Šta je novo?

Kingston flash pokazuje 0 bajta

NjegosBeograd

Poštovan
Učlanjen(a)
25.12.2018
Poruke
22
Poena
55
Pozdrav svim članovima foruma!

Imam problem sa Kingston flashom dt100 32gb, opisaću ga u kratkim crtama. Pre neki dan sam sa laptopa prebacivao neke slike i ostale fajlove na flash. Sve je normalno išlo, u nekom trenutku je prekinulo prebacivanje i od tog trenutka kada ubacim flash bilo gde, piše kapacitet 0 bajta. Prvo mu treba par minuta da ga računar prepozna, nakon toga mogu normallno da uđem u removable disk ali on je prazan i kao što rekoh kapacitet je 0 bajta. Nije mi do flasha, bitni su mi podaci na njemu koji su uspeli da se prebace i sada su nestali. Ako treba pokloniću ga, samo da izvučem podatke sa njega. Sve sam pokušavao, youtube-google tutorijali, ma džabe. Probao sa raznim recovery programima - neuspešno. Kada u command promptu ukucam F: /r, piše mi samo the system cannot find the file specified. Takodje kada idem na properties na removable disk F: , u želji da odradim error checking, piše the disk check could not be performed because windows cant access the disk... Ako iko može da pomogne, častiću!
 
Ovde nažalost (u većini slučajeva) nema jeftine i lake popravke. Fleš memorija zna da bude veoma veliko cimanje za spasavanje podataka, a samim tim i cena prati problematiku.

Sačekaj još mišljenja, ali iz onoga što iz iskustva znam, računaj da ako želiš te podatke, moraš da nosiš u specijalizovanu firmu za spašavanje podataka sa diskova (ne pc servis, već baš firmu za povratak podataka). Kažem to jer ovo nije samo softverski problem, već i hardverski, pa je pristup u spašavanju drugačiji.
 
Nije mi do flasha, bitni su mi podaci na njemu koji su uspeli da se prebace i sada su nestali. Ako treba pokloniću ga, samo da izvučem podatke sa njega. Sve sam pokušavao, youtube-google tutorijali, ma džabe. Probao sa raznim recovery programima - neuspešno. Kada u command promptu ukucam F: /r, piše mi samo the system cannot find the file specified. Takodje kada idem na properties na removable disk F: , u želji da odradim error checking, piše the disk check could not be performed because windows cant access the disk... Ako iko može da pomogne, častiću!
Pa, sad, nisam ni ja neki ekstra stručnjak, ali imao sam u firmi malo more istih slučaja, Pretpostavljam da znaš da se svaki SSD, pa i USB fleševi sastoje iz dva dela : kontrolera i NAND memorije. Kod tebe je slučaj što ti kontroler radi, funkcioniše, pa računar prepoznaje USB, ali je krepala NAND memorija, pa kontroler ne može da pronađe ništa na istoj. Mnogo češći slučaj je da kontroler crkne, ali eto.

Iskreno, ne znam da li neko to oporavlja profesionalno, verujem da nije jeftino, ali možeš da probaš sa OVIM , Naravno, moraš da znaš TAČAN model USB-a, kako bi našao njegov firmware. Teško da će ti pomoći, ali, eto, vredi sve probati.

I, naravno, Kingston. Neka ti bude za nauk. :)
 
Ako čeprka oko firmware-a išta, tek tada podatke videti neće. :)
 
Teško da će i sa tim i bez toga. Kada ovako rikne NAND memorija tu i profesionalci teško da mogu nešto da učine. Bar ja ne znam da je to moguće.
 
Hvala svima na odgovorima i savetima. Odustao sam, manje cu se nervirati. Ko mi je kriv sto nisam isao na copy-paste vec na move...
 
Teško da će i sa tim i bez toga. Kada ovako rikne NAND memorija tu i profesionalci teško da mogu nešto da učine. Bar ja ne znam da je to moguće.
A kako znas da je crkao nand, to ne moze da se zna dok se ne stavi na citac. U 99% slucajeva se desi da sam fw otkaze ili nand degradira ( ali ne crkne ). U svakom slucaju treba da se vidi .
Sva ta elektronika sto radi na niskom naponu retko kad crkava.
 
A kako znas da je crkao nand, to ne moze da se zna dok se ne stavi na citac. U 99% slucajeva se desi da sam fw otkaze ili nand degradira ( ali ne crkne ). U svakom slucaju treba da se vidi .
Sva ta elektronika sto radi na niskom naponu retko kad crkava.
Radim u velikoj firmi gde, nažalost, nemaju svi računari pristup NAS-u, a zbog ljudske lenjosti ( a i gluposti ) mnogi ostavljaju važne podatke na USB fleševima iako im po sto puta kažem da to ne rade, nekima lakše uđe negde nego u glavu.
Uglavnom, kada smo par njih pokušali da spasemo čovek iz servisa mi je objasnio isto što sam napisao - kontroler radi, prepoznaje fleš, ali ne može da pristupi memoriji i zato piše da ima nula bajtova. I da su raszlozi kvara, uglavnom, problemi sa strujnim opterećenjem. Ja se u struju ne razumem, ali mi je objasnio prostu logiku - ako se fleš uopšte ne vidi i računar ne reaguje na njega u 99,9% slučajeva je crkao kontroler (opet zbog struje). A ako računar prepoznaje USB, model i sve ostalo osim da upisuje/čita podatke, onda je odgovor jasan.
Sad, ne znam šta čovek ima na flešu i koliko mu je bitno, ali kada smo u firmi prvi put dali fine pare da se spase jedan fleš na njemu je bilo, između mora đubreta. jedva 20-ak bitnih word/excel fajlova koji bi mogli da se prekucaju za 4-5 sati, ali su ljudi suviše lenji i za to. Tako da mso prestali sa tim stvarima, a ja samo prenosim ono što je meni serviser rekao.
 
Pa ja ti prenosim ono sto jeste, a ne sto mi je neko rekao. Bez da se ljutis, skine se chip vidi se dal radi nand ili ne.
Onda se sadrzaj rekonstruise, tj simulira se kontroler. Pozdrav
 
Nazalost , u ovom slucaju je verovatno vec kasno , ali moze da se pokusa i vidi
da li su podaci na disku na laptopu mozda jos uvek vidljivi.

Postoji par recovery programa koji uspesno vracaju "izbrisane" fajlove sa HDD/SSD
narocito kada podaci nisu na sistemskoj particiji i kada se posle "gubitka" na tu
particiju nista ne upisuje.
 
ovo sto on radi je EMMc , ne znam kakve veze ima celom pricom?
 
Samo kao generički primer spasavanja podataka, usled nekog dubljeg neverovanja...
 
Pa ja ti prenosim ono sto jeste, a ne sto mi je neko rekao. Bez da se ljutis, skine se chip vidi se dal radi nand ili ne.
Onda se sadrzaj rekonstruise, tj simulira se kontroler. Pozdrav
@duksa88
Reci ljudima da ti je to posao, da dobro poznaješ materiju, ne znam da li svi to znaju.
 
Hvala svima na odgovorima i savetima. Odustao sam, manje cu se nervirati. Ko mi je kriv sto nisam isao na copy-paste vec na move...
A što ne probaš da vratiš podatke sa tog računara odakle si ih obrisao ?
 
Samo kao generički primer spasavanja podataka, usled nekog dubljeg neverovanja...
To sto se lemi je zapravo usb konektor, i lemi se pre kontrolera . Znaci koristi se kontroler da se iscita sadrzaj. Sada kada je sve kriptovana, nema druge osim da se na neki nacin osposobi procesor ( koji kriptuje ) i nand u paru. Nije primer za ovo.
@duksa88
Reci ljudima da ti je to posao, da dobro poznaješ materiju, ne znam da li svi to znaju.
Ma nije to poenta, ionako je sam posao komplikovan a zbog mnostvo kontrolera uspesan u ispod 50% slucajeva. Najbolji od nas je neki Arvika u Poljskoj on prebacuje pola.
Ocu da doprinesem tehnickoj diskusiji, cisto zbog razjanjenja a ne bih da neko pomisli da se reklamiram.
 
Nazad
Vrh Dno