Šta je novo?

kako rezati audio cd????

Taekwondo

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2007
Poruke
21
Poena
304
E ovako, moje pitanje je: kako narezati audio cd da bi ga citali svi audio uredjaji?
Naime kada ubacim audio cd u kolima koji je juce narezan player ga ili ne prepozna ili ga pusti ali onda secka. A kada ubacim disk koji sam narezao pre 5 god. onda ga pusti bez ikakvih problema. Da li kvalitet zavisi od brzine rezanja diska, programa koji se koristi za to ili mozda cak i od proizvodjaca CD-R diskova? Ako da, koja je brzina najbolja za rezanje audio diskova?
 
Ja za audio diskove koristim uglavnom Verbatim Pastel diskove i to ne brže od 4x... Postoje i oni Verbatim Audio (ili kako već) diskovi koji su navodno namenjeni isključivo za rezanje audio materijala, ali se nisu dobro pokazali u praksi. Najbolje rezultate sam dobijao sa TY Maxell color diskovima, ali njih više nema ni za lek...
 
Za svoj auto rezem na najsporijoj brzini i nema problema.
 
Kao sto su ti rekli, najniza brzina je majka, ima dosta Kineskih diskova u zadnje vreme na trzistu koji ne funkcionisu kako treba, kloni se njih i probaj neke originalne, moze i to biti uzrok nereprodukovanja ili seckanja :smash:
 
Kao sto su ti rekli, najniza brzina je majka, ima dosta Kineskih diskova u zadnje vreme na trzistu koji ne funkcionisu kako treba, kloni se njih i probaj neke originalne, moze i to biti uzrok nereprodukovanja ili seckanja :smash:


Ниједан модеран CD резач не реже испод брзине 4х (осим Plextora), ма шта му писало у спецификацијама. Дакле режи на најмањој брзини, односно 4 х. А ниуком случају изнад 8 х.
И купуј само brand дискове.
И повремено чисти ласерску главу диском за чишћење, посебно ако је рачунар у просторији у којој се пуши. Ја чистим једном у две недеље, јер ако се прашина и масноћа наталоже, чишћење мора да се обави ручно, расклапањем драјва.
 
Poslednja izmena:
Mala brzina u svakom slucaju. Brendirani diskovi takodje. Cuo sam i da laseri lakse citaju diskove sa tamnijom podlogom, tipa Verbatim Pastel.
Predpostavljam da je i "finalizacija" diska od znacaja.
 
Mala brzina u svakom slucaju. Brendirani diskovi takodje. Cuo sam i da laseri lakse citaju diskove sa tamnijom podlogom, tipa Verbatim Pastel.
Predpostavljam da je i "finalizacija" diska od znacaja.

Заборавио сам на коефицијент рефлексије дискова.
Ако узмемо да је код штампаних дискова он 1, онда је код CD-R просечно 0.7 а код rewritable свега 0.5.
Што је коефицијент рефлексије нижи, ласерска глава теже чита диск јер је мањи констраст јединице и нуле.
Добра ствар је и смањити штетне рефлексије диска са обода (пре резања) коришћењем црног фломастера.
 
Poslednja izmena:
U zadnjih jedno 8 meseci narezo sam preko 250 audio diskova a koristio sam Xvave diskove crne boje gore i dole imitacija singl ploce,mogu reci da ni jedan nije omanuo muziku rezem iskljucivo na 4x i svi rade na mojim pioirima sto u kuci sto u kolima.:wave:
 
U zadnjih jedno 8 meseci narezo sam preko 250 audio diskova a koristio sam Xvave diskove crne boje gore i dole imitacija singl ploce,mogu reci da ni jedan nije omanuo muziku rezem iskljucivo na 4x i svi rade na mojim pioirima sto u kuci sto u kolima.:wave:
Све зависи од тога колико ти је осетљива ласерска глава.
Што је мање осетљива по дизајну, и што је старија и истрошенија, и што је прљавија, све су већи изгледи да ће ти коефицијент рефлексије постајати све битнији за нормално ишчитавање дискова.
Треба мислити и на будућност и не користити дискове са малим коефицијентом рефлексије ако не мораш.
 
Poslednja izmena:
Hocu da narezem jedan audio disk za jedan Sony sistem. Problem je sto rezac Liteon, ne moze da reze ispod 16x, tako da ne mogu da ucitam disk. Ima li neki program za rezanje gde je moguce smanjiti brzinu rezanja audio cd-ova na prostojnih 4x ili bar 8x.
 
Probao. Ali reze u 16x, iako sam stavio 4x
 
Ma koji to rezači danas mogu da režu običan CD na manje od 16X ? Ja lično za audio CD režem na 16 i nikada nisam imao problem. Samo verbatimce ...

Probaj eventualno IMGBurn, ja njega koristim da bi rezao DVDe za PS2 na x2 brzinu, možda on može i da ti prevari rezač da ti reže CD bar na x10 ...
 
Ne moze LiteOn LH-20A1L.
Evo probao na starom Nec-u 4550 na 8x . Radi perfektno. U pitanju je Sony lbt xb6 hi-fi sistem star 10-ak godina.
 
Poslednja izmena:
Ma koji to rezači danas mogu da režu običan CD na manje od 16X ? Ja lično za audio CD režem na 16 i nikada nisam imao problem. Samo verbatimce ...

Mnogi. Doduse mnogi ne mogu da rezu sporije od 8x. Ali i nije neophodno sporije (mada je preporucljivije zbog faktora grebanja i starenja diska) jer ce ga sa tom brzinom procitati svi losiji citaci (u kolima, stariji muzicki stubovi...)

btw: MagicMater ako pustas diskove na kompu oni ce raditi i ako si ih srezao na 52x ali ako probas da ih pustis na nekom obicnom cd plejeru vrlo lako se moze destiti da on nece moci da ih procita.

A fenomenalan program za rezanje audio diskova (iako se ne razvija od 2002.!, ali ima genericki drajver koji radi sa svim novim diskovima) je Feurio.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni mislio za korišćenje na PCu već u lunujama i autoCD plejerima.


Imam JVC u kolima, CDMp3 plejer, i kod kuće AIWA i PANASONIC linije, samo obične audioCD, bez Mp3.... na njih sam mislio kada sam rekao da sam rezao 16x, i da rade .........

Za programe i igre koristim x24 brzinu, i za sada nisam imao problema

Za PS2 igre, kao što sam rekao , x2, za DVD filmove i DivX kompilacije, nebitno, uglavnom, odnosi se na rad na DVD standalone plejere, x4, a za igre i programe za PC x6 rezanje ... DVD normalno ...
 
Ma koji to rezači danas mogu da režu običan CD na manje od 16X ? Ja lično za audio CD režem na 16 i nikada nisam imao problem. Samo verbatimce ...

Probaj eventualno IMGBurn, ja njega koristim da bi rezao DVDe za PS2 na x2 brzinu, možda on može i da ti prevari rezač da ti reže CD bar na x10 ...

Ја кући имам 5 резача (на три рачунара) и сви режу на 4х.
Пробај NERO Drive Speed. Мени је то увек радило (PIONEER; TEAC; AUSUS, LG).
 
btw: MagicMater ako pustas diskove na kompu oni ce raditi i ako si ih srezao na 52x ali ako probas da ih pustis na nekom obicnom cd plejeru vrlo lako se moze destiti da on nece moci da ih procita.

Велика је грешка резати на брзини већој од 4 х (чак и на 8 х), јер се на тој брзини добија резерва контраста јединица и нула за случај да се глава читача испрља, да ослаби ласерски зрак, да промените читач, као и да диск може да се пушта и на неком старијем уређају...
Такође постоји и фактор старења и замућивања провидног слоја на дисковима, па ће вам дискови много дуже остати читљиви ако се режу најспорије могуће.
На мањој брзини је и мања вероватноћа да ће доћи до грешака у резању.
Није ствар само у томе да вам нешто тренутно ради, већ да дуго и поуздано ради и то у свим условима.
Резање CDA дискова на небрендираним бланковима је апсолутно непрепоручљиво. Па чак се и садашњи познати брендови све више производе под сумњивим околностима.
Подешавање брзине резача је највише што можете да учините за своју нарезану музичку колекцију и ту треба бити дисциплинован.
 
Poslednja izmena:
Велика је грешка резати на брзини већој од 4 х
OK, a da li je dobra strategija da se za rezanje koristi neki 1x capable rezač? I, ako jeste, na kojim medijima? Ja npr. imam Teac 1x-4x na starom kompu. Međutim, tad su i mediji bili pravljeni za te brzine, postavlja se pitanje neće li snimanje na 1x oštetiti sam medij i biti gore nego 4x na nekom novom rezaču? Imam razloga da verujem da su 24x mediji bili maltene spaljeni kad su snimani 1x na tom rezaču (većina uređaja nije mogla da ih čita).
 
OK, a da li je dobra strategija da se za rezanje koristi neki 1x capable rezač? I, ako jeste, na kojim medijima? Ja npr. imam Teac 1x-4x na starom kompu. Međutim, tad su i mediji bili pravljeni za te brzine, postavlja se pitanje neće li snimanje na 1x oštetiti sam medij i biti gore nego 4x na nekom novom rezaču? Imam razloga da verujem da su 24x mediji bili maltene spaljeni kad su snimani 1x na tom rezaču (većina uređaja nije mogla da ih čita).

mi u studiju UVEK gotov proizvod rezemo na SCSI rezacu na 1x... koristimo verbatim pastelne diskove (mada to i nije toliko bitno)... radili smo i A/B poredjenje zvuka tako narezanog diska i 4x narezanog diska sa pioneer-om na PC.... razlike ima u korist 1x, ali je za 99.9% korisnika necujna i nebitna, obzirom da nemaju na cemu da cuju te razlike :)

pretpostavljam da posebno namenski audio rezaci jos bolje urade posao... ali nisam imao priliku da ih isprobam :)

lm, odgovor na tvoje pitanje je... Da, moze se rezati na 1x bez ikakvih problema, bar na SCSI... ja to i praktikujem kad imam vremena...

pozdrav
 
Sve je to ok, meni je bitnija TRAJNOST koja se povecava burnom na nizoj brzini od tog zanemarljivog poboljsanja kvaliteta koji se kao sto rece i ne primecuje kod vecine korisnika ;)
 
Postoje i oni Verbatim Audio (ili kako već) diskovi koji su navodno namenjeni isključivo za rezanje audio materijala

Ja moram ovde da razjasnim jednu stvar. Ovi diskovi, a koristio sam i Maxell Audio diskove, uopšte nisu namenjeni {mada mogu biti korišćeni i sa njima} rezanju sa PC rezačima.

Naime, imam Philips-ov audio recorder, kupio ga je zet u Italiji pre mnogo godina, i ne pitajte koje pare je dao. Tada je i CDRW za računar bio pojam kao sada recimo BluRay rezač.

E, taj CDRecorder, on koristi te Audio diskove, i cena im je uvek bila viša nego običnim CD-R diskovima, i nekad sam ih kupovao u Lolinoj zgradi, u bulevaru revolucije, ako se dobro sećam, davno je to bilo.

To je tada bio pojam, normalno, ima činč ulaze, kao bilo koji kaset dek, i snimaš, dal sa CDa, dal sa LP ploče, dal sa audio kasete, tako ti bio i zvuk. Ako praviš kompilaciju, oči ti ispadnu da sve to odradiš kako treba, sa pravilnim pauzama, i sve, a tako malo treba da zasereš, i da baciš disk. I onda smo kupili dva ta Audio RWa, pa ako je sve u redu, onda ga ponovo presnimavaš. Tada su se uglavnom prodavali oni bugarski CDi na pijacama, i kod SKCa, koji su više ličili na originale od originala. Sećam se kad sam bio u vojsci, da sam redovno tamo kupovao. Moji klasići kupuju pivo i cigare, a ja na tezge sa diskovima. Tu sam kupio CD soundtrack Streets of fire, koji sam dugo tražio.

E posle, kad su CD rezači ovi postali dostupniji, pa se pojavio Mp3, sve je postalo mnog mnogo lakše .... pa sada širokopojasni internet.... I sada imam preko 500 CDa što mojih rezanaca što bugara, a greota baciti, to bre plaćano 20 DEM komad ....
 
ne znam dal je neko vec pomenuo, (ne mogu sad da citam sve) ali kolko znam nema razlike u kvalitetu izmedju tih AudioCD-ova i obicnih. oni su samo skuplji jer deo tvojih para ide na autorska prava ili tako nesto. u nekim zemljama po zakonu mora zbog toga da se muzika snima na njih... valjda
 
Sve je to ok, meni je bitnija TRAJNOST koja se povecava burnom na nizoj brzini od tog zanemarljivog poboljsanja kvaliteta koji se kao sto rece i ne primecuje kod vecine korisnika ;)

upravo tako... ;)

pitanje je uopste da li bih i ja uspeo da cujem neku razliku na nekoj "tudjoj" stvari... ovako sam prepoznao razliku jer sam znao mix "u sitna crevca" :)))
 
Ranije sam ih rezao na max 2x brzini (stari Teac CDRW rezač koji još uvek besprekorno radi). Ako bih ih rezao na većoj brzini, mini linije nisu htele da ih čitaju. E sad, kad sam kupio laptop sa modernijim DVDRW-DL, on neće da reže ispod 10x. To me je jako zabrinulo po pitanju audio diskova, ali sam isprobao, narezao sam jedan na 10x, i radio je bez problema u nekom šit kuhinjskom CD-plejeru.
 
Ranije sam ih rezao na max 2x brzini (stari Teac CDRW rezač koji još uvek besprekorno radi). Ako bih ih rezao na većoj brzini, mini linije nisu htele da ih čitaju. E sad, kad sam kupio laptop sa modernijim DVDRW-DL, on neće da reže ispod 10x. To me je jako zabrinulo po pitanju audio diskova, ali sam isprobao, narezao sam jedan na 10x, i radio je bez problema u nekom šit kuhinjskom CD-plejeru.

Да поновим, добро нарезан диск је онај који ће радити на сваком плејеру и који ће трајати деценијама.
Схватање "то ради на мом садашњем плејеру" је кратиковид и укогруд начин гледања на ствари.
Ја сам доста резао на брзини од 2 х на старијим резачима и никада нисам имао ниједан проблем (додуше, то је било на тадашњим медијима).
Могуће је прегоревање код лошијих бланкова, мада никада нисам имао искуства с тим.
Мања брзина резања производи и мање вибрација резача и бланка који се реже, и омогућава већу прецизност, тако да је и могућност грешака у резању смањена.
4 х би требало да буде довољно добро код модерних медија (а и немамо другог избора) који су осетљиви и на слабије енергетске побуде из главе резача.
На неким медијима пише нпр. 4х-52х, и то упутство треба поштовати, односно не резати на мањој брзини од најмање декларисане .
 
Poslednja izmena:
ne znam dal je neko vec pomenuo, (ne mogu sad da citam sve) ali kolko znam nema razlike u kvalitetu izmedju tih AudioCD-ova i obicnih. oni su samo skuplji jer deo tvojih para ide na autorska prava ili tako nesto. u nekim zemljama po zakonu mora zbog toga da se muzika snima na njih... valjda

Такве разлике треба проверавати искључиво бинарном компарацијом.
Не кажем да не постоје, али...
Десило ми се да "чујем" разлику између два рипована (иста) диска од којих је један био препариран фломастером, али је бинарна компарација пресудила да су рипови у бит идентични!
дакле, постоји увек шанса placebo ефекта.
 
mislim da gresis, ne mora uopste da znaci da je placebo. ti kad radis "binarnu komparaciju" tj. poredis rip-ove, verovatno vodis racuna da bude dobar rip. sto znaci da EAC pokusava vise puta kako bi savrseno procitao disk.

kad diskove slusas u 'real time-u' onda se ne radi 'korekcija gresaka' i moguce je da flomaster donekle olaksava plejeru citanje.

ali sve te rasprave su po meni zastarele kao i sam AudioCD. treba rezati .flac na diskove ili bar kvalitetan .mp3. znam da zasad malo njih podrzava flac ali to ce se brzo promeniti.

i to insistiranje na 2x je preterivanje i gubljenje vremena. mislim da je sasvim ok npr. 8x ili 16x.
jeste da su vece vibracije ali laser sigurno reze jacom snagom.
 
mislim da gresis, ne mora uopste da znaci da je placebo. ti kad radis "binarnu komparaciju" tj. poredis rip-ove, verovatno vodis racuna da bude dobar rip. sto znaci da EAC pokusava vise puta kako bi savrseno procitao disk.

kad diskove slusas u 'real time-u' onda se ne radi 'korekcija gresaka' i moguce je da flomaster donekle olaksava plejeru citanje.

ali sve te rasprave su po meni zastarele kao i sam AudioCD. treba rezati .flac na diskove ili bar kvalitetan .mp3. znam da zasad malo njih podrzava flac ali to ce se brzo promeniti.

i to insistiranje na 2x je preterivanje i gubljenje vremena. mislim da je sasvim ok npr. 8x ili 16x.
jeste da su vece vibracije ali laser sigurno reze jacom snagom.


Потпуно си у праву да риповање и слушање у реалном времену није исто. Моја методолошка грешка.

Што се тиче брзине, ниси у праву јер код већих вибрација долази и до (већег) одступања правог угла бланка у односу на ласерску главу, до промене угла преламања, и до смицања у односу на водећу бразду, па трекинг у односу на водећу бразду није савршен (долази до децентрирања), а настају и пројективна изобличења (односно кружне рупе постају елипсасте).
Такође може да дође до проблема са фокусирањем када су промене растојања главе и бланка превелике и пречесте.
Такође постоји и инерција главе, која отежава како трекинг, тако и фокусирање. Што је већа брзина резања, тај проблем је израженији.
Дакле, није ни претеривање ни губљење времена.
Ја сам због свега тога и механички издемпирао драјв (то бар ништа не кошта).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno