Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Xeroj87

Vidim ipak se nesto naucilo u zadnjih mesec dana po pitanju varenja brusilicom [emoji6]

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Može li pojašnjenje za mene bosanca? Ne kontam...

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ja mogu da posvedočim ove reči, moj stiropo drži i nakon 10 godina a komšijin otpao nakon mesec dana. Naravno niti je majstor bio isti niti materijal. Nije tiplan samo lepljen.Pogledajte prilog 240080

Ujedno pitanje: dali klima ako se postavi 10cm od plafona svojim duvanjem može napraviti oštećenje na ovakvom plafonu?

Pa ne puše klima u plafon jel tako!
 
banacanin

Ne moze napraviti nikakvo ostecenje .. A taj stiropor koji si lepio je ukrasni , koliko je debeo 1cm ?
 
theemp

Boga mi zjbno jer nemas izolaciju , grejanje na struju i nije neka preporuka u tim situacijama sem ako nemas drugi izbor . Nego nisi nam rekao jel to kuca , stan , greje li se ispod i iznad , koliko spoljnih zidova imas itd .. I kako si se mislio grejati na klimu , klima + TA pec ili , pojasni malo ?

Duk

Fujitsu ASYG 09LLCA , 35LLCR , za njih znam da su imali taj bag , nakon sto klima postigne zadatu temperaturu umesto da ugasi ventilator ona pocne da duva kao sumanuta i sve tako dok se kompresor ponovo ne pokrene pa sama dodje sebi ili da je izvuces iz struje pa ponovo upalis . Problem je kod PCB ploce unutrasnje jedinice i zamenom iste se sve resava , ovo bi trebalo da se desava kad je klima na AUTO izduvu a kad je stavis u neku od brzina ne pravi problem , ovo je ostalo jos da se potvrdi .
 
theemp

Boga mi zjbno jer nemas izolaciju , grejanje na struju i nije neka preporuka u tim situacijama sem ako nemas drugi izbor . Nego nisi nam rekao jel to kuca , stan , greje li se ispod i iznad , koliko spoljnih zidova imas itd .. I kako si se mislio grejati na klimu , klima + TA pec ili , pojasni malo ?

Duk

Fujitsu ASYG 09LLCA , 35LLCR , za njih znam da su imali taj bag , nakon sto klima postigne zadatu temperaturu umesto da ugasi ventilator ona pocne da duva kao sumanuta i sve tako dok se kompresor ponovo ne pokrene pa sama dodje sebi ili da je izvuces iz struje pa ponovo upalis . Problem je kod PCB ploce unutrasnje jedinice i zamenom iste se sve resava , ovo bi trebalo da se desava kad je klima na AUTO izduvu a kad je stavis u neku od brzina ne pravi problem , ovo je ostalo jos da se potvrdi .

Meni su mjenjali tu ploču na LLCC kažu jedna od 10 000 ima taj bug.
 
@theemp
45kvm sa jednom klimom, a nemaš izolaciju? Sem ako nije stan u pitanju, sa jednim spoljnim zidom, i sem ako se ne greje ispod, iznad i pored tvog stana, klima će to teško da GREJE kad zaledi. Da DOGREVA može, ali ako su veliki gubici teško. Ako je kuća u pitanju, izoluje bar plafon iznad, tu beži i do 30% toplote.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Može li pojašnjenje za mene bosanca? Ne kontam...

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
To je moja pohvala heroju koji je pre mesec dana bio u zabludi u vezi varenja bakarnih cevi ali kao ocigledno inteligentan covek video svoju gresku i iz tog naucio nesto novo sto i treba da bude odlika svakog dobrog majstora bilo kojeg zanata da ne insistira na necemu sto je mozda i pogresno nego da se prihvataju nova saznanja.
Majstor koji sve zna ne postoji potreba za ucenjem je uvek prisutna ili te gazi vreme i nove tehnologije.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni su mjenjali tu ploču na LLCC kažu jedna od 10 000 ima taj bug.
Meni je serviser koga neću da reklamiram (jer mi još nije uplatio za konsalting usluge za 2018-tu) rekao da je mali procenat sa defektnom pločom, i da ako ima problem, javi se u prvoj sezoni greja ja, pa se menja pod garancijom. Sve u svemu, ne treba bežati od te klime.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
To je moja pohvala heroju koji je pre mesec dana bio u zabludi u vezi varenja bakarnih cevi ali kao ocigledno inteligentan covek video svoju gresku i iz tog naucio nesto novo sto i treba da bude odlika svakog dobrog majstora bilo kojeg zanata da ne insistira na necemu sto je mozda i pogresno nego da se prihvataju nova saznanja.
Majstor koji sve zna ne postoji potreba za ucenjem je uvek prisutna ili te gazi vreme i nove tehnologije.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Ja sam u IT svetu, i ceo život učim, svaki dan. To je jedini način da "plivam" u moru tehnologija. Mada, kad radim ono što volim, ništa mi nije teško.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Meni je serviser koga neću da reklamiram (jer mi još nije uplatio za konsalting usluge za 2018-tu) rekao da je mali procenat sa defektnom pločom, i da ako ima problem, javi se u prvoj sezoni greja ja, pa se menja pod garancijom. Sve u svemu, ne treba bežati od te klime.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Naravno da ne treba bježat od Fujitsu LLCC ja sam pravo zadovoljan sa obe :)
 
Pitanje za znalce, ima li iko part-loar tabelu za Fujitsu, kao što smo viđali za Tošibu? Baš me interesuje kako se kreće COP na delimičnom opterećenju kod manje efikasnih modela (LLC) u odnosu na LU/LT

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@Next
Ne, nije ukrasni. To su table 3 cm debljine, 25 gramskog stiropora, sečene na posebnoj mašini na pola sa skidanjem falca. Otpadaju samo ivice, a te male romboide dobiješ tako što tablu sečeš na kocke i nema otpada. Ustvari neispravan izraz sečenje, stiropor seče vrela žica a ne nož tako da dobiješ ivice kao da su topljene. Plafon guljen do maltera, pa tretirano hemijom a kocke se mažu celom površinom lepkom za stiropor...naravno austrijski.Na kraju se premaže valjkom, mislim da je disperzija i to je to. Naravno sa gornje strane ploče 5 cm striropora i sve je ok.
 
U jbte bas interesantno izgleda , ovo je recimo extra resenje jer se ne mora razvlaciti mreza .. Zar nije bilo potrebno da se taj stiropor malo pregletuje , onako tanko cisto da se lakse kreci i da bude lepse tj ravnije na oko ?

Jel znas kako se zove ta masina ?
 
@ nexteen @ joza

Ovako kuća je u pitanju, ja sam na spratu. U prizemlju se greje, alfa plam kamin u hodniku greje ko blesav samo guta drva. :) Odžak od njega prolazi kroz moj hodnik i on se lepo zagreje. U tom hodniku imam i TA peć CER 5. I mislio sam u dnevnu sobu da ubacim još jednu klimu i da greju i ona i TA peć. Znam da nije idealno, ali ovaj sprat nije bio u upotrebi do ove godine sad sam se oženio i uzeo to malo da prisredim. Planirao sam da sad odradim parno grejanje za kompletnu kuću, a sređivanje kuhinje i dnevne sobe da ostavim za dogodine ali se žena nije složila. Mislili smo da ubacimo još jednu TA peć ali sam ja mislio možda klimu umesto nje jer malo kuburimo sa mestom. Moramo ovu zimu da se provučemo nekako, pa za sledeću da vidimo šta i kako ili da se odradi izolacija ili neko parno grejanje.
 
Sad uzmeš klimu i dogodine odustaneš od uvođenja grejanja.
 
Druže, bez uvrede ali moram da ti objasnim jednu činjenicu: vakum stakla ne postoje. To što ljudi zovu vakum nisu vakum nego Izopan tehnologija, nema to veze sa vakumom. Kad presa udari ona izbije malo vazduha ali daleko je to od vakuma, svrha prese je da snažno spoji butil nanešen na Al rama sa staklom. Garancija za izopan tehnologiju je 10 godina ali ta stakla mirne duše rade i dan danas nakon 30 godina. Provereno!

Rekao sam vakum da bi drugi znali sta pricam, tako ih svi zovu. Razumem sta pricas ali da ne mislis da janmislim da samo imam vazduh unutra. Meni je to popustilo skroz, pojavi se vlaga izmedju stakala. Stakla su mi zbog toga flekava iznutra. Zivim tu, znam sta ti pricam. Stakla su ledena zimi i zato tu imam gubitke o kojima sam pricao. Em ruzno izgleda em nisu efikasna, nemaju funkciju duplih stakala. Samo to je bila poenta. Izvinite za off, morao sam da napisem objasnjenje.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@theemp
Ajd samo pojasni koliko kvm ima kuća u osnovi, kakvi su zidovi (cigla, blok, beton?) i koliko debeli, imaš li tavan i da li ga koristiš? Nacrtaj raspored prostorija pa postavi ovde.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@ nexteen @ joza

Ovako kuća je u pitanju, ja sam na spratu. U prizemlju se greje, alfa plam kamin u hodniku greje ko blesav samo guta drva. :) Odžak od njega prolazi kroz moj hodnik i on se lepo zagreje. U tom hodniku imam i TA peć CER 5. I mislio sam u dnevnu sobu da ubacim još jednu klimu i da greju i ona i TA peć. Znam da nije idealno, ali ovaj sprat nije bio u upotrebi do ove godine sad sam se oženio i uzeo to malo da prisredim. Planirao sam da sad odradim parno grejanje za kompletnu kuću, a sređivanje kuhinje i dnevne sobe da ostavim za dogodine ali se žena nije složila. Mislili smo da ubacimo još jednu TA peć ali sam ja mislio možda klimu umesto nje jer malo kuburimo sa mestom. Moramo ovu zimu da se provučemo nekako, pa za sledeću da vidimo šta i kako ili da se odradi izolacija ili neko parno grejanje.

Ako pare nisu problem i kvadratura koju griješ, onda se uzme fino Fujitsu ili Mitsubishi 5kW.Ne razumijem ljude koji uvode centralno koje je 2 puta skuplje nego da kupiš 3 premium klime odjednom, ja sam se prije grijao na drva, grijao sam se i na ovo ****** vidi sliku.

https://s1.postimg.org/9s4tkd5mtb/20161014_174858_HDR.jpg

Na klime se grijem već 20 mjeseci i nema dalje, samo mi je krivo što odmah nisam uzeo klime a ne zajebancija sa drvima i peletom.
 
@Next
Otišli smo malo off al dužan sam da dam objašnjenje. Tu mašinu je konstruisao pre 15 godina jedan majstor iz Utve, sa njom je radio upravo takve ploče. Bilo je tu i drugih kombinacija ali ja sam se opredelio za ovu. U kuhinji imam nešto slično ali od stirodura debljine 2cm. Sličan dezen kao u hodniku ali stirodur. Na žalost mastor je umro a sa njim i zanat.
Pogledajte prilog 240090
Inače te stvari se ne rade za dan, jedna soba se radi danima. Mema mrežice samo premaz od disperzije ali pre valjka moraš disperzijom preći sve ivice ali sa malom četkicom da se popune sve brazde, tek onda ide valjak. Pitaći majstora koja tačno disperzija, kad ga vidim.
 
@ heinz

Nije nemoguće. :)

@ jozza

Kuća je u osnovi odprilike 8x5 metara. Na spratu kod mene bi spoljni zidovi trebalo da budu od blokova za debljinu nisam siguran ali ne bi trebalo da su ispod 20 cm. Tavan imam ali nije u upotrebi. Evo i neki brzinski raspored prostorija iz painta baš nije u proporciji ali nisam imao nijedan ozbiljni program trenutno da nacrtam bolje, deo kupatila je van kuće kao što je nacrtano. Označio sam mesto gde sam planirao klimu, zatim gde mi je TA peć i taj odžak koji je topao jer se u prizemlju loži. Znači PVC je svuda sem u radnoj sobi, na kojoj će vrata uglavnom nadam se biti zatvorena.

Pogledajte prilog 240092

@ SerijeSync

Sad sam se dosta istošio pa mi novac trenutno jeste problem. Za sledeću zimu ću bolje da se organizujem. Nije nemoguće da odem na klime i da odradim izolaciju koju trenutno nemam.
 
Poslednja izmena:
@ SerijeSync

Sad sam se dosta istošio pa mi novac trenutno jeste problem. Za sledeću zimu ću bolje da se organizujem. Nije nemoguće da odem na klime i da odradim izolaciju koju trenutno nemam.

pa bez problema možeš grijati sa klimama sve prostorije, u svaku sobu po jedna fujitsu LLCC, nisam ni ja imao izolacije do prije 2 mjeseca tj uradio sam samo sa sjevera izolaciju.
 
Zato postoji podloga koju sam pomenuo, plave je boje, ne znam tacno kako se zove. Prvo se osmirgla zid ako je glatka povrsina da moze da upije pa se onda premaze i ostavi dan-dva. To ulazi do maltera i vezuje se, dobijate jace vezivanje lepka za povrsinu. Par kapi sto je kapnulo na plocice sam sa nitrom skidao, jako je ubi boze.

Pokusaj da se setis naziva te tecnosti, zar se ne razblazuje sa vodom. Nemogu da verujem da si koristio nitro razredjivac kako bi ocistio plocice...
 
@theemp
Ako bi stavio TA peć u spavaću, mogao bi da prođeš sa jednom klimom. Ovako, dve manje klime i na konju si. U dnevnu 9-ku, u spavaću 7-cu, ili u radnu 7-ca, a u spavaćoj TA 2kW. Ako bi nabavio najmanju TA, od 2kW za spavaću, a ta od 5kW u hodniku da ne izduvava, već da radi kao radijator. I naravno punjenje peći samo po jeftinoj tarifi 00-08h.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@theemp
Ako bi stavio TA peć u spavaću, mogao bi da prođeš sa jednom klimom. Ovako, dve manje klime i na konju si. U dnevnu 9-ku, u spavaću 7-cu, ili u radnu 7-ca, a u spavaćoj TA 2kW. Ako bi nabavio najmanju TA, od 2kW za spavaću, a ta od 5kW u hodniku da ne izduvava, već da radi kao radijator. I naravno punjenje peći samo po jeftinoj tarifi 00-08h.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

7 i 9_ke će se samo patiti na minusima i ulazit u defrost ko lude, bolje mu je uzimat jednu po jednu 12 LLCC nego 7 i 9_ke iz njih je izvučeno sve što valja, a razilke u cijenama su zanemarive.
 
@tesla
Da, razblazuje se sa vodom, probacu da saznam ime, plave je boje. Ovo za ribanje, pa probao sam nozem od skalpela ali nije islo pa sam morao nitro.
@theemp
Sad uzmi General 12LM za dnevnu gde si nacrtao i kroz vrata da duva u hodnik. TA pec nek ostane u hodnik i puni samo nocu po jeftinoj tarifi. Kad uradis izolaciju (gledaj tavan prvo, staklena vuna 2x po 5cm pa slazes unakrs) onda uzmi jednu 09LLCA za radnu sobu i to je to. Ako bude para kasnije dodas jos jednu u spavacu mada za spavanje treba hladnije. Mozes u spavacu jedan mali konvektor bas kad su minusi, tako sam ja pregurao par sezona i uz malo lozenja. Ove godine dodao jos dve 09LLCA i resio problem. Ostaje mi samo jos tavan da pojacam izolaciju, 10cm staklene vune je u planu preko 5cm stiropora koje sad imam.
Sta mislite, koliko cu dobiti ustedu sa ovim? Posto mi je za 115m2 treba oko 300-330 evra (10cm Staklena Isover).
 
a 12-ice ce se paliti i gasiti ko lude, posto i brzo zagreju a i kuca se brzo rashladi,
bolje pravilno dimenzionisati klime nego ih za svaki slucaj predimezionisati
 
jedan kaze da ce 7-ca i 9-ka ici stalno u defrost,drugi kaze da ce 12-ka stalno da se pali i gasi...jooooj,pa covek kad bi vas slusao dodje mu da se okaci o prvu gredu :)
 
To je tačno, ja sam predimenzirao sa lu, i kod mene se gasi na 5 min a za sprat ću svejedno morati da uzmem 9 ili 12llc

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno