Šta je novo?

Izolacija krova ili izolacija ploče tavana.

Citao sam celu temu, ali moguce da mi se vec sve izmesalo. :)

Imam jos neke nedoumice na zalost. :)

1. Sta je tacno parna brana? Da li je to najlon ili neka opet parapropusna folija? Zbunjuje me to jer sam mislio da je ideja da vlaga moze da prodje odozdo iz sprata u potkrovlje, ali moguce da nisam lepo razumeo.
2. Zasto se uvek stavlja kamena pa staklena vuna, i da li moze samo staklena? Koja je tacno prednost toga da ide prvo kamena? Zbog zdravlja nesto ili je neki drugi razlog? Mada ako ispod ide ta folija, ne znam sta moze proci dole preko parne brane.
3. Zar ne ide parapropusna folija ispod daske/OSB? Mislio sam zbog gazenja da nije zgodno da se gazi po njoj, pa bih voleo da znam sto ste je stavili ovako po rasporedu. Neki clanovi vidim da su daske stavljali na kraju. Naravno tu pricamo o plafonskom delu samo, posle na krovu svakako imam opet OSB, parapropusnu foliju, podletvu, letvu, crep.

Izvinjavam se ako je dosta pitanja, ali pokusavam da shvatim kako bi ovo trebalo tacno da izgleda da ne bi majstori mogli da me bacaju tamo ovamo. :)
Vlaga prolazi odozdo, pa treba parna brana da ne uđe u vunu. Kamena vuna ide ili ispod košuljice ili na fasadu. U ovakvim varijantama (izolacija ploče odozgo i krovišta) stavlja se mineralna vuna (ona u rolnama), jer ima ista izolaciona svojstva, meksa je pa i lakša za ugradnju, a i bar duplo jeftinija
 
Ne bih se baš složio. Kamena vuna je u prednosti u svemu osim po ceni. Mineralna vuna je zajednički naziv za kamenu i staklenu vunu.
Jeste da je koeficijent toplotne provodljivosti sličan, da kažemo isti, ali zato kamena vuna ima veću gustinu i time omogućava duži fazni pomak, što se naročito oseti leti. Velika je razlika u zagrevanju potkrovlja.
 
Da ne otvaram temu.

Da li neko ima preporuku koji crep uzeti (crni glazirani).

Treba za par nedelja da krov novi radim i ne mogu da se odlucim koji crep da postavim.

Najvise mi se dopao Creaton, medjutim one ceramide su BEEEZOBRAZNOOO skupe (2000din jedna), a treba mi preko 100 kom posto mi je krov na 4 vode...
Od svih ostalih su ceramide 700-800 din, 3x su skuplji tako da mi ne pada na pamet da dam preko 200 000 din za to..

Neko stavljao continental tondach 9 ili nexe crep?
 
Komšija ima gazirani crni crep i razmišljam da mu poprskam krov nekom bojom. Pravi refleksiju da ne možeš da gledaš u krov. Oko podne moram da spustim roletne o dnevnoj sobi pošto je ugao takav da mi gađa pravo kroz prozor.
 
Pa to je jos bolje, ne mozes da ga spijuniras lul, nemam taj problem ja sam visi od svih okolo, nece smetati nikako.
 
Leskovacki ili Becejski.
 
Da ne otvaram temu.

Da li neko ima preporuku koji crep uzeti (crni glazirani).

Treba za par nedelja da krov novi radim i ne mogu da se odlucim koji crep da postavim.

Najvise mi se dopao Creaton, medjutim one ceramide su BEEEZOBRAZNOOO skupe (2000din jedna), a treba mi preko 100 kom posto mi je krov na 4 vode...
Od svih ostalih su ceramide 700-800 din, 3x su skuplji tako da mi ne pada na pamet da dam preko 200 000 din za to..

Neko stavljao continental tondach 9 ili nexe crep?
Ili tondach ili creaton. Ja sam uzeo creaton rapido imaju odlicne ventilacione crepove i poseban crep iz jednog komada za odusak kanalizacije.
 
Preoruka za Tondach continental plus ali jedna stvar koja me cudi je da temperatura crepa leti ide do 70 stepeni a vi stavljate jos crn 100+, razmislite ozbiljno o osiguranju kuce.
Drugar koji radi limariju, pre neki dan smo bili na proslavi 25 godina firme, savetovao mi je da ne uzimam bojen crep je li je video na objektima pokrivenim sa njim da se ljusti boja.
 
Preoruka za Tondach continental plus ali jedna stvar koja me cudi je da temperatura crepa leti ide do 70 stepeni a vi stavljate jos crn 100+, razmislite ozbiljno o osiguranju kuce.
Drugar koji radi limariju, pre neki dan smo bili na proslavi 25 godina firme, savetovao mi je da ne uzimam bojen crep je li je video na objektima pokrivenim sa njim da se ljusti boja.
Vidi, to nece da bude problem kod mene jer radim na spratu plocu i izolaciju na njoj, nece biti nikakve razlike da li je crni ili crveni. To obicno bude kad bude potkrovlje sa losom izolacijom pa zna da bude pakao leti.
Zato i pitam ovde koji crep, i sam sam vidjao u komsiluku posle 5 god na nekim kucama gde imaju crni (mat) crep da na strani gde najvise bije sunce gubi nekako boju, hvala se mahovina, izgleda sareno kao da je spala boja.
Kod komsije prvog preko mene je uradjen bas Creaton Rapido pre 3 god i vise i kao nov je, tako da cu uzeti taj ipak.

Istripovao sam se za ceramide, ona zavrsna je 2000 kod Creatona a njih ide samo 4, 180 din je crep i 800 ceramida obicna, 3 idu u metar.
Tako da jeste Creaton malo skuplji od Tondacha, ali kad uzmes u ruku vidis i zasto, tezi i kao da je bolje ispecen po boji sa zadnje strane vise onih rebara ima isto, deluje jace.
Tondach crni sjajni je 175 i ceramide su 600, poskupeo je dosta u odnosu na pre god dana, tako da ce da ide Creaton Rapido crni sjajni, za par stotina eura necu da razmisljam.
 
Pozdrav
Planiram uraditi izolaciju tavanse ploce koja se koristi da odlaganje raznih stvari, sa staklenom vunom 2x10cm. Uraditi rostilj pa da li je moguce u plocu busiti srafove i staflu 5x5 dizati da gornja ivica bude 10cm kako vunu ne bi pritiskala ili se moraju postaviti stafle 5x10? Da li je potrebno a plocu prvu postaviti foliju parnu branu pa vunu i odgozgo po vuni paropropusnu vodonepropusnu foliju i naravno posle dascanje?
 
Stvarno mi je teško da razumem šta si hteo da kažeš. Probaj malo detaljnije da opišeš šta je ideja i šta te muči.
Ne znam kakva je tavanska ploča u pitanju, ali ako je betonska (monta, fet) onda bih pre koristio stiropor nego staklenu vunu. Ili imaš vune koje su predviđene za podove, ali su i dosta skuplje. Ako koristiš vune, vodonepropusna a paropropusna folija od gore bi trebala da ide. Pogotovo ako nemaš foliju na krovu.
 
Pozdrav
Planiram uraditi izolaciju tavanse ploce koja se koristi da odlaganje raznih stvari, sa staklenom vunom 2x10cm. Uraditi rostilj pa da li je moguce u plocu busiti srafove i staflu 5x5 dizati da gornja ivica bude 10cm kako vunu ne bi pritiskala ili se moraju postaviti stafle 5x10? Da li je potrebno a plocu prvu postaviti foliju parnu branu pa vunu i odgozgo po vuni paropropusnu vodonepropusnu foliju i naravno posle dascanje?
Mogao bi da staviš na po recimo 1.5m neke kratke parčiće štafne 5x5 ili 5x8cm dužine 20-30cm pa na njih još gredicu 5x10 cm. Naravno dole po dva ta parčeta 5x5 skuješ sa ekserima dužine 8-10cm pa za njih još dve štafne 5x5 ili gredicu 5x10, tako imaš 20cm prostora za vunu. Prikuješ jedino eventualno par dasaka samo da drže rastojanje i da se ne prevrće ta "konstrukcija" od štafni i pakuješ😉
Naravno pre toga može najlon po ploči ili neka parna brana. Paropropusno-vodonepropusna folija na kraju bi trebala, ali nije baš frka i ako ne staviš... Preko bi koliko sam razumeo stavio stavio daske kao patos?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno