Šta je novo?

Katastar na meti hakera

Migrant

Cenjen
Učlanjen(a)
19.07.2018
Poena
185

Ima li neko upuceniji u tematiku, kad mozemo da ocekujemo vracanje u normalu? 🙂

PPC

Cenjen
Učlanjen(a)
08.11.2019
Poena
165
Moja oprema  
Mobilni telefon
uzmi brate Xiaomi, veruj mi
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Meni je predmet u katastru evo sad ce jos malo pa u osnovnu skolu da krene, 6. godina. Oni su veci hakeri nego bilo ko.

OP
OP
M

Migrant

Cenjen
Učlanjen(a)
19.07.2018
Poena
185
I moj predmet je vec dugo kod njih (uknjizba u toku, bice do kraja decenije gotovo, nadam se), ali problem je sto su stali i sa raznim drugim stvarima, ukljucujuci i davanje gradjevinskih dozvola, kupoprodaju kod notara itd.
Da li je moguce da je sa bezbednosne strane sistem lose odradjen, da nema backup servera u slucaju neceg ozbiljnog itd?

telep

Čuven
Učlanjen(a)
04.07.2007
Poena
745
Cim sam procitao vest na 021 da ne radi katastar i da nece raditi odredjeno vreme odmah sam pomislio garant su ponovo zakacili virus

tiltAiM

Poštovan
Učlanjen(a)
27.02.2017
Poena
60
Zbog hakerskih napada sektor IT službe je privremano i preventivno zaključao servise.
Znači po ovome nema razloga za brigu ali kako baš izraz zaključavanje da im se provuče u saopštenju.
Jedino mole za strpljenje kako bi stručnjaci na miru mogli da rešavaju problem.

pilac

Slavan
Učlanjen(a)
08.03.2008
Poena
225
Zbog hakerskih napada sektor IT službe je privremano i preventivno zaključao servise.
Znači po ovome nema razloga za brigu ali kako baš izraz zaključavanje da im se provuče u saopštenju.
Jedino mole za strpljenje kako bi stručnjaci na miru mogli da rešavaju problem.
LOL, kako da ne.....
Idi pitaj u RGZ-u da li neko sme da ukljuci komp i zasto ne sme.....
A da ne pricamo koliko dugo je ransomware cutao dok nije napravio backdoor-ove po svim racunarima i serverima.....

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poena
605
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
I moj predmet je vec dugo kod njih (uknjizba u toku, bice do kraja decenije gotovo, nadam se), ali problem je sto su stali i sa raznim drugim stvarima, ukljucujuci i davanje gradjevinskih dozvola, kupoprodaju kod notara itd.
Da li je moguce da je sa bezbednosne strane sistem lose odradjen, da nema backup servera u slucaju neceg ozbiljnog itd?

Šta se čudiš. Pogledaj kako je samo odrađena EUprava. Ideja za 10 realizacija za 3. Upošte nije logična. Kada mi stigne recimo poresko rešenje ja moram iz *.txt da preimenujem u *.pdf jer igrom slučaja znam da je tako vidljivo. Prosečan čovek mora da traži deo za logovanje. Elektonski dnevnik. Ljudi nemaju opcije ni za neke osnovne logičke štampe. Svi ovi projekti su pretplaćeni jedno 10 puta. Da li zanaš kada bi im neko od nas dao pare za ove nakaze od sajtova. Ovo ti je još jedan slučaj u moru gde se muzu pare strancima da domaći programeri se izbegavaju.

GoranIT

Poštovan
Učlanjen(a)
20.05.2021
Poena
55
Šta se čudiš. Pogledaj kako je samo odrađena EUprava. Ideja za 10 realizacija za 3. Upošte nije logična. Kada mi stigne recimo poresko rešenje ja moram iz *.txt da preimenujem u *.pdf jer igrom slučaja znam da je tako vidljivo. Prosečan čovek mora da traži deo za logovanje. Elektonski dnevnik. Ljudi nemaju opcije ni za neke osnovne logičke štampe. Svi ovi projekti su pretplaćeni jedno 10 puta. Da li zanaš kada bi im neko od nas dao pare za ove nakaze od sajtova. Ovo ti je još jedan slučaj u moru gde se muzu pare strancima da domaći programeri se izbegavaju.
To!
Bravo 👏

Boemstari

Slavan
Učlanjen(a)
15.08.2009
Poena
245
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
У праву сте сви.
-----
@vladat1
Јеси ли мислио преплаћени у смислу превише пара(+ катастрофа одрађено) или да су унапред платили па како испадне, испадне?(откуцао си претплаћени па није јасно).
-----
РГЗ Туга.
Продаја стана, они изгубили папир, ја морао да плаћам разне ствари због тога...
Гараже које постоје више деценија - не-укњижене иако пријављене истовремено и на исти начин кад и градња стана(укњижен).
Иста зграда(на више места) - идентични станови "другачија површина"
Неко земљиште ван града, не могу да заврше где је ивица сто година.
"хаковали их" - што да неће то можда да им успори рад од "стоји у месту" до "иде у рикверц"...

Написао бих где су они хаковани, али модератори... .-)

Markic

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2013
Poena
265
Moja oprema  
Laptop
Macbook Air M1, HP Pavilion 17
Mobilni telefon
Google Pixel 4a 5G
Pametni uređaji
Galaxy Watch 4 Classic
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ja ne znam taj sto pravio eUpravu pravio namerno onako konfuzno kao lavirint, voda me levo desno kao da igram neku igru na insane level.
Ma to tako treba. User Experience im je radila Mica šalteruša.

Samo uz novi portal e-uprave, oseti pravo iskustvo offline državne uprave*

*Dostupno sada i sa eksapnzijom FT1P (Fali ti 1 papir) Online.

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poena
605
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Јеси ли мислио преплаћени у смислу превише пара(+ катастрофа одрађено) или да су унапред платили па како испадне, испадне?(откуцао си претплаћени па није јасно).

To baš i nije naš domaći proizvod. Kupljeno preko Hrvata pa prerđivano, uz pomoć braće. Ajde da ne lajem više. Samocenzura je nekada potrebna za samoučuvanje.

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
895
Moja oprema  
CPU & Cooler
Rakovica Wankel B13 edishn
Matična ploča
IMT 539 Nitro
RAM
2 tone protivteg
GPU
FAP agregat
Storage
Slamarnik
PSU
Gromobran
Kućište
Awliya XXL
Mjok, ne treba mu 5-i, on je nas...

Oswajac

Cenjen
Učlanjen(a)
16.03.2009
Poena
195
Kupljeno kao i sto su kupili resenja za e fakture i fiskalizaciju. Juce oko 16h nastao problem sa TaxCorom, nije moguce bilo logovanje, neki racuni prolazili neki nisu, potpisivanje trajalo skoro 60s.

ceva

Poštovan
Učlanjen(a)
23.05.2015
Poena
70
Moja oprema  
Mobilni telefon
Pixel 4a
RTS vest 18.06. "Mi smo danas od Odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP-a Srbije dobili krivičnu prijavu protiv nepoznatih izvršilaca zbog krivičnog dela. Radi se o plasiranju malicioznog programa koji je posebno programiran da načini štetu na kompjuterskim podacima time što ih zaključava do određene dubine. U zamenu za ključ, koji bi trebalo d otključa te podatke, traži se određena vrsta novca ili neke novčane vrednosti", kaže posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković. Dakle @Sgt.Major pogodio a @djalf preciznije opisao.

Alex

Znamenit
Učlanjen(a)
15.08.2000
Poena
1,065
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5600 | Fuma 2 rev.B
Matična ploča
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS
RAM
Kingston Fury 16GB Renegade DDR4 3600MHz CL16 KIT KF436C16RBK2/16
GPU
EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA GAMING
Storage
KINGSTON 1TB KC3000 SKC3000S/1024G
Zvuk
Kingston HyperX Cloud 2 | AltecLansing 2.0 Curved
PSU
Corsair SF750
Kućište
FSP CST350 PLUS
Monitor
Dell S2721DGFA | Dell U2412M
Miš & tastatura
G502 Proteus Core | Fizz Pro K616
Mobilni telefon
Xiaomi Mi 9T
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ako nemaju backup onda ne trebaju ni da postoje.

giovanni

Čuven
Učlanjen(a)
07.08.2000
Poena
645
Ako nemaju backup onda ne trebaju ni da postoje.
Ako nemaju backup koji nije zaražen treba da odgovaraju krivično. Napad, hakerski ili druge vrste, na ovakvu bazu podataka države Srbije a koji uspe u svojoj nameri mora biti sankcionisan, kako po izvršioca upada tako i po onoga ko je trebalo da obezbedi mehanizme zaštite.

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
895
Moja oprema  
CPU & Cooler
Rakovica Wankel B13 edishn
Matična ploča
IMT 539 Nitro
RAM
2 tone protivteg
GPU
FAP agregat
Storage
Slamarnik
PSU
Gromobran
Kućište
Awliya XXL
.... i onda si se probudio i setio se da si u Srbiji...

ness1602

Slavan
Učlanjen(a)
10.08.2009
Poena
225
Koliko se secam Vmware je,pa sada da li imaju DRS ili slicno videcemo.

Dantes

Slavan
Učlanjen(a)
16.11.2010
Poena
235
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Kako god da se završi priča sa katastrom ostaje činjenica da smo u vreme digitalizacije na veoma bitnim IT mestima imali ljude nivoa Milenka Grčića.

Vrh Dno