Šta je novo?

Kako da "zbudzim" 12-ticu da hladi memoriju?

magicius

Slavan
Učlanjen(a)
11.10.2007
Poruke
915
Poena
319
jel ima neko neki predlog,sliku kako to moze da se odradi ??? svi kazu da imaju tu neki fan a ja neam pojma gde bi ga okacio :(
moze neka pomoc?
 
12-icu ces jako tesko da stavis,
bolje neku osmicu.
 
evo 92mm, nije bog zna kako lijepo ali je efikasno.
 

Prilozi

  • Photo-0048.jpg
    Photo-0048.jpg
    147.3 KB · Pregleda: 143
  • Photo-0049.jpg
    Photo-0049.jpg
    136.5 KB · Pregleda: 142
  • Photo-0054.jpg
    Photo-0054.jpg
    232.2 KB · Pregleda: 232
  • Photo-0053.jpg
    Photo-0053.jpg
    127.3 KB · Pregleda: 146
Poslednja izmena:
To sve zavisi od ploche, tj gdje memorija stoji na njoj, kao i od kucishta. Ali neka iskombinuje neshto na osnovu ovih predloga.

Naravno, ali u ovoj varijanti nema limova, krojenja, savijanja i slicno. Treba snimiti situaciju gde je najpogodnije probusiti rupe, postaviti dva nosaca i voila...gotovo.;)
 
Ako budes imao para moja preporuka za fan ti je Noctua.

Shto se svi palite na te fanove ?? Em se teshko nabavljaju em su skupi...

Pogledaj ovo:
Xilence-COO-XPF-80.R.jpg

Dimensions: 80 x 80 x 25 mm
Voltage: 12 VDC
Starting Voltage: 7 VDC
Power Consumption: 0,84 W
Rated Current: 0,07 A
Fan Speed: 1.500 RPM +/- 10%
Bearing type: Hydrobearing
Connectors: Big 4Pin und 3Pin Molex
Max. Air Flow: 19,6 CFM
Air Pressure: 1,12 mmAq
Noise-Level: ~ 15 dB/A
Weigth: 65 g
Approvals: CE

Cena: 160 din
http://www.xilence-lab.de/News-Details.21+M51af9462582.0.html?&L=1

Sad da li pravi samo 15 dB buke neznam ali znam da su extra tihi... Ako nevidish da se vrti i neosetish protok vazduha mislichesh da su iskljucheni... Imam 4 ova fana na kucishtu i nechuju se, jedino se chuje grafichka ( i u 2D ) i HDD-ovi... PSU je isto nechujno poshto se fan vrti na nekih 800 RPM ( nikad nije preshlo ovu granicu poshto nemam sa chim da ga opteretim ) Hyper TX na 600 RPM se isto nechuje... Ma milina ,)

:wave:
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi sta zelis.

Po meni 15dB je mnogo, posto imam 4 fana u kucistu i jos napajanje. To bi kod mene pravilo ukupno buku od nekih 40-45dB (pod uslovom da svi prave buku od 15dB). Trenutno mi svi fanovi sem CPU fana rade na 500-600rpm, CPU na 800, a kada se to prevede u buku (matematicki, nisam merio) dobije oko 20-25dB. Duplo manje. Znam ti ces sada reci samo duplo manje buke, a kosta xy puta vise.

Sto se tice dostupnosti, kada sam ja trazio u BG-u fanove, Xilence 12cm koji sam ja trazio nisam nasao, a onda sam slucajno naleto na Noctua 12cm po 300din vecoj ceni. Tad sam uzeo 2 i nije mi zao para.

Takodje, po meni nisu za poredjenje, to je isto kao da poredis DFI i Biostar, dual i quad.;) Peace
 
Evo kako sam ja to izveo sa pokretnom 12-ticom. Sistem je dosta prost i meni odlicno radi posao, naime sastoji se od jednog malog metalnog L profila kao onaj za kacenje polica koji je pricvrscen za kuciste i aluminijuma U profila koji sam obradio kao na slikama, na koga se kaci vent i koji je prikacen srafom za L profil i moze slobodno da rotira u odnosu na njega. Nisam se nesto specijalno trudio oko zavrsne obrade jer se ionako ne vidi a i planiram svasta nesto da radim oko kucista pa sam i to ostavio za tada. Evo i slika.

Slika 1 - standardan varijanta kada ne radim nista sa memorijom, ali opek fan bije preko nje


Slika 2 - kada przim memaru ili kada je vruce ili kad mi dodje da ga tako drzim


Slika 3 - sistem rotacije


Slika 4 - sistem ponovo


Slika 5 - i jos jednom


Slika 6 - sistem izbliza, doduse ovaj je za jedan drugi fan(8-cu) ali je apsolutno isti kao i ovaj koji koristim na 12-tici samo je ovaj sa slike malo duzi(mrzi me da skidam ovaj iz kucista)


Slika 7 - sa druge strane
 
jel ima neko neki predlog,sliku kako to moze da se odradi ??? svi kazu da imaju tu neki fan a ja neam pojma gde bi ga okacio :(
moze neka pomoc?

Ja sam to resio ovako:

bocna-inside.jpg


Znaci samo izmeris gde ti se nalazi memorija, napravis otvor za koji god hocjes ventilator, izbusis rupe za srafove, ubacis neku mrezicu ili gril i eto ti najefikasnijeg mogucjeg hladjenja memorije :smash:
 
Po meni 15dB je mnogo, posto imam 4 fana u kucistu i jos napajanje. To bi kod mene pravilo ukupno buku od nekih 40-45dB (pod uslovom da svi prave buku od 15dB).

Cisto da znas da se buka ne racuna tako kako ti to zamisljas, ako imas u kucistu 4 ventilatora koja prave buku od 15dB svaki, ukupna buka ce biti otprilike 15dB ili ako imas 3 ventilatora od 15db i jedan od 45dB ukupna buka ce biti 45dB. Znaci jaci izvor prekriva slabiji.
 
Cisto da znas da se buka ne racuna tako kako ti to zamisljas, ako imas u kucistu 4 ventilatora koja prave buku od 15dB svaki, ukupna buka ce biti otprilike 15dB ili ako imas 3 ventilatora od 15db i jedan od 45dB ukupna buka ce biti 45dB. Znaci jaci izvor prekriva slabiji.

Upravo tako.
 
Poslednja izmena:
@astan:
Negde na forumu sam dosao do podatka da svaki sledeci fan povecava buku procentualno oko 30% ukoliko prizvode isti nivo buke. Tu su se tada svi slozili sa tom konstatacijom. Ajd pokusacu da pronadjem, mada davno sam to gledao.

@pocuca:
:smash::Klanjanje:Klanjanje
 
Sve zavisi sta zelis.

Po meni 15dB je mnogo, posto imam 4 fana u kucistu i jos napajanje. To bi kod mene pravilo ukupno buku od nekih 40-45dB (pod uslovom da svi prave buku od 15dB). Trenutno mi svi fanovi sem CPU fana rade na 500-600rpm, CPU na 800, a kada se to prevede u buku (matematicki, nisam merio) dobije oko 20-25dB. Duplo manje. Znam ti ces sada reci samo duplo manje buke, a kosta xy puta vise.

Sto se tice dostupnosti, kada sam ja trazio u BG-u fanove, Xilence 12cm koji sam ja trazio nisam nasao, a onda sam slucajno naleto na Noctua 12cm po 300din vecoj ceni. Tad sam uzeo 2 i nije mi zao para.

Takodje, po meni nisu za poredjenje, to je isto kao da poredis DFI i Biostar, dual i quad.;) Peace

Sve je to lijepo ali kakav ti protok imash sa ventovima na 500rpm? Ispod 800, bar po meni, nema smisla drzati u kucishtu. Ja imam ukupno 1x120mm, 5x92mm, + 9-tka procesor na 1200rpm, 12-tka napajanje + grafa. Uglavnom su xilence vetnovi pored 12-tke aerocoola i mogu ti reci da su svi jako tihi na 800-900rpm. Oni se ne chuju ni preko 900rpm, ali se chuje strujanje vazduha kroz reshetke na kucishtu, tako da koji god vent da uzmesh i stavish ga na 800rpm (kod tebe josh na 500-600) bice nechujan.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Sve zavisi sta zelis.

Po meni 15dB je mnogo, posto imam 4 fana u kucistu i jos napajanje. To bi kod mene pravilo ukupno buku od nekih 40-45dB (pod uslovom da svi prave buku od 15dB). Trenutno mi svi fanovi sem CPU fana rade na 500-600rpm, CPU na 800, a kada se to prevede u buku (matematicki, nisam merio) dobije oko 20-25dB. Duplo manje. Znam ti ces sada reci samo duplo manje buke, a kosta xy puta vise.

Sto se tice dostupnosti, kada sam ja trazio u BG-u fanove, Xilence 12cm koji sam ja trazio nisam nasao, a onda sam slucajno naleto na Noctua 12cm po 300din vecoj ceni. Tad sam uzeo 2 i nije mi zao para.

Takodje, po meni nisu za poredjenje, to je isto kao da poredis DFI i Biostar, dual i quad.;) Peace

Ja imam ukupno 4 fana na kucishtu ( 15 dB ) + CPU ( 20 dB ) + GPU ( 25-30 dB ) + PSU ( 22 dB ) i po tvojoj logici to bi mi pravilo buku iznad 90 dB.... Toliku buku pravi benzinska kosachica za travu shto znachi da ako bi mi PC bio ukljuchen nocu komshije nebi mogle da spavaju a bogami ni ja nebi ostavljao upaljen PC nocu da mi skida neshto sa neta.... 120-130 dB je buka na koncertu / diskoteci.... Ti po svemu sudeci neznash da procenish buku...

:wave:
 
Ja imam ukupno 4 fana na kucishtu ( 15 dB ) + CPU ( 20 dB ) + GPU ( 25-30 dB ) + PSU ( 22 dB ) i po tvojoj logici to bi mi pravilo buku iznad 90 dB.... Toliku buku pravi benzinska kosachica za travu shto znachi da ako bi mi PC bio ukljuchen nocu komshije nebi mogle da spavaju a bogami ni ja nebi ostavljao upaljen PC nocu da mi skida neshto sa neta.... 120-130 dB je buka na koncertu / diskoteci.... Ti po svemu sudeci neznash da procenish buku...

:wave:

Hajd' se vrati par postova iznad.
Nigde nisam rekao da se sabiraju vrednosti svih fanova, vec da za svaki sledeci fan dodajes po 20-30% ukupne buke koju taj pravi.

Sa druge strane, moje izvinjenje za onaj proracun od 45dB. Sad kad sam ga naspavan uradio (verovatno sam nocas neispavan nesto pogresno pomnozio:S:) za kombinaciju 5 fanova od 15dB dobijem oko 30dB ukupno(15+3.75*4).
Kazem opet, pokusacu da iskopam temu gde sam nasao ovaj nacin racunanja.
 
Sve je to lijepo ali kakav ti protok imash sa ventovima na 500rpm? Ispod 800, bar po meni, nema smisla drzati u kucishtu. Ja imam ukupno 1x120mm, 5x92mm, + 9-tka procesor na 1200rpm, 12-tka napajanje + grafa. Uglavnom su xilence vetnovi pored 12-tke aerocoola i mogu ti reci da su svi jako tihi na 800-900rpm. Oni se ne chuju ni preko 900rpm, ali se chuje strujanje vazduha kroz reshetke na kucishtu, tako da koji god vent da uzmesh i stavish ga na 800rpm (kod tebe josh na 500-600) bice nechujan.

Slažem se sa ovom konstatacijom, na 800-900 rpm se retko koji čuje, jedino je pitanje kako je vent odrađen, tj kolika mu je efikasnost na tim obrtajima.

@Pocuca - svaka ti čast, ekstra odrađeno!
 
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=96852&highlight=ukupna+buka

Evo za neverne tome;).

Mada ni moj ovaj drugi proracun nije najtacniji, ali je po nekom mom rezonu blizi stavarnom stanju od logike ukupna jednaka najbucnijem fanu. Posto po meni nije ista buka jednog i vise fanova, ako su isti modeli (ista buka, rpm, itd), svaki novi bi trabalo da poveca malo ukupnu vrednost buke.

Isto tako ako stojite na istoj prometnoj raskrsnici u sred spica (gomila automobila, cekanje na semaforu, itd) i van spica (par automobila)... Da li ce biti ista buka? A isti automobili su u pitanju, kao ovde sa ventovima.;)

:wave:
 
Slažem se sa ovom konstatacijom, na 800-900 rpm se retko koji čuje, jedino je pitanje kako je vent odrađen, tj kolika mu je efikasnost na tim obrtajima.

To je jako subjektivna kategorija, posto je meni moj komp sa ovakvim podesavanjem...hmm...ne mogu reci bucan...ali cujem ga, pogotovo nocu i smeta mi.:S:
Al za to je delimicno krivo i kuciste i moja ostljivost na sum kompa, posto dosta vremena provedem u radu na racunaru.

P.S.
Auuu, kako cu warn zbog offtopic-a popiti...:S:
 
Poslednja izmena:
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=96852&highlight=ukupna+buka

Evo za neverne tome;).

Mada ni moj ovaj drugi proracun nije najtacniji, ali je po nekom mom rezonu blizi stavarnom stanju od logike ukupna jednaka najbucnijem fanu. Posto po meni nije ista buka jednog i vise fanova, ako su isti modeli (ista buka, rpm, itd), svaki novi bi trabalo da poveca malo ukupnu vrednost buke.

Isto tako ako stojite na istoj prometnoj raskrsnici u sred spica (gomila automobila, cekanje na semaforu, itd) i van spica (par automobila)... Da li ce biti ista buka? A isti automobili su u pitanju, kao ovde sa ventovima.;)

:wave:

kako 20-30%, kad je cocjek fino napisao: ako fan pravi 30db, dva takva ce praviti 33db, sto je tacno 10%,a cetiri 36% sto je tacno 20%.
Dakle duplo vise decibela = 3 decibela
sto znaci da imas da bi fanova po 30db pravili buku od 39db....
u vezi ovoga da li je ukupna buka jednaka najbucnijem fanu:
sve zavisi od situacije...ako imate 2 fana po 20db i 1 na 30 onda ce ova konstatacija biti tacna...medjutim, ako npr imate 4 fana po 30db i 1 od 35db, onda ce ukupna buka biti nesto malo visa od 36db..
 
kako 20-30%, kad je cocjek fino napisao: ako fan pravi 30db, dva takva ce praviti 33db, sto je tacno 10%,a cetiri 36% sto je tacno 20%.
Dakle duplo vise decibela = 3 decibela
sto znaci da imas da bi fanova po 30db pravili buku od 39db....

Pa delimicno sam se ispravio, napisao sam da nije najtacniji, ali je u slucaju 5 fanova od 15dB tacniji od pretpostavke da je ukupna jednaka najbucnijem, a posto su isti znaci 15dB (bez obzira na brojno stanje).


u vezi ovoga da li je ukupna buka jednaka najbucnijem fanu:
sve zavisi od situacije...ako imate 2 fana po 20db i 1 na 30 onda ce ova konstatacija biti tacna...medjutim, ako npr imate 4 fana po 30db i 1 od 35db, onda ce ukupna buka biti nesto malo visa od 36db..

Slazem se sa ukazanim, ja sam za primer uzeo 5 istih ili jako slicnih fanova. U tvom drugom primeru ukupna bi bila nesto preko 42dB (4 fana po 30dB---->30+3+3+3=39; i da pretpostavimo da i fan od 35 nosi dodatnih 3, moze biti samo vise od toga====>ukupno 42dB)
 
Poslednja izmena:
Hvala momci na pohvalama.

A sto se tice buke pa recimo kod mene imam(ne racunajuci PSU i GPU i NB fan) 4x12cm, ona tri sto se vide na slikama, i jos jedan napred iza maska(ovo je bilo za@ebano zbudziti), i svi otprilike rade oko 1000rpm, stim da onaj scytche na cpu-u radi na 1200, po meni manje od toga nema svrhe jel onda i ne duvaju nista. E sad da su necujni nisu, ali se otprilike cuju koliko i hdd jel kada ih sve pogasim opet se cuje slican blagi hum iz hdd-a. A i ima istine u tome da vise fanova povecava ukupnu buku bar kod mene, jer moji fanovi su poredjani paralelno jedan sa drugim i svaki bije u onog ispred sebe i samim tim se povecava buka tog u koga bije, kada bih sve povadio i razdvojio bila bi dosta manja buka, tako da i to zavisi od same postavke u kucistu.


PS: Sreca da je otvoren ovaj tred pa sam slikao kuler provalite na 5-toj slici kako se xilence ispiso sam po sebi, auuu :wall: , uopste nisam izvalio mada za te pare i ne moze da bude bolji, odradio je svjih par meseci :d
 
Poslednja izmena:
Pa delimicno sam se ispravio, napisao sam da nije najtacniji, ali je u slucaju 5 fanova od 15dB tacniji od pretpostavke da je ukupna jednaka najbucnijem, a posto su isti znaci 15dB (bez obzira na brojno stanje).




Slazem se sa ukazanim, ja sam za primer uzeo 5 istih ili jako slicnih fanova. U tvom drugom primeru ukupna bi bila nesto preko 42dB (4 fana po 30dB---->30+3+3+3=39; i da pretpostavimo da i fan od 35 nosi dodatnih 3, moze biti samo vise od toga====>ukupno 42dB)

opet nisi skontao:smash:!
fazon je u tome da DUPLO VISE DECIBELA POVECAVA BUKU ZA NEKIH 10% (ovo mi je neko najprostije objasnjenje, da sad ne pisem o logaritamskoj funkciji,)), tj u mom primjeru 2 fana od 30db daju buku od 33db, a 4 od 30db daju nekih 36db, sto znaci da bi ukupno sa ovim fanom od 35db moglo biti oko 37db...
PS. ovo su sve okvirne racunice:D, ali odstupanje ne bi trebalo da je vise od +-5%
 
Nazad
Vrh Dno