Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Xeroj87 ja video (i doživeo) da vuču mnogo struje, pa sam zato i vratio klime [emoji23]
Grejni kabl je dobra stvar za ove naše vlažne zime, sa prosečnom temperaturem oko i malo iznad nule. Za LMCE je svakako koristan, a za LT ne bih bacao lare na grejni kabl, jer ionako dugo radi defrost i sve otopi (sem suvog defrosta kad je vlaga nikakva i izmenjivač čist).
@Qiza COP @-20°C nije isti za sve klime, ali isto tako zavisi i od opterećenja. LT recimo ima COP od 1.84, pri snazi od 3kW. Opet je isplatljivije od grejalice. Sa druge strane, u mojim uslovima @-20°C ne bi mi trebalo ni tih 3kW, pa bi i COP bio veći.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Još da su svi japanci isti. Malopre naleteo u radnji na 4 japanca 12-ice, dva modela za grejanje i dva za zalivanje, razlika je očigledna.

Kod mene je što se tiče defrosta ogromna razlika između stare i nove klime, nova skoro da ne ledi i jako retko defrostuje, nevezano za vlagu. Velika je razlika kad je klima dobro dizajnirana, i sa velikim izmenjivačem.
d532d97ad1161fdf41e0be59b1a8420f.jpg
 
Poslednja izmena:
Na nocriji je grejni kabl apsolutno nepotreban, bacene pare skroz, priznajem.
Inace, malo sam se poigrao s ventilatorom, razlika u potrosnji kada je ventilator na 2 i na 3 crte je oko 200w.
 
Pominjana je temperatura ispod -20C. Ne do -20C. Ako u specifikaciji pise da greje do -15C onda joj COP svakako manji na -25C nego onoj u cijoj stoji da greje do -20C pri -25C. Ali to je sve u praksi nebitno, jer te temperature se ne zadrzavaju (ok, retko kad) kod nas ni satima, a kamo li danima/nedeljama/mesecima, pa da tu ima neke ogromne razlike. TCL koji je kod mene po specifikaciji greje do -15. Ali radio je i kada je bilo ispod -15 (nekoliko sati nocu) pre 2 godine, mozda i 3 sada se vise i ne secam. Nisam se opterecivao da mu merim COP, ali je grejao uz povecanu potrosnju naravno. Gree koji je kod mene u specifikaciji ima do -20C. I on je radio tada i primetno je bilo da se manje muci od TCLa. Sve u svemu uspele su da zagreju i uspele su da dodaju mozda 1000din na racun za struju (grejanje) za tih ~10ak dana, a mozda ni toliko, iskreno (po meni) totalno nebitno. Mnogo je vaznije da se ljudi ne zaplasuju nekim famoznim grejacima (obicnim grejnim kablovima) i njihovoj potrosnji i slicnim pricama, koje moze i osnovac da sracuna mnozenjem 2-3 broja.

Pa ja Vivaxa on off ukljucim i na nizim temperaturama od -10C. Jes da 4x ode u defrost na po 20+min u roku od 6-7h, nekad mi se cini i da zaboravi da treba da greje. Tacno je da mu treba 20-30 minuta da krene da duva mlako. Ali ovde se non stop porede uredjaja poput pomenutog on off vivaxa sa invertorima i vade neki logike bez zakljucci.

Testirao sam ga i na -18C. Tada vec jadnicko nije mogao nista. Samo stoji HI na displeju (to mu inace stoji kada ode u DF). Haj i ja njemu i idemo dalje. ;-)

SaJber, nista joj ne bi smetalo da kada krene u DF (jos bolje nesto ranije), ukljuci grejac izmenjivaca i grejac tacne i iskljuci ga nakon zavrsetka. Ali bas nista. Tako bi joj samo DF na nizim temperaturama trajao krace. Potrosnja bi verovatno bila manja, jer umesto da sabija freon do iznemoglosti (rad kompresora), grejac bi joj pomogao. Tako da to sa grejacima tacne i spoljnog izmenjivaca uopste nije losa ideja, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Niko nije rekao da grejaci nisu dobri, sluze necemu cim se stavljaju. Nego je problem sto sam ja iskren pa sam napisao da se juce uz vlagu od 100%, sneg, japanac (zamisli!) ledi i ide u defrost. Tada je vama kinezima srce zaigralo jer se eto cuveni japanci lede i idu u defrost! I mi siromasi nemamo grejac pa moramo da polivamo klime i ako ih ja nisam juce a ni danas zalivao niti to pomenuo bilo gde.
Sto se tice grejaca, ja imam 4 klime pa izracunajte koliko bi meni to potrosilo za ovakav januar koji je dosta hladan mesec. A po nekoj preliminarnoj racunici za januar, ja cu biti blizu 1500kW, sto znaci da bi sa grejacima sigurno usao u crvenu zonu.
Bolje ja da ih zalijem jednom u dve sezone nego da mi naprave veliki racun.
 
Pa i tu vruću vodu u dzezvi si valjda zagrejao strujom nisi na vatri grejao ;)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ispod tvog posta bi trebalo biti moj, koji kaze kako TCL upada u DF na svakih 40min (edit: tako i pise u service manual da ce biti ukoliko su takvi uslovi - a juce su bili). Tacno je da sam pomenuo i da Gree koji je u boljoj poziciji i proveo veci deo dana spavajuci nego duvajuci isao 2x za ceo dan u DF, ali ga nisam hvalio zbog toga, vec sam objasnio (bar sam mislio da jesam) zasto je tako.

Ja sam daleko ispod 1500kWh, mozda 1100-1150 ubodem ovaj mesec (ali skoro pola/pola po tarafima), ali ne izvlacim zakljucak da moje klime trose manje od tvojih, vec da je potrosnja manja jer su unutrasnji i spoljni uslovi bolji kod mene nego kod tebe + manja kvadratura (ali zato imam sve spoljne zidove, tebi ipak i garaza pomaze). Jednostavno potrosnja je tu negde, manje vise koji % gore dole. Ne moze se ocekivati neka cuda tipa 2-3x veca/manja potrosnja na strani Kineza ili Japanca. Jednostavno tu je negde ~10% u najboljem slucaju. Osim ako se nisu pogodili bas uslovi, tipa bilo je +7C non stop, a Japanac ima 2x-3x veci COP od Kineza na toj temperaturi. Ali toga ima samo u laboratoriji i mozda jednom u 300 godina. :)


Edit2: Iskreno ne verujem da bi vise od 50-60kWh dodali grejaci na potrosnju za sve 4, ukoliko bi radile samo kad je neophodno, a ne non stop. Zaboravio sam da napomenem, da to nije samo dodatna potrosnja, skratili bi duzinu df, tako da je pod znakom pitanja da li bi uopste dodali i toliko ili smanjili ukupnu potrosnju.
 
Poslednja izmena:
Ma to sam na izracunao po onome koliko je domacinstvo trosilo do sad, mozda bude manje ili vise 50-100kW, videcemo. Kako mi garaza pomaze kad se ne greje? Jeste da nije kao spoljni zid ali izmedju nema izolacije, garaza je oko 8c u ovim uslovima koje dobija iz soba koje se greju klimama. Dakle neposredno ja dogrevam garazu sto znaci 90+24m2 ukupno. Dobar primer koliko zid koji nema izolaciju odaje energiju.
 
Mislio sam da je i taj zid izmedju izolovan. Onda ti ne pomaze mnogo. Ali svakako bolje da grejes garazu, nego dvoriste i komsije. xD

edit: 410kWh "skupe struje" i 380kWh "jeftine struje". Sada pogledao na strujomeru i uporedio sa racunom za dec. Stanje ocitano 3.1. bar tako stoji na racunu.
 
Poslednja izmena:
To jeste, i auto uziva unutra, moze da se osusi i otopi ovaj prokleti sneg. Kod mene su nanosi i preko pola metra, ne pamtim ovoliki sneg ovako za dan da je pao. Sreca pa su klime visoko i ispod krova pa nisu zavejane. Sad je stao konacno.
Edit: tako je neki odnos i kod mene, malo vise na visu tarifu. Bojler veliki od 80l radi samo u nizoj inace bi bilo mnogo vise kW u visoj tarifi. Voda je dosta nisko kod mene, zimi mozda i ispod 5c, ne smes da je pijes bez dodavanja tople.
 
Poslednja izmena:
Kako mi garaza pomaze kad se ne greje? Jeste da nije kao spoljni zid ali izmedju nema izolacije, garaza je oko 8c u ovim uslovima koje dobija iz soba koje se greju klimama.
Zapravo tebi je garaža jedna debela izolacija, ali je tačno i da ti nju grejes.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Da, kao jedan veliki termoprekid da kazemo, vazduh izmedju je izolator. Vrata su losa metalna sa obicnim staklima, da je neki alu ili pvc sa termoprekidima bilo bi bolje. Ali su ogromna, ne smem ni da pitam koliko bi kostala. Mada je juzna strana, tamo leti pakao.
 
Meni klime trosile 200 i 2x250 kWh u decembru otprilike, po 10kWh gore, dole, greju na 25 i 26c.

Dodatno sam saznao da nemam izolaciju u zgradi, samo fasadnu ciglu.
Nije ni cudo sto mi se hladi brzo tokom defrosta na ovim temperaturama, jos ja u prostorijama imam 3 i 6 prozora i u jos 2 po balkonska vrata.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
SaJber, nista joj ne bi smetalo da kada krene u DF (jos bolje nesto ranije), ukljuci grejac izmenjivaca i grejac tacne i iskljuci ga nakon zavrsetka. Ali bas nista. Tako bi joj samo DF na nizim temperaturama trajao krace. Potrosnja bi verovatno bila manja, jer umesto da sabija freon do iznemoglosti (rad kompresora), grejac bi joj pomogao. Tako da to sa grejacima tacne i spoljnog izmenjivaca uopste nije losa ideja, zar ne?

Teško da bi grijač od 50W išta uradio u tih 10-15-20 minuta oko defrosta, morao bi biti značajno jači što bi sa potrošnjom došlo na isto.
Nema potrebe da grijač pomaže kod defrosta - ionako je snaga otapanja 2-3 kW.
Njegov zadatak je jedino da održi put vode prohodnim.
Ja nemam grijač i koliko vidim , neće mi ni trebati. Klima je ušuškana ispod balkona bez direktnih uticaja padavina a odvod je cijev 40mm ( i lula je proširena na taj fi ) i nije se zaledila nikad do kraja a radila je i na -18 .
 
Da, kao jedan veliki termoprekid da kazemo, vazduh izmedju je izolator. Vrata su losa metalna sa obicnim staklima, da je neki alu ili pvc sa termoprekidima bilo bi bolje. Ali su ogromna, ne smem ni da pitam koliko bi kostala. Mada je juzna strana, tamo leti pakao.

Ja imam slicnu situaciju samo sto kod mene ta prostorija pored (koja nije deo moje kuce) je izolovana ali se ne greje nikad

Tih 8 stepeni u garazi je tvojih 8 koje je doslo neposredno kroz zid, u sustini mi se ne cini strasno ne bi imao manji gubitak ni sa 15cm stiropora a ti svakako tu garazu mozes jeftino sa unutrasnje strane zadihtovati da se jos manje hladi.
Po meni je bolje to nego da imas spoljnji zid sa izolacijom.
Zamisli da imas sa svih strana po jednu garazu, definitivno bi to bila odlicna izolacija :)
 
Poslednja izmena:
Da u pravu si maks. Jedino sto se ucestalost df i njegova duzina dodatno povecava ukoliko je zaledila tacna i/ili odvod. Ti si lepo ususkao klimu i jos lepse sredio odvod, tako da si miran. Ali nemamo svi mogucnost za tako nesto, tako da se kod nekih verovatno isplati, a kod nekih bi bio samo trosak. Nisam u potpunosti siguran kako funkcionisu grejaci kod Greea, ocigledno je da ih ne drzi non stop ukljucenim, vec ima elektroniku sa senzorima koja kontorlise njihovo ukljucivanje/iskljucivanje.
 
Ranije je grejače uključivala elektronika SAMO vodeći se apoljnom temperaturom. Tj, ako je 5C ili manje, grejače je uključen, i ne gasi se. Da li je sad logika pametnija to ne znam.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@Qiza
Da, kome je vanjska nedostupna ili izložena vremenskim hirovima definitivno bi trebao grijati tacnu i odvod.
Gree to vjerovatno radi preko nekog termosenzora a za ostale je najbolje rješenje samoregulišući grejni kabl.
Ne trebaju nikakvi termostati i tajmeri, potrošnja 10-20 W/metru, sam smanji snagu na minimum ako otopli napolju a nismo ga isključili itd.
 
Morao bih da rasklopim spoljnu odnosno bar onaj plasticni poklopac da skinem da vidim tacnije sta kako, ali mi se sve cini (koliko uspevam da vidim kroz resetke) da je samo kabl iz "kutije" sa elektronikom prevucen preko sredine spoljnjeg izmenjivaca (bolje preko njega, nego preko lima izmedju izmenjivaca i elektronike ili spoja) pa da je dole na tacni i odvodu namotan u nekoliko krugova spirale. Ne bih da tvrdim i nisam siguran da li je moguce osetiti tu energiju na dnu tacne, ali je trenutno ledena tacna tu gde je spirala, klima duva unutra i spoljna je -2C. Sve nekako vise verujem da grejac ne radi samo na osnovu spoljne temperature. Ali kao sto rekoh, trebalo bi skinuti poklopac i proveriti. Naravno, biti oprezan da ne "fikne" ventilator saku. Verovatno cu ja njemu vecu stetu da napravim nego on meni, ali nije potrebno odmeravati snage.

edit: A mogao bih i da skinem lulu i opipam prstima grejni kabl da vidim da li ima ikakve toplote. Samo ako bih uopste mogao da osetim pod prstima raziliku...
 
Poslednja izmena:
@Qiza
Taj prvi dio kabla što ide preko izmjenjivača je vjerovatno neaktivan - obični strujni kabl a aktivni dio počinje u tacni.
Trebao bi biti topao/vreo na dodir kad radi.
 
Djalf pominje pitanje koliko trose grejaci, na Gree trosi oko 70w. Mislim da je i Heroj pisao da mu toliko trosi. Kod mene bar brzo radi defrost maks 10min , doduse moja spoljna je lepo ususkana ispod terase i ne pada sneg na nju. Najvise sto sam video je par kapi leda na rupi gde je stajala lula jer sam je skinuo, ostatak spoljne je suv uvek kao barut
 
Ne verujem da oni rade na nekoj jakoj temperaturi.

Zaboravlja se da Viola ima 2 grejaca, a ne jedan.
Evo kako to izgleda kod babe u selu na -2c.
Nije ugasena, niti ciscena klima od oktobra.

ac86d11151b0e4fb9ecea37480112a99.jpg
3d9f9d1045a0c1dcdddaf6e1ef3a2469.jpg
f1d0499eca47d6d0363b74e1979268da.jpg
83cecfe948462ae414e6b44e90a2a1db.jpg
a3ccfa25964235ab8d48b565f1273c12.jpg
c1cbbd1b45c0b6610c1a8e8d634f42b0.jpg
5868bed26c7b7b8e2b784e9de4c783c0.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Citam i razmisljam, kako to klima radi defrost redje i krace ako je tacna bez leda? Jedino ako to kontrolise neki senzor koji se nalazi bas u tacni...
Ne znam stvarno kako to funkcionise, mozda bi nam @zoxor mogao to najbolje objasniti, da li grejac stvarno pomaze oko defrosta ili samo drzi tacnu cistom i prohodnom za vodu prilikom otapanja leda sa izmenjivaca.
Kod mene ima leda, ali ne zkroz, vise od pola rupe za lulu je zapuseno. LU ima jako mali promer rupe za lulu, mogli su to malo vece napraviti:), voda svakako otice kroz nju, a ne vidim da je defrost nesto duzi, u odnosu kada nema leda.

Da li se taj grejac(kabl) postavlja i po izmenjivacu ili samo po tacni? Jedna LU mi je iza kuce gde stalno duva neka promaja, dok LMCA nema tih problema, a jedna pored druge, ledi isto, al' je veca rupa i nema sanse da zaledi.:D
Mozda bih postavio taj grejni kabl ali tako sto bih povezao na npr. Broadlink uticnicu, da ja palim i gasim kada treba ili namestim tajmer kada su veci minusi pa to radi na svakih sat vremena po 5-10 min npr.
 
Jedina uloga grijača je da održi prohodnost vode.
Zaleđena tacna prouzrokuje "penjanje " leda uz izmjenjivač čime se smanjuje površina istog , a samim tim slabi grijanje i češći su defrosti.
 
Evo ovako. Plava boja oznacava buducu klimu u prostoriji grubo 15m2, sa tim da bi se vrata drzala otvoreno da topao vazduh izadje i na hodnik. Izolacija 10cm stirodur (tavan i spoljni zidovi), PVC stolarija.

Pogledajte prilog 264668

Molim Vas nemojte ostaviti ovaj post bez odgovora. :)

Da si u pitanju spomenuo "kineze" ili "japance", Gre, Midea, a narocito da si napisao Fujitsu, naslo bi se mnoooogo vise onih da ti odgovre ili barem nesto komentarisu... :d

p.s. moderaciji: ovo nije flejmovanje vec zapazanje koje bi mogla potvrditi vecina onih koji prate ovu temu.
 
SaJber, nista joj ne bi smetalo da kada krene u DF (jos bolje nesto ranije), ukljuci grejac izmenjivaca i grejac tacne i iskljuci ga nakon zavrsetka. Ali bas nista. Tako bi joj samo DF na nizim temperaturama trajao krace. Potrosnja bi verovatno bila manja, jer umesto da sabija freon do iznemoglosti (rad kompresora), grejac bi joj pomogao. Tako da to sa grejacima tacne i spoljnog izmenjivaca uopste nije losa ideja, zar ne?
A kako mislis da resis to da se kabl pali pre defrosta? Aj ne komplikuj.
Dali ce kabl da greje sa 150W napolju ne znaci mi apsolutno nista jer mi je grejac na tacni a ne na izmenjivacu. Do sada mi se ni mrvica leda nije nahvatala u tacni, sve iscuri dole. Nocria je krmaca, ima vise nego dovoljno snage da otopi sve. Grejac je apsolutno nepotreban. Ja ssm ga stavio da ne bih razmisljao ali nijednom do sada ga nisam upalio, bukvalno nije bilo potrebe.


Tapatalk from Poco loco
 
Grejac ide po tacni i eventualno oko kompresora mada za ovo drugo nisam siguran. Na izmenjivac ne sme jer je hladan kada greje, i ne sme toplo na njega. Ako je 70W mislim da sa tom snagom samo tacnu odmrzava, nista ne moze da pomogne klimi u radu. Projektovali su oni to kako treba i ne treba puno razbijati glavu oko toga. Sto kaze narani svinje i ne diraj nista :D
@bakara
Nadam se da se razumemo, garaza je u sastavu kuce, isto ima 5cm izolaciju na fasadi i na ploci gore. Metalna vrata su velika, duzina 3.5 metra odprilike a visina skoro do plafona, dakle racunam 2.2 do 2.4 metra. Ta strana koja je juzna i ulaz je, bukvalno su cela vrata, nema zida.
Ono sto dodatno komplikuje stvar je kamin (da dobro ste procitali, kamin gde moze da se obrcu prasici :D ). Moj otac to tako pravio, ja to uopste ne koristim. Tu se gubi energija isto, vidim po otopljenom snegu oko dimnjaka kamina. Jeste zatvoreno ali toplota odlazi. Razmisljam se da razbucam to sve jer je inace lose odradjeno, promer nije kako treba pa dimi dok se koristi. Ali problem je sto tu nema ploce iznad, pa krov, pa nema plocice, trista magarca koji kostaju. A znacio bi mi taj prostor koji sad zvrji prazan.
Predlog klima je dat, za 15+10kvm nema potrebe nista jace. 12 LLCE sam zaboravio, moze i ona.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno