Šta je novo?

Izolacija krova ili izolacija ploče tavana.

Mislim da je bila fosforna, nisam siguran 100%. Zaboravio sam. Crvena je bila.
 
To je i vise nego povoljno, majstor i 2 radinka.
 
Zezajte vi coveka al aj da vas vidim da nadjete obicnog sljakera da vam nesto kopa u dvoristu, cepa drva ili da radi fizikaliju, to bez 20 do 30e ne moz da se nadje, plus hrana, neko trazi cigare i po neko pivce.
Za 20e se samo okrenu i odu, ni do pregovora o pivu ne dodje. Majstori danas računaju dnevnicu 80-100e a pomočnike ne verujem da računaju manje od 40e. Baš sam sedeo pre neki dan kod prijatelja kome rodjak radi neko armiranje i betoniranje. Radi mu dž ali u priči čovek je rekao kolika mu je dnevnica pošto je došao ovde na neki posao, za pomoćnike nismo pričali. Inače kaže tolike su dnevnice i u mestu odakle je.
 
Ja konacno nadjoh limara.

Za tri opsivke oko 3 dimnjaka (ventilacije u formi dimnjaka tacnije) i jos neke sitne stvari tipa zamena propalih crepova i stakla na krovnoj badzi - blizu 600e djuture.
 
Plan je sledeći, redom ide šta će ide biti stavljeno.


Stirodur do 3 cm- folija- vuna 30 cm- folija-osb ploča.


Neće se gaziti tako direltno na foliju nego na osb ploču.

Našao bih verovatno način da napravim odstupnike pa da osb ploče ležu na njih.
Druze i ja sam kupio vunu za tavan,sta mislis sta je bolje prvo folija pa vuna ili obrnuto?
 
Idu dve folije, a izmedju kamena ili mineralna vuna
 
Druze i ja sam kupio vunu za tavan,sta mislis sta je bolje prvo folija pa vuna ili obrnuto?

Ako ti se tavan ne greje.

Prvi sloj na ploči, tavanu, ide paraNEpropusna folija, odnosno parna brana.

Na tu foliju ide vuna.

Na vunu onda ide parapropusna folija.

Kod ovakvog primera, vise se ne ulazi pod tavan da se folija ne ošteti.



Ako tavan koristis ali neces da da greješ, onda moras da prvo polozis grede na širinu vune.

E onda ide isti postupak, parna brana pa vuna u taj medjuprostor pa na kraju parapropusna folija

Nakon toga stavis daske ili ploce da pokrijes sve.
 
Ako ti se tavan ne greje.

Prvi sloj na ploči, tavanu, ide paraNEpropusna folija, odnosno parna brana.

Na tu foliju ide vuna.

Na vunu onda ide parapropusna folija.

Kod ovakvog primera, vise se ne ulazi pod tavan da se folija ne ošteti.



Ako tavan koristis ali neces da da greješ, onda moras da prvo polozis grede na širinu vune.

E onda ide isti postupak, parna brana pa vuna u taj medjuprostor pa na kraju parapropusna folija

Nakon toga stavis daske ili ploce da pokrijes sve.
Ne nece se koristiti niti se gazi po tome Olympian f***
Ako ti se tavan ne greje.

Prvi sloj na ploči, tavanu, ide paraNEpropusna folija, odnosno parna brana.

Na tu foliju ide vuna.

Na vunu onda ide parapropusna folija.

Kod ovakvog primera, vise se ne ulazi pod tavan da se folija ne ošteti.



Ako tavan koristis ali neces da da greješ, onda moras da prvo polozis grede na širinu vune.

E onda ide isti postupak, parna brana pa vuna u taj medjuprostor pa na kraju parapropusna folija

Nakon toga stavis daske ili ploce da pokrijes sve.
Ne,ne koristi de tavan niti ce ze gaziti po tome,a sta preporucujes za tu parnu branu?
 
Ne nece se koristiti niti se gazi po tome Olympian f***

Ne,ne koristi de tavan niti ce ze gaziti po tome,a sta preporucujes za tu parnu branu?


Parna brana ti je u stvari folija, pogledaj na netu, imas razne proizvodjače, uglavnom sve rade posao.


Tako i za parapropusne folije, oni su ti skuplje ali možeš da gledaš one jeftinije i opet će raditi posao.
 
Parna brana ti je u stvari folija, pogledaj na netu, imas razne proizvodjače, uglavnom sve rade posao.


Tako i za parapropusne folije, oni su ti skuplje ali možeš da gledaš one jeftinije i opet će raditi posao.
Ja sam kupio vunu i parapropusnu foliju ali tu parnu branu tj foliju nisam,ali sad cu pogledati na netu
 
Parna brana ti je u stvari folija, pogledaj na netu, imas razne proizvodjače, uglavnom sve rade posao.


Tako i za parapropusne folije, oni su ti skuplje ali možeš da gledaš one jeftinije i opet će raditi posao.
Brate izvini imam samo jos jedno pitanje,a sa cime bi bilo dobro da zalepim tu foliju sto ide na beton,ili samo tako da je stavim na beton bez icega?
 
Ima trake cini mi se kojima se lepe spojevi, svakako preko nje ide vuna pa ce vuna da je natisne.
 
Brate izvini imam samo jos jedno pitanje,a sa cime bi bilo dobro da zalepim tu foliju sto ide na beton,ili samo tako da je stavim na beton bez icega?


Nece ništa da se desi ako staviš tanke letve da drze foliju ali cak i nema potrebe.

Folija da ti ne bude knap nego ostavi jos sa svih strana da mozes da preklopis na krajevima.
 
Preklop nekih 10cm i možeš da zalepiš običnom trakom na par mesta, čisto da ne "beži" dok ne staviš vunu preko. Posle nema mrdanja kada postaviš vunu.
 
Jel ide folija na plocu tavana ako stavljam kamenu vunu u tablama ili samo ako stavljam staklenu u rolnama?
Gledam i neke vrste stiropora za izolaciju imaju dobar koeficijent toplotni a za njega ne mora folija ni sa jedne strane. Jeste skuplji ali kada uracunas vunu i foliju onda dodje na isto.
 
Ima bas stiropor za tavansku izolaciju on je malo vise skupji od fasadnog jer je gusci ima veci koeficijent, kada sam se raspitivao pre 2 godine cena mu je bas bila lepo veca.
Moze i obican stiropor da se izarmira i 2x premaze lepkom, normalno mora daske da idu tamo gde ce se hodati, ovo je pod uslovom da se ne zivi i da prostor sluzi kao tavanski prostor.
Je si racunao lepak i mrezicu?
 
Ima bas stiropor za tavansku izolaciju on je malo vise skupji od fasadnog jer je gusci ima veci koeficijent, kada sam se raspitivao pre 2 godine cena mu je bas bila lepo veca.
Moze i obican stiropor da se izarmira i 2x premaze lepkom, normalno mora daske da idu tamo gde ce se hodati, ovo je pod uslovom da se ne zivi i da prostor sluzi kao tavanski prostor.
Je si racunao lepak i mrezicu?
Zasto bih stavljao lepak i mrezicu na stiropor na tavanskoj ploci? To je prostor koji se ne koristi a i ne vidim svrhu lepka i mrezice na stiropor na podu
 
Pa da se zastiti od miseva prvo to, ako se koristi kao ostava treba da drzi nesto taj stiropor.
Lepi se kao sto se lepi na zidu.
Ako se radi po PSu onda iu grede/stafne na sirinu ploce, redja se stiropor a preko ide daska/OSB tabla.
 
Na tavanu nemam nista, ne koristi se, hocu samo izolaciju zbog grejanja. Imam na jedan deo stiropor i nista ga nije pojelo. Onda stavim vunu u nju ne idu misevi😄
 
Za vunu treba parna brana pa folija preko, vec se pisalo o tome.
Drug je imao vunu na deo ploce po PSu uradjeno i pocela da se budja pa je zamenio stiroporom na nacin na koji sam opisao
 
Zdravo momci,
Izvinjavam se ako se ponavljam sa pitanjima, posto sam laik, ali mi je slicna ideja kao i Petrovic89!
Zanimljiva IT tema pred zimu. Ideja je da na potrkovlju koje se ne koristi, sprat iznad dnevne sobe postavim/naredjam na pod izolaciju, samo u delu iznad dnevne, da sprecim da toplota ode kroz plocu na potrkovlje. Krov ima ispod foliju pa OSB ploce.
Idealno bi bilo kada bih mogao da postavim neku izolaciju(folija + vuna ili stiropor...) koja ce se posle nekog vremena ugraditi u krov, posle OSB? Na taj nacin bih mozda dobio bolju toplotu dnevne, a nekad u buducnosti taj materijal iskoristio za krovnu izolaciju (win-win :) ). Ne gazi se u tom delu potkrovlja, bukvalno samo bih naredjao "robu" :)
 
Kod mene je ploca (na tavanu) izolovana tako sto imaju drvene grede a medjuprostor je ispunjen sa folija-staklena vuna-folija(vodonepropusna). Krov nije izolovan uopste. Tavanski prostor se ne koristi a ako treba da se popne, onda se hoda samo po drvenim gredama. Ploca sa unutrasnje strane (u sobi) je uradjen spusten plafon rigips.
 
Nazad
Vrh Dno