim tu nocriu 14 ako uspem da je pronadjem i ako mi se uklopi u budzet. Dobro si skontao u sustini, ali tek od sledece godine kada uzmem jos jednu npr. devetku za spavacu sobu, neku najtisu. Za sada, posto je spavaca soba nekako izdvojena a deca jos uvek spavaju sa nama u sobi ostaje TA pec.
12 ne postize jer imas krs 12-icu. Pitaj Boga kako to radi ali japancu ne moze da pridje ni izdaleka. Nisu sve 12-ice iste. Taj btw se odredjuje za hladjenje a svaka klima moze da hladi. Za grejanje mora da se potegne i tu se vidi razlika. Kad probas krstenu klimu skapiraces o cemu pricam. Nocria kad potegne radi kao kalorifer, kao da je neko zapalio vatru na sred prostorije, toliko toplote oslobadja. Naravno, ume i da potegne. Ako planiras u spavacu da ubacis nesto sledece godine onda mozes sada i dobru 12-icu uzeti, da ne bacas pare za jacu i skuplju kad svakako nece dohvatiti spavacu kako treba.

Tapatalk from Poco loco
 
Da li se na 12 lu peru samo vazdusni filteri ili i jos neki od ona 2 komada sto su unutra (ne znam kako se zovu).
 
Vazdusni se peru a na druga dva mislis na onaj plavi sundjer i kartonski rebrasti? Plavi je ION filter i moze da se pere, on traje 3 godine pa se menja. Kartonski je Apple Catechin antibakterijski i protiv budji, on se ne pere i traje 3 meseca. Ja ih koristim samo kad hladi, na grejanju skidam oba.
 
Pa koja je onda bolja (i najbolja) klima izmedju Fujitsu LUC, Fujitsu LTC i Gree Amber, sve 12-ke (pitanje za sve upucene)?
Ajde ih poredajte po nekom redu kako mislite da im sleduje od dobre, preko bolje do najbolje medju te tri.
Ako ima jos neka da je dobra ili u necemu bolja (ali ne i skuplja, mnogo vec samo malkice), dodjate i nju u redosled...

DUk hvala na sugestiji, citao sam dosta na ovoj temi, ali kao sto i sam vidis ima skoro 800 strana, ko ce citati sve to :)

Za sada ne zurim, jos nisu minusi ali treba se time pozabaviti. Sto vise znam, to sam manje pametan sta kupiti.

Heroj npr. posle dve fujitsu klime koje je veoma hvalio uzima vise komada Gree klima (amber) ako sam dobro procitao. Verujem da je Nocria veoma dobar izbor ali ako mogu da uzmem klimu novijeg datuma za te pare koja pritom ima npr. R32 gas, efikasnija je, ima wifi( realno ne treba but i am sucker for gadgets) prosto savremeniji, bolji uredjaj, zasto ne uzeti takav.

Opet neki kazu najbolji je lupam, Mitsubishi heavy, sve ostale su shit. Ciji savet prihvatiti? Serviseri, svako ima svoju pricu, jedni kazu Daikin, drugi se kunu u fujitsu, treci kazu da ih je sve pojeo Gree.


LUCA je nivo ispod Ambera i LTC-a.
Amber i LTC imaju twin rotary kompresore, a po specifikaciji bi Amber trebao imati napredniji od LTC-a.
Na papiru su iste snage, uzivo je pitanje, niko nema Amber, koliko sam skontao.
Ja necu da uzimam Fujitsu, jer smatram da su zastarele, sa zastarelom elektronikom i algoritmima, ne svidja mi se kultura njihovog rada, pored toga sto se LUCA ubudjavila posle 2 meseca hladjenja i pokretni poklopac poceo da preskace zupcanike posle 6 meseci.

Mitsubishu je ekstra, ali model sa Twin Rotary kompresorom kosta 160k dinara.
Isto i Daikin, a Fujitsu ne bih stavljao u tu klasu.
Najvise sam se lomio da li da uzmem Amber sa TR kompresorom ili Mitsubishi Kireia klimu SRC35ZS-ST, jer mi se mnogo svidja, a i po specifikaciji je ekstremno tiha i solidno jaka, ali sam se ipak prelomio da uzmem dosta jeftiniji Gree, a opet sa ozbiljnijim kompresorom.
Dosta mi je bitna estetika, zato bih i bio spreman da dam 10k dinara vise za ist Mitsubishi klimu, samo zato sto je druge boje, ali je model sa TR preskup.

Uzimam Amber umesto LT-a zbog toga sto radi na -30 zvanicno, ima grejac poda oplate, ima 3D strujanje(kod LT-a kao i kod LUC-a, horizontalan polozaj podesavas na 2 rucne klapne i ima samo 3 nivoa, sto dovodi do toga da mi je na nogama hladno, a na faci vrucina, Amber ima elektricno pomeranje i automatsko 3D kruzenje vazduha po vertikali i horizontali), ima 7 nivoa jacine, 3 nocna moda, sto mi je dosta smetalo kod LU klime, jer ima samo 4 nivoa, prvi ne sluzi bukvalno nicemu, drugi je preslab, a treci prebucan.
Takodje koristi efikasniji R32 freon i zahvaljujuci naprednijoj inverter tehnologiji od 1Hz, na hladjenju ima spustanje potrosnje do 55W, a na grejanju do 120W, dok LT cisto sumnjam da ide ikada ispod 180W za grejanje i 240W za hladjenje, ako pogledamo da je unutra Panasonic inverter.
Naravno, ako nije onaj inverter iz one brutalne Panasonic klime koja nema defrost i koja kosta preko 2k evra, a i onda se ne spusta kao Gree 1Hz, ali je nize, do 140W.
Ima i WiFi, koji je koristan nekome ko hoce da kontrolise vise klima, bez da trci po sobama i drnda daljinskim sve klime.
Nece ni sve klime raditi stalno, jer nema poente da radi 24h, ako se soba ne koristi stalno.

Ostaje samo da se vidi da li je Gree dobar kao sto na prvi pogled izgleda, a rekoh, sledece nedelje uzimam pa javljam utiske kada se ugradi.
Amber i Luca su slicne cene, pa cu taman da ih uporedim, ali vec nemam sumnju da ce Amber mnogo bolje da radi.

Ostaje samo pitanje da li je bolja od LT klime.
Za sada imamo samo misljenja, moje da jeste i Japan fanova, da ne moze biti jer je iz Kine :)
Meni komfor svakako znaci vise od same snage, koja je svakako dovoljna na oba modela, cak i da se pokaze da je Amber u praksi slabiji od LT i na nivou LU po snazi.
 
Poslednja izmena:
LUCA je nivo ispod Ambera i LTC-a.
Amber i LTC imaju twin rotary kompresore, a po specifikaciji bi Amber trebao imati napredniji od LTC-a.
Na papiru su iste snage, uzivo je pitanje, niko nema Amber, koliko sam skontao.

Na kom papiru [emoji23]

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Po proizvodjackoj specifikaciji, koliko kW toplote oslobadjaju.
Zapravo, Amber daje 5% vise, 4.2kW, LT daje 4.0kW.
Amber ide na power modu do 7.2kW, a LT 6.5kW.

To sto neko nije platio eurovent sertifikat, ne znaci da mu specifikacije nisu tacne.
Da bi proizvodjac okacio neku specifikaciju, prvo mora proci homologaciju, da zaista nudi to sto pise.
 
Poslednja izmena:
Da, Fujitsu, Daikin pa i Midea i ostali placaju Eurovent diplomu zato sto imaju para za bacanje a Gree je jedini pametan. Ne kazem da je Amber losa, imam je kod komsije u salonu prekoputa i to 18-ticu, letos postavljena i sad cekamo zimu da se testira. Izgleda dobro i mocno a bogami je i ogromna fizicki (obe jedinice).
 
Amber sjajno izgleda na papiru ali dzaba sve kad ne znam sta dobijam za te pare. Ja ne bih rizikovao 90K tek tako.

Tapatalk from Poco loco
 
Na mom Fijatu piše da ima 65kw i da troši 5,5 litara, a nit ima toliko konja i troši 20% više od specifikacije proizvođača, da ne nabrajanje dalje, svi redom maste.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Na mom Fijatu piše da ima 65kw i da troši 5,5 litara, a nit ima toliko konja i troši 20% više od specifikacije proizvođača, da ne nabrajanje dalje, svi redom maste.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Moj fiat 1.3 disel ima tacan broj konjskih snaga koji pise a trosi 4,7 u proseku.Sta cemo sad. Pitam te da li ti ne znas da vozis, da mozda tocis lose gorivo za traktori , da li ti je los i neodrzavan taj punto ili si zlonameran kada ovde poredis babu i zabu.Kad vec poredis babe i zabe onda da znas da je amber najnoviji mercedes s klase iz 2018. godine za tu fujitsu lu koja moze da se poredi sa nekom mazdom 6 ili tojotom avensis iz 2008.Cenis da ta dva auta vrede iste pare?Razmisli malo pa se javi i nauci da vozis to tvoje sokocalo ti mnogo trosi.
 
Izgleda da je Gree uleteo s dobrim rabatom zarad reklame [emoji3]

Čekamo iskustva.
 
Zasto da ne, tako se osvaja trziste i pravi brend. To je ono sto im najvise i treba.
Da su lepo platiti eurovent sve bi bilo lakse i bolje za njih.

Tapatalk from Poco loco
 
Eurovent kontroliše SCOP, a ne performanse, malo korisnih podataka se tu može izvući, posebno u poslednje vreme kad svi smanjuju Pdesign.
 
Prijatelj ima Amber 18 i grejao je proslu zimu bez problema dosta veliki prostor, stara kuca ona nabijaca gde su zidovi debeli ko zna koliko. Nesto sredjivao tavan ali nije izolovao, samo stolarija sredjena. Zadovoljan skroz mada zima nije bila jaka.
 
Niko nije rekao da je klima loša niti da ne greje al da lažu performanse, to je 100%, i to niko primetiti neće, i kao što na sertifikatu piše, some manufaktures don't mislead.Da je manja firma ili početnik u biznisu pa da razumem, al toliki proizvođač, svaka im čast na popularnosti i prodaji takvih proizvoda

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je Gree uleteo s dobrim rabatom zarad reklame [emoji3]

Čekamo iskustva.

Hmm, bilo bi lepo. A i mislio sam da me znas bolje od "lika koji reklamira nesto zarad dobiti".
A nista nisam reklamirao, samo pricam realno. Kao sto sam i rekao, podelicu utiske, a pre toga, ne znam da li su bolje.
100e je 12LT skuplji, a i ostale sto su u klasi Gree-a, sto je pozamasna cifra na 7-8 klima, a po svemu sudeci, ne moze da ne valja klima, moze samo da bude da su neke skuplje, zapravo i bolje.

Pa ja ovde jedini imam servis(moj cale), a mislim da nikada nista izreklamirao nisam, sigurno nikome nisam na PM preporucio servis za bilo sta, niti bih i da mi traze, a svi ovde koji su dobili "dobru uslugu", izreklamirase vise puta, Fujitsu postao standard kvaliteta, a onda i neki no name Kinez, jer je taj servis poceo da ga radi :)

Dobro znas da sam hteo Gree i prosle godine pre Fujitsua, a ti si me nagovorio na Viberu da se ne zezam sa Kinezima i da bi ti uzeo Fujitsu da nemas LG, za koji si se zeznuo, pa sam uzeo LU umesto Gree U-Crown, em jeftinija, em navodno proverena varijanta.
Da su ispale dobre koliko su ishajpovane, ne bih razmisljao o drugom brendu, ali na kraju su me razocarale, pa opet ne kazem da su kineske klime bolje od japanskih, nego da cu da probam Gree vise klase i da cu je uporediti sa Fujitsuom slicne cene.
Da imam pare za Mitsubishi od 160k ili Daikina od 160k, ne bih gledoa Gree, nema nikakve potrebe.

Zvali smo, pitao cale, rabat ima samo servis koji je sa njima pod ugovorom, kao i mi za Vivax, Teslu, Chigo...za njih imam rabat.
Dobili maloprodajne cene, sve regulare, osim sto za 10+ klima, oni daju 15% popusta.
Nazalost, nemamo ni to, ne treba nam toliko klima.
Zovi i ti uvoznika/njihovu maloprodaju, dobices iste te uslove, nista spec.
Verujem da te uslove nude i uvoznici drugih brendova, to je manje, vise, standardno, da na veliku kolicinu das popust u svojoj maloprodaji, jer svakako zaradis vise nego u veleprodaji, to jest, cene su svakako vece i sa tim popustom.

Prvo sam hteo da uzmem u prodavnici cim se predje Pancevacki, jer znam da oni imaju sve i da su ok sa cenama, da im je ozbiljan servis(kada sam uzeo Fujitsu, kos njih sma isao u magacin po LU, i ako sam uzeo u drugoj prodavnici), ako moraju oni da ugradjuju(ovlasceni za Gree), jer sam mislio da uvoznik ima samo u NS prodavnicu, ali jok.

Ako si dokon, mozes sa mnom kada budem isao da kupim, da ne bude na kraju da me zaista Gree placa, jer je ovo drugi put da mi to neko ovde kaze, samo zato sto govorim suprotno vecini, koji takodje nisu imali dodira sa Gree-om :)
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe lično da shvataš, čak i da su dali rabat ne bi bilo čudno. Očekujem kao i uvek realno stanje kod tebe.
Bio je još jedan post posle tvog, ali ću tek sad da ga odobrim, možda je zato malo van konteksta moj komentar.

A ako sam išta naučio iz ličnog iskustva, to je da rad i kvalitet klime nema veze s onim što je na papiru.
Drugo, ti si jako neobičan korisnik. Nije klima predviđena da radi uz otvoren prozor npr.

P.S. Kud ne reče ranije da uzimaš tolike klime, drugar mi radi kod uvoznika, možda je stvarno moglo nešto da se spusti.
 
Poslednja izmena:
Haha, a sto, super je hladila LU celo leto uz otvoren dupli prozor sa komarnikom, trosila kao upaljac, milina :)

Sada mi je otvoren prozor na kip, pa ispod odredjene temperature zatvaram, jer ipak sve po nogama siba, pa hoce glava da mi pukne od vrucine kada se zalaufa klima, nisam ja bas tolika operacija :D

Meni ne treba jaca klima od LU, meni treba klima sa kulturnijim radom, a mislim da je to Amber, sa svojih 7 brzina duvanja.
Sve ostalo sto je bolje na njoj od dodataka, samo je bonus.
Steta sto nece biti kod mene u stanu, vec ce mi ostati LU i Lomo.

Da su dali rabat ili da uzimam iskljucivo zbog cene, pa sto bih to krio :)

Chigo recimo, treci svetski po velicini proizvodjac klima, mogu da uzmem sa rabatom po smesnim cenama, ali nije poenta usteda, vec dobiti dobru stvar, a ako je moguce, ne dati 2000e vise za zemlju porekla :)
 
Poslednja izmena:
Kapiraš da ti otvaranjem prozora unosiš poremećaj u sistem sa negativnom povratnom spregom (odnosno sistem automatskog upravljanja), i zato klima radi agresivno?
 
Po spec Amber ispada prilicno bucna, min protok 430m3/h i 31dB.
Kod mene Mitsubishi ima horizontalno podesavanje krilaca daljinskim, jednom podesio i to je to, tako da mi je svedno.

Nadam se da ce neko detaljnije testirati neku Gree klimu.
 
@Mitre, ne vidim svrhu kupovine flir kamere (malo se zezam) jer i da vidim koliki su gubici energije ne vredi mi nista, prozori moraju da se menjaju a to je poveca investicija zbog same velicine istih, ostavljena za sledecu godinu.

Ne verujem da je mislio da kupiš kameru, već na uslužno snimanje.
 
Ja danas instalirao amber,sada mislim da je overkill al videcemo kada krene zima.U quiet modu nije bas preterano tiha,jeste tiha ali sam mislio da ce biti tisa.E sad mozda previse obracam paznju pa mi to deluje i bucnije nego sto jeste.Kada ukljucim turbo deluje kao da ce celu kucu da oduva :D.Javicu utiske kada prodje neko vreme sigurno
 
Pa da, LU ima 21, ali se ta brzina ne koristi, ne sluzi nicemu, ne bi mogla da ugreje metar od nje :)
Ono sto se koristi je 2. i 3. brzina, a meni bi odgovaralo da ima nesto izmedju.

LU sa max 850 m3/h protokom vazduha, daje 3.8kW toplote, a Amber sa 800 daje 4.2kW, pa se nadam da ce topliji vazduh duvati, te da ce moci manje da duva.
Opet, da samo malo mogu da smanjim ovu LU, bilo bi mi ok, tacno mi fali jedna brzina izmedju 2. i 3.
Jos ako manje odlazi u defrost, super.

Opet, neki ovde preozbiljno shvataju sve kritike.
Nije LU losa klima, niti mi je nepodnosljiva, daleko od toga, vec prosto mislim da moze bolje i to jurim, a jos ako mogu da ne platim mnogo, super.
A ako se ispostavi da moram da platim, platicu kada kupim sebi stan i onda mi neke Toshibe ili Mitsu ne ginu :)
Znacemo za nedelju, 2, kada se sve instalira i isproba :)


Evo prve hrabre duse, a ja mislio da cu ja probijati led :D

Nije overkill sigurno, nemas izolaciju i na minusu ce se pokazati.
Racunaj da ce biti bucnija nego sto je sada, sigurno.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno