Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Inace, razgovarala sa serviserom, oni nemaju antivibracione nosace: "Nemamo, mada, i ne trebaju vam". Posto sam vec na ivici nervnog sloma od svih vrsta majstora, bila sam prilicno neuvidjavna: "Nisam vas pitala za misljenje, vec samo da li ih vi imate ili moram ja da ih kupim! Radite li vakuumiranje?" To rade.
 
Sto se tice antivibracionih srafova... Mozda ti i jesu nepotrebni ali kupi ih sama na KP i neka ti stave njih a ne da pametuju. S krstenom klimom neces imati vibracija ali za toliko smesne pare nemoj da razmisljas. S majstorima samo ostro, ne daj da te foliraju.
 
Dobro, o montazi cemo pricati kad na to dodje red. Nego, kad je najbolji period za kupovinu invertera? Postoji li, uopste - ono kao sto je nekad bilo za klasicne klime, da su zimi jevtinije i sl? :)
 
Jedno pitanje gde se moze naci onaj sundjer koji se koristi za izolaciju cevi od spoljne do unutrasnje jedinice?Kod mene je istrulio skroz pa sam razmisljao sam da ga zamenim ili da zovem majstora posto ionako bih trebao na dve klime da radim ciscenje pa sam mislio da sve to odradim odjednom.
Evo slika kako izgleda ono sto je ostalo od sundjera.Primetio sam da klima malo slabije postize zadatu temperaturu a verovatno je uzrok ovaj izolacioni sundjer koji se raspao.
Majstor mi je rekao da ako hocu da odradim kako treba sundjer ,onda se cevi trebaju otkaciti sa spoljne jedinice da bi se lepo sundjer navukao kako treba i za tu uslugu mi trazi 1500 dinara,jer kaze onda mora da se dopuni freon.
Kaze mozemo da radimo i varijantu da se isece taj sundjer i da se stavi oko cevi pa izolir trakom da se oblepi.I to bi izaslo dosta jeftinije ali njegova preporuka je da se to odradi kako treba.
Zato me interesuje gde se moze kupiti pomenuti sundjer?Klima je lg 12-ca.
I koji promer sundjera se stavlja?
 
@coskic

Ja mislim isto kao i sajber. 12LM dole, eventualno, ako hoćeš da budeš 100 % sigurna bez dodatnih grejnih tela, 12LU.
I ne treba da gasis klime. Dole, gde boraviš, staviš 24°C i kako nemaš izolaciju između spratova, taman će da ti greje i pod od gornjeg sprata. Gore staviš LLCE da drži npr. 21°C.
 
@coskic

Ja mislim isto kao i sajber. 12LM dole, eventualno, ako hoćeš da budeš 100 % sigurna bez dodatnih grejnih tela, 12LU.
I ne treba da gasis klime. Dole, gde boraviš, staviš 24°C i kako nemaš izolaciju između spratova, taman će da ti greje i pod od gornjeg sprata. Gore staviš LLCE da drži npr. 21°C.

Hvala, svima!
 
@bojke imas uv izolaciju bas za klime metar je oko 50,60rsd ali bi ta izolacija morala da se sece rucno pa da se oblepi "smrt" trakom.Ja po slici ne vidim koje su cevi u pitanju al vrv je 10 i 6 ili 12 i 6.Uzmes lepo metar,dva te izolacije i to je to.
@ccoskicc nabolji period je kad skupis pare :D,cena je tokom cele godine ista,ima tu i tamo nekih akcija al mislim da vise leti i kad se to vise prodaje nego li zimi
 
Ja sam juce pobacala minimum 10 m ovog sundjera. Stajalo mi beskorisno u kuci i posto se oslobadjam svih viska stvari (delim kome treba), to nisam imala kome da dam i ja bacim. A sad ce i meni trebati! :)
Imam, na primer cevi za vodu, zajedno sa svim ventilima, spojnicama i sl koje je prethodni majstor postavio, ali posto sam lupala te zidove, jer je zidar katastrofalno ozidao (17 cm je bila razlika, umesto da budu pod konac), izvadimo i tu instalaciju. Rekose mi da moze da se iskoristi ponovo (skroz nekorisceno, voda jos nije provucena, samo je bilo ustemovano u zidove), ali novi majstor za vodu kaze da to nije pouzdano, moze navodno kad bude spajao neka trunka prasine da se zavuce u var, pa posle da mi pravi problem. I ja kupim sve novo, a ovo poklanjam. :)
 
Dobro, o montazi cemo pricati kad na to dodje red. Nego, kad je najbolji period za kupovinu invertera? Postoji li, uopste - ono kao sto je nekad bilo za klasicne klime, da su zimi jevtinije i sl? :)
Nekako tih razlika u cenama nema više. Ako imaš para, Kupuj, da ne poskupe.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@ccoskicc treba cuvati sve nikad se ne zna kad ce zatrebati :D.Eto i moji stari sve cuvali pa ja svake godine bacam pun kamion smeca.Ta izolacija je dzaba,mozes i onu obicnu ona je 20rsd metar al bolje je uv bas zbog.A mozes odmah slobodno da kupis klimu kao i sto kaze jozza razlike vise u cenama i nema.Ako ti nije neka frka mozes i da sacekas zimu da bi ti savest bila mirna
 
ccoskicc

Eto , vidis , svi smo istog misljenja , a cak i mislim da bi mozda LM mogao dole ici umesto LU modela , ali eto , ovo je sigurnija varijanta . Ta gore klima ce ti na hladjenju bez problema pokriti ceo stan , neces ni morati da palis LU .. Sto se tice gumica , pa vidi , u 90% slucaja one ti nece ni trebati , ali kad dodju jaci minusi klima krene da se zalece i onda su oni ti koji umanjuju buku spoljne , tacnije prenosenje zvuka unutra . Kad budes krenula sa instalacijom javi se , tu smo , a i napisao sam ti vec proceduru . I da , ja sam ipak misljenja da trebas obe klime drzati na istu temp , ni gore ni dole ..
 
@ nexteen, sve sam shvatila i sa svime se slazem! Koliko sam videla nije velika razlika u ceni izmedju te dve 12-ice, pa cu predostroznosti radi, ipak uzeti LU.
Pretpostavljam da je bolje da ih montiram nakon sto postavim izolaciju?
 
Neki urade pripremu pre postavljanja stirpora i posle na te nosace postave klimu , ali pre toga moras znati koju tacno klimu hoces da bi znala na koju meru da postavis nosace , i sami nosaci moraju biti za vece klime od 12-je jer ce dobar deo ostati ispod stiropora a klima s ledja mora imati minimum 10cm lufta da bi lepo uvlacila vazduh . Imam slike kako to izgleda pre postavljanja stirpora poslacu ti kasnije .. Neki opet postave preko stiropora i kazu da je tako bolje jer nosaci ne nalezu direktno na zid pa se menj prenose vibracije .
 
Najbolje bi bilo da ti dugacke nosace ugrade pre izolacije na sam zid pa da izolacija ide preko. Ako kapiras sta zelim da ti kazem. Glupo bi bilo da ti razbucaju izolaciju i fasadu pri ugradnji a moraju da je fiksiraju na cvrsto, ne mogu preko 10cm stiropora. Zato je bitno i da nosaci budu dugacki, da klima ne bude zalepljena za zid.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@bojke imas uv izolaciju bas za klime metar je oko 50,60rsd ali bi ta izolacija morala da se sece rucno pa da se oblepi "smrt" trakom.Ja po slici ne vidim koje su cevi u pitanju al vrv je 10 i 6 ili 12 i 6.Uzmes lepo metar,dva te izolacije i to je to.
@ccoskicc nabolji period je kad skupis pare :D,cena je tokom cele godine ista,ima tu i tamo nekih akcija al mislim da vise leti i kad se to vise prodaje nego li zimi

Hvala na brzom odgovoru vezano za izolaciju.Samo me interesuje ime radnje gde se moze kupiti ili neki kontakt telefon?
 
Najbolje bi bilo da ti dugacke nosace ugrade pre izolacije na sam zid pa da izolacija ide preko. Ako kapiras sta zelim da ti kazem. Glupo bi bilo da ti razbucaju izolaciju i fasadu pri ugradnji a moraju da je fiksiraju na cvrsto, ne mogu preko 10cm stiropora. Zato je bitno i da nosaci budu dugacki, da klima ne bude zalepljena za zid.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Kapiram naravno! To mi i vise odgovara, jer mogu odmah da ugradim. Da kupim, pa da mi stoji stvarno vise nemam gde sa stvarima.
 
Bojke da ne reklamiram ni jednu firmu,odi u najblizu koja prodaje klimatizaciju ili grejanje ima 100%
 
Kutija spoljne jedinice je velicina TA peci, od unutrasnje 60% toga, x2 kod tebe... Zauzima mesta koliko hoces. Ako nemas mesta gde da ih drzis ugradjuj ih cim ti zavrse sve unutra ali ako imas neka ti prvo montiraju nosace, urade izolaciju, pa tek onda klime. Ako stavis prvo klimu majstori ne mogu da tipluju iza klime. Zavisi kako ce se sloziti komad bas tu gde treba klima da stoji ali ne bih da krene da ti se odlepljuje izolacija bas tu. Ono, bice nesto vibracija a ako nije tiplovano iza... Ako krene uopste, tu ce prvo. Naravno ne mora uopste da se odlepljuje ako rade kako treba, samo kazem... Nemoj da cupas kosu bez potrebe. Gledamo da ti sve bude odradjeno kako treba ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ako ti trebaju dugacki nosaci javi se znam gde ima u Bgd u,ako stavljas nosace pre izolacije ja sam tako stavljao,ako ides 10 cm izolaciju uzmi nosace od 65cm i uzmi pocinkovane obavezno
 
Opaaaa, pa ovo je super! Onda cu vec naci mesto gde da ih drzim! :) Vredi!
@nexteen, hvala na fotografijama. Taman da im pokazem I kazem: "Hocu ovako, il' nikako!" :)

@mrbakero vazi, samo cu prvo sa njima proveriti, mozda ih imaju oni.

@[SAJ]ber Kurajber, divni ste! :)
 
Iskreno da ti kazem ja sam prijatno iznenadjen kako si prava pitanja postavljala sve vreme. Vecina muskaraca ne bi pitala a samim tim ni dobila pravi odgovor. Ti si na vreme pitala i za izbor klima, za snagu, objasnila si i slikala prostor, rekla za izlolaciju, na vreme si pitala i oko ugradnje... Kad postavis pravo pitanje stvarno je lako da na njega odgovorimo. Sve u svemu ispasce ti to super ;)
Slikaces nam obavezno kad zavrsis sve i zimus se druzimo ovde da pricamo o potrosnji ;)
 
@[SAJ]ber Kurajber, misliš, žensko sam, pa se od mene to nije očekivalo? :) Ja sam se još uplašila da sam vas smorila, ali s druge strane razmišljam - možda neko bude u sličnoj situaciji kao ja, pa mu moje iskustvo može pomoći. To što sam žensko, meni daje prednost u odnosu na muškarce, jer se od mene i ne očekuje da se razumem u "muške" stvari, pa me uopšte nije bilo sramota da kažem da ne znam i da pitam sve što me interesuje. :) Inače, smatram da ne treba nikoga da bude sramota, jer ne moramo i ne možemo svi sve da znamo. I da se razumemo, možda se ne razumem u invertere, ali znam da povezujem i koristim informacije. :)

Naravno, pre nego što sam se registrovala, iščitala sam dosta komentara na raznoraznim sajtovima i forumima i na osnovu toga, donela sopstveni sud o celoj priči. Vidim da ovde ima dosta vas koji poznajete materiju, a imate i lično iskustvo, ne pričate paušalno. To mi i jeste najvažnije - konkretna priča potkrepljena iskustvom. Najviše me nervira kad me neko ubeđuje u nešto, o čemu je samo naučio. Te stvari brzo provalim i takvo mišljenje eliminišem. Na primer, danas odem u prodavnicu da se raspitam za "svoje" klime, a on ne zna ni da zapiše njihove oznake, ali samouvereno mojoj drugarici (koja takođe zida kuću i razmišlja o načinu grejanja) objašnjava da su inverteri dobri za stanove, ali ne i za kuće. A ja je taman poljuljala u odluci da ugrađuje kotao na struju i radijatore. Odnosno, želim da joj razbijem predrasude da se samo na radijatore može dobro ogrejati. Bez veze mi je da posle puca pare ne struju, ako ne mora. A nije baš u situaciji da joj štednja ništa ne znači (kao, uostalom, većini nas). Onda se u priču uključuje i drugi prodavac: "Za kuće najbolje grejanje gas i kotao na struju". I ja ih gledam - potpisujem da nijedan od njih nema iskustva ni sa jednim od ovih vidova grejanja, već su ponešto načuli i to je to. Ne kažem da nisu, možda su baš sve u pravu, ali moj utisak je takav. Ja imam iskustvo s kotlom na struju i uopšte nisam zadovoljna po pitanju ekonomičnosti. Uostalom, zar nije ekonomičnije grejanje na drva, ugalj? Pa kad nestane struje, a ti idalje imaš grejanje. Ali da ću baš sad da cepkam potpalu i podlažem vatru... Eto, i taj pelet - sad je u modi. I to je kao komforno i jevtino grejanje. Koliko sam se raspitala i to zavisi od površine, nije isto isplativo za male i velike prostore, pa kvalitetan pelet nije jevtin, pa kad je nestašica skoči cena. I tako...

Evo još jednog primera. Danas mi došli serviseri (montažeri, bolje rečeno) da daju svoje mišljenje gde bi bilo najpametnije postaviti klime i kojeg kapaciteta (kontaktirala sam ih pre nego što sam se ovde registrovala). Kažem im da sam planirala da uzmem dve dvanaestice (nisam pominjala model, jer su me prethodno odvraćali od Fujitsu, koji je po meni bio najbolje rešenje za moje potrebe po pitanu odnosa cena-kvalitet, i pre nego što sam čula vaše mišljenje), da dole hoću da uzmem jednu jaču, a gore slabiju, na šta mi on odgovori: "Nema šta jaču, dve dvanaestice". U fazonu, 12 je 12, nema jače i slabije. I vidiš, meni je to bilo dovoljno da sve ostalo što mi kaže uzmem s rezervom.
On je, inače, mišljenja da 12-ica ne može "dobaciti" do kuhinje!

Takođe sam im pokazala i slike koje je nexteen postavio i rekla da želim takvu montažu, na šta mi je odgovorio da mogu tako da urade, ali da on ne preporučuje da se sve zatvori izolacijom:"... jer šta ako se klima pokvari, pa morate da razvaljujete celu fasadu? Mi dobro izolujemo i sve to spakujemo iza klime, pa se i ne vidi" Tu nisam mogla da komentarišem, jer u principu i ne znam šta je na onim slikama prikazano, koje su cevi uštemovane u zid (to sam mislila da mi objasnite kad dođe vreme za montažu) :) Znam samo da je rekao da bi cevi za odvod kondenza (kaže, to su tanke kanalizacione cevi) upakovao u fasadu (ali meni to ništa ne znači, jer ne znam o čemu priča) :)

Njihova preopruka je Gree, mada mi niko ne reče koji model, samo Gree. Stoga, moja borba u ovom gradu, za Fujitsu, se nastavlja. Akcija "sam(a) protiv svih" :) Jedino što protivnicima Fujitsu dajem za pravo, i smatram kao negativno pri izboru ove klime, jeste slaba servisna podrška. Značajna stavka je da se rezervni delovi mogu lako nabaviti, da ne budu preskupi, da se servisiranje obavi u što kraćem roku. No, uzdam se u Japance i nadam da neću imati preke potrebe za servisiranjem, osim redovnog.
 
Ako se stave nosaci ispod izolacije a sutradan iz nekog razloga zelis postaviti drugu klimu pa ti te rupe vise ne pasuju , mora ici sire ili uze , samo se postave poprecne sine na postojeci nosac i opet mozes da stavljas novu spoljnu bez da potkopavas nosac ispod stiropora , papci .. Znaci sve to pa i kanalizacione cevi se sad upakuju u zid i posle toga ide fasada preko , sve se to da iskoristiti , Ti cevi od klime , pricamo o bakarnim cevima a koje mogu biti razlicitog promera , svakako ces kompletno menjati ako menjas klimu , ali to ne znaci da moras menjati nosac spoljne jedinice ili ti menjati odvod za kondenz . To znaci da ce oni otkaciti spoljnu od unutrasnje , kroz rupu u zidu a koja je vec svakako probusena i koja pase za sve klime , izvuci cevi i klablove i postaviti nove . Na kraju krajeva ti i kupujes Fujitsu jer ne zelis da mislis o menjanju klima , racunas na dugotrajnost i kvalitet , a valjda nisi neki teski maler .. Tako je , nemoj razmisljati negativno , ako i bude nekih gluposti valjda ce pokazti u garantnom roku , neki cak ni serivse ne prave pa nemaju nikakvih problema . I da , da znas, pri servisu invertera ne proverava se kolicina gasa jer se ona manometrima to ne moze proveriti , znaci dokle god greje i hladi kako treba nedaj da ti to diraju tj proveravaju . Neki majstori misle da se to moze proveriti manometrima kao kod obicnih klima , ali procedura je sledeca , moraju rekurperatorom izvaditi sav gas , izmeriti na digitalnoj vazi tezinu , i ako nije po specifikacijaama koja ti pise na spoljnoj , onda se dosipa tacna kolicina u gram ali opet preko digitalne vage , naravno vakumiranje je uvek obavezno . Sto bi Dule rekao , zamisli da ti ja pri svakom servisu okacim creva i manometre na klimu tj da kao proveravam da li imas gasa , sta mislis sta se desi sa gasom koji ostane u crevu , pa svaki put po malo i stvarno dodjes u situaciju da nemas gasa . Znaci ne pipaj nista , samo pranje unutrasnje jedinice i spoljne po potrebi , kao i podmazivanje lezaja od turbine , to je to . I da , kad smo vec kod toga daje svaka 12-ka ista , evo ti Eurovent podaci Fujitsu 12-ki , a isti su i u manualu ..


Fujitsu AOYG12LLCC / ASYG12LLCC

Pdesignh kW 3,20
SCOP 3,80
Klasa A
Sezonska potrosnja 1179kw
Modulacija ( 0.9 - 5.0 ) kw
na -7c daje 2.83kw sa COP 2,38
na -15c daje 3.00kw sa COP 2,10
na +7C daje 4.00kw sa COP 3,54
-----------------------------------

Fujitsu ASYG 12LM

Pdesignh kW 3,50
SCOP 4,00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 1225kwh
Modulacija ( 0.9 - 5.3 ) kw
na -7c daje 3,10kw sa COP 2,43
na -15c daje 2.60kw sa COP 1.91
na +7 daje 4,00 kw sa COP 3.92

------------------------------------

Fujitsu ASYG 12LU

Pdesignh kW 3,90
SCOP 4,00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 1363
Modulacija ( 0.9 - 5.6 ) kw
na -7c daje 3,45kw sa COP 2,64
na -15c daje 3,13kw sa COP 2,43
na +7 daje 4,00 kw sa COP 4,30
----------------------------------
Fujitsu ASYG 12LT

Pdesignh kW 4.00
SCOP 4,60
Klasa A++
Sezonska potrosnja 1217
Modulacija ( 0.9 - 6.5 ) kw
na -10c daje 4.00kw sa COP 2,52
na -20c daje 3,63kw sa COP 1.84
na +7 daje 4,00 kw sa COP 4,40

-----------------------------

Kako ti se cie podaci o Fujitsu 12-kama , ima li razlike ..
 
Jutros sam se malo bavio pakovanjem odvoda na terasi jer sam ove sezone njbo i rekao sam , nikad vise . Smrzo mi je odvod na svakoj krivini i em sam se smrzao pokusavajuci da to odledim , em sam na kraju sve morao rasturiti i postaviti nesto ispod klime gde ce voda curiti . Sad sam ugradio grejac i krenuo sa pakovanjem odvoda , prvo ovom sivom izolacijom cisto da cevi odvojim od zida , a onda jos oblozio vunom . Taj deo koji ide od klime do oluka ce biti upakovan u lim i nagurati jos vune ako bude moglo a moci ce , a ovo ispod klime cu upakovati u najlon . Cev sam fiksirao sa tacnu sa alu trakom pa zatim presao 3 sloja silikona , i na kraju sve upakovano u izolaciju . Nije jos sve gotovo ali eto , da bacim koju sliku i razbijem dosadu ..

Pogledajte prilog 234812

Pogledajte prilog 234813

Pogledajte prilog 234814

Pogledajte prilog 234815

Pogledajte prilog 234816

I da , to za sada ne izgleda lepo , kad sve zavrsim postavicu opet sliku , no to svakako niko ne vidi pa sve i da ostavim ovako ne bi smetalo ..
.

Nex tko te nagovori da stavljaš vunu na otvoren prostor osobito na terasu na kojoj boraviš ??.
To ti je greška trebao si samo uzeti izolaciju kao što si ove vodovodne cijevi izoliro ali većeg promjera i po dužini razrezati i omotati cijevi te plastičnim vezicama stegnuti svakih 10-ak cm.

Ako ti kiša navlaži vunu tada imaš više štete nego koristi a još je veća šteta po tebe i okolinu a pogotovo na terasi kad ti klima radi i vanjski ventilator puše pa tu tu vunu polagana razbacuje okolo i ako vjetrić puše u vunu a vrata od terase otvorena pa vune uleti i u kuću.

Ja bih to pod hitno skinuo i maknuo sa terase pogotovo vuna nije namijenjena na otvoren prostor ona mora biti dobro izolovana od bilo kakvih vanjskih utjecaja.
Kako misliš biti na terasi kad ti vanjska puše a vuna lagano letkuca okolo.

Nemoj me pogrešno shvatiti ali makni vunu sa terase za bolje tebe i obitelji a i susjeda oko tebe.
LP.
 
@ccoskicc Da, mislio sam na to da se kao zensko slabije razumes u radove, u tehniku... Lepo je sto vise verujes ljudima na forumj nego da slepo verujes prodavcu koji u krajnjem slucaju ne zna o cemu prica.
Nije svaka 12-ica ista i glupost je da se to meri na taj nacin ali eto, to je nacin da se ljudima predstavi neki dojam o snazi uredjaja. E sad, ako se imalo raspitas kako sto si se ti rasptala dosla si do saznanja da to bas nije tako. Da su neke klime efikasnije od drugih, da nekima efikasnost manje pada na minusima od drugih panda samim tim i bolje greju...
Fujitsu je sampion sa potcenjivanjem svojih klima. Vise ljudi je reklo kako im nije jasno zasto to rade. Jednostavno ne zele reklamiraju ono sto ne mogu da ispune. Tipa, moja nocria daje 4.2KW na hladjenju tj. 14.000BTU. Na grejanju nominalna snaga je 6KW ili 20.00BTU. Ali oni nju nisu deklarisali kao 20-ka vec kao 14-ica. Na max grejanju daje 9KW ili 31.000BTU. Kad neko kaze da se sve iste samo se zahvalis i izadjes napolje.
Sve u svemu htedoh da kazem da si razumna i laka za saradnju. Umes da pitas ali i da razmislis o tome a ne kao neki sto pitaju za savet i na kraju opet urade kontra. Samo ne daj da te farbaju prodavci i majstori ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Batman

Nema gde vuna , tu ispod klime je vec umotana u najlon a vode nema gde da bude , ide direktno u cev fi32 , odatle u oluk , pa kako imam grejace u klimi i cevima nema ni smrzavanja , ostatak koji ide od klime do oluka ce biti presvucen limom , kao stepenik , znaci nece vlaga imati dodira sa vunom . Znam ja da vlaga smeta vuni ali prosle godine mi je bilo sve upakovano u tu izolaciju , o sve je smrzlo , nije vredelo nista , sad preko nje ide i vuna , pa zastita preko nje ,ma bice to ok a videcemo jesam li bio u pravu .To je terasa , nemam ja tu nikad kise , mozda mi dosegne 10cm dalje od te ograde i to jako retko tj bas kad nabija sa te strane , a taj deo ce biti upakovan u lim i sastavi sa silikonom .
 
Ne treba biti mnogo pametan da shvatiš da nisu sve 12-ce iste, kako od proizvođača do proizvođača, tako i kod istog proizvođača. No, ne bih potcenjivala posao ni servisera, ni prodavaca, a ni montažera. Da ne bude zabune, to što sam dva dana provela na forumu, ne znači da mislim da znam više od njih i da bih mogla i trebalo da radim njihov posao. U prethodnoj objavi sam samo navela kako pojedine osobe lako izgube kredibilitet kod mene ;). I dalje verujem da ima ljudi koji to uspešno i pošteno rade. Evo slučaja iz mog grada. Znam dva servisa koji su skroz OK, gazde dosta znaju, ali su obojica trenutno na odmoru i ja nisam htela da ih deranžiram, pa sam rešila sama da istražujem. Radnici, s druge strane, kao radnici. Većini to nije primarna struka, nego su se verovatno prešaltali na taj posao usled nemogućnosti da ga nađu u struci, pa kad gazda nije tu (koji je i stvorio firmu ni iz čega), onda se to oseti. Isto je i sa prodavnicom u kojoj sam danas bila. Trgovci više nisu, kao ranije, školovani za trgovce, već eto tako, bitno je da imaju posao.

Kako god, danas sam im dala zadatak da vide mogu li da nabave klime koje sam tražila. LLCE ne mogu, već samo LLCC. Koliko sam razumela to je stariji model, ali dok ga i dalje ima u prodaji, pretpostavljam da ga i dalje proizvode i da nemaju nameru da mi uvale nešto od pre "100 godina"? :) Proveriću sve to u ponedeljak, kao i još par stvari, pa se pišemo!

Hvala svima koji pokazujete dobru nameru da mi pomognete!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno