Šta je novo?

Kasete u 2023

Imam jednog prijatelja veliku kolicinu para je dao na digitaliju, Innous Zenith sa USB reckloker, Marten zvucnici, Pass pojacalo, Lampizator DAC itd. Pitam ja njega i sta ces da radis kad ti nestane net ili krene da stuca, kaze on, pa nema slusanja muzike. :) Zato nekako vise volim da imam neki fizicki medij u ruci, da li kasetu, CD ili plocu nebitno, da ne zavisim od tamo nekog klauda i kvaliteta neta, sto bi rekli bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Морам рећи да аудиофилија и стрим са нета не иду баш једно уз друго. Може стрим флак, вав, дсд са кућне мреже, локалног хдд али са платформи... то је као да неко користи хбо, дизни, нетфликс и сл те очекује врхунски квалитет слике и звука.
 
još jednom, bravo.
 
  • Like
Reagovanja: kVu
Имао сам прилике да чујем скупе системе са скупим и квалитетним грамофонима, цд плејерима, даковима. Све се мери по више кила еура по компоненти. Кад одеш у тај виши ранг грамофон више не свира онако муљаво и топло као јефтиније варијанте већ је доста чистији и иде ка верној представи звучног записа али једноставно нема ту динамику коју доживиш на врхунским дигиталним изворима. И даље остаје "аналогни ритуал" замене плоча, брисања тањира и сваке плоче четкицом пре и после пуштања и прекидање музике док се све то обави. Интермецо, неко и да не пали дуван почеће... хех...
У сваком случају немам ништа против да свако ужива у формату који воли. :)
 
Ja sam se analognom zvuku vratio negde 2012-2013 sad se ne secam tacno, ali znam da je bilo tik pre nego sto ce se desiti ekspanzija hipstera :D (mozda sam i ja jedan od njih ali nisam svestan :) ) U svakom slucaju razlog mom vracanju je bio taj sto sam imao dovoljno kaseta i ploca, a ranije kao klinac nikad nisam imao dovoljno para da to slusam na iole pristojnim uredjajima, Otac je uvek posedovao neke radio kasetofone (famozna Stylandia) i kofer gramofone. Tih godina kad sam nabavio i prvi deck i gramofon imao sam tu srecu da je vladala jos razumna cena, pa sam tako za deck dao citavih 4000din i gramofon oko 50e, sto je danas misaona imenica, pogotovu za brendove koje sam uzeo.

Sto se tice samih nosaca zvuka Kaseta vs Ploca, su dugotrajni, ali zahtevaju odrzavanje i propisno skladistenje, ali cinjenica da su oba potrosni i svakim slusanjem, sve vise i vise gube svoje karakteristike. Opet u danasnje vreme, odrzavanje gramofona i dekova nije naivna stvar, majstora skoro i da nema, delovi uglavnom kineski. Dobra stvar je sto tehnologija napredovala, pa uz pomoc software-a i mobilnih telefona, mogu da se izvrse odredjena stelovanja i da se uredjaji kalibrisu i odrzavaju.

Po meni kasete su u prednosti sto se tice kvalitet zvuka, nije neohodno da kaseta bude chorome ili metal, ima i kvalitetnih normal kaseta, veci problem kod kaseta jeste kao sto neko rece produkcija samih kaseta, jer snimanje pre-recoded kaseta se ovaljalo na raznoraznim masinama za kloniranje, sto opet ne moze da se poredi kad vi sami uradite snimanje na istu kalibrisanu traku. Negde pri kraju formata (kad je kaseta odumirala), je bilo nekih akreditovanih izdavackih kuca, koje su imale vec tad digitalne procese za proveru kvaliteta, i takve kasete su naravno imale verodostojan kvalitet. Dok recimo kod proizvodnje gramofonskih ploca, manje stvari moze krenuti po zlu. Jer ako je press los, cela serija je losa. Dok ovde jedna kaseta moze biti ok, druga da ima pobegli azimuth i tako dalje. Opet sa druge strane, sa kasetama za znatno manje para mozete doci do maksimuma koje kaseta moze da pruzi.

Neko rece da nema smisla snimati na kasetu iz digitalnog formata/CD-a, opet i to je stvar ukusa, jer se danas i u muzickoj produkciji koriste sve vise i vise Vintage filteri, ali takodje presnimavanjem digitalnog izvora na kasetu se moze odraditi delimican mastering neke pesme i dobar start da se nekom staticnom snimku da neka toplina, takodje moze da ubije digitalni harshness.
 
Svi ste vi pomalo u pravu, ali ova tema je krenula kao "imam stariji auto sa kasetofonom, ne želim da narušavam izgled, pa mi je audio kaseta jedina opcija da slušam svoju muziku u tim kolima...
...inače nemam pojma o dekovima, nikada ih nisam koristio, nemam ni jednu kasetu..."

Iz tog ugla posmatrano, nema smisla počinjati sa kasetama.

Iz ugla nostalgije, retro fazona ili analognog HiFi, ok, možemo da kažemo da ima smisla, koliko i bilo koja retro tehnologija.
 
Добар снимак и добра касета је у реду, проблем је што има снимака које ни најскупљи и најбољи касетофон не може да побољша. Тако да зависи и од снимка.
Са друге стране, неки албуми су продукцијски упропашћени (CHAOS AD - Sepultura, барем на плочи).
Касета као да барем мало исправља те аналогне грешке (или лоше изборе) у продукцији тј. снимању на плочу.
 
I neke normal trake zvuche odlichno...
 
Бавим се чишћењем плоча тако да ти причам из искуства.
Наравно да лоши пресови не ваљају, али то су плоче које су издате у последњих 10 година где је квалитет пластике смути па проспи.
Говорим генерално о квалитету плоча, посебно старијих плоча када се штампала боља пластика.
Поједини југотонови албуми су имали изобличен звук али то је више фабричка ствар, тј. пресинг је такав.
Касете су такве да гомила није ни у старту ваљало, ПГП је избацивао очајне касете.
Свака касета се троши и баца и то је то.
Успевао сам да скинем огромну влагу која се увукла у плоче, тако да једино са сингловима не могу ништа да урадим јер је то лоша пластика. И са неким изровареним плочама. То не рачунам. Ако је иоле очувана плоча, може да се очисти и да траје.

Касете су све више хит у свету, погледајте нове албуме, издају се касете у 10 боја и нијанси. То код нас је дефицитарно, али у свету се и те како тражи.
О винилима и да не говорим, штампали би се још и више да има више фабрика и квалитетнијих материјала.
Jel' mozhe chiscenjem da se popravi plocha koja se zapucava?
 
Jel' mozhe chiscenjem da se popravi plocha koja se zapucava?
Нисам пробао, највероватније не. У питању је механичко оштећење, нпр да је плоча испупчена или удубљена или на неки други начин оштећена па кочи.
Једино ако је нека јако ретка плоча па да пробаш сам да видиш да ли има шансе да је поправиш.
 
Da li bi mozda gramofon sa utegom mogao korektno da svira takve ploche?
 
Jel' mozhe chiscenjem da se popravi plocha koja se zapucava?

Da li bi mozda gramofon sa utegom mogao korektno da svira takve ploche?

Šta znači da "ploča zapucava?!?" :unsure:
Preskače i vrti isti deo non stop?
Ako preskače zbog neke nečistoće zalepljene za ploču, čišćenje bi moglo da pomogne.
Ali preskakanje je uglavnom oštećenje samih brazda na vinilu, i tu uglavnom nema spasa.

Šta ti je "gramofon sa utegom?!?" o_O



Нисам пробао, највероватније не. У питању је механичко оштећење, нпр да је плоча испупчена или удубљена или на неки други начин оштећена па кочи.
Једино ако је нека јако ретка плоча па да пробаш сам да видиш да ли има шансе да је поправиш.

Šta ti znači da "ploča koči?!?" :cautious:

Neravna ploče, zavisi koliko, ali ili dovodi do snažnog rada bas membrane zvučnika i preopterećuje pojačalo (zato su nekada na pojačalima postojali subsonic filteri), ili čak dovodi do iskakanja ručke sa ploče (ali to je već ekstrem i odmah se vidi da je ploča kriva).

... ... ...

Ajd' ljudi malo proučite terminologiju i osmislite pitanje/odgovor pre nego pišete po fomumima.
 
Da li bi mozda gramofon sa utegom mogao korektno da svira takve ploche?
Aко под "запуцава" мислиш да игла стане и да се два слога врте у круг и да неће даље, то нема везе са тегом и то не помаже. Нисам нешто много експериментисао са тим, моја предпоставка је да ту нема помоћи јер је оштећење самог винила.
 
Ja to reshavam tako shto lagano pritisnem glavu chetkicom, i to reshi stvar u 99 posto sluchajeva.
 
  • Funny
Reagovanja: Aca
I na taj način dodatno oštećuješ vinil, ali i iglu.
 
Naprotiv, 4 vinila sam tako popravio. Ali , u pravu si : zbog igle neću to više raditi.
 
Mada , na jednom gramfonu imam dijamantske igle :D
 
Jeste videli , na limunadi ode 4-pak kaseta Azre za skoro 4000 din...Definitivno nije vreme za pocinjanje ovog hobija ili skupljanja plocha.
 
Da li jos uvek imate problema kad snimate pesmu sa radija i ubace reklame? 🤓
 
Ko je beše imao one fore za snimanje na radiju "krenite da snimate za tri, dva, jedan, sada... Čekaj čekaj..." 🙂
 
Da citiram clana koji je obrisao svoj post iz njemu znanih razloga:

nema smisla ulagati u compact casette, pored reel to reela.
Hoćeš analogni HiFi ? Trakaš je daleko superiorniji u odnosu na CC
 
Mislim da je ovo neka zabuna, niko se ne bavi kasetama zbog kvaliteta zvuka...čini mi se da je čar kaseta baš u high fidelity manama i u kompaktnom formatu...trakaši su oduvek to što jesu, ali to nikad nije bio mass consumer format...
 
Stvarno ne mogu da se setim. Bilo je tu i dobrih fora sa uletanjem u snimak 🙂
Nije baš ni da smo imali po sto kaseta, menjalo se, presnimavalo na svakakve moguće načine. Bitno je bilo samo da ima da se sluša.
 
Da ne mislis na : "Ubacite kasete, podesite nivo...snimajte !" ...Diskosusret sa legendarnim Kozlicom ! Jos cuvam nekoliko kaseta iz tog doba;...
I ono kad ubace "snimaj, snimaj, snimaj", pa posle "ma pusti me da snimam"...hteo sam par puta da ga "roknem" kad uključim da snimam, a on mi pusti džingl. 😁
 
Mislim da je ovo neka zabuna, niko se ne bavi kasetama zbog kvaliteta zvuka...čini mi se da je čar kaseta baš u high fidelity manama i u kompaktnom formatu...trakaši su oduvek to što jesu, ali to nikad nije bio mass consumer format...
Mozda kod nas ne....
No svakako cc je danasnji low mp3/streaming, r2r je lossless :)
 
Mozda kod nas ne....
No svakako cc je danasnji low mp3/streaming, r2r je lossless :)
kad kažem nikada trake nisu bile mass consumer format mislim da prosto niko nije izdavao svoju muziku na magnetofonskim trakama u milionskim tiražima...baktali su se ljudi trakašima ali to je uvek bila kategorija kućnih snimača...svakako bolje od kaseta ali kako to uklopiti u prosečan hifi sistem koji čine bluetooth zvučnici...:)

šta je r2r lossless? znam za r2r dac-ove...koji jes da sviraju i lossless fajlove...:)
 
studijski masteri se snimaju na r2r (analog rekording i mastering naravno)
što taj nosač zvuka čini superiornim analog formatom.


 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: kVu
Nazad
Vrh Dno