Šta je novo?

KC 85/3

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,749
Poena
695
Pre par meseci mi je dopala šaka jedna istočnonemačka sprava, KC 85/3:
KC1.JPG

Bio sam iznenađen da je iznutra sve veoma lepo organizovano i da je matična ploča profesionalno izrađena:
KC2.jpg
KC5.JPG

Brzina mu doduše nije jača strana:


Slika je prilično nestabilna (RF izlaz), ali sam video da pozadi ima i RGB. Videću da li se sa tim može dobiti nešto bolje. Tastatura je otprilike kao da se kucka po daljinskom. Zanimljivo je i da od tastature do kompjutera ide kabl sa svega 2 žice...

Toliko za sada, ovo je bilo samo prvo uključivanje i isprobavanje...
 
KC sada ima i kompozitni izlaz :)
KC7.JPG

Slika je mnogo stabilnija nago preko RF-a.
 
Zameni mu te velike elektrolite na ploči. Isto tako i u PSU. Izgleda mi da je linearac pa možda malkice "bruji" po slici.
 
Bio sam iznenađen da je iznutra sve veoma lepo organizovano i da je matična ploča profesionalno izrađena:
Pogledajte prilog 197427
Pogledajte prilog 197428

Interesantna masina... pretpostavljam da je sa desne strane RAM u dinamickim memorijama, mozda i sa leve strane, gde je onda ROM? Nije mi poznata uloga IC-a u sredini ploce (mozda I/O ??), mozda je sa gornje strane video podsistem (a i tu su izgleda dinamicke memorije)... tu su isto i NEC-ova logicka kola (kako li su to tada uvezli u Istocnu Nemacku?)...
Ne znam da li je neko mozda primetio jedan sitan ali znacajan kuriozitet - na svim slikama koje sam video, svi natpisi na racunaru su na Engleskom jeziku?
Da nije raspored na tastaturi nemacki (QWERTZ), mislim da niko ne bi ni pomislio da nemci iza toga stoje.
Koliko mi je poznato, na ruskim racunarima su uglavnom svi natpisi bili na ruskom jeziku.
 
Nazad
Vrh Dno