Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li uzeti ovu klimu ili neku fujitsu slicne cene? Treba mi za grejanje i hladjenje. Stan je 50 m2. Postavio bi je u hodniku da bi rashladila/zagrejala dve sobe?
c620104472b9da946710a573b66c413b.jpg


Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
Drugari, unapred se uzvinjavam jer nemam vremena da prelistavam temu pa vas molim za pomoć.

Treba mi klima uređaj u nekom cenovnom rangu od oko 30.000,00 rsd. Hladiće se prostorija od oko 15 kvadrata ali će vrata od sobe biti otvorena pa će pomagati da se druga prostorija ohladi (druga prostorija je klimatizovana 30 kvadrata ali je klima nesto losija).
Išao bih na 12-icu, Gree, Midea? Ako mogu da zamolim za konkretan model bio bih zahvalan.
Primarno će služiti za hlađenje, što se tiče grejanja nije toliko bitno.

Takođe ako neko ima vremena da mi pošalje PM za konkretnu radnju i servis za ugradnju.

Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Drugari, unapred se uzvinjavam jer nemam vremena da prelistavam temu pa vas molim za pomoć.

Treba mi klima uređaj u nekom cenovnom rangu od oko 30.000,00 rsd. Hladiće se prostorija od oko 15 kvadrata ali će vrata od sobe biti otvorena pa će pomagati da se druga prostorija ohladi (druga prostorija je klimatizovana 30 kvadrata ali je klima nesto losija).
Išao bih na 12-icu, Gree, Midea? Ako mogu da zamolim za konkretan model bio bih zahvalan.
Primarno će služiti za hlađenje, što se tiče grejanja nije toliko bitno.

Takođe ako neko ima vremena da mi pošalje PM za konkretnu radnju i servis za ugradnju.

Unapred hvala.

Ako neko ima pouzdan servis za ugradnju, neka pusti i meni PM.
 
Treba mi preporuka za klimu 30000 - 35000 rsd treba da hladi stan 50m2. Ne treba mi radi grejanja.
 
Ima li neko iskustva sa Polar klimama.Da li su bolje ili lošije od Midea,Gree,Galanz,Bergen?
 
Sarađujem sa firmom koja ih uvozi, njihovi majstori tvrde da su dosta dobre u tom cenovnom rangu. Ugradili su prošle godine preko 200kom, tvrde da nije bilo ozbiljnih problema. Ne znam ko ih proizvodi, onako vizuelno mogu da tvrdim da su bolje od vox, fox, favoritni ostalih low cost rebrendova u tom cenovnom rangu, midea, gree su prešle u rang iznad, oprvadano ili, ne znam

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
@h1jack @Sladoled

Koliko sam procitao u ovoj temi (barem u postovima od ove godine) moj zakljucak tu oko 30000 on/off klima, Gree i Midea nude najvise. Kako kazu kolege spoljna jedinica Midea je nesto malo bucnija, ali prosle godine smo je ugradili kod mojih i nesto ne primecujem tu buku. Sto se tice unutrasnje jedinice, Gree valjda ima 4 brzine ventilatora pa ima malo suptilniji rad. Bergen je nesto malo povoljnija i ona je ustvari neki stariji model Gree pa mislim da ni tu nema greske.
Obzirom da pokusavam da se uklopim u budzet za neku inverter klimu pozvao jedan servis za Gree Lomo i posle kratkog objasnjenje od istog usledio odgovor "sto ne uzmete Bergen Pine, to su iste klime" e sad nemam pojma stvrano.
Eto opet da pitam ako neko ima Vivax i gore pomenuti Bergen inverter za neko iskustvo? Da li vredi to uzimati ili ipak neku on/off.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Na sajtu jednog od poznatijih prodavaca piše da se Polar klime proizvode u Gree fabrici, čak navode i konkretan Gree model.
 
Da li uzeti gree violu profile inverter ili neku fjutsu? Stan je 50m2 solidne izolacije. Postavio bi je u hodnik tako da bi hladila dnevni boravak i jednu malu sobu.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
O Daewoo klimama niko ništa ne misli, jer nema odakle da dobije info iz prve ruke. Rekao bih da je kao i ostale klime u klasi cca 300 eura. Lično je ne bih kupio zbog servisa i eventualnih kvarova posle isteka garancije ili u poznijem periodu eksploatacije. U tom cenovnom razredu imaš još par proizvođača koji su zastupljeniji kod nas.
 
S obzirom na ogromne razlike u ceni hteo sam da izračunam isplativost efikasnijih 18000 BTU inverter klima, ali nisam siguran da dobro radim obračun.
Poredim dve klime, Midea MB-18N1D0 koja je 74.000 i Mitsubishi Electric MSZ-LN50VGW koja je tri puta skuplja - 210.000. Upoznat sam sa SEER i SCOP koeficijentima, za Mideu na zvaničnom sajtu stoji da je
  • Power Input Cooling / Heating kW 1496 (150 - 21220) / 1420 (220 - 2330) (ne znam šta ovo u zagradi predstavlja)
  • SCOP / SEER 4.0 - 5.1 / 7.3

a za Mitsubishi
  • SYSTEM POWER  INPUT (kW) Heating/Cooling (nominal) 1.480 / 1.380
  • SCOP /SEER 4.6 / 8.5

Da bih dobio potrošnju klima uređaja u kWh da li ove parametre delim sa SCOP / SEER koeficijentima ili neke druge?
Ako uzmemo u obzir da obe klime hlade 350 sati i greju 1400 u toku godine i da je cena kWh 10,84 dinara (za pravno lice), kolika bi bila razlika u potrošnji struje za ova dva uređaja na godišnjem nivou?
 
Kad bi to moglo tako jednostavno da se računa, misliš da bi mi ovde ispisali tolike stotine strana sa različitim pogledom i stavovima. SCOP je samo jedan od podataka klime, koji se dobija računski, i direktno je zavisan od Pdesign snage koju svaki proizvođač određuje slobodno. Jedina situacija u kojoj poređenje SCOP dva modela ima ikakvog smisla je kad imaju isti, ili jako sličan Pdesign na istim temperaturama.

Količina vremena koje klima provede u radu ne daje nikakvu informaciju o potrošnji iste. Proizvođački podaci o sezonskoj potrošnji su takođe malo relevantni.

Razliku u potrošnji struje (za grejanje) možeš ugrubo odrediti ako imaš potrošnju nekog konevcionalnog izvora (el. grejalice, TA peć i sl.). Tu vrednost podeliš sa 4, 4,5 ili 5 npr. pa vidiš kolika bi otprilike mogla da bude razlika.
Znači ako npr. sa TA-peći koristiš 5.000 kWh u toku sezone za grejanje, sa klimom koja ima okviran SCOP 4 u tim uslovima će potrošnja biti 1250 kWh, a sa klimom koja ima SCOP 5 1000 kWh. Znači 250 kWh uštede, okvirno.
 
Da li je neko imao iskustva sa Whirlpool SPIW 312L i kakva je za hlađenje? Grijanje mi je manje bitno.
 
Šta je bre sa vama danas? Kakav Whirpool, kakvi bakrači za 400 eura i to još za hlađenje :)
Sve što sam rekao za DAEWOO, važi i za Whirpool
 
Šta je bre sa vama danas? Kakav Whirpool, kakvi bakrači za 400 eura i to još za hlađenje :)
Sve što sam rekao za DAEWOO, važi i za Whirpool

Ja je plaćam u KM, a za Daewoo si samo napisao da nemaš info iz prve ruke. :)
 
Koja je cena u KM?
niko živ nema na forumima informacije o takvim klimama. U par navrata sam tražio od ljudi koji su imali klime treće klase da iznesu utiske i niko se posla toga nikada nije javio. Hladiće te svaka klima, ako ti grejanje nije bitno. Recimo da za 250 eur već možeš da biraš sa čim će da se hladiš. Iz prve ruke ti mogu reći za Galanz, Eskimko i AUX koji rade već 9+ godina bez problema na hlađenju i same su sebe isplatile, a posebno ova AUX koja je bila svojevremeno džaba.
Komšija ima Whirlpool već 8 godina i koristi je samo za hlađenje, nije imao probleme nikada sa njom. Ako je cena povoljna, onda je kupi, ali definitivno pogledaj šta nude i drugi. Kod nas je cena oko 400 eura i smatram da nije dobra kupovina.
 
850KM, ali ovdje u BL nemam baš puno izbora ako hoću da kupim u radnji i dobijem fiskalni.
 
Mislim da je preskupo za taj novac. Da li je moguće da u BL nema normalna prodavnica gde se može kupiti klima?
 
Kad bi to moglo tako jednostavno da se računa, misliš da bi mi ovde ispisali tolike stotine strana sa različitim pogledom i stavovima. SCOP je samo jedan od podataka klime, koji se dobija računski, i direktno je zavisan od Pdesign snage koju svaki proizvođač određuje slobodno. Jedina situacija u kojoj poređenje SCOP dva modela ima ikakvog smisla je kad imaju isti, ili jako sličan Pdesign na istim temperaturama.

Količina vremena koje klima provede u radu ne daje nikakvu informaciju o potrošnji iste. Proizvođački podaci o sezonskoj potrošnji su takođe malo relevantni.

Razliku u potrošnji struje (za grejanje) možeš ugrubo odrediti ako imaš potrošnju nekog konevcionalnog izvora (el. grejalice, TA peć i sl.). Tu vrednost podeliš sa 4, 4,5 ili 5 npr. pa vidiš kolika bi otprilike mogla da bude razlika.
Znači ako npr. sa TA-peći koristiš 5.000 kWh u toku sezone za grejanje, sa klimom koja ima okviran SCOP 4 u tim uslovima će potrošnja biti 1250 kWh, a sa klimom koja ima SCOP 5 1000 kWh. Znači 250 kWh uštede, okvirno.
Samo treba uzeti u obzir da cena po kWh za TA peć i klimu nije ista, jer se TA puni noću kad je struja jeftinija, a klima radi non stop, 8h u jeftinoj i 16h u skupoj tarifi. Grejanje na TA peć "košta" koliko i na klimu sa COP=3

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
To da. Sve dok ne udjes u crvenu tarifu zbog velike potrosnje. To je jedna od mnogih prednosti klime.

Tapatalk from Poco loco
 
Za mali ušuškan stan gde TA od 6kW (ili 2x3kW ili 3x2kW) pune samo po jeftinoj tarifi nije problem. Ali pojedu prostor samo tako. Ružne limene kutije

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Cuti, eno mi je u cosku od prosle godine. Nikako da je izbacim, imam krmacu. Nikad vise u zivotu mi nece uci, samo da je izbacim jednom.

Tapatalk from Poco loco
 
Jeste da zauzima prostor ali odrzavanje gotovo da ne postoji, eventualno grejaci se zamene. Klima traje neko vreme, pa onda kupujes novu, plus odrzavanje svake godine. S obzirom da su racuni priblizni, u celini gledano TA se vise isplati
 
Jeste da zauzima prostor ali odrzavanje gotovo da ne postoji, eventualno grejaci se zamene. Klima traje neko vreme, pa onda kupujes novu, plus odrzavanje svake godine. S obzirom da su racuni priblizni, u celini gledano TA se vise isplati
Jeste kad pricamo o sobicama.
Malo teze kad je veliki stan ili kuca.
 
Tu dolazimo do jos vece cene uredjaja kad dodje vreme za zamenu, 2-3 klime za vecinu nisu mali izdatak

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno