Šta je novo?

Kasete u 2023

Ako me nešto nerviralo kod kaseta onda je to nedeostatak visokih a još kada su bile loše urađene samo mumla bas i ništa više. CD je to kasnije ispravio ali nikada više nije bilo "nečega" kao što je bilo sa kasetama. Imam ih sada jedno 100-150 komada, nemam na čemu više ni da ih slušam a i bolje nego da se razočaram ako je neka propala... Sada ih ćerka povremeno menja u sobi kao eksponate :D :D .
 
Pojedini uporno ponavljaju kako su kasete inferiorni medij, one to jesu, niko ne spori. Ali za neke ljude imaju vrednost, sentimentalnu, nostalgičnu, kakvu god i to ni cd, ni lossless, ni streaming, šta već hteli da ubacite u poređenje ne mogu da im pruže. Ne razumem kako ne shvatate. Bar ovi što su i hi-fiju valjda znaju da nije bolest sve što boli. Šta da kažem o onima što usviravaju kablove? Njihova stvar. Ako ih to čini srećnim slobodno.
 
Жица за сушење веша закон! :)
Шалим се, наравно али не схватам носталгију ка медијима. Ок, за песмом, филмом из детињства али више смисла ми има сакупљање фигура трансформерса него касета.
 
Recimo da bi meni trenutno veći užitak predstavljalo da sad pustim Die Hard kasetu iz video kluba sa titlom ko nekad, nego 4k dolby atmos remasterizovanu verziju sa Netflixa.

Skroz bzvz i verovatno neobjašnjivo, znam. Ali meni nije najbitniji kriterijum tehnička savršenost nečega, nego kakav mi je feeling kad to gledam/slušam. Kao da recimo vidiš neku lepu ženu izoperisanu do savršenstva, ali ti je nekako sterilna, a neka druga sa više mana ali te podseti na prvu ljubav.

Znači, žal za mladost. To je to. Ipak je objašnjivo😃
 
Zanima me zasto su se pravili kasetofoni sa gumicom (i gramofoni sa remenjem) , ako je postojalna mogucnosti direktnog pogona (direkt drajv)>?
 
Zbog uštede. Zašto nisu svi dekovi bili closed loop dual capstan? Isto, zbog cene. Nije bilo realno da jeftini uređaji imaju takav pogon. Sa druge strane jeftinije je održavanje, jer i jedno i drugo može da se pokvari/razdesi vremenom.
Hifi uređaji, čak i oni jeftiniji, su bili skupi i ne baš pristupačni svakome. Sećam se da su neki prosečni (jeftiniji) sistemi koštali svi preko 1000DM (tipa risiver, dek, gramofon, dva zvučnika po 20/30W). Ko će u kasetofon od 100DM da stavlja DD.
 
Trenutno čistim tavan. Na red došle VHS i audio kasete, kao i cd diskovi za PC. Ako je neko zainteresovan za kasete, koštaće Vas samo dostava. Mahom kasete kupljene devedesetih. Strani izvođači su mahom "rumunski originali", mada ima i jugiton i sl. originali. A ima i originala domaćih koji du smešne izrade jer su bile sankcije. Npr. drugi album Ortodox Celtsa - The Celts strike again. Ima originala i drugih domaćih izvođača popularnih devedesetih - Gala, Mars Venus i sl. Biser kolekcije su svi albumi grupe Sisters of Mercy. Šteta da bacim sve ovo.
 

Prilozi

  • IMG_20240331_152024.jpg
    IMG_20240331_152024.jpg
    193.4 KB · Pregleda: 65
  • IMG_20240331_152139.jpg
    IMG_20240331_152139.jpg
    153.9 KB · Pregleda: 59
  • IMG_20240331_152145.jpg
    IMG_20240331_152145.jpg
    140.7 KB · Pregleda: 50
  • IMG_20240331_152222.jpg
    IMG_20240331_152222.jpg
    107.8 KB · Pregleda: 47
  • IMG_20240331_152226.jpg
    IMG_20240331_152226.jpg
    123.1 KB · Pregleda: 61
Jel' neko probao Sony UX-S sa početka 90ih.. Bile su mi mnoogo bolje od klasičnih TDK iz tog vremena.
 
Odlične su, imam par komada negde, bio je baš dobar snimak. Ja sam preferirao Maxell XLII-S u to vreme više od široko dostupnih TDK SA/SA-X, ove Sony sam ređe nalazio. Meni je recimo normal Sony HF bio bolji od TDK D, snimak je imao nekako tvrđe (jače, definisanije) visoke tonove od TDK D, kod TDK su mi bili visoki nekako prštavi ( ne znam kako da lepše objasnim).
 
TDK je pri kraju ere kaseta bio možda najlošiji izbor od ova tri proizvođača, ali su TDK-SA i posebno TDK-SA-X bile jedne od najboljih chrome kaseta koje su se proizvodile krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih.
 
Još jednom, kompakt kazete nisu hi-fi,
zbog ograničenog frekventnog raspona i slabog signal/šum odziva.
(Nakamiči dragon se malo izdvaja iz ove priče, ali i njega treba nahraniti kazetama koje nisu deteriorirale vremenom, i koje nisu snimane u kućnoj radinosti sa digitalnih izvora).

Ukoliko volite traku i analog zvuk (a ko ne voli)
Jedini izbor je Reel 2 Reel, aka trakaš.
I to dobar.
 
CD>=R2R>>LP>=Kaseta> MP3 128kb

Kasete ( u kombinaciji sa kvalitetnim dekovima) imaju dinamički opseg oko 70dB, što je u rangu sa pločama, a slabije od R2R i CD-a (96dB obično).

Kasete, uslovno, mogu da se smatraju adekvatnim nosačem zvuka, jer većina muzike, izuzev pojedinih snimaka orkestara klasične muzike, i ne koristi opseg koji je širi od 60dB.
 
Једина предност компакт касете (у своје доба) је била портабилност и једноставност употребе.
Траке и Плоче су ипак захтевале много више зезања.
8 трак је био квалитетнији носач, али код нас готово непостојећи.

Кад су се омасовили HX Pro и Долби Ц декови, било је већ касно.
 
TDK MA (metal) su bile zakon i kod nas su se na tržištu pojavile neke 84. god. a sve ostalo je bilo ispod. Od nosača zvuka vinil je na prvom mestu sa svojim minimalnim pucketanjem i sve za svoju dušu na kasete je skidano sa vinila jer je najjeftinije bilo imati kasetofon a sa boljom finansijskom situacijom deck i neko pojačalo. U to vreme najbolje su vrteli thorens gramofoni uz marantz pojačalo (lampaš) i u zavisnosti od vrste muzike zvučnici JBL i što bi neki napisali za ozbiljnu glazbu sony sa saćem (membrana) koji se u to vreme pojavio.
Sve što je na tržištu kod nas bilo od muzike snimljeno na kasete uvozila se traka ne na metar već na kilometar kvaliteta koji mi sada jurimo za raznorazne sitnice na aliexpress.
 
Ja znam priču čoveka koji radio za Studer/Revox u ono vreme, da su sa BASFom imali promociju gde su pustali na slepo snimke gramofona sa kasete i same gramofone. Tako su jednom prilikom pustali te snimke na preko dvadeset QC menadžera četiri vodeća svetska studija, trebalo je da od 10 pokušaja pogode bar 8 puta šta je kaseta, a šta je gramofon. Samo jedan je imao osam tačnih.
 
8 трак је био квалитетнији носач, али код нас готово непостојећи.
Van US, i njihove auto-industrije (Ford je valjda to popularizovao), te nešto malo Kanade, i još manje UK, mislim da nigde nije ni bio popularan format.

Mrzi me sad proveravam, možda grešim, al se nešto sećam da je to to. :)
 
Kasete, ploče...nikad više! kad se setim orwo-60 i GOLDSTAR (potonji LG! xaxaxax! )C-60...ma idi begaj! bilo ne povratilo se!
isto tako i ploče...sve presovano u SFRJ je imalo odsečene visoke...
flac i mp3 320kbps su pobednici po meni.
osim ako niste likovi koji slušaju onu muziku za isprobavanje hi fi sistema...
danas, sve prodje kroz digitalni master, čemu onda vinil?!
da je to vinil koji je išao od lampaša, pa na trakaš, pa na plastiku u redu,
al ovako ne vidim smisao, uzgred te priča da vinil ima veći opseg je bila tačna zaista
negde do 1990-ih...i to ondašnji analogni vinil.
 
Ja sam se pre 3-4 godine zanosio idejom o kupovini gramofona, i onda sam istražujući po netu o pločama pročitao ovo da se nove ploče rade uglavnom sa digitalnog mastera. Pošto neku staru kolekciju nemam, ekspresno sam se ohladio od te ideje, jer onda čemu sve to pored tidala i ostalih?
On topic, još uvek imam Technics-a RS-BX501 iz 1997, čini mi se, i nekih 200 kaseta, uglavnom snimanih sa CDa i nešto sa vinila, TDK-SA (X) su mi bile omiljene, mada je bilo tu i Maxella, BASFa, Denona, Sonyja... Samo da su type II ili IV (imao svega par komada, čisto za probu), normalke nisam podnosio, na njima stvarno nije bilo visokih.
 
Imale su normalne (type I) visoke, ali bitno je bilo i na čemu se snima.
U sumrak sage sa dekovima (zadnje polovine 90-ih) rešeno je dosta problema kasete kao medija. Većina proizvođača je imala usavršene sisteme za kalibraciju, bile su amorfne glave, Technics je izbacio magnetorezistivne glave, a recimo Pioneer je izbacio modele sa DNR koja je bila bolja i od dolby S ( šta da vam kažem kad dek koji koristim za svakodnevno slušanje ima 90dB SNR, šuma praktično nema).
Ali sve je to bilo prekasno, jer je CD, kao superiorniji medij, postao jeftiniji i sišao u narodne mase, poboljšali su DACove, a pojavili su se i rezači CDova i pristupačni auto radiji sa CDom.
Kasete nisu mogle više da pariraju diskovima, po ceni samih uređaja najmanje.
 
Исто као што је диск пукао појавом стрим медија, флак и сл. Продају се и даље али је то остављено старијим аудиофилима. Стрим звука може бити попут оригинала (Qobuz нпр) док је код слике затегнуто. Стрим сервиси су много слабијег квалитета него што нуди диск или digital download верзија.
 
Mene striming servisi nerviraju zato što kriju kvalitet strima, imam plaćene Spotify i Deezer, uključena mi je normalizacija i HiFi quality, ali pesma do pesme može da se razlikuje i po 10dB u piku uprkos normalizaciji i kvalitet zvuka se čuje da nije baš isti uvek.
 
ne širimo temu. hvala na razumevanju
 
Nazad
Vrh Dno