Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Sta je ovde poreski prekrsaj?

Ne tvrdim da ga nema, samo zelim da znam koji je?
 
Možda ovo? :unsure:

Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji
....
Načelo fakticiteta
Član 9.
Poreske činjenice utvrđuju se prema njihovoj ekonomskoj suštini.
Ako se simulovanim pravnim poslom prikriva neki drugi pravni posao, za utvrđivanje poreske obaveze osnovu čini disimulovani pravni posao.
Kada su na propisima suprotan način ostvareni prihodi, odnosno stečena imovina, Poreska uprava će utvrditi poresku obavezu u skladu sa zakonom kojim se uređuje odgovarajuća vrsta poreza.
 
Pa da, to famozno "Načelo fakticiteta"... Onda dolazimo do toga da svaki poreski inspektor moze da ima drugacije tumacenje...
Svakako offtopic...
Ali ako se ono sto sam napisao ne koristi zlonamerno... za pranje novca ili sta vec... Skroz je legitiman nacin za zatvaranje poslovanja...
 
Danas sam imao razgovor sa knjigovodjom. Ostale opcije van pausala su bzv. Opcija licne zarade je kao ok, ali opet tu se placa dodatni porez 10% na prihod, knjige se vode itd. Primer, ako podizete dnevni limt 150k placate 10% na svako podizanje. Samooporezujuci je tek katastrofa, tu ide porez ako sam dobro zapamtio oko 40% sto je dranje koze. Potvrdila mi je da u limit od 8 mil ne ulaze uplate iz inostranstva. Dosta mi je posluzila informacija da mogu da primim uplatu na privatni racun kao freelancer u iznosu od 768 000 i nema nikakav porez na to. To je za uplate iz inostranstva i to vazi samo do kraja godine sto me vadi za inostrano poslovanje da ne predjem limit od 6 mil. Gleda se datum fakture, ne datum uplate.
 
limit od 8m ne vazi za inostrane uplate. a limit od 6m?
 
Za limit od 6 mil se gledaju sve uplate u periodu od 1.1 do 31.12.
 
jel moze neko da mi pojasni sta je "preduzetnik knjigas"?
Koji su troskovi tu? kako se podize kes sa racuna?
 
1.Preduzetnik knjigas ili ti licna zarada podrazumeva vodjenje knjiga, predaja zavrsnog racuna itd. Sve je isto u vodjenju knjiga kao d.o.o. Ovde sami odredjujete licnu zaradu, odaberete iznos da vam bude plata, i na to se placaju doprinosi (zdravstveno, pio i sve ostalo). Ono sto ostane van vase plate to se racuna kao dobit i na to se placa 10% poreza.
Primer podizete 1mil, porez 100k platite i podizete ostalih 900k normalno. Ovo moze da se plati i na kraju godine kada se radi zavrsi racun, ali cete onda imati dosta da platite.

2. Samooporezujuci preduzetnik je najgora opcija. Porez kod ove opcije krece od 42% - 25%. Ovde se gleda promet, sto je veci promet to se ide prema nizoj cifri.
 
hvala!
u slucaju pod 1. koliko puta moze da se podize dobit? tipa jel moze na svakih mesec dana ili mora jednom godisnje? koja je najbolja opcija?
 
Koliko sam razumeo moze da se podize kad god zelite, svakog meseca ili svake nedelje, nema ogranicenja. Samo mora da se placa taj porez.
 
pa dobro, to je ok :)
Hvala za info
 
Da li preduzetnik koji vodi knjige moze da placa sa racuna i to pravda gotovinskim racunom? U tom slucaju ne bi se na odredjenu cifru placalo 10% poreza
 
Preduzetnik koji vodi knjige može da plaća troškove sa računa i da ih pravda gotivinskim računima. Na taj način takođe smanjuje dobit (profit) i manje će platiti porez :)
E sad, ima i tu mera šta se priznaje u troškove itd.... Svakako treba konsultovati knjigovođu.
 
Koliko sam razumeo moze da se podize kad god zelite, svakog meseca ili svake nedelje, nema ogranicenja. Samo mora da se placa taj porez.
Moze se podize novac kad god hoces, na sve sto je opravdas racunima se placa 10% i placa se po zavrsnom racunu. Ti mozes da prijavis ocekivanu dobit kad prelazis na knjige (ili otvaras PR) pa ces na tu cifru placati akontaciju mesecno (prijavljena cifra * 0.1 pa sve to podeljeno sa 12). Kad se odradi zavrsni racun samo doplatis razliku ako si imao vise dobiti ili ako si imao manje uracunace ti ostatak za sledecu godinu.
 
Fiktivno pitanje:
Šta ako paušalac dobaci npr. 100 miliona tokom godine?
Prebaci novac na svoj račun i zatvori firmu, i možda otvori drugu?
teško će paušalac moći da napravi toliki prihod
poreska ima uvid u sve tekuće račune i mogu i da preko godine promene rešenje sa paušala na knjigaša
 
  • Like
Reagovanja: EMF
Koja je trenutno banka solidna za preduzetnika za isplatom lične zarade, kad bih prebacio platu kod njih?

OTP banka mi nije nudila bukvalno ni cvonjka - jedan jedini ček ili karticu nisam dobio kod njih za nekih pet godina. Mobi banka mi dala kreditnu sa 5k € limita, i plus nudi kredit ako mi treba od 5k €, bukv. na lepe oči, samo da potpišem u aplikaciji ugovor. Međutim, ova govorkanja o nelikvidnosti mi ne ulivaju preveliko poverenje da držim veći novac na njihovom računu.

E da, idealno bi bilo ako bi neka od banaka nudila stambene kredite za preduzetnike.
 
Da li je moguce prebaciti da deviznog racuna preduzetnicke radnje sredstva na privatni devizni racun?
Meni je preduzetnicki racun u Raiffeisen banci a privatni mi je u Postanskoj stedionici (prethodno sam bio u mts banci, koja je kasnije preuzeta).
Znam da podizanje deviza sa deviznog racuna nije nikako moguce, jedino u slucaju poslovnog putovanja.
 
Nema nikakve razlike da li podizes pa stavljas na privatni racun ili prebacujes direktno na privatni racun, ni jedno ni drugo nije dozvoljeno. Devize moraju da se pretvore prvo u dinare pa tek onda mozes dalje da usmeravas novac, osim u slucaju ovoga sto si i sam naveo - poslovnog putovanja ili zakupa prostora.
 
Pitao sam na nekoj od prethodnih stranica da li se moze vrsiti kupovina/placanje online sa deviznog racuna i dobio sam odgovor da se moze sa deviznog racuna direktno placati ka inostranstvu. Ako si pausalac, samo platis i ne mislis.
Da li je pametno kupovati kriptovalute sa deviznog racuna koji se vodi na pausalnu agenciju?
 
Pitao sam na nekoj od prethodnih stranica da li se moze vrsiti kupovina/placanje online sa deviznog racuna i dobio sam odgovor da se moze sa deviznog racuna direktno placati ka inostranstvu. Ako si pausalac, samo platis i ne mislis.
Da li je pametno kupovati kriptovalute sa deviznog racuna koji se vodi na pausalnu agenciju?
Kupovina kriptovaluta sa biznis deviznog računa se tretira kao zamena valute a posle toga možeš i da plaćaš sa njom. Već kod prodaje je drugačije
 
S obzirom na to da preduzetnik pausalac moze slobodno da raspolaze sa svojim sredstvima i ne postoji obaveza da vodi evidenciju o svojim rashodima pretpostavljam da se to dalje tretira identicno kao kada fizicko lice trguje sredstvima sa svojeg licnog racuna.
 
u principu da, ali gledaj da odvojiš kupovinu kripta sa biznis deviznog jer poreska ne gleda bas blagonaklono na kripto
 
Da li i dalje vazi generalna preporuka da sa preduzetnickog racuna na privatni ne bi trebalo prebacivati vise od 150.000 dinara dnevno?
 
Neki kazu da, neki kazu ne (mada mislim da je vecina u ovom drugom fazonu), ono sto mogu da ti sa sigurnoscu potvrdim da sam ja prebacivao vece iznose dnevno vise od poslednjih godinu dana preduzetnistva i nisam imao problema. Takodje, nisam cuo ni da je neko drugi sankcionisan. A sad, kako ces i sam da radis, odluka je tvoja, samo obrati paznju da koristis pravi sifru placanja (241 cini mi se) u slucaju da odlucis da direktno prebacujes novac sa jednog racuna na drugi (nebitno koji je iznos).

P.S. Ovo ogranicenje od 150k dnevno je uglavnom (fizicki) vazilo za podizanje na bankomatu - mnogi su zbog toga poistovijetili cifru sa max. dozvoljenom izmedju racuna.
 
... to ograničenje se vuče od d.o.o. kod podizanja gotovine za sitne troškove bez propratne dokumentacije.
Paušalci ne vode dokumentaciju o troškovima, ali šta ga znaš.
 
Da li je neko mozda imao iskustva sa kes kreditima kao preduzetnik?
Postoji li neke razlike za preduzetnike u odnosu na fizicka lica?
 
kad za postojece pausalce krece novi obracun pausalnog poreza? jel od 1.2023?
I koje su bese cifre spominjane za IT? Jel se seca neko?
 
Poslednja izmena:
niko? kad kazem novi obracun mislim na one promene koje uvode, pa sad vise nije bitno da li ti je mesto gde vrsis delatnost u nekom selu ili u centru BG-a... Za odredjene delatnosti se vise ne gleda opstina, prosek za tu delatnost i td... Sad valjda svim IT delatnostima ce biti isti pausalni porez svuda u srbiji i to nesto drasticno veci nego inace...

I o tome se pricalo kad su krenuli i sa testom samostalnosti i onim povlasticama ako se zaposlite u doo
 
I mene to isto interesuje jer nisam ranije ispratio sta se tu desavalo.
Ako sam lepo razumeo to je od 1.1.2024. I mislim da je tako i zbog ovog kalkulatora https://eporezi.purs.gov.rs/kalkulator-pausalnog-poreza-i-doprinosa.html

Koji ima samo jos za 2023.

To je bilo cini mi se da bi se to bas uskladilo u smislu zloupotreba, ali i tu ima nekih ne tako sjajnih stvari. Jer ce pausalac iz nekog sela placati porez kao i neko u sred nekog grada po tom novom obracunu. Mislim da nije samo za IT. Odnosi se na taj period uskladjivanja pa je svake godine bilo maksimum 10% uvecanja od poreske osnovice iz prethodnog obracunskog perioda. I tako sve do 2023. a posle nema vise tih 10% prelaznog perioda nego ful iznos.

Ako je resenje bio npr. 45000 2021. a novo resenje iz 2022. je na recimo 65000, nece biti 65000 vec 45000 + 4500 (tj. 10%) = 49500 za 2022.
Ako je 49500 2022. a novo resenje je na 69000, bice 49500 + 4950 = 54450 za 2023.

E posle toga ako stigne resenje na 72000 recimo, bice 72000. I gomila pausalaca ce traziti nove oblike poslovanja. :)
 
Nazad
Vrh Dno