Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

IT Akademija???

Auuu momci, pa unistili ste me sa ovim komentarima. :( Bas sam bila happy sto sam upisala, a sad mi se ne krece. :mad: Izgleda da sam se raspitivala kod pogresnih ljudi, kud ranije nisam pronasla ovaj forum grrrr

Nemoj ni slučajno da se bedačiš. Nisu svi nezadovoljni. Forum je specifičan kanal komunikacije gde svako može da iznese svoje mišljenje, bez obzira na kvalitet istog i kompetenciju.
Neka te raduje što ćeš sigurno steći nova znanja, a u kojoj meri zavisi samo od tebe. Ulagati u znanje i usavršavanje nije nikako bačena para. Cena kursa je jako visoka, ali ja nisam pronašao jeftiniju alternativu koja bi mi odgovarala.

Završio sam Content&SEO i ako nekoga interesuju detalji može kontakt preko PM.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem pojedince koji upisuju IT akademiju. Sta vi uopste ocekujete od iste? Da li je iko od vas dobio posao po zavrsetku ove marketing bajke? Napisa momak na drugom forumu da je pre mesec dana diplomirao u ovoj ustanovi, na drugom forumu rasprava IT akademija vs drzavni fakultet...

Zar nije bolje uloziti malo truda i zavrsiti npr. Viser + tokom studija dodatno vezbati/uciti oblast koja vas zanima?
 
Vidim da je većina komentara o ITA negativno i ovde i po drugim forumima. Pogotovo što se tiče PHP-a, nisam nigde naišla ni na jedno pozotivno iskustvo. Možda zbog očekivanja da se bez predznanja na kursu može nešto naučiti. Njihove reklame dobro zvuče, ali to nema veze sa realnošću.
Već nekoliko godina unazad razmišljam da upišem ITA. Prvo sam htela print, pa web dizajn... I onda sam vremenom shvatila da bih samo papreno platila "papir" za ono što već znam (što sam u međuvremenu samostalno naučila), a da mi, pritom, on ničemu ne bi služio. Ako vas zaista zanima neka od tih oblasti, vremenom ćete je naučiti sami. Možda će vam trebati više vremena, ali ćete bar uštedeti novac, a verujem i naučiti više. Onaj koga nije interesovalo da sam "kopa" informacije, neće ništa postići ni upisom ITA.
E sad... Moja nedoumica... Vredi li upisati PHP? U smislu, da li se stvarno može nešto naučiti sa solidnim predznanjem? Ovih dana sam bila u fazonu da se upišem, ali svi ti negativni komentari + što ne znam sa sigurnošću da li oni stvarno nude znanje ili samo "papir". Neko je pominjao video predavanja sa ITA... Ako može pomoć, kako doći do toga? S obzirom na komentare da se veliki broj ljudi ispiše, uprkos činjenici da se po ugovoru mora isplatiti ceo inos, ili su predavanja mnogo loša ili ljudi srljaju u nepoznato, pa se pogube. Na nekom od sajtova Link group sam pronašla 2-3 kratke video lekcije... Snimci su bili poprilično *****kasti, bar iz mog ugla. Neke skroz proste stvari, ali škrto objašnjene. Teško da bi totalni početnik razumeo i uspeo da ponovi.
 
Ja, i jos par ljudi je pominjalo da je moguce doci do predavanja sa IT akademije. Ali zasto bi to radila? Nije da su poznati po kvalitetu, a to si i sama shvatila na osnovu tih par klipova sto si nasla.

Ako iole znas engleski, a moras da znas da bi se bavila ovim poslom, idi na Udemy i za 10e (promocode BLACKFRIDAY16) kupi PHP kurs, ili koji vec te zanima. Standardna cena je 200e za kurs, ali stalno imaju neke promocije i promo kodove. Mozes i na torentu da ih nadjes, ali ako kostaju 10e onda ti je bolje da platis jer je to smesna cifra a dobijas pravo na pomoc autora kursa.
 
Nacin prezentovanja znanja nije jednako znanje. Dakle samim upisom IT akademije vi sticete samo pravo da koristite njihov prezentacioni materijal (skripte, udzbenike, profesore, opremu), nece se magicno sipati u vasu glavu niti od vas naciniti samostalne i kompetentne programere. Niti je kredibilna institucija pa da to posle moze da posluzi nekome kao dokaz vaseg znanja bez daljeg ubedjivanja i testova.

NARAVNO da je samoukost jeftinija za nekoga ko zna engleski, snalazljiv je, dovoljno proaktivan da se interesuje, pita, uclani u neke community-je, ima srpljenja da kupi knjigu od 750 strana o PHP-u i predje detaljno sva poglavlja i vezbe.

Marketing IT akademije sa bilbordom na kome je istaknuta prosecna plata programera je prezira dostojan ali to je njihova stvar i njihov biznis. Oni upravo targetiraju srednju klasu sludjenih i beznadeznih koji ce poslednji dinar od otpremnine dati na prekvalifikaciju trazeci bolju buducnost i sigurnost u "profesiji buducnosti". Konsekventno to ce mozda iznedriti nekoliko zaista uspelih prica, ali nema govora da ce ozbiljnije uzdrmati vas sa ETF, FON i PMF-ova.
 
Za godinu dana pohađanja online kurseva (Udemy, edX, Coursera,...) se ne takođe može postati stručnjak. Već sam govorio da je prednost IT akademije u odnosu na samoukost to što te neko "tera" da radiš na vreme i što imaš koga da pitaš na licu mesta kao i kolege sa kojima možeš da razmenjuješ iskustva. Ko je dovoljno disciplinovan i uporan može i sam. Kome treba pomoć, bolje mu je da ide u neku školu.

Naravno, ne mislim da vredi tih para. Ali isto mislim za sve naše škole i fakultete - preskupe su za kvalitet nastave koji nude. Ja lično ne bih dao više od 500€ po godini ni jednoj obrazovnoj instituciju u Srbiji. Za većinu je i to previše

*Da ne bude zabune, nisam išao u IT akademiju ali znam ljude koji jesu. I našli su posao. Ali su učili i pored toga, i nakon toga i dan danas. I više se nauči za 6 meseci prakse nego za godinu dana teorije, ali od nečega se mora krenuti
 
Poslednja izmena:
Za godinu dana pohađanja online kurseva (Udemy, edX, Coursera,...) se ne takođe može postati stručnjak. i

Za godinu dana pohadjanja bilo ceka, offline ili online, ne moze se postati strucnjak ni u cemu vezanom za IT.

Već sam govorio da je prednost IT akademije u odnosu na samoukost to što te neko "tera" da radiš na vreme i što imaš koga da pitaš na licu mesta kao i kolege sa kojima možeš da razmenjuješ iskustva. Ko je dovoljno disciplinovan i uporan može i sam. Kome treba pomoć, bolje mu je da ide u neku školu.

Dati 1500+ eura IT akademiji i potom idenje na predavanja kod njih i sve sto ide uz to nije samoukost. Svako ko uplati kurs na UDEMY dobija mogucnost da se konsultuje sa mentorom putem maila i ostalih kanala, i sa ostalim "kolegama" na svakoj od lekcija.

Naravno, ne mislim da vredi tih para. Ali isto mislim za sve naše škole i fakultete - preskupe su za kvalitet nastave koji nude. Ja lično ne bih dao više od 500€ po godini ni jednoj obrazovnoj instituciju u Srbiji. Za većinu je i to previše

Kakve kod da su obrazovne institucije kod nas, ne treba zaboraviti da je BU medju 300 najboljih univerziteta na svetu, od nekoliko hiljada. Samo BU i jedan slovenacki sa naseg poluostrva.

*Da ne bude zabune, nisam išao u IT akademiju ali znam ljude koji jesu. I našli su posao. Ali su učili i pored toga, i nakon toga i dan danas. I više se nauči za 6 meseci prakse nego za godinu dana teorije, ali od nečega se mora krenuti

Potpisujem.
 
Jadna im ta lista onda :d U to rangiranje ulazi sve i svašta, a dosta bitnih stvari se ne vidi u tim ocenama. Slušao sam odlične on-line kurseve na MOOC portalima, ali i tu ima svega i svačega. Podebno na Udemy-u gde svako može da napravi kurs. Naravno ima i odličnih zbog kojih žalim izgubljeno vreme na BU. Po mom mišljenju, najbolje je zadati sebi cilj da se napravi nešo vidljivo (aplikacija, mašina, pita sa sirom...) i raditi na tome. U tom slučaju se naravno ne može naučiti cela oblast, ali se mogu pokupiti korisne informacije za dalje napredovanje.
 
Sto biste uopste placali taj udemy ili sta vec? Jel sam ja dzabe kacio one linkove u programerskom podforumu? Imate predavanja svih prestiznih skola, na engleskom, za dz, sto u formi slajdova, klipova, pdf. Za ostalo sto vam treba na netu se nalazi sva moguca i nemoguca dokumentacija. Naisli ste na problem koji ne umete da resite? Nije frka, neko se vec susretao sa tim i resio ga. Vase je da skapirate kako je reseno a to ako ste prosecno inteligentni nije problem. Samoinicijativnost i radne navike vec jesu problem vecini ljudi...

Mozete i ovde pitati, mada koliko vidim ovde ima svega par aktivnih, iskusnih programera. Ostali su neaktivni uglavnom a gomila aktivnih forumasa se uopste ne razume u materiju. Ipak ovo nije forum tog tipa. Tako da bolje na stackeoverflow ili redditu postavljati pitanja.

Edit: Nije kvalitet BU predavanja puno losiji od zapadnih, nivo znanja profesora jeste ali se to na predavanju bas i ne primeti. Pogotovo sto nasi profesori, kao sto je obicaj za sve u Srbiji, upravo kopiraju ta strana predavanja. Ono gde se pravi razlika je sto kada odes do profe kod nas ti mozes ocekivati odredjeni nivo pomoci dok na zapadnom univerzitetu koji vredi nesto taj profa je cesto covek koji je ucestovao u izradi ili je idejni tvorac neke od tehnologija koje se izucavaju na kursu.
 
Poslednja izmena:
Želela bih da vidim ta predavanja (sa ITA), jer je lakše učiti sa maternjeg jezika. I čisto da vidim kojim redom da idem... Moj engleski je osrednji, ali dovoljan za ono što mi je potrebno. Skidala sam već neke torente (Lynda)... Dok me ne napadne neko :)-D), odmah da se ogradim... Moj cilj nije ni bio da postanem profesionalni programer. Suludo je i misliti da se to može postići bilo kojim kursem ili školom. Znam da je za to potrebno mnogo godina i iskustva. Mislila sam da se uz pomoć ovog kursa može (brže) steći neko solidno znanje određenih programskih jezika koji bi mi koristili u web dizajnu. Toliko očekujem za početak, a posle ako napredujem, super, ako ne, koristiće mi bar za ovo čime se trenutno bavim. :)

G@W, hvala na info. :) Ja sam ovde nova, nisam još uvek stigla da prelistam forum. Ne znam kako je ovde, ali uglavnom ljudi koji su profesionalci, iz bilo koje struke, nisu baš voljni da podele svoje znanje. Koliko god neko imao volju, želju, bio uporan, ne može potpuno sam da uđe u priču o programiranju.
 
Ne znam da li je to moguce ali postavicu ovde jer sam vidjao na par foruma pa cak i na kupujem prodajem,. S obzirom da se "nisam" zaposlio godinu dana nakon zavrsetka , valjda mogu da uzmem novi kurs besplatno pa ako hoce neko da za dosta manje pare uzme kurs (nisam siguran oko sertifikata kako bi islo), neka se javi.
Inace za one koji zele da upisu, u sustini oni su jedna velika sminka, tu nema sta, ali sve u svemu nisam se pokajao sto sam upisao jer nisam ni ocekivao nista od onoga sto su oni pominjali u svojim reklamama, vec sam hteo da se spremim za zend sertifikat i pritom da imam i bar nesto i na papiru , sto da ne. (pricam o PHP smeru).
Uglavnom su svi bili stariji od mene ('93 sam), uglavnom potpuni pocetnici, neki cak i bez trunke znanja engleskog jezika, a bio je i npr jedan koji je za vreme svih predavanja na svom laptopu radio svoj posao , kao php programer u nekoj firmi.
Ja sam krenuo sa znanjem html i css i nekim pocetnim znanjem js i phpa, tako da mi je prvih par meseci bilo dosadno dok nije dosao na red PHP gde su se svi pogubili, i mnogi odustali u startu. Ok, svi su se zalili na tog profesora koji jeste ekspert za PHP i vidi se da zna svoj posao ali sta mi imamo od toga kada izgleda kao da je na dopu, nema trunke energije i ne zna kako da prenese to svoje znanje. Ostali nastavnici su skroz korektni (html i css, js, mysql) ali ovaj sa phpa je najbitniji u celoj toj prici. Zbog tih ostalih nastavnika bih i pohvalio IT akademiju jer su skroz ok prestavili sve to, kroz prakticne primere, kroz mnogo nekih njihovih iskustava i gresaka, dosta nekih stvari koje ne bih ni u jednoj knjizi niti online kursu nasao, osim da mi ih ne kaze neki iskusni programer.
Tako da kao sto su svi i rekli ovde vec, sve je do tebe, u ovoj skoli je dovoljno da jedan dan predavanja preskocis , vec si ispao iz price, tako da se mora konstantno raditi , ja na kraju vise nisam ni pratio njihova predavanja vec sam samostalno ucio , uzeo eto tu diplomu, nisam ni pokusao za zend vec sam se zaposlio skroz korektno. Mozda da ne radim, verovatno bih se vise zalio na celu tu njihovu sektu, ovako mi je svejedno osim sto hocu da ih iscedim do kraja i uzmem jos jedan taj kurs besplatno, (ne vodim se jos uvek kao zaposlen pa mogu), pa eto ako hoce neko da dobije kurs za male pare nek se javi, i sa srecom !

Pokušala sam da pošaljem privatnu poruku, ali izgleda da ne mogu još uvek, pa moram da pitam ovako. Kolike su te male pare i da li u to spada i polaganje ili se doplaćuje?
 
^ Bar stoji oznaka da je PR tekst. U Blicu kada objave slično, nema oznake.
 
Verujem da vecina ljudi koja se interesuje da upise IT akadamiju ni ne vidi to. Tipa 1 u 100 vidi
 
Pozdrav svima poceo sam da istrazujem i gledam tutorijale sto se tice HTLM5 i CSS3.Posto sam nov u svemu ovome zanima jel moze neko da mi preporuci koje su najbolje knjige sto se tice HTML5-CSS3,Jave,PHP-a,xHTML-CSS,JavaScript i tako te pocetne stvari? U skorijoj buducnosti planiram da upisem "Microsoft Web Development" na IT academiji pa ne zelim da odem tamo bez ikakvog znanja..Hvala
 
Poslednja izmena:
Imaš knjiga na naškom pa pretraži kombib.rs ili mikroknjiga.rs. Ako znaš američki imaš free ebooks veći izbor mada će ti više trebati ASP.NET MVC, C# i SQL. Tu nema Java i PHP. Zaista ako hoćeš da izvučeš maximum iz kursa moraš unapred da znaš 80% svega šta se traži po oblastima u protivnom nećeš se snaći. Srećno.
 
Jel moze neki savet u kom pravcu da se opredelim sto se tice smera,posto sam nov u svemu ovome i jos uvek ne poznajem sve jezike i njihove prednosti? Citao sam puno da se sve vise traze Java programeri,pa sam jos u nedoumici sta izabrati da li Javu,Php ili nesto drugo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Odgovor prilagođen tebi bi bio da odes na net i kucas "Programmer Salary", odes na par linkova i izaberes nešto izmedju prva tri na top listi nebitno koje.
 
Zavisi šta želiš i kojom tehnologijom želiš da se baviš. Da li hoćeš da budeš Desktop Windows ili možda Linux programer (biraš C#, Java ) ili oćeš da budeš Web Programer (PHP illi ASP.NET MVC) ili nešto treće C,C++...Kada to odlučiš onda ti ostaju alati tkz IDE Visual Studio ili NetBins, Eklipse i šta već ima sa kojim ćeš raditi i to ti je početak. Inače posla ima za sve zavisi od tebe šta ti leži. Gadno je kada provedeš puno vremena i truda na nešto pa svatiš da si pogrešio.....
 
Pa voleo bi da radim sa Javom posto vidim da je to jedan od najtrazenijih jezika.E sad mi nije sve bas najjasnije,zeleo bi da budem Web Developer pa me zanima da li onda u tom slucaju uopste trebam da ucim Javu ili da se bacim iskljucivo na PHP i od cega da pocnem,hteo sam i neke knjige da porucim ali nisam zato sto ne znam od cega da pocnem i kojim redosledom da idem,gledao sam puno tutorijala i naucio neke osnove kod HTML i CSS-a.Hvala i izvinite ako smaram :)
 
Ne smaraš. Ako te zanima samo Web Developer onda ti samo treba PHP, JavaScript, html,css,bootstrap,angular, MySQL, Apach i slično. Mada će ti mislim i Java trebati za servlets, Java server pages, EL i JSTL zavisi u šta uletiš prvo.
 
Poslednja izmena:
Ok hvala.Onda cu da se usresredim prvo na PHP,HTML,CSS,JavaScipt i ovo sto si nabrojao a posle toga cu preci na Javu,mada sam gledao i radio neke vezbe u Eclipsu i cini mi se da je mng slozenije i teze od html i css...Jos jedno pitanje samo da li moram odmah da ucim kodove napamet da ih pisem iz glave ili cu vremenom to savladati kroz vezbe i neke radove da ne bih gubio vreme oko ucenja kodova
 
Pa prvo ih piši a vremenom što ih više budeš koristio lakše ćeš ih koristiti. Moj predlog za dobar HTML editor koji ima sve kodove i tagove je ovaj http://www.coffeecup.com/ imaju free editor koji ima sve kodove samo izabereš i on ti ih sam ubaci. Kasnije Dreamweaver WordPress kako se već zvaše.... Kada si početnik to mnogo koristi dok ne uđeš u šemu. Moj savet ti je da i pomalo učiš i Javu nešto sitno svaki dan pa se vremenom sitno posatane krupno. Naravno da je teže. Prvo treba dobro upoznati Eclipse sve njene mogućnosti i mane pa onda preći na Javu u Eclipse, al' sam si to hteo da se patiš pa se sada pati. :-devil-: Ja lično bih izabrao MS development samo C#, ASP.NET i Visual studio pored tog html,css i javascript.
 
https://youtu.be/HaCZe5d42aA

Vrlo dobar potez ovih sa akademije, znaju koliko ljudi prati ovog bezveznjakovica, verujem da ce dosta njih da pojuri da "studira" isto sto I njihov omiljeni YouTube-er.

A lik u komentarima ladno pita : da li posle zavrsetka akademije moze da se radi u guglu Ili majkrosoftu.

Moze druze ali da cistis hodnike
 
Poslednja izmena:
Moze moze

Decko koga znam iz price je posle ETF-a otisao u Google na praksu(ne znam tacno gde ali znam da bukvalno imaju svoj mini grad) se zaposlio u Microsoft-u ovde kod nas, a ovi *****i misle da mogu posle "kursa" da se zaposle u nekoj ozbiljnoj firmi...
 
Malo je falilo da upisem tu akademiju, reklama i marketing su cudo. Pogotovu kad su ljudi u teskoj situaciji i bez posla, veruju u sve. Nisam procitala celu temu, ali dovoljno . Zavrsila sam Saobracajni fak u Bg-u. Od toga ne mogu da zivim jer posla nema, a programiranje me je zanimalo jos od srednje skole kad smo radili Delphi i ceo razred prepisivao od mene na testu. Sto sam zavrsila na Saobracajnom ne znam ni sama. Hocu da probam da naucim sama neki program, pa bih ako neko moze da mi predlozi koji. Hvala puno unapred.

Sent from my HTC Desire 820 using Tapatalk
 
Koji god programski jezik da krenes da ucis, istrajes u tome neces pogresiti. Idi na infostud ili helloworld i pogledaj sta se trazi. Ukratko - Java, Php, android, Ios, Javascript, C#, .net itd

Kreni od nekog koji ti je najsrodniji, pa ako ne ide, predjes na neki drugi.

Kursevi na Udemy mogu da se nadju za 10ak dolara, a za 5 klasa su iznad kurseva IT akademije.
 
Ok, hvala puno. Za pocetak cu odgledati ovaj CS50 Harvard kurs. Pocela sam cisto iz radoznalosti ali me je bas privukao ovaj lik sto cepa telefonski imenik. :)

Sent from my HTC Desire 820 using Tapatalk
 
Da, da. I ovaj je njihov. :)

Sent from my HTC Desire 820 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno