Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Vrlo moguce! Prije sam uvijek provjeravao u potpunosti "van spica"... Jasan mi je delay zbog losije infrastrukture, ali opet sat vremena da je potrebno (ili cak i vise, kao sto neko pomenu), to mi bas nema smisla.
 
Da li neko koristi Sinhro paket OTP banke namenjen pausalcima i kako je zadovoljan?
 
Do kada je rok za podnošenje prijave za EKO taksu u 2021-oj godini (za 2020-tu)? Isto 15 jul ili su menjali nešto? Ne mogu da nadjem na netu.

I još jedno pitanje, ako je neko upoznat sa materijom. Imam paušalnu radnju, I prošle godine u oktobru mi je poslat jedan android set top box za potrebe testiranja, od klijenta iz inostranstva. Sada vidim na netu, dok sam tražio ovo oko prijave za EKO taksu, da postoji neka uredba gde treba da se prijavi uvoz, izmedju ostalog, i robe ovakvog tipa, a koje posle upotrebe postaju "posebni tokovi otpada". Da li neko zna da li sam trebao da prijavim taj jedan set top box i do kada? Ili se to ne odnosi na moj slučaj.
 
I još jedno pitanje, ako je neko upoznat sa materijom. Imam paušalnu radnju, I prošle godine u oktobru mi je poslat jedan android set top box za potrebe testiranja, od klijenta iz inostranstva. Sada vidim na netu, dok sam tražio ovo oko prijave za EKO taksu, da postoji neka uredba gde treba da se prijavi uvoz, izmedju ostalog, i robe ovakvog tipa, a koje posle upotrebe postaju "posebni tokovi otpada". Da li neko zna da li sam trebao da prijavim taj jedan set top box i do kada? Ili se to ne odnosi na moj slučaj.
Rok za prijavu ti je istekao ali nece te niko dirati ako sada prijavis i platis, besmisleno je da zbog 100-200 dinara rizikujes ogromnu kaznu.
(ne znam da li je za preduzetnike i pausalce isto kao i za preduzeca za koje je minimalna kazna 550.000 din)
 
Da se samo nadovezem na ovo pitanje za eko taksu ako neko zna, da li mora da se podnosi prijava za 2021? Proveravam stanje na LPA, i tu vidim zaduzenje i placam redovo, ali nisam podnosio prijavu? Kontam da je njima to ok dok se placa, jer idi na isti racun, kao prosle god.
 
Jeste svi dobili resenja za proslu godinu za tu eko taksu? Ja jos nisam, podneo prijavu na vreme prosle godine, Nis u pitanju.
 
Ja takodje placam po instrukcijama od prosle godine, posto sam zahtjev podnijeo tek prije nekih mjesec dana (zaboravio sam bukvalno) i jos uvijek je "u obradi", ali vidi se uredno stanje na LPA, naravno posto placam. Kontam da nije problem sve dok se nista ne mijenja u poslovanju firme/preduzeca, tj. dok se ostaje u istoj zoni takse.

Rok za prijavu ti je istekao ali nece te niko dirati ako sada prijavis i platis, besmisleno je da zbog 100-200 dinara rizikujes ogromnu kaznu.
(ne znam da li je za preduzetnike i pausalce isto kao i za preduzeca za koje je minimalna kazna 550.000 din)
S obzirom da je istekao, koji je uopste rok?
 
Moraju se podnositi prijave bez obzira što vas LPA redovno zadužuje. Kada prodje odredjena godina LPA i dalje duži po akontacijama iz stare godine, ali prijava mora da se podnese da bi vas zadužili sa pravim iznosima. Ovo što nastavljate da plaćate nisu iznosi za 2021 godinu (storniraće stara zaduženja i ponovo vas zadužiti novim iznosima). Poziv na broj uvek ostaje isti tako da sa tim nemate problem, ali prijava se mora podneti za svaku godinu (EKO taksa, porez na imovinu, taksa za isticanje firme itd itd, svake godine iznova moraju da se podnose prijave).
 
Meni je poslovanje krenulo tek od 05.01.2021, ja prijavljujem eko taksu pocetkom sledece godine ako sam ja dobro shvatio, moja knjigovodja mi je tako rekla ali da proverim.
 
Ne bih se bas slozio, prijavi ti i sad jer nista ne gubis (u prihodima iz 2020 god stavljas 0,00 jer nisi bio osnovan). I onda ce LPA da stavi da je prijava NEAKTIVNA i to je to, podnosis narednu tek 2022 godine. Posto se za prvu godinu poslovanja ne placa EKO TAKSA (ali prijava je obavezna).
 
Jako retko stize papir na adresu (to je bilo nekad). Proverite preko portala LPA prvo u delu "upit stanja" a posle u delu "Pregled utvrđenih obaveza"
 
Tamo mi ne daje da se ulogujem preko sertifikata. Kaze da mi je nalog zakljucan? ePorezi lepo rade.

Da li zna neko gde da se obratim da ovo srede?
 
Da li trebam da podnesem prijavu za eko taksu 2020 s obzirom da mi je vreme registracije pausala sredina decembra 2020?
 
Je li ko uzimao (dobijao) stambene kredite kao paušalac i ako da kod koje banke? Kakva su vam iskustva? (hvala unapred)
 
Zna li neko kolika je kamata na neplaćenu ekološku taksu? Danas sam podneo prijavu za 2021. godinu i tek sad primetio rešenje za prošlu godinu. Kako da znam koliko da uplatim, jer su verovatno zaračunali neku kamatu?
 
kamatu jesu zaracunali sigurno, ja sam bas jutros proverio stanje i platio (juce mi stiglo resenje u koverti)... Na mesecnom nivou naplacuju tu taksu i racunaju porez... znaci jutros sam imao 3 rate za taksu i na svakoj je zaracunat bio porez... rata je bila oko 120din cini mi se, a ukupan minus sa kamatom 390din recimo... to je znaci za jan, feb, mart...
 
31.03.

Na sajtu SEPE imas listu onih koji nisu predali izvestaj, po mestima i pib-ovima, vidi da li su te registrovali.
Hvala za koristan info. Pretpostavio sam da mora postojati neki rok, ali nisam znao gdje da gledam.

Sto se tice liste, ne znam da li gledam pogresan sajt, ali ja nista ne pronalazim na tom sajtu!? A i ovo sto vidim djeluje mi da je bar 2 godine staro po sadrzaju (a sajt kao da je pravio neki totalni pocetnik).
 
kamatu jesu zaracunali sigurno, ja sam bas jutros proverio stanje i platio (juce mi stiglo resenje u koverti)... Na mesecnom nivou naplacuju tu taksu i racunaju porez... znaci jutros sam imao 3 rate za taksu i na svakoj je zaracunat bio porez... rata je bila oko 120din cini mi se, a ukupan minus sa kamatom 390din recimo... to je znaci za jan, feb, mart...
Kako si proverio stanje? Nisam video tu opciju na LPA, samo iznos na rešenju.
 
pa kad se ulogujes, izaberes preduzetnicku (mada se zaduzenje vidi i na racunu fizickog lica), i tu mi se nalazi dug (znaci upit stanja ili tako nesot se zove...)
Ja sam prijavio taksu/podneo zahtev, tako da ako nisi to uradio mozda neces videti dug...

Edit:
Sad vidim da si danas podneo prijavu, verovatno ces morati da sacekas da donesu resenje da bi video dug
 
pa kad se ulogujes, izaberes preduzetnicku (mada se zaduzenje vidi i na racunu fizickog lica), i tu mi se nalazi dug (znaci upit stanja ili tako nesot se zove...)
Ja sam prijavio taksu/podneo zahtev, tako da ako nisi to uradio mozda neces videti dug...

Edit:
Sad vidim da si danas podneo prijavu, verovatno ces morati da sacekas da donesu resenje da bi video dug
Uh, koliko dugme za proveru stanja, oči da izbije, a ja ga nisam video :oops: Hvala na pomoći. Danas sam predao prijavu za ovu godinu, a kamata mi išla na rešenje za prošlu. Nisam znao da treba i akontacija za ovu godinu da se uplaćuje.
 
Hvala za koristan info. Pretpostavio sam da mora postojati neki rok, ali nisam znao gdje da gledam.

Sto se tice liste, ne znam da li gledam pogresan sajt, ali ja nista ne pronalazim na tom sajtu!? A i ovo sto vidim djeluje mi da je bar 2 godine staro po sadrzaju (a sajt kao da je pravio neki totalni pocetnik).

sajt je super, prijave rade samo na Int Exploreru :cool:

Ovde je meni, moras prvo da napravis profil pa tek onda da podneses prijavu.


Prethodnih godina su genijalci trazili da im se posalje odstampana prijava (ona koju kreiras na njihovom sajtu :)) kao iizvod iz banke sa izvrsenim placanjem takse overen pecatom i potpisom zastupnika pravnog lica.
 
Hm, nisam ukapirao sta se dobija prijavom u taj registar izvora zagadjivaca? Kakve veze ti podaci imaju sa podnosenjem prijave za EKO taksu (posto ne vidim da nas dodaju po automatizmu)?
 
Nema veze, i ne dobija se ništa nego mora da se plati :) Po Zakonu je obavezno da se prijava podnese ako si uvezao nešto navedeno i onda ti nametnu neki harač (koliko znam)
 
Nazad
Vrh Dno