Šta je novo?

Java programiranje, odakle poceti?

findecko

Cenjen
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruke
216
Poena
169
Treba mi preporuka za ucenje Java programskog jezika.
Odakle poceti? Koja je najbolja knjiga za pocetak?
Ima brdo tutorijala po internetu, trazim savet iskusnijih clanova da mi daju savete za najbolje i kvalitetno napredovanje. :)
 
Head first java, ili thinking in java, imas na netu da nadjes pdf-ove
 
Codecademy је одличан сајт не само за јаву већ и за друге тутове.
 
Da li neko moze da napise ovde svoje iskustvo, kako je poceo sa Spring-om, Hibernateom, Mavenom, JUnitom i slicnim alatima koji se odnose na Javu EE?
 
ja licno NetBeans-om , svi gorepomenuti su za vremena kad budes drzao javu u malom prstu.
 
Ja sam totalni pocetnik, sve sam izbor na dve knjige:
1. MISLITI NA JAVI, PREVOD 4. IZDANJA
2. JAVA (SE 7) TOM I - OSNOVE, PREVOD DEVETOG IZDANJA

Koja od ove dve knjige bi mi bila prikladnija?
Treba mi knjiga koja ima primere , da ja mogu uporedno da radim to sto procitam i da vidim da funkcionise.
:)
 
Ni jednu. Ako tek ulazis u programiranje , preporucio bih ti html i css zato sto ces svejedno njih morati da naucis kasnije ( za java net ).

Preporucujem ti zato sto ces sa html-om nauciti kako da razmisljas kao programer , em je prost kao pasulj , lego kockice u principu , samo slazes blokove i gledas rezultat kako se oblikuje. Kod objektno orijentisanog programiranja neces znati da li program radi dok ne upises i poslednju liniju koda , pa posle sledi lupanje glave i trazenje te "." umesto "," medju stotinama ( ako ne i vise hiljada ) linija koda.
 
Poslednja izmena:
Programer a HTML nije programski jezik...
 
Ni jednu. Ako tek ulazis u programiranje , preporucio bih ti html i css zato sto ces svejedno njih morati da naucis kasnije ( za java net ).

Preporucujem ti zato sto ces sa html-om nauciti kako da razmisljas kao programer , em je prost kao pasulj , lego kockice u principu , samo slazes blokove i gledas rezultat kako se oblikuje. Kod objektno orijentisanog programiranja neces znati da li program radi dok ne upises i poslednju liniju koda , pa posle sledi lupanje glave i trazenje te "." umesto "," medju stotinama ( ako ne i vise hiljada ) linija koda.
Ovo apsolutno nije tačno. HTML nema veze sa programiranjem dok ne počne upotreba Javascript. Javascript i Java nemaju ništa zajedničko osim prva četiri slova imena.

Kakav si sa engleskim jezikom? Ukoliko vladas engleskim jezikom, ima puno tutoriala na internetu.
 
Rekoh da nauci da razmislja kao programer sa html-om , ne da pravi njime novi OS :p
 
Ma kakvi. HTML je previše prost da bi neko trenirao vijuge sa tim. Sa HTML nikada ne bi naučio kontrole toka (if, while, for, switch/case) niti funkcije.
 
To mu preostaje u javi. Ali dotle moze da se upozna sa konceptom klasa ( eksterni css fajl ) , atributima , ...
 
Ja sam totalni pocetnik, sve sam izbor na dve knjige:
1. MISLITI NA JAVI, PREVOD 4. IZDANJA
2. JAVA (SE 7) TOM I - OSNOVE, PREVOD DEVETOG IZDANJA

Koja od ove dve knjige bi mi bila prikladnija?
Treba mi knjiga koja ima primere , da ja mogu uporedno da radim to sto procitam i da vidim da funkcionise.
:)

Имам другу књигу. Књига је добра, али није за почетника. Треба ти нешто једноставније, са уводом, нпр. http://zeljko.popivoda.com/zagrljaj-pitona/ (мало је лошије преведена, али није страшно). Кад пређеш Загрљај питона, пређи на Јава - Осонове.

To mu preostaje u javi. Ali dotle moze da se upozna sa konceptom klasa ( eksterni css fajl ) , atributima , ...

Класе у css-у немају никакве везе са класама у објектно-оријентисаним језицима.
 
Poslednja izmena:
Имам другу књигу. Књига је добра, али није за почетника. Треба ти нешто једноставније, са уводом, нпр. http://zeljko.popivoda.com/zagrljaj-pitona/ (мало је лошије преведена, али није страшно). Кад пређеш Загрљај питона, пређи на Јава - Осонове.



Класе у css-у немају никакве везе са класама у објектно-оријентисаним језицима.

Hvala na linku , krenucu sa python-om, ovaj sajt mi deluje super! :D
Da li ima nesto slicno samo za javu?
 
Не знам. Теби је битно да научиш петље, гранања, променљиве, функције и како да користиш те основне ствари да направиш програм који ради нешто смислено (штампање "Здраво, свете" или троугла од звездица је за почетак потпуно смислено).
Кад то научиш у једном језику, онда се то преноси у све остале и сваки следећи језик је лакше научити.
 
Класе у css-у немају никакве везе са класама у објектно-оријентисаним језицима.

Klase u css-u ne postoje koliko je meni poznato , ali rad sa externim css-om , odnosno jos nekim fajlom gde on nesto pise i nadovezuje, moze da bude kao uvod u klase.
Alo narode , ne budite toliki bukvalisti.

Inace , kad savladas Javu , moci ces bez problema da kazes da znas i C# , posto je razlika skoro samo u sintaksi.
 
Ne.. HTML i CSS nemaju ništa zajedničko sa programiranjem. Nemoj unositi zabunu.
Po tvojoj logici, video file i titl se isto tako nadovezuju.
 
Najbolje da prvo naucis osnove oop-a i da ne zanosis sa "system.println" tutorijalima.
Za takvo nesto ti ne treba knjiga, imas na intenetu dosta materijala.
I ne, to nije nesto sto se "nabuba" za mesec dana, vec ce biti potrebno pa podesis svoj mindset na objektno razmisjanje. Kada to zavrsis, potrazi neku usku primenu, bila to java za net, android... U svakom slucaju, kada naucis osnovni princip, sve to mozes promeniti na drugim jezicima(c#) i period prilagodjavanja se odnosi samo na okruzenje, ne toliko i na programski jezik.
Html je veoma vazan "deo" ako zelis da radis bilo sta vezano za web.
Ako je java - too much u ovom trenutku, poslusaj savet iznad i kreni sa w3 schoolom, i kada zavrsis html kreni sa php-om.
 
Prodji ti codeacatemy kurs, ako si početnik pa ces taman da vidiš kako ti idu osnove i sviđa li ti se uopšte. Ja sam ga kao totalni početnik prošao i super sam se zabavio, i malo razradio vijuge.
 
Evo da nastavim temu...

Šta mislite o kombinaciji korišćenja Oracle-ovih tutorijal i TheNewBoston YT tutorijala ?

Da napomene samo da se radi o početniku (bez bilo kakvog programerskog iskustva) koji ima solidnu osnovu iz matematike i matematičke analize (ako to uopšte nešto i znači...).

Da li bi mi dobro došlo i prethodno pomenuta knjiga Misliti na Java ?
 
Ja sam totalni pocetnik, sve sam izbor na dve knjige:
1. MISLITI NA JAVI, PREVOD 4. IZDANJA
2. JAVA (SE 7) TOM I - OSNOVE, PREVOD DEVETOG IZDANJA

Koja od ove dve knjige bi mi bila prikladnija?
Treba mi knjiga koja ima primere , da ja mogu uporedno da radim to sto procitam i da vidim da funkcionise.
:)

Ako tek ulazis i ne znas bas nista, kreni sa knjigovm Java za 21 dan. Ona ce te lepo upoznati sa javom i ujedno ima i primere.
 
Ako znaš američki imaš veći izbor kao što je Murach's Java Programming i slično..
 
Ivor Horton's Beginning Java

Preporucujem ucenje iz knjiga pisanih na Engleskom jer osim jave ovladas strucnim izrazima koji ce ti ubuduce trebati u svakodnevnoj komunikaciji.
 
Evo da nastavim temu...

Šta mislite o kombinaciji korišćenja Oracle-ovih tutorijal i TheNewBoston YT tutorijala ?

Da napomene samo da se radi o početniku (bez bilo kakvog programerskog iskustva) koji ima solidnu osnovu iz matematike i matematičke analize (ako to uopšte nešto i znači...).

Da li bi mi dobro došlo i prethodno pomenuta knjiga Misliti na Java ?

Dobar je New Boston za početnike. I Head First Java, koju je pomenuo nightshadow, je odlična knjiga. Dobro je napisana i pritom nije suvoparna. Po meni the knjiga za učenje Jave.
 
Nazad
Vrh Dno