Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To je moja pohvala heroju koji je pre mesec dana bio u zabludi u vezi varenja bakarnih cevi ali kao ocigledno inteligentan covek video svoju gresku i iz tog naucio nesto novo sto i treba da bude odlika svakog dobrog majstora bilo kojeg zanata da ne insistira na necemu sto je mozda i pogresno nego da se prihvataju nova saznanja.
Majstor koji sve zna ne postoji potreba za ucenjem je uvek prisutna ili te gazi vreme i nove tehnologije.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Tako je, covek se uci dok je ziv.
Posle vaseg insistiranja, raspitao sam se i uzivo i malo iscitao na netu i skontao da ste u pravu, a ja sujete nemam.

Kako kazu, nije glup onaj koji ne zna, nego onaj koji nece da nauci :)

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
jedan kaze da ce 7-ca i 9-ka ici stalno u defrost,drugi kaze da ce 12-ka stalno da se pali i gasi...jooooj,pa covek kad bi vas slusao dodje mu da se okaci o prvu gredu :)

7 i 9 njihove vanjske jedinice nisu iste kao LLCC12, u njima pa skoro da nema ništa, kada sam mislio na defrost sigurno je da će ulazit češće nego LLCC12, neće nikad u isto vrijeme sve odjednom jer su zasebne jedinice pa je to prednost, za razliku od split sistema sa jednom vanjskom i nekoliko unutrašnjih.

Sve u svemu do onoga je ko kupuje klime a ne do nas ovde.Defrost je gadan kod mene u Hercegovini jer klime ulaze u defrost na temperaturama od +5/-2, na velikim minusima skoro i nema defrosta.
 
Poslednja izmena:
Auh svašta nekih kombinacija ima koliko vidim. Što se tiče izolacije razmišljao sam da odradim stiropor po plafonima 3 cm ali sama visina plafona nije baš zavidna pa nisam hteo da je okratim još. Što se tiče staklene vune jer nju samo da porstrem preko ploče na tavanu ne treba da se nešto lepi učvršćuje? Pa ko bih odradio to na tavanu i stavio 12cu u dnevnu sobu da li bih mogao da se provučem ovu zimu?
 
Prvo stavis parnu branu(folija) pa onda unakrsno po 5 cm vune poredjas i ako ti krov ne pusta onda si zavrsio a akk pusta onda ti treba para propusna-vodo nepropusna folija koja ide na vunu da stiti od vode koja bi dosla u dodir sa vunom,preklope parne brane raditi na 10cm i spojiti trakom celom duzinom spoj(ja sam tako uradio),ja sam na grede heftao parnu branu jer su mi grede celom duzinom po kraju tavana,imas na yt kako se stavlja vuna,sto se tice cene ja sam platio 1750 din 100kvm parne brane a vuna isover od 9kvm/10cm me je kostala rolna oko 1900,uzeo 7 kotura i taman mi doslo za 60kvm.

Ovo je ako se nece koristiti tavan,kod mene je takva situacija
https://youtu.be/-N5hVrO5-cg

Sent from my PRA-AL00 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@theemp
Ako stavis 10cm na tavan, mozes da prodjes sa jednom klimom (12) i TA pec. Tacna oznaka klime je General ASHG 12LMC/AOHG 12LMC i nju sam ti predlozio jer je ista kao Fujitsu LM a na akciji je 66k. ASYG12LMCE je malo skuplji (71k) a ako se nema para onda idi na ASYG 12LLCC (58k), nista ispod kao primarnu klimu. Kasnije kad dodajes jednu manju i resio si.

@Romeo Crennel
Meni su na vise mesta rekli da nemam potrebe za parnom branom jer imam zatvoren tavan striroporom i lepkom i mrezicom a stiropor nije paropropusan. Takodje mi za preko vune savetovali obicnu foliju jer navodno nema potrebe za paropropusnom-vodonepropusnom, mada to nisam siguran da je tacno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam upravo u poslu sređivanja potkrovlja...oko izolacije nabliži ti je @Romeo Crennel,ja sam slično radio samo što sam ja stavljao do dasaka i parne brane kamenu vunu 10cm pa sam postavljao noseće profile na grede da bih dodao još 10 cm staklene vune(unakrsno),prekrio opet folijom i na to kačio gips ploče.

Po nekim zakonima koji su na snazi koliko se sećam minimum za staru gradnju je nekih 15-20cm izolacije a za novu gradnju ide i do 32cm.Nisam sasvim siguran jer sam davno to gledao pa se ne sećam.Ali generalno preporuka je minimum 20cm debljine izolacije.I lično stiropor mi nije bio nikako na pameti jer definitivno se treba znati sa njim raditi...ima tu dosta stvari na kojima treba da se obrati pažnja a i nekako mi je neprirodan materijal.Možda je pametnije ići onda na dupli gips(2x12mm) nego na stiropor...
 
@theemp


@Romeo Crennel
Meni su na vise mesta rekli da nemam potrebe za parnom branom jer imam zatvoren tavan striroporom i lepkom i mrezicom a stiropor nije paropropusan. Takodje mi za preko vune savetovali obicnu foliju jer navodno nema potrebe za paropropusnom-vodonepropusnom, mada to nisam siguran da je tacno.

Sve ti to zavisi da li imaš ventilisan ili neventilisan krov....
 
@djaf
Druže što se tiče tavana kod mene je jako slična situacija kao kod tebe. Računao sam koliki su gubici sa 5cm stiropora i iznose 2000 kw. Gubici sa 10 cm stiropora iznose 1120 kw a sa 15 cm stiropora iznose oko 800 w. Koeficijent toplotne provodljivosti za 5cm na ploči iznosi 0.60, za 10cm stiropora na tavanici 0,35 , a za 15cm iznosi 0,25. Potrošnja plafona bez izolacije iznosi 8640 w a koeficijent prolaza toplote 2.7 w/m K. Računao sam spoljnu temperaturu -10 unitrašnju 22 i površinu 100 kvadrta.
Iz toga sam ozračunao koliko košta dodatnih 5 cm a koliko 10 cm izolacije i kad će ti se to vratiti. Ja sam mnogo bliži da dodam još 5 a dodatnih deset mi se čini da ih nikad nebi povratio, što je temperatura napolje bliže nuli to više daje isplativost desetki jer se i potrošnja ionako smanjuje. Probaj da se nađeš....ali mislim da je po tavanu 10cm optimum.
Ove podatke sam dobio iz kalkulatora za proračun učinka izolacije i sigurno nije 100% tačno ali je tu negde.
 
Poslednja izmena:
Super je ovo, daje uvid u potrosnju objekta a posto ja imam 116m2 ukupno (mada je 25m2 garaza gde se ne greje i tu ne bih mozda ni postavio) priblizno cu cifre za moj slucaj. Sta mislis, da ne radim 10 nego 5cm vune pa da ukupno bude 10cm (5cm stiropor pa preko 5cm vuna)? Imamo na ES forumu lika u Bosni pored reke, on ima 40 (i slovima četrdest!) CM na tavanu i potrosnja mu je smesna, jedna Nocria i tri komada 09LLCA. Pa reko daj da pojacam malo i ja, jasno je da ako po sezoni u proseku placam 200e da ce me investicija kostati kao sezona ili sezona i po ali posle bi trebalo jos vise da stedim, a sve sto ustedim ostaje posle u dzepu, zar ne. Razmisljam da ce posle mozda 4 klime biti overkill mada na zidovima je 5cm i tu ne mogu da dodam a ovo na tavanu mogu lako a mozda cak i sam da postavim (znam da nije neka nauka ali sjebana kicma pa tesko da mogu nesto sam mada je tu drugar koji je pomogao ali on se povredio tako da ove sezone tesko da cu nesto da uradim). Ali racunam ako ovo uradim necu morati da dodajem jos jednu LLCA u spavacu sobu (mada bih ja voleo, kao kolekcionar sam :D) a ona sa ugradnjom izadje 55400 pa mi jeftinije izadje vuna po tavanu (racunam do 250e ako je cena tacna sto je Romeo naveo).
 
Uvek prvo izolacija pa grejanje. Izolacija se može dodati, a klimu nema smisla skidati. :p

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ako imaš novca u svakom slučaju je bolje dodati 10cm izolacije, neće da škodi. Pogotovo što imaš 5 u demit fasadi i tu nema više dodavanja. Ako tako gledaš dodatnih deset je bolje al nemoj ići preko tih maksimalnih 15cm, sve nakon te debljine je bacanje novca, ipak je to ploča na tavanu a ne rogovi.
I veoma važno upozorenje: dobro obezbedi vunu od vode, da se ne desi da negde krov prokisne. Vuna gubi svoje svojstvo kad se nakvsi.
 
Poslednja izmena:
Zna li iko da li se mineralna vuna (ona iz rolni) stanjuje vremenom? Tj ako sam postavio 10cm pre 5 godina, da li je sad nešto slegla?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Znam, ali se pitam zasto su mi rekli da stavim obicnu foliju jer u tom slucaju vlaga ne moze iz vune a voda nece da udje svakako. S obzirom da su mi rekli jacu cenu, moracu da se raspitam malo.
 
Vunu nikako ne pokrivati najlonom, sem ako ispod vune nije baš najlon (parna brana).

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Najbolji savjet u vezi kupovine klima uređaja je sljedeći:Kupite klimu i uživajte!
 
Zna li iko da li se mineralna vuna (ona iz rolni) stanjuje vremenom? Tj ako sam postavio 10cm pre 5 godina, da li je sad nešto slegla?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Vuna ne gubi svoja svojstva u smislu istanjivanja ako je adekvatno postavljena(suvo mesto)..ako postoji vlaga naravno vuna upija vlagu i menja svojstva.A poenta je da bude razvučena...da u njoj ima vazduha.Realno efektivno korišćenje vune je oko 10-15 godina ali naravno naši uslovi dokazuju i 20 i više godina eksploatacije bez menjanja.Mislim da je ista stvar i za stiropor...samo što neke vrste stiropora mogu dosta degradirati u odnosu na vunu.
 
@ djalaf

Stiropor je paroprousan.I stavi obavezno i preko vune vodoneporusnoparopropusnu foliju.


Meni je ostalo 10cm stiropora oko 9kvm pa cu iskoristiti da izlepim na tavanu kotlarnice.

Kasnije dodajem na tavanu jos 10cm samo nisam siguran za koji matrijal da se opredelim moji naredjali stiropor 5cm udarili malo mrezicu i lepak preko ali neke se table pomeraju na sastavima malo jer nisu lepljenje za plocu.

Razmisljam da to sve podignem i da radim od pocetka. Ili da kontra stiropor table zalepim preko njih ili da stavim neku vunu?
 
Znam, ali se pitam zasto su mi rekli da stavim obicnu foliju jer u tom slucaju vlaga ne moze iz vune a voda nece da udje svakako. S obzirom da su mi rekli jacu cenu, moracu da se raspitam malo.

Svako drugačije radi...generalno proces je sledeći:

Postaviš paroprpusnu foliju na prelaz daska-vuna(pp folija pa vuna)
Završiš sa ređanjem slojeva vune i prekriješ običnom folijom(vodonepropusna) koja više služi za zaštitu od prokišnjavanja,zadržavanja čestica vune da ne ulete u stan i usmeravanja kondenza ka gore...ka paropropusnoj foliji.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ajd sad, neki pricaju da je stiropor paropropusan a neki da nije, sta je istina?

@mickk
Ne znam na koju dasku mislis ali ja je nemam. Zamislite tavan i na njemu stiropor zatvoren lepkom i mrezicom, moze slobodno da se hoda po njemu. Hocu preko da stavim vunu 10cm i pitanje je:
Da li treba da se stavlja prvo paronepropusna folija (parna brana), ispod vune, posto vec ima stiropor?
Da li da stavim preko vune obicnu foliju ili ipak paropropusnu-vodonepropusnu foliju kad znamo da je crep direktno iznad tavana i da u slucaju ostecenja i jake kise moze nesto kapljati na vunu?
 
  • Like
Reagovanja: M J
Najlon, vuna, pa paropropusna folija

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@djaf
Druže što se tiče tavana kod mene je jako slična situacija kao kod tebe. Računao sam koliki su gubici sa 5cm stiropora i iznose 2000 kw. Gubici sa 10 cm stiropora iznose 1120 kw a sa 15 cm stiropora iznose oko 800 w. Koeficijent toplotne provodljivosti za 5cm na ploči iznosi 0.60, za 10cm stiropora na tavanici 0,35 , a za 15cm iznosi 0,25. Potrošnja plafona bez izolacije iznosi 8640 w a koeficijent prolaza toplote 2.7 w/m K. Računao sam spoljnu temperaturu -10 unitrašnju 22 i površinu 100 kvadrta.
Iz toga sam ozračunao koliko košta dodatnih 5 cm a koliko 10 cm izolacije i kad će ti se to vratiti. Ja sam mnogo bliži da dodam još 5 a dodatnih deset mi se čini da ih nikad nebi povratio, što je temperatura napolje bliže nuli to više daje isplativost desetki jer se i potrošnja ionako smanjuje. Probaj da se nađeš....ali mislim da je po tavanu 10cm optimum.
Ove podatke sam dobio iz kalkulatora za proračun učinka izolacije i sigurno nije 100% tačno ali je tu negde.

Ako nije problem da nam kazes gde si nasao podatak da: " Koeficijent toplotne provodljivosti za 5cm na ploči iznosi 0.60 " kad je Koeficijent toplotne provodljivosti (λ): 0,035 - 0,039 W/mK ". Ovaj podatak sam proverio na nekoliko sajtova, jer me ozbiljno interesuje tacnost. Hocu na leto da postavim nekih 70 m2 izolacije na plafonu i koliko sam shvatio netreba uzimati preterano tvrd, dvadeseto gramski bi bio idejalan. Sa dodatkom grafita smanjuje se provodljivost:Austrotherm EPS AF PLUS - grafitni stiropor- falcovani koeficijent toplotne provodljivosti (λ): 0,032 W/mK. Primena: Toplotna izolacija fasadnih zidova (tzv. ''demit fasada''), toplotna izolacija u "sendvič"- zidu i unutrašnja toplotna izolacija (plafoni i unutrašnje strane zidova), toplotna izolacija ploča nad prolazom, toplotna izolacija za kos krov- između rogova.
 
@ Djlaf

Stiropor je paropropusan samo sto je veca gramaza manja je paropropusan.Svaki matrijal je na demit fasadi paropropusan od lepka pa do zavrsnog maltera ili fasadne boje.


Glasam za foliju, vuna, folija.

@ tesla

Mani se grafitnog stiropora izgleda da se on na zapadu izbacuje, uzmi beli bez falca 17gramski.
 
Poslednja izmena:
Slazem se da neuzimam grafitni, uzecu peticu sa 17 ili 20 gr.. Zasto mi nepreporucujes falcovani?
 
Djalf stavi najlon obican po ploci i na njega slozi vunu i kraj price ne lupaj glavu
 
Najlon, vuna, pa paropropusna folija

Ovako bi trebalo da se odradi i tako sam i ja odradio , no sad kad bi radio i da imam svoju kucu a ne da zivim u zgradi gde je jedan tavan za 3 ulaza pa svakaa ****** moze to da mi rzjbe , srecom pa retko ko ide gore , ja bih pregledao dobro crep , gde je sumnjivo to bi maksimalno sredio , polozio obican najlon na plocu i zatim poredjao vunu , to je to , nista iznad nje . Zasto ovo kazem , zato sto ako je dobro upakovan crep i nemas curenje a od cega vunu paropropusna vodonepropusna stiti , onda nemas potrebe za tim . Ta folija je skupa i za cenu m2 folije skoro pa da mozes uzeti m2 vune od 5cm , pa ako se ikada i desi da procuri negde krov , kupis lepo vunu i zamenis a i ako procuri to ce biti samo par m2 , dok ces u pokusaju da maksimalno zastitis vunu kupiti za tih 116m bar 120m2 folije, pa pomnozi to sa cenom folije i videces da to nije mala stavka . Znaci najlon - vuna i caos , to je moj savet , i po potrebi raditi zamenu ako bas procuri negde .

Odosmo mi totalno off :D
 
Mogli bi prekinuti samogradnju i tehnike izolacija kuca.
Imate gomilu foruma na tu temu pa tamo nastavite.
Nastavite pod pretpostavkom da imate regularno izolovan prostor.
Ili se drzite klima ili gasimo temu, ovo vise nema smisla...
 
Poslednja izmena:
Nikako stiropor na tavan, zbog požara.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno