Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Naravno. Uplacujes po starom resenju dok ne donesu novo, ukoliko ne zelis da ti ide kamata.
Ukoliko ti je prva godina poslovanja, onda nema druge nego da cekas resenje (u tom slucaju ti ne bi trebali obracunati kamatu).
 
Drugari,
Jel neko koristi Wise ko ima pausal, jel su provizije manje nego na drugim fintech/payment platformama? i kako banke gledaju na te ulate jel nije problem pravdati ih ?
Svako dobro,
 
Drugari,
Jel neko koristi Wise ko ima pausal, jel su provizije manje nego na drugim fintech/payment platformama? i kako banke gledaju na te ulate jel nije problem pravdati ih ?
Svako dobro,
U principu ne mozes da otvoris Wise nalog na firmu (bar je tako bilo). Kao fizicko lice mozes, ali kao pausal (firma) trenutno ne.

Ovo je info koji imam od pre jedno godinu dana, nisam pokusavao u medjuvremenu, mozda se nesto promenilo.
 
tema za eFakture:
 
@Mapet
Već sam pisao, Wise uplata može da ide direktno na poslovni račun, ostaviš samo IBAN (kao obična uplata devizna na račun). Manje su provizije. Ja sam preko godinu dana koristio Wise i nikad nikakav problem. Dobijem obaveštenje o prilivu, rasporedim priliv, konvertujem u dinare i onda ide na račun fizičkog lica. Sve standardno.
 
Podneo sam u februaru, jos uvek u obradi, sta sad? Da saljem email nekome?

Pogledajte prilog 349341

Pisali smo nesto ranije o EKO taksi, resenja ce biti tek nekad u septembru. Samo oni znaju zasto.
Evo meni ipak stiglo resenje malo prije septembra, dostavili postom prije par dana (nisam provjeravao status na sajtu LPA).

Znaci, ipak su malo ubrzali u odnosu na ono kako su meni rekli u mail-u (bar za N. Sad).
 
Zavisi od onih par kriterijuma (velicina firme, kojoj grupi pripada itd.), ali za pausalce (a vjerujem i ostale tipove preduzetnika) je najmanja tarifa, tj. 5000 dinara godisnje.
Ja sam poslovao samo 22 dana u ovoj godini, pa mi je sracunato proporcionalno.
 
Pozdrav. Da li je neko imao slucaj da prebaci limit od 6 mil u toku god dana. Kakva je procedura posle toga, da li idu neki dodatni porezi ili samo treba da se ima knjigovodja?
 
Nemaš više pravo na paušalno oporezivanje, moraš sebi da odrediš ličnu zaradu i da na nju obračunavaš poreze i doprinose, a na sve ostalo plaćaš porez na dobit od 10%.
 
Fiktivno pitanje:
Šta ako paušalac dobaci npr. 100 miliona tokom godine?
Prebaci novac na svoj račun i zatvori firmu, i možda otvori drugu?
 
Prilično sam siguran da to neće proći, mislim na zatvaranje i otvaranje "firme". Ljudi često greše da preduzetnici imaju firmu. Nemaju. Preduzetnici su sam po sebi "firma", tj. fizičko lice koje se registrovalo da obavlja svoju delatnost, pa samim tim to je sve vezano za JMBG. Poreska će odmah primetiti kad neko koristi isti JMBG za ovakve malverzacije.
 
Utaja poreza preko neke sume (mislim reda 1500€) se goni krivično.
Inače, paušalci nisu d.o.o. pa garantuju svojom ličnom imovinom za svaki nastali dug.
 
Fiktivno pitanje:
Šta ako paušalac dobaci npr. 100 miliona tokom godine?
Prebaci novac na svoj račun i zatvori firmu, i možda otvori drugu?
mozes da uradis to, dobacis i 200mil, i ugasis... i nikakav porez ne placas... a i ne moras da zatvaras, vec ako nemas vise promet sledece godine, onda mozes opet da budes pausalac... ovako nesto mi knjigovodja rekao, pa ti istrazi detalje...

sta bi bilo kada bi zatvorio pa otvorio drugu preduzetnicku, to ne znam...
 
mozes da uradis to, dobacis i 200mil, i ugasis... i nikakav porez ne placas... a i ne moras da zatvaras, vec ako nemas vise promet sledece godine, onda mozes opet da budes pausalac... ovako nesto mi knjigovodja rekao, pa ti istrazi detalje...

sta bi bilo kada bi zatvorio pa otvorio drugu preduzetnicku, to ne znam...
Nemoj čoveku davati neproverene savete ili promeni knjigovodju:


Ako predje 6 miliona (1.1 - 31.12.):
Ako pređete limit u prvoj polovini godine, Poreska uprava će naložiti vođenje poslovnih knjiga od 01.07. tekuće godine odnosno, ako prekoračite limit u drugoj polovini godine – od 01.01. naredne godine. Do tog datuma i dalje se vodite i ponašate kao paušalac.

Ako predje 8 miliona (365 dana unazad):
Ukoliko prekoračite ovaj limit, ulazite u sistem PDV-a i automatski gubite status paušalca. Prijavu u sistem PDV-a bi trebalo da izvršite sami po prekoračenom limitu, podnošenjem obrasca EPPDV Poreskoj upravi. Rok za prijavu je do isteka roka za predaju periodične PDV prijave (do 15. u mesecu za prethodni mesec), ali se posmatrate kao obveznici PDV-a od dana nakon probijanja limita.
Slučajno naleteh na ovo:


Poreskom obvezniku koji je prestao da postoji kao preduzetnik, brisanjem iz evidencije aktivnih subjekata kod Agencije za privredne registre, ne postoji osnov da se naknadno (nakon brisanja) utvrđuje poreska obaveza nastala u vreme dok je obavljao delatnost kao preduzetnik

(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 011-00-405/2020-04 od 5.1.2022. godine)


Znam solidan broj ljudi koji su imali problem sa gašenjem preduzetnika zbog naknadno obračunatih poreskih obaveza.
Moguće da će slični problemi moći da se reše pozivanjem na ovo mišljenje.
 
  • Like
Reagovanja: EMF
Bitno da u 8 mil ne ulaze inostrana placanja , samo domaca sto mi je ok, Ali svakako mi ne odgovara da prelazim limit od 6. Zajebano.
 
Evo recimo jedna interesantna prica.....
Covek, Jordanac koji zivi kod nas, je koristio ovu rupu u zakonu....
Cim navrsi 6 milki, zatvara pausalca i otvara novoga....
Mnoooogo para je na taj nacin oprao....
Posto mu poreska nije mogla nista, krenula je da radi na drugi nacin...
Poceli su da obilaze firme koje su radile sa njim i rekli ako ikad nastave saradnju sa buducim njegovim firmama ne gine im poseta poreske od bar 3 meseca sa detaljnim istrazivanjem svih mogucih prekrsaja....
Tako da...
 
Pa sta su oni krivi…
 
To su neke prošle priče, u vezi povezanih lica, i po starom i po novom pravilniku, poreska tereti DOO a ne paušalca.
I to može unazad kolko im se ćefne, od početka primene testa samostalnosti.
 
Slazem se, zato i jesu uveli test samostalnosti...
Ali i dalje moze da se zaobidje i taj test..
Sve zavisi koliko je covek sa druge strane zaludan :)
Ovo zaista nema veze sa 99.99% ljudi koji citaju ovaj pdf...
Samo delimo iskustva...
 
Za brisanje preduzetnika iz registra APR potrebna su uverenja o tome da nema nikakva dugovanja prema Poreskoj upravi i prema lokalnoj poreskoj administraciji, tako da PU i te kako zna kada preduzetnik hoće da se briše i da može da ga kontroliše nakon podnošenja zahteva za izdavanje takvog uverenja, pa hoće da se kocka i pokušava takve gimnastike, neka proba.
 
Koji je onda legalni put za zatvaranje? Nužni prelazak na doo, pa pokretanje procesa gašenja, koje traje više meseci?
Šta se dešava sa novcem, plaća se tih 10% na dobit, utvrđena plata porezi i doprinosi zaposlenima dok traje proces?
I na kraju, da li preostali novac firme može da pređe na lični račun vlasnika?
 
Koji je onda legalni put za zatvaranje? Nužni prelazak na doo, pa pokretanje procesa gašenja, koje traje više meseci?
Šta se dešava sa novcem, plaća se tih 10% na dobit, utvrđena plata porezi i doprinosi zaposlenima dok traje proces?
I na kraju, da li preostali novac firme može da pređe na lični račun vlasnika?
kada dodjes na 5 999 999 , onda samo zamrznes firmu i otvoris novu ako ti je to pitanje... Naravno posle toga ni 1 din primanja...
Na istoj cifri takodje pokrenes proces za gasenje i to je to.. ( naravno uz uslov da si platio sve pausalne poreze, sto ti nece biti tesko sa obzirom na cifru prihoda )
 
@rkramer
A sta sam pogresno rekao? prakticno kad predje 8mil vise ne treba da prima uplate i moze da ugasi predzuetnicku radnju i to je to? cak moze i da je ostavi, smao ne sme d aprima vise uplate ili ce u suprotnom imati pdv (posto je u sistemu pdv-a)

Bitno da u 8 mil ne ulaze inostrana placanja , samo domaca sto mi je ok, Ali svakako mi ne odgovara da prelazim limit od 6. Zajebano.
Hoces reci da sve inostrane fakture koje se primaju ne ulaze u limite od 6 i 8mil ili samo 8mil?
To znaci da iz instranstva mozes da primis 1milion evra kao pausalac i to je to, i dalje si pausalac?
 
@rkramer
A sta sam pogresno rekao? prakticno kad predje 8mil vise ne treba da prima uplate i moze da ugasi predzuetnicku radnju i to je to? cak moze i da je ostavi, smao ne sme d aprima vise uplate ili ce u suprotnom imati pdv (posto je u sistemu pdv-a)


Hoces reci da sve inostrane fakture koje se primaju ne ulaze u limite od 6 i 8mil ili samo 8mil?
To znaci da iz instranstva mozes da primis 1milion evra kao pausalac i to je to, i dalje si pausalac?
Trenutno istražujem i ja ovu problematiku, koliko sam razumeo ukoliko je isporuka dobara isključivo inostranim klijentima, koji ne rade na tržištu Srbije, da i dalje si paušalac, i preko 8 miliona.
Ima nekoliko mišljenja ministarstva finansija koje sam pogledao koja upravo to kažu.
 
Poslednja izmena:
@rkramer
A sta sam pogresno rekao? prakticno kad predje 8mil vise ne treba da prima uplate i moze da ugasi predzuetnicku radnju i to je to? cak moze i da je ostavi, smao ne sme d aprima vise uplate ili ce u suprotnom imati pdv (posto je u sistemu pdv-a)

Kada pređe 8 miliona tog momenta postaje obveznik PDV-a. Dakle nije slučaj da "dobaci i 200 miliona i ugasi... I nikakav porez ne plaća".
 
@rkramer
A sta sam pogresno rekao? prakticno kad predje 8mil vise ne treba da prima uplate i moze da ugasi predzuetnicku radnju i to je to? cak moze i da je ostavi, smao ne sme d aprima vise uplate ili ce u suprotnom imati pdv (posto je u sistemu pdv-a)


Hoces reci da sve inostrane fakture koje se primaju ne ulaze u limite od 6 i 8mil ili samo 8mil?
To znaci da iz instranstva mozes da primis 1milion evra kao pausalac i to je to, i dalje si pausalac?
Promet iz inostranstva ulazi u obračun za limit od 6 miliona, ali ne ulazi u obračun za limit od 8 miliona.
 
Kada pređe 8 miliona tog momenta postaje obveznik PDV-a. Dakle nije slučaj da "dobaci i 200 miliona i ugasi... I nikakav porez ne plaća".
aha, razumem... U pravu si... nesrecno sam to napisao...
Hteo sam da napisem sledece:
1. do odredjenog datuma imas neki promet na racunu firme - na primer 7miliona,
2. Imas pravo da primis uplatu od 193miliona u jednoj transakciji
3. postajes obveznik pdv-a
4. gasis firmu
Tako izvuces ogroman kes bez dodatnih troskova... nadam se da je malo jasnije...
 
Ako imaš mišljenje ministarstva finansija koje ovo podupire - na konju si 😊
 
Ljudi, hajmo malo ozbiljnosti. Ovo su ozbiljni poreski prekršaji za šta se krivično odgovara. To što je nekome neimenovanom nekada tako nešto možda prošlo ili priča da mu je prošlo je ista priča kao što neko švercuje kilo kokaina. Budite malo obazriviji šta pišete i potencijalno savetujete ljude.
 
Nazad
Vrh Dno