Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Klima će da traje više od 4-5 godina, tako da se isplati.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
To ne znaci da se nece nikada kvariti,
razlika u skupoci delova/majstorskih ruku ce sigurno pojesti tu ustedu u COP-u kada se gleda na duze staze.
 
Po Pdesign parametru se klima softverski vodi kako će da greje. Ako je Pdesign velik, grejaće silovito. Ako je mali, grejanje je nežno.
Da, zbog takvih stvari sam dodao ono "ne mora".

Jeste sad ispada da svi lazu, i Fujitsu koji daje power design za svaku klimu i Eurovent koji ih testira. Ja grejem pet sezona i znam sta klime mogu ali vi znate bolje i od mene i od ostalih. Najbolje je preci na pelet ili ugalj a ovu temu zatvoriti, da ne dovodimo ljude u zabludu, nema grejanja bez vatre.
Ne lažu. Baš govore istinu. Daju tačno ono što piše. U ovom dokumentu i naravno na EV tabelama na sajtu, podatke potrebne za proračun sezonskog COP-a. To nisu maksimalne snage.
Pogledajte prilog 242137



cronin
Pogledaj manual Fujitsua , znas da oni u svojim manualima daju max kapacitete , tamo lepo pise da je kod tu to max , to pise i Eurovent , to sto i u ErP .. Kod Euroventa smo nailazili neke nelogicnosti , kao ta da LLCCdaje vice od LMCA , no to isto kaze i Fujitsu u svojim manualima .. E sad , ocigledno je da mi koliko god se trudili da kao nesto znamo , na kraju ispada da sve manje znamo i da uvidjamo da cak i ti manuali koje postavljaju ipak ne znamo da protumacimo . Eto ti kod Daikina , ispada da moze da vuce manje struje iz mreze od napisanog , sad se evo javljaju i za LU model, ko zna sta mi jos ne znamo da protumacimo a mislimo da znamo :)

Ne znam na koji podatke misliš. Ne vidim nigde kod Fujitsu maksimalne kapacitete za npr. taj 12LU. Samo opšti podatak da je nominalna potrošnja 930 W, a maksimalna 2 kW:
Pogledajte prilog 242138

Jedino ako misliš da su ovo maksimalni kapaciteti?
Pogledajte prilog 242139
 
20% uopšte ne mora da bude zanemarljivo. Moja procena je da na grejanje ode 12000 kWh godišnje (toplotne energije), razlika u potrošnji struje između klime sa SCOP 4 (3000 kWh) i SCOP 5 (2400 kWh) je 600 kWh.

Kod tebe je cena struje takva da potpuno opravdava ulaganja u skuplju klimu. Strancima to odgovara jer je proizvodnja njihova, pa na taj način stimulišu ljude da kupuju skuplje proizvode i ubrzavaju razvoj svoje privrede. Oni bi se smorili ko crnci, kada bi im svi kupovali samo najjefitnije modele od 500 EUR. Onda se ni njima ne bi isplatilo da prave skuplje modele, pa bismo FH seriju čekali do 2050. Ako kod nas prodaju EPS, onda će i ovde početi slična priča. Mi ćemo, naravno, da prsnemo ko zvečke ako se uključimo u to kolo.
 
U Norveškoj je struja jeftina, ali opet se za pojedine uređaje isplati, makar samo zbog uštede u potrošnji, kupiti bolju energetsku klasu. Na stranu druge pogodnosti koje donose skuplji i energetski efikasniji uređaji. Npr. pored klima tu su mašine za sušenje veša. Ako se gleda samo ušteda treba izračunati koliko je prelazak isplativ, jer su prvoklasne klime daleko skuplje od osnovnih i srednjih modela. U mom slučaju je razlika u ceni između osnovnog modela (CZ25) i moje klime (NZ25) bila oko 150e. Već sledeći model (HZ25) je oko 500e skuplji, i tu nisam imao nikakav razlog za dodatnu investiciju. Što se samih potreba za grejanjem tiče, sva tri modela su i više nego dovoljnog kapaciteta.

Kad ljudi imaju dovoljno novca kupuju ono što im se sviđa, ne opterećuju se detaljnim proračunima, i takvi su najveći konzumenti "skupe" tehnike.
 
Tebi je opet struja 3x skuplja nego naša, tako da ti je i ušteda 3x veća.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Electricity-prices-europe.jpg

Tamo, umesto onih 4800 din = 40 EUR koje je sračunao Devil, imate uštedu od 120 EUR godišnje po uređaju. U tom slučaju umesto klime od 500 EUR možeš da uzmeš i klimu od 1500 EUR, jer će se razlika nadoknaditi za 8 godina, a za to vreme ćeš se grejati na najluksuzniju klimu kod koje nije samo COP bolji, već mnogo drugih stvari. Imaćeš i bolju tehničku podršku jer će i servis i distributer i proizvođač gledati da najpre zadovolje potrebe najviše klase.

Inače isplati se i ovde uzeti štedljive uređaje, samo je računica malo upitnija nego u EU. Kada bi pravili malo kvalitetniju tehniku koja bi sigurno trajala 10 godina, onda ni ovde ne bi bilo pod znakom pitanja. To je dobrim delom i sociološki fenomen, jer se tamo ljudi namenski guraju u taj potrošački menatlitet gde menjaju stvari svake 2-3 godine, a daju im dovoljno novca da to rade.

Ti ovde daš 700 EUR i kupiš štedljivi frižider, a on crkne za 3 godine, još uvek ne otplativši razliku u ceni. Zoveš prodavnicu, oni kažu da je garancija istekla pre 4 meseca. Zoveš servis oni kažu da je to krš izrada i da je bolje da kupiš novi nego da popravljaš taj. Tim sistemom razmišljanja smo i stigli ovde gde jesmo - napravismo deponiju od planete.
 
Poslednja izmena:
evo odgovora za @nexteen :D

Poštovani,
U prilogu su tehničke specifikacije uređaja koji trazite, te isto tako User Manual, koji je više usmjeren serviserima i montažerima, nego korisniku. Jos jednom sam detaljno prebrao oba, i nisam našao nigdje podatak minimalnog ograničenja na duljinu cijevi. Dok znam da u User Manual-u nekih uređaja (npr toplinskih pumpi) taj podatak je naveden. U ovome tek stoji da su neki izračuni specifikacija rađeni na duljini cijevi od 5m.
Urešaj dolazi prednapunjen freonom za duljinu do 15m, a za preko 15m potrebno ga je nadopunjavati. Maximalna duzina cijevi je 20m.

Iz iskustva, nikada nismo imali problem sa direktnim kopčanjem (tako serviseri nazivaju kopčanje kad je minimalna blizina unutarnje i vanjske). S druge strane, ono što ste našli da ne podlijeze garanciji, nije niti navedeno da do neke određene greške moze doci, isto tako u servisnim podacima ne postoji greska koja evidentira taj problem, a s druge strane, garanciju na Fujitsu uređaje u BiH ne daje proizvođač, nego Servis Čović, i garancija je pisana u trajanju od 2godine, sa mogućnošču produživanje do 5 godina uz adekvatan godisnji servis nakon sto prođu prve dvije godine.

Naravno, ukoliko vi budete zahtijevali mi možemo postaviti instalaciju cijevi koliku god Vi želite.

Uređaj AGYG14LVCA/AOYG14LVC Fujitsu imamo na stanju, i košta 2915KM za kartično obročno plaćanje, a za gotovinsko plaćanje 2650KM. Bez montaže.
Također imamo uređaj
AGYG12LVCA/AOYG12LVC Fujitsu i cijena je 2585KM za kartično obročno plaćanje, a za gotovinsko plaćanje 2350KM. Bez montaže.
Ukoliko je potrebno možemo (besplatno) izaći na objekt i pogledati prostor ako trebate neki dodatni podatak.
 
Ja sam to za min. 3 metra samo ovde pročitao. Dva majstora su mi rekli da je besmisleno, a stvarno, ni u uputstvu nema tog podatka.
 
Lepo su rekli, u dokumentaciji koja dolazi uz klime nije nigde navedeno da je neophodno minimum 3 metra instalacije a ja imam 5 komada.

Ja sam to za min. 3 metra samo ovde pročitao. Dva majstora su mi rekli da je besmisleno, a stvarno, ni u uputstvu nema tog podatka.


Eto razbili smo i tu famu oko dužine instalacije cijevi, ovo je profesionalna firma nema zajebancije.
 
Poslednja izmena:
Pa suština sa cevima su vibracije koje se prenose iz spoljašnje jedinice, a za taj komfor majstore i firme zabole ćošak ali ćeš ti to da slušaš kad zaleti kompresor

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
U starom stanu u podkrovlju imao sam dve Whirpul 12-ice sa po maksimum metar i po instalacije...7 godina bez ikakvih problema,ista stvar i u stanu kod oca.Ovo sam tek sad čuo za dužinu i kao obavezu od minimum 3m.
 
Pa suština sa cevima su vibracije koje se prenose iz spoljašnje jedinice, a za taj komfor majstore i firme zabole ćošak ali ćeš ti to da slušaš kad zaleti kompresor

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Kod mene je Nocria direktno skopčana pa nemam vibracija nikakvih, nema ni metar cijevi, jedva se čuje kako radi sem naravno kad se tek upali.Mada sam doživio i te vibracije kod jednog prijatelja kao da su mu prilikom bušenja išli kroz cerklaž pa se kada klima radi vibracije prenose kroz čitavu kuću.
 
Kod Panasonika jasno piše da je 3 metra minimum.

@cronnin
Ove statistike ne pokazuju stvarno stanje jer su bazirane na jako maloj godišnjoj potrošnji 2500-5000 kWh. Mislio sam da je tabela pogrešna, a onda sam našao originalnu http://ec.europa.eu/eurostat/statis...ity_prices,_first_half_of_year,_2015-2017.png
Srbija ima ovako jeftinu struju samo za jako nisku potrošnju tj u zeleno-plavoj tarifi. U Norveškoj sa druge strane postoji jako skup fiksni deo, tako da cena opada sa količinom kWh. Ja plaćam oko 11 centi/kWh, ranije sam trošio ukupno oko 18000 kWh, uz loženje u toku zime. Sa klimama očekujem potrošnju oko 12.000 kWh. Kolega mi reče da Norvežani troše u proseku 25000 kWh godišnje, znači mogućnosti uštede su velike.
 
Znam, pise to negde ali ne pise u dokumentaciji koja ide uz klime. Zato se monteri i bune jer mi trazimo a nigde ne pise i ne mozemo da dokazemo da treba i da je propisano.
Ovi frigo majstori tj. montažeri svako ima svoje šprehe i ribičke priče.
Mislim da je za Fujitsu, Toshiba, Hitachi i Daikin navedeni minimum frigo cijevi za Mitsu nisam našao podatak dok za ostale Kineze vjerovatno podatak i ne postoji čast izuzetku ako ga ima.

Evo za Toshibu.



Nije mi bilo teško pogledati u papire što sam dobio uz klime i tu lijepo piše u dokumentaciji za Tošibu minimalno 2 metra a za Hitači u dokumentu za instalaciju isto piše minimalno 3 metra.
Dakle to je dokument koji je došao uz klimu nema ništa skriveno sve je jasno.

To što Čović iz Čitluka navodi neka on to zadrži za sebe i takvi slični.
Ako proizvođač navodi u svojoj dokumentaciji koji je isporučio kupcu uz klimu, meni je to dovoljno, a ne neki montažer (filozof) meni ju neće montirati na jedan metar.
Oni se još drže instalacija On/Off klima pa tako misle da vrijedi i za Invertere.

 
Znam, pise to negde ali ne pise u dokumentaciji koja ide uz klime. Zato se monteri i bune jer mi trazimo a nigde ne pise i ne mozemo da dokazemo da treba i da je propisano.

važno je da klima dobro radi da grije i hladi jel ima metar ili 10 cijevi je nevažno, u manualu ništa ne piše, upravo gledam ovaj za servisere što su mi poslali, ljudi ne lažu, ali opet kažem važno je da klima radi.
 
Jel ima neko iskustva sa AZURI AZI-WE35VB ? Kakva je recimo vs GREE GWH18PD-K3NNA1A? Vidim da je ova druga po specifikaciji jača, veća, tiša ali je i deklarisana do -7 minusa dok je Azuri (valjda isto Gree), deklarisan na -15. Ova druga je skuplja nekih 45 eura.
 
Oduvek postoji podatak za duzinu instalacije klima uredjaja. I najraniji split sistemi su imali podatke o minimalnoj duzini, i to je zavisilo od snage klima uredjaja (za "dvanaesticu" je to bilo i po 3.5 metara, dok za "vece" klime i vise). Verujem da se i danas odredjuje duzina instalacije za split sisteme, medjutim svedoci smo da te klime i sa minimalnom instalacijom dobro rade. Proizvodjaci odredjuju duzinu cevi zbog faktora korekcije kapaciteta, a ne zvog nekog sustanja, zujanja, lupanja, pistanja... Za inverter klima je najcesce to 5metara, dok odredjeni proizvodjaci deklarisu i minimalnu duzinu instalacije.
 
Ove statistike ne pokazuju stvarno stanje jer su bazirane na jako maloj godišnjoj potrošnji 2500-5000 kWh. Mislio sam da je tabela pogrešna, a onda sam našao originalnu http://ec.europa.eu/eurostat/statis...ity_prices,_first_half_of_year,_2015-2017.png
Srbija ima ovako jeftinu struju samo za jako nisku potrošnju tj u zeleno-plavoj tarifi.U Norveškoj sa druge strane postoji jako skup fiksni deo, tako da cena opada sa količinom kWh. Ja plaćam oko 11 centi/kWh, ranije sam trošio ukupno oko 18000 kWh, uz loženje u toku zime. Sa klimama očekujem potrošnju oko 12.000 kWh. Kolega mi reče da Norvežani troše u proseku 25000 kWh godišnje, znači mogućnosti uštede su velike.

Nije ovo samo za jako nisku potrošnju, već prosečna cena. Cena struje se inače kreće između (otprilike)1,5 i 18 dinara:
http://www.elektrovojvodina.rs/sl/korisnicki_servis/Cena-struje-za-domacinstva1

Imaš dole na stranici npr. primere 7 i 9 za grejanje na TA i potrošnje od 1600 kWh i 2400 kWh koje daju cenu od 4,74 RSD/kWh i 6,13 RSD/kWh.
Eno ga i primer 10, sa grejanem na kotao gde se ima 24.451/2400 = 10.2 RSD/kWh, kada se najveća količina troši u visokoj tarifi, a zalazi se opasno u crvenu zonu. Otprilike, za grejanje zimi:

Ako si ispod 1600 kWh mesečno imaćeš < 5 din po kWh. (4 €ctn)
Ako si 1600-2400 kWh mesečno imaćeš 6-10 din po kWh.(5-8 €cnt)
 
Poslednja izmena:
Da se ispravim - ne pise u dokumentaciji koja dolazi uz FUJITSU klime.
Moje su naravno instalirane sa 3 metra.

Ne piše ništa ni za Grre/Azuri, vidjet ću imali za daikin u njihovom user manual?

Uglavnom što se tiče Fujitsu nigdje nisu pokrili da instalacija mora da bude do 3 metra.Evo prebirem i od Nocrie nema ništa.
 
Poslednja izmena:
SerijeSync

Ako ti nije tesko a zelis da znas pravu situaciju u BiH , baci ti mail Covicu i daj mu onaj link od Fujitsua da vidimo sta ce reci , da li garancija pokriva manje od 3m . Za BiH je on jedini merodavan kao uvoznik , pa ako zjbe ide po njegovom dzepu , ako on kaze da ne mora onda OK .
 
A sta ce kupac koji nema mogucnost da ugradi klimu sa recimo min 3 metra instalacije?
 
Umota višak cevi iza spoljašnje

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Kod RAS Toshiba jasno pise 2-xx metara.
Kod TP Estia pise 5-xx metara.
Ja pre ne bi vakumirao nego dzracio nego da ne ispostujem razdaljinu koju je neko iz nekog razloga dizajnirao.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
vlažnost 100% vanjska temperatura 1 stepen ljepota za defrost
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno