Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Samo da napomenem za neupućene, da ne treba gledati da klima bude "knap" sa snagom, ukoliko se ne posuduje alternativni vid grejanja, kao primarni ili dodatni. Razloga je par, a najočigledniji je da kad klima ide u defrost, ona ne greje, pa se gubitak toplote u tom periodu mora nadoknaditi u sledečem ciklusu grejanja. Zato, ukoluko vam je grejanje na klimu jedini vid grejanja, ipak treba uzeti "za dlaku" jači uređaj. Ili dogrevati najjeftinijom grejalicom kada je najhladnije, a to je 10-ak dana u godini.
 
Hvala za kalkulator, iskreno ne posedujem mnogo znanja o klimama, devojka i ja prvi put sebi kupujemo klimu pa da pitam stručnjake. Postoji i kotao u drugoj prostoriji tako da se ne bi klima koristila na velikom minusu. Stara zgrada u Karađorđevoj je u pitanju, moram da se raspitam kakva je izolacija, prostorija ima jedan spoljni zid, nemamo iznad prostorije koje se greju i plafon je na 4 metara, verujem da je veoma nezahvalna prostorija za grejanje.
Videću malo da proverim izolaciju, možda ispadne da je bolja varijanta obična klima i jedan norveški radijator za grejanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kakav norveski druze uzmi spusti plafone i u njih vunu kao izolaciju i kupi inverter,kolika je kvadratura prostorije
 
@accko
Hm, ja imam taj famozni Norveški radijator od 2kw. Imam izolaciju i tvrdim da je dobra stvar za neku prostoriju do 20 kvadrata ako je izolovana ili ušuškana u druge stanove ali sa normalnom visinom plafona. Naravno do neke pristojne temperature od -2 -5 stepeni maksimum. Za visoke plafone ne preporučujem taj radijator čak ni da je prostorija jako dobro izolovana.
Inače podatke sa Euroventa posmatrajte kao najuaču snagu klime, a to znači max na duvanju tj oluja u prostoriji. Znači uzeti klimu koja je jača od potrebne snage za predviđenu temperturu.
Ali pošto ti klima nije primarno grejanje mislim da bi neki ulazni inverter japanac ili Midea Mision bilo ok. Šta kažu ostali....
 
Poslednja izmena:
Za Mission ću znati na proleće :)

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Hvala za kalkulator, iskreno ne posedujem mnogo znanja o klimama, devojka i ja prvi put sebi kupujemo klimu pa da pitam stručnjake. Postoji i kotao u drugoj prostoriji tako da se ne bi klima koristila na velikom minusu. Stara zgrada u Karađorđevoj je u pitanju, moram da se raspitam kakva je izolacija, prostorija ima jedan spoljni zid, nemamo iznad prostorije koje se greju i plafon je na 4 metara, verujem da je veoma nezahvalna prostorija za grejanje.
Videću malo da proverim izolaciju, možda ispadne da je bolja varijanta obična klima i jedan norveški radijator za grejanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Obavezno spustaj plafone. Zapremina stana ti je 50% veca nego sto bi morala biti a realno nemas nikakve koristi od toga prostora plus ti sva toplota odmah ode gore tako da ti realno treba duplo jace grejanje za prostor kakav je sada.
 
Ne baš duplo, već 50%. Spušteni plafon i 20cm vune iznad, i da te Bog vidi. A ako se stanovi okolo greju, ako je stolarija dobra, i ako taj zid ima izolaciju, grejaće te i 9-ka (japanac), ali samo sa spuštenim plafonom.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
O da, spuštanje plafona se podrazumeva. Tvojih 4 metra visine plafona je skoro nečijih dve etaže :)
 
Ne baš duplo, već 50%. Spušteni plafon i 20cm vune iznad, i da te Bog vidi. A ako se stanovi okolo greju, ako je stolarija dobra, i ako taj zid ima izolaciju, grejaće te i 9-ka (japanac), ali samo sa spuštenim plafonom.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Ma, duplo. 50% je veca zapremina prostora a topao vazduh ce otici gore, hladnije ce biti dole gde ljudi borave. Za istu temp, treba duplo jace grejanje nego u stanu klasicne visine. Aj, ne mora biti duplo ali je blizu toga sigurno.
Ne znam kakav je prostor ali moze i ta visina da se iskoristi. Ja bih tu napravio galeriju, krevet za spavanje, nesto.
Ali sto se grejanja tice obavezno spustiti plafon.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Hvala svima na predlozima, galerija će biti u jednom delu, moraću da sračunam sve i da vidim da li postoji neka izolacija pa da vam se vratim sa informacijama. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima li iko tabelu/grafikon ili statistiku sa procentualnom raspodelom utrtošene energije po mesecima? Tipa Oktobar 8%, Novembar 12%, Decembar 24%, itd
 
Ja nisam merodavan ali bih imao neke podatke o potrosnji iz meseca u mesec za 2 sezone ..
 
Mogla bi se napraviti igračka u exel tabeli.Težinski faktori za kvadraturu, izolaciju, snagu klime i njenu potrošnju. Pa sve to u odnosu na njenu cenu i da vidimo ko je pobednik. Ona koja ne može u izolovanom objektu sa bar 5 cm izolacije da greje ispod -10 automatski diskvalifikacija. Naravno u njenoj kategoriji za njenu kvadraturu :)
 
Pa na -10℃ će grejati svaka u izolovanom prostoru. Samo je pitanje kako, i uz koju potrošnju, koliko često će ići u defrost, koliko precizno održavati željenu temperaturu, itd.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Mogla bi se napraviti igračka u exel tabeli.Težinski faktori za kvadraturu, izolaciju, snagu klime i njenu potrošnju. Pa sve to u odnosu na njenu cenu i da vidimo ko je pobednik. Ona koja ne može u izolovanom objektu sa bar 5 cm izolacije da greje ispod -10 automatski diskvalifikacija. Naravno u njenoj kategoriji za njenu kvadraturu :)
Jesi svestan koliko bi tako nesto bilo komplikovano da se napravi. Pritom je pitanje koliko bi bilo tacno. Za sada, prenosicemo utiske, mericemo pa cemo na zimu videti ko je gde.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Evo kako je meni izgledala zima 2015-16 , potrosi 624kwh a po mesecima izgledalo otprilike ovako

oktobar - 43 kwh - 7%
novembar - 63 kwh - 10%
decembar - 122 kwh - 20%
januar - 187 kwh - 30%
februar - 109 kwh - 17%
mart - 95 kwh - 15%
april - 5kwh - 1%

otprilike ovako izgleda u procentima .

2016-17g - 850kwh

oktobar - 62.5kwh - 8%
novembar - 106.3 kwh - 12%
decembar - 189 kwh - 23%
januar - 276 kwh - 32%
februar - 146kwh - 17%
mart - 70kwh - 8%
april - nisam merio ali i ne ulazi u potrosene kwh , ma nek je potrosila na sve ovo 250din u aprilu ..
 
Jel beše za 10-12cm stiropora na zidu sa dobrom stolarijom oko 50 do 70w gubitci po m2?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Jesi svestan koliko bi tako nesto bilo komplikovano da se napravi. Pritom je pitanje koliko bi bilo tacno. Za sada, prenosicemo utiske, mericemo pa cemo na zimu videti ko je gde.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Ne mislim da je ovo tesko napraviti. Ja bih mogla, ali sad ne znam kud udaram - finisiram radove, jurim da se uselim, plus pocinjem da radim. Na sve to, oba laptopa vape za serviserom, a ne stizem da uradim backup i da ih odnesem.
Mislim da je banacaninov predlog zanimljiv. Naravno, rezultati se ne bi mogli generalizovati, ali za nase potrebe, sto da ne?! :)
 
Ma biće samo da je plafon i pod dobro izolovan

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Jel beše za 10-12cm stiropora na zidu sa dobrom stolarijom oko 50 do 70w gubitci po m2?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Netačno. Za 10cm izolacije na zidu gubici iznose 10w/mK. Ali nije to tako jednostavno, imaš plafone, podove, sve to ima svoj specifični protok toplote u datom vremenu za datu temperaturu.
Uzmimo primer prozor, za jednostuko staklo gubici su ako se sećam 5.81w/mK. Imaš tri kvadrata u jednom prozoru kao ja i to ti je 9 w na sat, jel tako? Jeste al nije :) To staklo drži neki okvir od drveta jel tako? Drvo je odličan izolator i to onda poboljšava prosek. Kod izopan stalaka ovaj koeficijent je oko 2 w/mK, ja sam recimo počeo da menjam dotrajalu drvenu stolariju. Sad sam za probu uzeo jedan prozor koji ima trostruko ostaklenje sa niskoemisionim staklom koeficijent 0.6w/mK a sa ramom od šestokomornog PVC to je sve kao sistem oko 0.9w/mK, spektakularna ušteda? Nije.
Zašto nije? Zato jer je to mala površina u odnosu na ukupnu površinu koja se posmatra. Ljudi iglavnom gube toplotu zbog rasklimatane stolarije koja bukvalno zjapi, na to se misli kad se kaže da na prozore i vrata izlazi puno toplote. Ako je drvena stolarija u jako dobrom stanju sa izopan staklom, nema problema, ne diraj dok drži.
 
Poslednja izmena:
Netačno. Za 10cm izolacije na zidu gubici iznose 10w/mK. Ali nije to tako jednostavno, imaš plafone, podove, sve to ima svoj specifični protok toplote u datom vremenu za datu temperaturu.
Uzmimo primer prozor, za jednostuko staklo gubici su ako se sećam 5.81w/mK. Imaš tri kvadrata u jednom prozoru kao ja i to ti je 9 w na sat, jel tako? Jeste al nije :) To staklo drži neki okvir od drveta jel tako? Drvo je odličan izolator i to onda poboljšava prosek. Kod izopan stalaka ovaj koeficijent je oko 2 w/mK, ja sam recimo počeo da menjam dotrajalu drvenu stolariju. Sad sam za probu uzeo jedan prozor koji ima trostruko ostaklenje sa niskoemisionim staklom koeficijent 0.6w/mK a sa ramom od šestokomornog PVC to je sve kao sistem oko 0.9w/mK, spektakularna ušteda? Nije.
Zašto nije? Zato jer je to mala površina u odnosu na ukupnu površinu koja se posmatra. Ljudi iglavnom gube toplotu zbog rasklimatane stolarije koja bukvalno zjapi, na to se misli kad se kaže da na prozore i vrata izlazi puno toplote. Ako je drvena stolarija u jako dobrom stanju sa izopan staklom, nema problema, ne diraj dok drži.
Ma nisi me razumeo mislio sam na komplet prostoriju da su gubitci 50 do 70w po kvadratu. Ali slažem se da na to utiče milion faktora

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Ja sam kod mene za moju kuću izračunao da je vrednost 83w po kvadratu. Može još da se poboljša do 50w po kvadratu ali se postavlja pitanje povrata uloženih sredstava. Ja recimo planiram centralno grejanje ali tek na proleće kad završim započetu rekonstrukciju. Što se klima tiče, sa njima planiram da se grejem novembar ako može decembar i mart. Januar i Februar su za centralno grejanje jer ja imam očajan raspored i nije moguće efikasno usmeriti klime. Ali bez obzira, meni će i to puno da znači jer ću centralno grejanje koristiti januar i februar, eventualno nešto u drugoj polovini decembra. Onaj ko loži kotao zna šta to znači i kolika je to ušteda. Nije samo reč o novcu, loži i čisti, potpaljuj, izbaci pepeo, odnesi pepeo na mesto za odlaganje, ma sto čuda. Ovako kao gospodin, fike i gotovo :)
 
Poslednja izmena:
A gde je tu rekuperator, u priči o rasklimatanoj stolariji? Često se renoviran stan sa novom stolarijom "zadihtuje", pa dolazi do pojave buđi i nezdrave sredine, ustaškog vazduha. Razlog je u nedostatku provetravanje, koga je sa starom stolarijom bilo konstantno po malo, a sa novom mora da se provetrava "manuelno".

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Dolazi do pojave budji zato sto ceo stan iznutra izoluju siroporom pa nema vlaga gde da ide. Naprave terarijum :D
 
Dolazi do pojave budji zato sto ceo stan iznutra izoluju siroporom pa nema vlaga gde da ide. Naprave terarijum :D
Odlično si rekao: iznutra.
Spolja do 10 cm stiropora nema opasnosti. Preko 10 mora da se vlaga veštački izvlači, to jeste tačno. Po meni nema nikakvog opravdanja ići preko 10cm, to je limit za normalne kuće. To što tvrde da je 12 standard za Balkan je laž, Balkan je vreo deo Evrope nije to Skandinavija.
Al eto, uključiš klimu i ona vuče vlagu napolje, jel može tako?
 
Ko hoce bolju cirkulaciju zidova kamena vuna je dobar izbor.

Sent from my m2 using Tapatalk
 
Kuca od 380m2 mi se greje i hladi na 8 12ica, uz upotrebu ventilacije i cesto otvaranje donjih vrata(kafic je u objektu). U pitanju su LG ArtCool ogledalo klime(ne one kao slike), ali one starije, koje su bile jace od ovih krljavih eko novih.

A citam nexteenov post i samo se setim grejanja mojih ~40 m2 na etazno od 12kW(ne grejemo ceo stan) i racuna u decembru, koji je oko 8k manji od onog u januaru:
539019914c1bb32d46ff9808569a1f16.jpg


Postavlja se pitanje, na koliko stepeni grejete kucu, koliko vam odgovara?

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno