Šta je novo?

Izbor CMS-a za corporate intranet

Ace Rimmer

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
31.12.2005
Poruke
2,826
Poena
380
Trebao bih složiti intranet site na CMSu za firmu pa me zanimaju eventulana iskustva vezana za izbor CMSa. Ideja je da to bude nešto kao portal s novostima i informacijama koje se tiču dnevnog poslovanja + razna dokumentacija ... za sada.

Poželjne osobine bi bile:
- tagiranje sadržaja
- verzioniranje sadržaja
- event kalendar
- da bude pogodan za pisanje/prikaz tehničke dokumentacije
- podrška za autentikaciju preko LDAPa
...

Uglavnom, testirao sam unazad 10-tak dana veliki trio ( Joomla, WordPress i Drupal) i iskustva su ovakva:

WordPress - podržava najviše toga out-of-the-box i ne treba se zezati puno s dodatnim modulima i čudima. Problem dokumentacije bi se riješio integracijom DokuWiki-a. Čini mi se kao najjednostavniji za korištenje i customizaciju od navedene trojke.

Drupal - malo više zafrkancije s modulima nego kod WordPress-a, daaaaleko najviše opcija podešavanje svega i svačega (osobito što se tiče usera i ovlasti). Odlične defoltne teme koje zahtjevaju minimum prilagodbi. Velik community.

Joomla - recimo da me ne privlači ni upola toliko kao WordPress ili Drupal, osobito ne nakon muke s instalacijom nekih modula :).

Sljedećih dana bih eventualno isprobao još Plone, ideju je dao kolega s posla. Jedan poslovni partner ima svoj intranet na Plone-u i navodno su napravili čuda u njemu, isprogramirali neke svoje aplikacije itd. Naime, Plone je baziran na Pythonu, ne na PHPu.

Ideje?
 
Poslednja izmena:
Postoji već Domino :).
Ovo bi trebalo biti samo za interni web i bazirano na open source tehnologiji.
 
Poslednja izmena:
WSS ili ako idete na komercijalnu varijantu (placate) onda MOSS. Znaci ili windows shared services 3.0 ili SharePoint Server 2007. Super stvar :)


ZNACI WSS je free!
 
Poslednja izmena:
WSS i moja preporuka, mada malo cete se namuciti dok sve instalirate (za par dana polazem ispit :D pa znam) ali kada se sve podesi radi besprekorno.
 
Ako treba pomoc javi se, mi radimo u firmi sa SharePoint-om, svi smo MCTS ;)

...i da, nije toliki problem, ako zelis mozes Basic instalaciju da pokrenes i dobices sve out of the box, ma radi skroz ok!
 
Poslednja izmena:
Za početak, nemam ni predođbu o čemu se radi, tako da ću definitivno istražiti :). Pretpostavljam da je neki oblik groupware-a ... još tome M$-ov. Inače u firmi imamo MS tehnologije samo u slučaju da konkretni proizvod ne postoji za Lin platformu, sve u svemu jedan ili dva servera.
 
Poslednja izmena:
...hm, ne znam kako se ponasa u takvom okruzenju, ali mozes da probas da dignes WSS na nekom Win Web serveru, u sustini nije mu neophodan AD, moze da radi na local masini i koristi usere i grupe sa iste. Odlicna stvar za sherovanje dokumentacije, imas kalendar koji si trazio, version history, search kao i workflow mogucnosti...i jos mnogo toga...bibliotekama i listama mozes da zadajes kojekakve permisije i da ih otvaras kako u browseru tako i u exploreru...

...e sad ako ste okrenuti bas Lin platformama i open source-u vidi sta vam odgovara najvise :)
 
Bitrix Intranet Portal...ja ovaj kupujem za nedelju dana...
Mozes da skines trial pa da probas (ja sam se odusevio)...

Radi na apache-u a moze da se vozi i na IIS...

Zaista su na sve mislili :)

Probaj pa vidi (nije bas jeftin, ali vredi)...
 
Ne javi ti nista za sta si se opredelio? Aj' ako si nasao nesto "trece" javi da znamo, mozda se i nama svidi ;)
 
Pogledat ću Alfresco :).

U međuvremenu sam još probao "Open Atrium" koji je baziran na Drupal-u. To je još u nekoj beta fazi. Uglavnom, dobra ideja (pomalo na JIRA-u), jedino se malo previše vuče, a i nije mi nužna collaboration komponenta. Ideja je jednostavan web gdje ljudi mogu pokupiti neke informacije, vidjeti na kalendaru što je u planu, pogledati html dokumentaciju, dodati sadržaj ...

Od svega što sam probao do sad, daleko najizgledniji kandidat mi se čini Drupal. Nema što se ne može u tome napraviti (CCK i Views moduli). Najbolji mehanizam rola i ovlasti od svih open source CMSova što sam vidio, autentikacija preko LDAP modula radi odlično itd.
 
Poslednja izmena:
...i? :D bas me zanima sta ste uzeli?
 
Evo odgovora nakon samo 2 godine ... Alfresco (Share) :d. Community verzija, naravno. Stavljen iza nginx reverse proxy-a.
Tehnologija je ista kao kod Jira-e (Tomcat + MySQL/PostgreSQL).
Podržava sve potrebno: spremanje i verzioniranje dokumenata, indeksiranje i pretraživanje svih vrsta sadržaja, tagiranje, wiki, blog, forum, kalendar ...
Dolazi sa hrpom svojih servisa: ftp, samba, smpt, sharepoint !!! Kači se na OpenLDAP (ili AD, ili oboje).
 
Ma sta su dve godine :d
 
Stekao sam dojam da je Alfresco Share trenutno najbolje što se nudi :). Osobito je fascinantan u smislu pronalaženja informacija bez obzira o kojem se formatu radi. Npr. za test sam utočio u njega nekih 2-3Gb pdf-ova (sva LinuxMagazine izdanja do 2010., razni ebook-ovi isl.). Sve je fino poindeksirao, pretražuješ ko da imaš svoj privatni Google :). Jedino što je Java, pa je gladan resursa. Nemožeš ga baš imati u virtualki.
 
Da li ste mozda probali da napravite nesto tipa Sharepoint portal. Najvise me interesuje vodjenje taskova pa to uvezivanje sa dokumentima. Tipa: tenderi, pa mogucnost da se tenderi stave u grupe (izlazimo ne izlazimo) a svaki tender da se moze sortirati po datumu isteka, pa kada se klikne na njega da se dobije spisak dokumentacije i slicno?
 
To se može kroz Records Management, koji je posebni dodatak(modul) za Share. Zapravo, specijalizirani Alfresco Share site. No to nije bio fokus., ja sam se Alfrescom više bavio kao sisadmin s aspekta Intranet CMS-a. Znači, customizacije bez da diram u Javu. Inače, koliko sam shvatio u planu je i neki custom Records Management, ali time će se baviti developeri.
 
Poslednja izmena:
Kod mene na poslu je trenutno sharepoint portal, ali u testnom okruzenju jos uvek, nismo jos presli u produkciju. Mogu reci da je sasvim solidno resenje, pogotovo nama gde imamo par hiljada zaposlenih :) Jedino je problem na pocetku, oko sredjivanja, dodeljivanja dozvola i prava pregleda citanja, upisa itd, posto ima puno zaposlenih, puno grupa korisnika, pa dok se sve to sortira, al posle to jednostavno radi svoj posao, doduse videcemo kad krene u produkciju, posto ukoliko firma u kojoj radis, nije striktno IT firma, neka mini obuka za koriscenje portala je, pa da kazemo, neophodna. Share point je vrlo kompleksan, bas dosta toga mozes da podesis, a verujem da moze i to sto tebi treba.
 
Video sam Sharepoint i zaista je veoma mocno i (meni) lako-shvatljivo okruzenje. Malo odbija cena, a s obzirom na to da je firma sa svega 70 zaposlenih nisam spreman da opravdam ulaganje. Dodatni problem je sto vec postoji Alfresco u nekom izdanju instaliran u lokalu ali kako kaze direktorica "nije zaziveo" :S Jos veci problem je pokusaj da nam se uvali Lotus Domino jer eto kao steta da se baci kada smo vec partneri sa IBM-om... pokusavam da se sto vise informisem i sklopim kockice pre nego nas zakopaju u neku glupost. Jer sta god da ~menadzment~ izmisli ostace na meni da se mlatim se tim.
 
Domino je pravi groupware, baš kompleksan proizvod. Imaš domenu, Domino mail server, kreiraš razne baze čije dokumente interno možeš referencirati u mailovima, ili drugim bazama. Laka je integracija s mobilnim uređajima (RIM, Android, Apple) kroz Lotus Notes Traveler. Na Apple-u je integracija praktički potpuna (kalendar, kontakti). Na klijentskoj strani (PC) imaš instalaciju na u vidu LN klijenta (Eclipse based). Postoji cijeli security model s policama, ACL-ovima, user id-jevima, certifkatima i čime sve ne.

Alfresco (Share) je više kao komplementarni proizvod. Web UI. Komunikacija je manje formalna, pretraživanje i verzioniranje sadržaja (raznih dokumenata primarno) je veoma efiksano. Lotus baš nije za vanjske dokumente (nema verzioniranja, tagiranja, a i baze brzo rastu kad se svašta kelji u njih). Naći nešto pretragom nakon par godina i desetina raznih baza je Sizifov posao.
 
Poslednja izmena:
Ma hajde molim te :)
 
Ma ipak je SharePoint cudo, da nije Majkrosofta kako bi ziveli :)

Ozbiljna firma koja ima sopstveni razvoj IS moze da razvije i sopstveni modularni Intranet site i da sve to uveze. ;)
 
Veruj mi da ne moze :) Odatle i pitanja u ovoj temi. Potrebno je instant resenje koje radi i potrebno je minimalno ulaganja u tweakovanje i programiranje.

Taj custom development je ne ogroman problem, nego nepremostiv (u mom slucaju). Sta da ti kazem kada sajt u Joomli postavljamo vec godinu dana :(
 
Ma ipak je SharePoint cudo, da nije Majkrosofta kako bi ziveli :)

Ozbiljna firma koja ima sopstveni razvoj IS moze da razvije i sopstveni modularni Intranet site i da sve to uveze. ;)

Moze da izgradi sta hoces ali je to glupo sa biznis stanovista.

Wordpress, Typo3 ili (ne daj boze) Joomla mogu da zavrse posao vise nego dobro, pogotovo ako firma ima resurs koji neki od ova dva frejmvorka moze da napravi cudo.
 
Nazad
Vrh Dno