Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Verovatno je Ok, nije neka poznata firma ali svi legalni suplementi kod nas (sa deklaracijom) su testirani i moraju da se retestiraju svake godine da se uvere da je to što piše na etiketi to što je u proizvodu, dakle whey je sigurno.
Ono što nije ok je cena jer je skoro duplo skuplja nego za veća pakovanja. Imaš 2.2kg wheya za oko 7000din. U koju god svrhu da ga uzimaš treba ti najmanje 1 merica dnevno da bi imala neki efekat za odraslog čoveka. Pa ti računaj koliko ti treba ovih kesa od 500g
Evo nedeljnog update da tako kazemo. Ovo su neke realne vrednosti moje potrosnje na 7 dana zimi kada ne vozim bajs. Sutra odmaram.

Ja pijem UN ISO Sensation 93 po jednu mericu ( valjda 30g ) svaki put posle treninga. Pretpostavljam da je dobar jer mu je dobra i cena. Svidja mi se inace ukus Chocolate Fudge. Kao neko blaze cokoladno mleko. Da li je to dovoljno za moj vid treninga ili mogu piti i vise? Nikada inace nisam ni pio protein ali kada sam ubacio cesci kardio ( pon-sub ) poceo sam da ga uzimam na svoju ruku. Nisam fan tih stvari i navedeni protein pijem zadnjih 6-7 meseci. Nisam ni probao druge.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230311-230645.png
    Screenshot_20230311-230645.png
    193.7 KB · Pregleda: 46
Ako unosis dovoljno proteina iz ishrane bespotrebno skroz.
Moja nedelja, doduse imao sam vise obaveza pa je ispod proseka, jedan 5k i 3 sesije 10km veslanja
 

Prilozi

  • Screenshot_20230312_003441_Connect.jpg
    Screenshot_20230312_003441_Connect.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 41
Poslednja izmena:
@Crazy_M to je tako u teoriji, u praksi evo još uvek nisam video običnog čoveka da ne može da ima benefita od povećanja proteinskog unosa, jer što više proteina, više benefita po telesnu rekompoziciju. Da, imaš diminishing returns nakon recimo 2g po kilogramu, ali i dalje će da bolje izgleda čovek i aminokiseline su generalno korisni nutrijenti ne samo za mišiće već i za mozak, imuni sistem itd.
Znači, na papiru si u pravu, u praksi retko ko jede kilogram mesa svaki dan, dan za danom, pa da kažeš ne baš ne treba da pije whey zbog npr uree u krvi.

Tako da, ja mislim da bi otprilike svaki član ovog foruma imao benefite da popije mericu wheya na svoju dnevnu ishranu. I to ne samo za mišiće i sintezu proteina već i za imuni sistem, kožu, kosu, mozak itd. Prevelik unos proteina može da ima nuspojave, ali mora baš dosta da se unosi. Može se uglavnom proveriti sa nivoom uree u krvi.


Edit: takođe mislim da svaki član foruma treba da pije 3-5 g kreatin monohidrata ujutro jer su benefiti za kogniciju i prevenciju umora od neispavanosti tako dobro dokazani sada da je (sa cenom kreatina) stvarno najbolja investicija što se tiče suplemenata.
 
Edit: takođe mislim da svaki član foruma treba da pije 3-5 g kreatin monohidrata ujutro jer su benefiti za kogniciju i prevenciju umora od neispavanosti tako dobro dokazani sada da je (sa cenom kreatina) stvarno najbolja investicija što se tiče suplemenata.
Ovo prvi put cujem ali ako je tako sto da ne :D ionako sam se pitao kako da se osvestim ujutru nakon budjenja :D
 
@zechs Ne radi akutno - kao kofein ili neki drugi stimulansi, već dugoročno, tako što mozak ima više energije pa mu i treba manje sna.

Ja veliku muku mučim sa snom od kad sam se oženio i spavam sa malom decom, manje prostora, toplije, bude me često. Baš mi je problem da se nosim sa manjkom sna jer sam ceo život do sad dobro spavao i sve što utiče na nivoe energije i san mi je jako vredno jer mi utiče i na posao, trening i život. Kreatin monohidrat kada pijem imam definitivno više energije u toku dana.
 
@Crazy_M to je tako u teoriji, u praksi evo još uvek nisam video običnog čoveka da ne može da ima benefita od povećanja proteinskog unosa, jer što više proteina, više benefita po telesnu rekompoziciju. Da, imaš diminishing returns nakon recimo 2g po kilogramu, ali i dalje će da bolje izgleda čovek i aminokiseline su generalno korisni nutrijenti ne samo za mišiće već i za mozak, imuni sistem itd.
Znači, na papiru si u pravu, u praksi retko ko jede kilogram mesa svaki dan, dan za danom, pa da kažeš ne baš ne treba da pije whey zbog npr uree u krvi.

Tako da, ja mislim da bi otprilike svaki član ovog foruma imao benefite da popije mericu wheya na svoju dnevnu ishranu. I to ne samo za mišiće i sintezu proteina već i za imuni sistem, kožu, kosu, mozak itd. Prevelik unos proteina može da ima nuspojave, ali mora baš dosta da se unosi. Može se uglavnom proveriti sa nivoom uree u krvi.


Edit: takođe mislim da svaki član foruma treba da pije 3-5 g kreatin monohidrata ujutro jer su benefiti za kogniciju i prevenciju umora od neispavanosti tako dobro dokazani sada da je (sa cenom kreatina) stvarno najbolja investicija što se tiče suplemenata.
Nije to u teoriji nego i u praksi. Kg mesa ima preko 200g proteina tako da je apsolutno nepotrebno jesti kg mesa ukoliko neko ima normalnu ishranu, jede jaja, mlecne proizvode.
Postoje smernice od 0.8 pa do 2.4g po kg.
I ukoliko neko ima 120 kg njemu ne treba 240g proteina nego treba da smrsa. To sto vise proteina vise benefita po fizicku rekompoziciju isto nije tacno, jer sam protein ne doprinosi tome, potrebna je fizicka aktivnost.
Protein je doslovce najlaksi za uneti. Ovo ostalo su rekla-kazala argumenti, ja sam primetio je tvoje zapazanje i nema dodira sa realnoscu, nije njima telesnu kompoziciju promenio pojacan unos proteina nego fizicka aktivnost. Ukoliko neko zadovoljava unos proteina iz ishrane baca pare na whey jer mu apsolutno nije potreban.
Fokusirajte se na vlakna, vitamine, minerale, zdrave masti i slozene uh, jos nisam cuo da neko posebno u Srbiji ne uspeva da unese dovoljno proteina (osim ako nisu u pitanju finansijski razlozi). Generalno se u zadnje vreme sve vise bespotrebno forsiraju suplementi i iznose neke nebuzne tvrdnje sve na osnovu licnih iskustava a gotovo nista od toga nije dokazano. Cisto otimanje para, placebo efekat na delu.
Edit: kreatin dokazano ima benefite ali nikako ne zamenju odmor i spavanje
 
Da li je ukoliko popijemo whey protein a ne treniramo tog dana isto kao da smo ga prosuli u sudoperu, mislim bez nekih benefita?
 
Protein je doslovce najlaksi za uneti.
U svetu pacova i laboratorijskog okruženja. Evo sve okolo šetaju debeli ljudi što jedu lean protein a ne masti i ugljene hidrate. I bukvalno nisi u pravu, ako neko zameni unos hidrata i masti proteinima promeniće telesnu kompoziciju, ako ni zbog čega drugog, zbog toga što protein ima 30% termodinamske vrednosti. Da ne pričam o tome što je 3x lakše prejesti se slatkiša nego lean proteina.
No dobro, neka ostane tvoja reč protiv moje a ko čita neka proceni ko je u pravu. Ja lično ne uvažavam savete nekoga ko to što piše nije probao da primeni u praksi i nije se suočio sa stvarnim problemima gubljenja kilograma ili dobijanja mišića. I ne, ne tiču se da li je 0.8g ili 2.4g proteina po kilogramu (iako je bitno), već se tiču toga kako u praksi izbeći sve ono što nas udaljava od cilja, kako sa što manje muke napraviti intervencije u stilu života koje doprinose krajnjem cilju, imajući u vidu da čovek nije AI već čovek i da džaba što nešto piše kada to izvesti u stvarnom životu je nešto drugo.
Zato braćo moja, ako čitate ovo, ogromne su šanse da će pojačan unos proteina doprineti boljoj telesnoj rekompoziciji i funkcionisanju tela, i da će vam kreatin pomoći da lakše prebrodite nespavanje a generičke npc savete možete danas da dobijete i u Blic ženi. Čuj ne zamenjuju odmor i spavanje, kao da sam ja napisao da zamenjuju.


@powertension Ne, protein ima benefita koji ne zavise samo od "anaboličkog prozora" nakon treninga, koji inače traje 48 sati, već ima i drugih benefita za telo, posebno što ga manje unosiš. Ja bih ga popio uz neki obrok koji ne sadrži dovoljno proteina.
 
U svetu pacova i laboratorijskog okruženja. Evo sve okolo šetaju debeli ljudi što jedu lean protein a ne masti i ugljene hidrate. I bukvalno nisi u pravu, ako neko zameni unos hidrata i masti proteinima promeniće telesnu kompoziciju, ako ni zbog čega drugog, zbog toga što protein ima 30% termodinamske vrednosti. Da ne pričam o tome što je 3x lakše prejesti se slatkiša nego lean proteina.
No dobro, neka ostane tvoja reč protiv moje a ko čita neka proceni ko je u pravu. Ja lično ne uvažavam savete nekoga ko to što piše nije probao da primeni u praksi i nije se suočio sa stvarnim problemima gubljenja kilograma ili dobijanja mišića. I ne, ne tiču se da li je 0.8g ili 2.4g proteina po kilogramu (iako je bitno), već se tiču toga kako u praksi izbeći sve ono što nas udaljava od cilja, kako sa što manje muke napraviti intervencije u stilu života koje doprinose krajnjem cilju, imajući u vidu da čovek nije AI već čovek i da džaba što nešto piše kada to izvesti u stvarnom životu je nešto drugo.
Zato braćo moja, ako čitate ovo, ogromne su šanse da će pojačan unos proteina doprineti boljoj telesnoj rekompoziciji i funkcionisanju tela, i da će vam kreatin pomoći da lakše prebrodite nespavanje a generičke npc savete možete danas da dobijete i u Blic ženi. Čuj ne zamenjuju odmor i spavanje, kao da sam ja napisao da zamenjuju.


@powertension Ne, protein ima benefita koji ne zavise samo od "anaboličkog prozora" nakon treninga, koji inače traje 48 sati, već ima i drugih benefita za telo, posebno što ga manje unosiš. Ja bih ga popio uz neki obrok koji ne sadrži dovoljno proteina.
Sve sto pisem primenjujem. Ako neko zameni 1000 kcal viska iz uh sa 1000kcal iz proteina nece izmeniti telesni sastav, ti pricas o kalorijskom deficitu gde izbacis ljudima visak kcal, ubacis ih u kalorijski deficit, povecas unos proteina i fizicku aktivnost.
Ovde je generalno problem sto svako ima neko misljenje iz prakse, sto su svi fitnes treneri, sa nekakvim zavrsenim kursevima, zivotnim iskustvom i licnim zapazanjima. Pacovi i lab. su jedno a zivot drugo, debeli naucnici blabla sve glupi izgovori kojima se pravda sopstveno neznanje jer eto ja izgledam dobro a onaj profesor izgleda lose. Izgleda lose jer ne primenjuje to sto istrazuje sto je njegov licni izbor ali kad on sastavi plan treninga i kada ga sastavi priuceni fitnes trener razlika je ogromna.
Edit: posto ovde nema sportista vec su pretezno normalni ljudi opet cu preporuciti vec sastavljene planove ishrane prof Vesne Dimitrijevic koji su dokazani i u teoriji i u praksi i vise nego dovoljni za apsolutno sve nutritivne potrebe zdravog coveka.
 
Pa zašto ne primenjuje kada istražuje? Šta to natera čoveka da posveti život istraživanju nečega a da ne mari za to kako to ustvari izgleda u praksi?
Ja sam i školovan i pročitao sam verovatno sve što si i ti pročitao. I bio sam u "evidence based" grupama gde sam se raspravljao sa ljudima poput tebe godinama, dok nisam naučio za bolje. I ne, gomila sport scientista ne zna da održi jedan trening ljudima, i tome sam prisustvovao. Lična zapažanja su odličan lakmus papir (zavisi dudše od toga ko zapaža) za hiperprodukciju akademskih papira šta valja a šta ne valja koji su često kontradiktorni jedni drugima. Ne veruješ? Uzmi npr čitaj o omega polyunsaturated fatty acids pa vidi kakva papazjanija. Zeleno povrće važno? Pročitaj o oksalatima itd. Akademija je mesto koje služi samo sebi, što više studija to više finansiranja etc. NIJEDNOM se nije desilo da je dobar program vežbanja izašao iz laboratorije i istraživanja, samo obrnuto, da istraživanje potvrdi da je trening praksa dobra.

Bez namere da te vređam, pošto vidim da si u potrazi za znanjem, evo preporuka da nešto pročitaš nešto o fenomenu akademije i istraživanja bez ideje kako to izgleda u praksi. Neću više da spamujem temu daljom raspravom, sve najbolje.
 
O Boze
Pa zašto ne primenjuje kada istražuje? Šta to natera čoveka da posveti život istraživanju nečega a da ne mari za to kako to ustvari izgleda u praksi?
Ja sam i školovan i pročitao sam verovatno sve što si i ti pročitao. I bio sam u "evidence based" grupama gde sam se raspravljao sa ljudima poput tebe godinama, dok nisam naučio za bolje. I ne, gomila sport scientista ne zna da održi jedan trening ljudima, i tome sam prisustvovao. Lična zapažanja su odličan lakmus papir (zavisi dudše od toga ko zapaža) za hiperprodukciju akademskih papira šta valja a šta ne valja koji su često kontradiktorni jedni drugima. Ne veruješ? Uzmi npr čitaj o omega polyunsaturated fatty acids pa vidi kakva papazjanija. Zeleno povrće važno? Pročitaj o oksalatima itd. Akademija je mesto koje služi samo sebi, što više studija to više finansiranja etc. NIJEDNOM se nije desilo da je dobar program vežbanja izašao iz laboratorije i istraživanja, samo obrnuto, da istraživanje potvrdi da je trening praksa dobra.

Bez namere da te vređam, pošto vidim da si u potrazi za znanjem, evo preporuka da nešto pročitaš nešto o fenomenu akademije i istraživanja bez ideje kako to izgleda u praksi. Neću više da spamujem temu daljom raspravom, sve najbolje.
O Boze, SSSR, USA, Kina, ceo prosli vek je primer treninga nastalih u lab. i zakljucaka koji se i dan danas primenjuju u treningu. Ne primenjuje jer nema potrebu za tim, nije sportista, naucnik je, nema vremena za trening i istrazivanje, zivi 80+ godina. To sto neki misle da svima treba ogromna misicna masa je zabluda, takodje. Normalno da je zeleno povrce vazno ali vazna je i umerena konzumacija istog kao i svega ostalog. To procitaj o okslatima procitaj o ovome procitaj o onome, isto to se moze reci za svaku namirnicu koja postoji. Ali problem je sto su ovde sve bukvalisti koji nisu nauceni da misle i sad ce zbog oksalata da izbacuju zeleno povrce. Opet dolazimo do toga da ljudi slusaju grupicu kurs propagatora, poslednji primer je celavi str9ngman koji forsira te gluposti, fakulteti losi, zastareo materijal, fenomen akademije blabla.
Naucio bolje od neceg zasnovanog na dokazima...Nije tema ali te gluposti hvataju ozbiljan zamah i fitnes je nekako najpogodnije tlo za to. I onda proste zakljucke koje donose na osnovu iskustva u radu sa zdravim ljudima, a bez ikakvog stvarnog razumevanja materije krenu da prenose na sportiste, populacije sa posebnim nutritivnim zahtevima, bolesnike jer eto to kod njih radi i tad nastaju problemi. I tako prodaju maglu. Cela industrija suplemenata trlja ruke a obican covek cita i misli e sad ako ja popijem ovu mericu whey proteina bicu zdraviji, bolja kosa, jaci nokti a zapravo nista od toga. Onda idu sagorevaci masti, glutamini, bcaa, kalcijumi, magnezijumi, vitamin c i jos sto cuda...
Opet kazem pogledajte ko najduze zivi, kako se hrani. Japan i Italija imaju ogroman broj stanovnika sa 90+ godina, a ti ljudi nisu jeli ove gluposti iznad vec hranu. Okej ako neko ima tezu deficijenciju, pa mu je potr3ban dodatni unos ali takvih ovde nema i za takve savete se ide kod lekara. Manite se prodavaca magle.
Predlog za tebe je da krenes da citas knjige a ne izdvojena medicinska istrazivanja koja bez debelog predznanja vecina ljudi tumaci pogresno a cini mi se i ti. Takodje manite se fitnes kurseva i gluposti.
Edit: postoje i losi naucni clanci, placena istrazivanja, zato opet treba predznanje kako iz medicine tako i iz statistike zato citanje istih nije za svakoga.
 
Poslednja izmena:
Rekao sam da neću, ali prosto moram da ti odgovorim jer ti si totalno samouveren da nešto znaš a ustvari nemaš pojma o čemu pričaš. Periodizacija treninga nije izmišljena u laboratoriji, već je tamo standardizovana praksa moju su primenjivali uspešni treneri od Charlie Francisa na zapadu, do dizačkog kluba Dinamo u SSSR-u i mnogih između. Mogao bih roman da ti napišem o tome kao student prof Koprivice koji je Teoriju sportskog treniga učio od Lava Matvejeva lično (guglaj) ali mi se ne provodi nedelja tako. Sve što mogu da ti kažem da ništa od toga nije došlo kao "lab generated" trening. Ono što jeste lab generated su npr izokinetički treninzi na trenažerima od kojih je efikasniji trening lokalnog trenera atletike sa šipkom i 100kg tegova. Znači, ne znaš o čemu pričaš.

Drugo: Ne primenjuju zaključke njihovih studija jer su irelevantne ili nemaju nikakvu primenu u praksi. Pa ti ljudi što žive 90 godina nisu nikad pročitali ništa od toga pa žive kvalitetnije i duže od većine onih koji proučavaju. Čitavo moje pisanje se ustvari svodi na to da dobra praksa > zaključak neke studije. Sve dobre prakse eventualno sustigne nauka i potvrdi ih. Problem je što ljudi poput tebe brkaju absence of evidence kao evidence of absence. Mogao bih danima, ali baš me boli uvo, želim da kažem da svetu treba više ljudi poput @Dzigi 87 koji nešto i urade pa makar i negde pogrešili, nego evidence based likova kojima je suština da budu "u pravu" u raspravi na internetu jer je tamo negde neko napisao da jedino 3 suplementa imaju "body of evidence" da ih podrži. Ja sam ceo krug obrnuo, znam da ne znam sve i da je većina toga i irelevantno i dajem savete iz svoje lične i trenerske prakse. Skin in the game.
 
Poslednja izmena:
Rekao sam da neću, ali prosto moram da ti odgovorim jer ti si totalno samouveren da nešto znaš a ustvari nemaš pojma o čemu pričaš. Periodizacija treninga nije izmišljena u laboratoriji, već je tamo standardizovana praksa moju su primenjivali uspešni treneri od Charlie Francisa na zapadu, do dizačkog kluba Dinamo u SSSR-u i mnogih između. Mogao bih roman da ti napišem o tome kao student prof Koprivice koji je Teoriju sportskog treniga učio od Lava Matvejeva lično (guglaj) ali mi se ne provodi nedelja tako. Sve što mogu da ti kažem da ništa od toga nije došlo kao "lab generated" trening. Ono što jeste lab generated su npr izokinetički treninzi na trenažerima od kojih je efikasniji trening lokalnog trenera atletike sa šipkom i 100kg tegova. Znači, ne znaš o čemu pričaš.

Drugo: Ne primenjuju zaključke njihovih studija jer su irelevantne ili nemaju nikakvu primenu u praksi. Pa ti ljudi što žive 90 godina nisu nikad pročitali ništa od toga pa žive kvalitetnije i duže od većine onih koji proučavaju. Čitavo moje pisanje se ustvari svodi na to da dobra praksa > zaključak neke studije. Sve dobre prakse eventualno sustigne nauka i potvrdi ih. Problem je što ljudi poput tebe brkaju absence of evidence kao evidence of absence. Mogao bih danima, ali baš me boli uvo, želim da kažem jeste da svetu treba više ljudi poput @Dzigi 87 koji nešto i urade pa makar i negde pogrešili, nego evidence based likova kojima je suština da budu "u pravu" u raspravi na internetu jer je tamo negde neko napisao da jedino 3 suplementa imaju "body of evidence" da ih podrži. Ja sam ceo krug obrnuo, znam da ne znam sve i da je većina toga i irelevantno i dajem savete iz svoje lične i trenerske prakse. Skin in the game.
Niko ne govori cisto o periodizaciji, ili cisto o pliometriji, cisto o treningu snage vec o ispitivanju koje neko izvrsi i kaze e to radi i to radi, i ukljuci to u program. Ne postoji ozbiljan klub, sportista, a da u timu nema sportskog fiziologa. Zato je sport danas tu gde jeste, zato se obaraju rekordi i prave novi proboji. Ne zbog tebe i tvog iskustva vec iskljucivo zbog nauke. Evo morphosis recimo skin in the game, odlicne rezultate, imaju ljudi mrsaju, sve top ali da li je to ispravno? Klasicno nabacivanje stvari, skin in the game, evidence of absnce blabla, sve gluposti i davanje pogresnih preporuka. Nek slusaju ljudi koga hoce ali suplementi apsolutno nisu potrebni ukoliko ste zdravi i imate uravnotezenu ishranu.
 
@Crazy_M Ne, nego ako pobeđuješ, onda to uključe u program, pa kasnije sprovedu istraživanje. U sportu je važno da pobeđuješ, ne da ti neki čika u mantilu kaže: "e ovo radi." Malo postaje dosadno tvoje nerazumevanje sporta i vidim da nemaš veze sa sportom, ali ajde.
I neka si spomenuo Morphosis, jedan od najboljih sistema kod nas gde ljudi mršave, znam čoveka lično, mentor mu je bio Charles Poliquin za kojeg je kasnije ispalo da nije bio sve u pravu, pa šta, očigledno da potreba da se bude u pravu je intelektualni "dick waving" Morphosis je promenio stotinama ljudi život na bolje i tu se priča završava. Čak je i Milan Strongman, čovek koji nema pojma fiziologiju spojio nekakav sistem koji radi, šta je tu problem? Kritika je kritika, gde je tvoj sistem? Kome si ti pomogao da promeni svoj život?

Papir i forumski post je jeftin. Uraditi nešto je teže. Najgore je kada misliš da sve znaš.

@dzigi12 izvini, pisao sam iz kreveta pa nisam video. Da, na tebe sam mislio, postao si poznat kao neko ko dela a ne propoveda 😛
 
Poslednja izmena:
Barem 10 ljudi znam kojima sam pomogao, pretezno prijatelji jer se ne bavim usko time. Kome god treba pomoc nek pise u temi. Propagirate ekstreme, gluposti. Od kalorijskog deficita i uravnotezene ishrane sa dodatkom fizickog treninga pravite bauk i izmisljate neke sisteme. Normalna ishrana i trening su sistem?
Morphosis ima sistem i ljudi mrsaju, pa mrsaju i od limuna i vode pa nije ispravno i ne treba tako.
I jos nesto nisu oni nikome pomogli, placeni su za to.
A dick waving je jedino to sto vi radite, jer ej mi imamo sistem, kilo mesa, povrce oksalati...
 
Poslednja izmena:
Drago mi je da daješ svoj doprinos. Ne propagiram ekstreme a bogami ni gluposti. Ti propagiraš nešto što danas znaju skoro svi sa dostupnošću informacija. Kalorijski deficit i uravnotežena ishrana sa dodatkom fizičkog treninga? Da, to propagiram i još ponešto i sve što može da pomogne da se čovek toga pridržava.

Svi, ali svi na ovom forumu znaju kako da smršaju, ali ne uspevaju svi. Zašto kad je tako lako? Zato što i jeste i nije lako, zavisi od osobe. I da, postoje brojne stvari koje dokazano pomažu i jedino merilo uspešnosti i ispravnosti jeste: da smršaš i da održiš tu kilažu. (a da pritom ne naudiš ozbiljno zdravlju) Dakle, brojni pristupi rade i postoji "many ways to skin a cat". To je jedna čista istina u svetu i treninga i ishrane. Niti ja mutim vodu time što govorim da postoji i nešto što ne piše na pubmedu i što preporučim ljudima da probaju.

Edit: sistem, oprobanu praksu kako to izgleda, svi znaju da trebaju da jedu manje/bolje i da vežbaju
kilo mesa sam naveo kao kontratezu tebi jer niko ne jede kilo čistog mesa dnevno, i ne, skoro niko nema problema sa prevelikim unosom proteina, i tu si pogrešio
oksalati u povrću - kao kontrateza tebi i "nauci" gde se za svaku namirnicu pa i za onu objektivno zdravu može naći mana u studijama koja nema nikakvog značenja u stvarnom svetu
 
Poslednja izmena:
@gogo23 trening običnih ljudi je 90% psihologija. Kako dopreti do čoveka, kako ga motivisati da promeni navike, kako održati taj novi obrazac ponašanja itd.
Fiziologija nije tako komplikovana i sve se manje više zna, ali bolji je trener neki herbalife prevarant koji zna da dopre do čoveka nego neki naučnik/doktor/"evidence based guy" koji samo citira studije bez ikakve ideje kako da ustvari natera čoveka da primeni ta saznanja i kako da ustvari živi. Ljudi koji su bili nezdravi a postali zdravi su ustvari uspeli da promene svoje navike dovoljno da imaju nekih rezultata i bili dovoljno uporni da ih održe. Koliko i šta ko mora da menja, to je već individualna priča.

Ono što je takođe recimo bitna stavka jesu nesvesni (hormonalni) pokretači našeg ponašanja i oni mogu jako otežati promenu navika nekoj osobi. Primer: mnogo će lakše biti nekome ko ustaje rano, ima strukturiran dnevni raspored, navikao je da ima aktivnost niskog inteziteta tokom dana, navikao je da je obrok protein a ne slatkiš, uveče kad treba da se spava on spava itd. u odnosu na na nekoga ko nikad ne zna kad leže ni ustaje, prvih par sati provede u krevetu, nikad ne zna kad i šta jede, sunce vidi samo na TV-u, šeta samo uveče do parkića i visi svako veče na porno sajtovima do ujutru. Namerno karikirano, ali čak iako je ovaj prvi možda gojazan ili ne vežba, ima mnogo zdraviji biološki časovnik i sve hormone koji utiču na motivaciju i utoliko će mu biti lakše da ostvari svoje ciljeve ma koji god oni bili.
evo ja sam taj "herbalife prevarant", ne prodajem drugima ali sam prevario sebe u smislu da mi je to dalo motivaciju za trening, probao sam ostale suplemente i "obični" herbalajf ali to ništa nije valjalo, međutim H24 serija mi je i bukvalno poboljšala život na manje više svim poljima(Rebuild nakon treninga snage, F1 Sport nakon kardia, 1 Achieve čokoladica dok radim trening snage, Hydrate izotonik dok radim kardio, Prepare kao preworkout), jer dok ovo nisam uzimao nisam ama baš nikako bio motivisan (nisam u tripu da treba da treniram da bi me ribe gledale i slično)

ja znam da su ostali suplemetni efikasniji (iako sam siguran da je to uglavnom samo par procenata koji su bitni samo profesionalcima), ali šta to meni znači kad nemam volje da ih uzimam
 
@NSX To je uobičajen primer koliko je bitna psihologija za promenu navika i ponašanja. Ljudi nisu "racionalna" bića, šta god to značilo. Nisu čak ni oni najtvrđi koji misle za sebe da jesu. Herbalife proizvodi su skupi i ne vrede tih para, mišljenje cele struke rekao bih, ali eto u tvom slučaju su bili tas na vagi koji je prevagnuo da ti vežbaš pa samim tim imaš i sve pozitivne efekte treninga. Ja sam spomnjiao i pre workoute i svašta nešto pa sve do optimizacije hormona za koju i nauka kaže da je bitna za motivaciju i usvajanje ponašanja. Treba biti svestan sveobuhvatnosti činjenice da treniramo ljude i da nije uvek tako jednostavno. Ponavljam, za obične ljude, 90% psihologija, 10% fiziologija.
 
Drago mi je da daješ svoj doprinos. Ne propagiram ekstreme a bogami ni gluposti. Ti propagiraš nešto što danas znaju skoro svi sa dostupnošću informacija. Kalorijski deficit i uravnotežena ishrana sa dodatkom fizičkog treninga? Da, to propagiram i još ponešto i sve što može da pomogne da se čovek toga pridržava.

Svi, ali svi na ovom forumu znaju kako da smršaju, ali ne uspevaju svi. Zašto kad je tako lako? Zato što i jeste i nije lako, zavisi od osobe. I da, postoje brojne stvari koje dokazano pomažu i jedino merilo uspešnosti i ispravnosti jeste: da smršaš i da održiš tu kilažu. (a da pritom ne naudiš ozbiljno zdravlju) Dakle, brojni pristupi rade i postoji "many ways to skin a cat". To je jedna čista istina u svetu i treninga i ishrane. Niti ja mutim vodu time što govorim da postoji i nešto što ne piše na pubmedu i što preporučim ljudima da probaju.
Ne znaju svi, da znaju ne bi postojali fitnes treneri koji prodaju planove ishrane, ne bi industrija sportskih suplemenata prodavala maglu. Postoje brojni nacini samo sto vecina tih nacina predstavlja cisto preterivanje i masa ljudi posle toga dozivi rebound i vrate se na isto. Sta je dobar plan ishrane? Ono sto covek moze da jede i kada postigne svoj cilj. Nema potrebe da se uopste naudi zdravlju sa izuzetkom ljudi koji hoce da se dovedu u red za bas kratko vreme.
Ne pomazem ljudima oko motivacije samo oko ishrane i treninga, dajem generalne smernice, jelovnike, preporuke za lekara ukoliko postoji neki problem. Znam da pravilno uradim ogroman broj vezbi, imam iskustvo ali se nikada ne bih usudio da nekome pokazujem kako da pravilno izvede clean and jerk jer postoje ljudi koji se bave time. Nemam nikakvu korist od toga ali ne volim kad svako sebi daje za pravo da kaze e na osnovu mog iskustva. Dejvid Gogins ima svoje iskustvo, limun i voda po ceo dan imaju svoje iskustvo dok ostalima steti i to se zaboravlja.
Recimo meni za zdravu ishranu vise nije potrebna motivacija jer sam upao u rutinu. Za trening kupim garderobu, patike, spravu neku, sat i to me motivise...
 
Ali vidiš kako se i ti ultimativno vratiš u prvo lice kada objašnjavaš motivacije i načine? To je zato što ljudi tako lakše razumeju. Ali ti nekako smeta kada ja to uradim sa svoje tačke gledišta zato što verovatno to prvi put čuješ ili nisi pročitao negde kao naučno potvrđenu praksu. Ja sam rekao da je dobar plan ishrane i treninga onaj od kog smršaš i ostaneš tu bez nekih zdravstvenih problema. Pa odakle ti onda ideja da Morphosis pogrešno radi kada upravo to radi?
Ja se npr trudim da dajem što manje generalnih smernica i što više konkretnih preporuka iz svoje prakse i prakse mojih klijenata? I to sam upravo i radio. Ti si rekao suprotno i to je u redu što se mene tiče, neka svako oceni za sebe. Samo je tvoj problem taj što ne možeš da poimaš da postoji nešto izvan tvoje oblasti znanja i sve kategorički odbacuješ kao "prevaru, netačno, neispravno"
Ja opet ponavljam, ko si ti da kažeš da Morphosis ne radi ispravno? Pitanje je retoričko i dobronamerno, da se pre svega zapitaš da li je moguće da postoji i nešto što je tačno izvan onoga što ti poznaješ i što si ti naučio.
 
Ali vidiš kako se i ti ultimativno vratiš u prvo lice kada objašnjavaš motivacije i načine? To je zato što ljudi tako lakše razumeju. Ali ti nekako smeta kada ja to uradim sa svoje tačke gledišta zato što verovatno to prvi put čuješ ili nisi pročitao negde kao naučno potvrđenu praksu. Ja sam rekao da je dobar plan ishrane i treninga onaj od kog smršaš i ostaneš tu bez nekih zdravstvenih problema. Pa odakle ti onda ideja da Morphosis pogrešno radi kada upravo to radi?
Ja se npr trudim da dajem što manje generalnih smernica i što više konkretnih preporuka iz svoje prakse i prakse mojih klijenata? I to sam upravo i radio. Ti si rekao suprotno i to je u redu što se mene tiče, neka svako oceni za sebe. Samo je tvoj problem taj što ne možeš da poimaš da postoji nešto izvan tvoje oblasti znanja i sve kategorički odbacuješ kao "prevaru, netačno, neispravno"
Ja opet ponavljam, ko si ti da kažeš da Morphosis ne radi ispravno? Pitanje je retoričko i dobronamerno, da se pre svega zapitaš da li je moguće da postoji i nešto što je tačno izvan onoga što ti poznaješ i što si ti naučio.
Izbacivanje voca iz ishrane nikako ne moze biti ispravno, nisam rekao da ti "sistemi" ne rade vec da nisu optimalni po zdravlje i da su cesto bespotrebno preterivanje. Suplemente odbacujem kao prevaru ukoliko je covek zdrav i adekvatno se hrani.
Zasto bi neko uzimao whey ukoliko ima adekvatan unos proteina? Zar nije bolje da pojede 100g ribe recimo?
 
Pa npr iz jedno 5 razloga, da nabrojim neke:
Whey je instant protein, riba mora da se prži. Faktor vremena - najvažniji faktor kod radne populacije u uspešnosti mršavljenja. Opet, svako može da smrša, ali nema svako 20 sati nedeljno da bude pored šporeta.
Whey je u poređenju sa ribom, čist protein. Posnu ribu kao oslić je teže spremiti samostalno, neke druge ribe često imaju teške metale u sebi koje nije preporučljivo jesti u većim količinama, kao tunu npr
Whey je sladak, pa može da da utoli glad za slatkim
Whey je uvek isti ukus, samo dodam vodu. Možeš da ga poneseš na posao i pojedeš sa malo kikirikija i imaš ok obrok. Riba kad je hladna nije uopšte ista
Whey ima superioran aminokiselinski profil, sadrži npr koncentrovane imunogobuline zbog koje ljudi piju surutku ovako samostalno
I tako dalje.

Suplementi takođe nude mogućnost da uneseš neki molekul u koncentrovanim dozama koji imaju kliničku efikasnost a ne možeš nikako da ih uneseš kroz hranu. Primeri idu od N acetil cisteina koji koncentrovan u dozama 1-2g ima dokumentovan efekat na proizvodnju glutationa, do nekih fitonutrijenata kao ekstrakata nekih biljaka (npr boswelia root, ashwaghanda, resveratrol, tribulus, reishi mushroom, itd itd) koji takođe imaju dokumentovane efekte na telo, ali nikako ne možeš da ih uneseš nikako drugačije osim u toj formi. Sve u svemu, postoje brojni suplementi koji imaju uticaja na zdravlje i nas običnih ljudi, počevši od NAC, EPA iz omega 3, magnezijuma, cinka, vitamina k2 a da ne pričamo kod imunokompromitovanih ljudi, a takvi nisu samo ljudi koji boluju od raka. Sve u svemu, jedino što ja mogu da se složim sa tobom jeste da dobro osmišljen jelovnik, san i hidriranost najvažniji deo. Ja to nikada nisam ni sporio. Ali suplementi mogu biti jako moćan način unošenja raznih nutrijenata i to može drastično da utiče na ljude i njihovu motivaciju za bavljenje nekom aktivnošću. Suplementi mogu da obore holesterol za 1 jedinicu, skoro kao neki lekovi. Suplementi mogu da značajno utišaju inflamaciju i time omoguće nekome lakše dnevno funkcionisanje. Suplementi mogu da podignu testosteron, obore estrogen i nekome jako utiču na libido. Samo zato što ne razumeš neke stvari, ne znači da ne postoje.
 
Izbacivanje voca iz ishrane nikako ne moze biti ispravno, nisam rekao da ti "sistemi" ne rade vec da nisu optimalni po zdravlje i da su cesto bespotrebno preterivanje. Suplemente odbacujem kao prevaru ukoliko je covek zdrav i adekvatno se hrani.
Zasto bi neko uzimao whey ukoliko ima adekvatan unos proteina? Zar nije bolje da pojede 100g ribe recimo?
Ja ne jedem voce. Eventualno kada je sezona jagoda ili tresanja pojedem nesto sitno. Nije da ne volim voce, nego mi se jednostavno nikada ne jede. Nemam potrebu da ga jedem. Zasto je tako ne znam ali tako funkcionisem 20 i kusur godina.
 
Suplementi takođe nude mogućnost da uneseš neki molekul u koncentrovanim dozama koji imaju kliničku efikasnost a ne možeš nikako da ih uneseš kroz hranu. Primeri idu od N acetil cisteina koji koncentrovan u dozama 1-2g ima dokumentovan efekat na proizvodnju glutationa, do nekih fitonutrijenata kao ekstrakata nekih biljaka (npr boswelia root, ashwaghanda, resveratrol, tribulus, reishi mushroom, itd itd) koji takođe imaju dokumentovane efekte na telo, ali nikako ne možeš da ih uneseš nikako drugačije osim u toj formi. Sve u svemu, postoje brojni suplementi koji imaju uticaja na zdravlje i nas običnih ljudi, počevši od NAC, EPA iz omega 3, magnezijuma, cinka, vitamina k2 a da ne pričamo kod imunokompromitovanih ljudi, a takvi nisu samo ljudi koji boluju od raka. Sve u svemu, jedino što ja mogu da se složim sa tobom jeste da dobro osmišljen jelovnik, san i hidriranost najvažniji deo. Ja to nikada nisam ni sporio. Ali suplementi mogu biti jako moćan način unošenja raznih nutrijenata i to može drastično da utiče na ljude i njihovu motivaciju za bavljenje nekom aktivnošću. Suplementi mogu da obore holesterol za 1 jedinicu, skoro kao neki lekovi. Suplementi mogu da značajno utišaju inflamaciju i time omoguće nekome lakše dnevno funkcionisanje. Suplementi mogu da podignu testosteron, obore estrogen i nekome jako utiču na libido. Samo zato što ne razumeš neke stvari, ne znači da ne postoje.
Sou program definitivno. Nekim ljudima nema pomoci. Aswaganda, cuda, mu*a. Manite se gluposti narode, pamet u glavu.
 
Baš bih voleo da vidim kako se ti hraniš, kako vežbaš, koliko provodiš vremena spremajući hranu i na kraju kako sve to izgleda i time udariš ekser u kovčeg industriji suplemenata na svom primeru. To bih poštovao, ja znam da je moguće postići dosta kad je čovek posvećen i predan, i bez suplemenata.
Taman bi i motivisao forumaše.

U to ime evo malo cureceg filea iz air fryera sa suprafizioloskom dozom kurkumina i belog luka za zdravlje krvnih sudova 🥳
IMG_20230312_215712.jpg
 
4 obroka, pirinac, integralne testenine, ovsene pahuljice, psenica, krompir, govedina, piletina, skusa, losos, haringa, papalina, jaja, sir, banana, kivi, ananas, borovnica, paprika, brokoli, kelj, cvekla, kukuruz, djumbir, grasak, maslinovo ulje, semenke sirovog suncokreta, badem sirovi, blansirani kikiriki, od zacina kurkuma, persun, malo bibera. Dorucak manje vise uvek isti ovsene, kakao, mleko, brusnica, par jaja, jogurt sa lanenin semenom, uvek jedan obrok sa morskom ribom, pirincem u koji idu brokoli, karfiol uz dodatak kasike maslinovog ulja, drugi obrok obicno govedina sa pirincem uz kukuruz i grasak opet sa kasikom maslinovog ulja, cetvrti krompir ili integralne testenine sa papalinama uz papriku i kelj kao salatu, 50g orasastih plodova kao uzina uz casu mleka, izmedju obroka po jedna vocka. To je manje vise to sa varijacijama, umesto skuse losos, haringa umesto papaline, ima tu jos par namirnica ali me mrzi da pisem sve sitnice. Nakupi se oko 4000-4500 kcal. Od suplemenata vitamin d u zimskom periodu, dve tri kapi vigantola jer nazalost letos nisam provodio dovoljno vremena na suncu. Neka blago modifikovana mediteranska ishrana, retko kad jedem hleb, neka pogacica dodje u obzir kad napravim sendvic sa ribom i malo limuna ili sa govedinom... Uleti ponekad koka kola, piza, mek ali retko. Ne izgleda spektakularno, sva hrana se sprema brzo, maks maks 15 minuta po obroku, trening trcanje, veslanje, trenutno sam zapostavio teretanu, pa kuci radim compound exercises, cisto da odrzim formu koja je trenutno u opadanju ali polako se vracam.
 
Poslednja izmena:
4 obroka, pirinac, integralne testenine, ovsene pahuljice, psenica, krompir, govedina, piletina, skusa, losos, haringa, papalina, jaja, sir, banana, kivi, ananas, borovnica, paprika, brokoli, kelj, cvekla, kukuruz, djumbir, grasak, maslinovo ulje, semenke sirovog suncokreta, badem sirovi, blansirani kikiriki, od zacina kurkuma, persun, malo bibera. Dorucak manje vise uvek isti ovsene, kakao, mleko, brusnica, par jaja, jogurt sa lanenin semenom, uvek jedan obrok sa morskom ribom, pirincem u koji idu brokoli, karfiol uz dodatak kasike maslinovog ulja, drugi obrok obicno govedina sa pirincem uz kukuruz i grasak opet sa kasikom maslinovog ulja, cetvrti krompir ili integralne testenine sa papalinama uz papriku i kelj kao salatu, 50g orasastih plodova kao uzina uz casu mleka, izmedju obroka po jedna vocka. To je manje vise to sa varijacijama, umesto skuse losos, haringa umesto papaline, ima tu jos par namirnica ali me mrzi da pisem sve sitnice. Nakupi se oko 4000-4500 kcal. Od suplemenata vitamin d u zimskom periodu, dve tri kapi vigantola jer nazalost letos nisam provodio dovoljno vremena na suncu. Neka blago modifikovana mediteranska ishrana, retko kad jedem hleb, neka pogacica dodje u obzir kad napravim sendvic sa ribom i malo limuna ili sa govedinom... Uleti ponekad koka kola, piza, mek ali retko. Ne izgleda spektakularno, sva hrana se sprema brzo, maks maks 15 minuta po obroku, trening trcanje, veslanje, trenutno sam zapostavio teretanu, pa kuci radim compound exercises, cisto da odrzim formu koja je trenutno u opadanju ali polako se vracam.
Ajde da te ja vodim na klopu jednom. Progledaces. 😀 Brokoli, karfiol, sta naprica sve. Ne znam ni kako brokoli izgleda ali zvuci odvratno. 😀
 
Ajde da te ja vodim na klopu jednom. Progledaces. 😀 Brokoli, karfiol, sta naprica sve. Ne znam ni kako brokoli izgleda ali zvuci odvratno. 😀
A nema gde nisam bio i sta nisam jeo, prosto ne prija mi teska hrana i veliki obroci.
Vremenom se covek navikne, zvuci cudno ali hranu jedem zbog hrane, bitno mi je da se brzo spremi i brzo pojede, ne volim da gubim vreme na to, isto vazi i za treninge, zato treniram u stanu, imam c2 veslo blabla...
Davno kada sam bio student imao sa problem sa kilazom, hranio se u menzi jer nisam umeo da spremam i rekao sam sebi jedes sve sa tanjira ma sta servirali i posle krompir pirea i nekog jezivog spanaca sa belim lukom mogu gumu da pojedem uz malo salate. Samo je bitno da hrana nije suva a tu brokoli, karfiol... odrade odlican posao
 
Nazad
Vrh Dno