Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Oduvek radim istezanje (par minuta) pre i posle vežbanja, trčanja, plivanja. Kad sam bio klinac trenirao sam basket i radili smo pre treninga istezanje mišića (kao na fizičkom u školi), jedan, dva, tri, četiri, dva, dva, tri... :) Da li je to dobro ili ne, neka kažu iskusniji.

Sve u svemu uvek se malo zagrejem, istegnem mišiće pa onda na plivanje.
 
Poslednja izmena:
Pre plivanja, obavezno je zagrevanje. A ako ti se grci list dok plivas, probaj opustiti stopala dok radis nogama. Kakav je polozaj stopala dok plivas?

Na 25. maju je toplo samo leti. Od svih bazena je bio ubedljivo najhladniji. Mozda se stanje popravilo posle renoviranja. A za trening je uvek bolja hladnija voda.
 
Poslednja izmena:
Pa da to je ok, to je dinamicko, mislio sam na staticko istezanja da nije dobro. Ali posle treninga jako puno znaci za oporavak, posle jaceg trcanja ili plivanja, dosta istezanja, i sutra budem kao nov, inace budu stegnuti misici.
 
A ako ti se grci list dok plivas, probaj opustiti stopala dok radis nogama. Kakav je polozaj stopala dok plivas?

Da, grči se list dok plivam. Trudim se da budem totalno opušten. Plivam 90% kraul (sporo, da što više preplivam :)).
 
Što se tiče FItPass kartice pitao sam juče da li će biti neke saradnje i rekoše mi:

Poštovani, za sada nije planirana saradnja sa Fitpass sistemom, jer nam ponuđeni uslovi saradnje nisu odgovarali.
Seen by SRPC "Milan Gale Muškatirović" - bazeni 25. maj at Sunday 2:20pm

Tako da ostaje najverovatnije Taš pošto mi je najbliži.

Javljajte utiske sa ovom karticom pošto sam čitao da se sa njom negde i doplaćuje tipa 50 din po plivanju/treningu... pa cena ispadne ista (FP bez popusta).

Na primer Taš je 3.000 12 termina. FitPass je 2.400 12 termina i ako se doplaćuje po 50 din. onda ispadne isto pa bi dobro bilo da razmenjujemo podatke u kojim objektima se doplaćuje, u kojima ne, gde nailazite na problem sa njom itd.
 
Da, grči se list dok plivam. Trudim se da budem totalno opušten. Plivam 90% kraul (sporo, da što više preplivam :)).

Probaj opustiti skroz stopala (omlitavi ih) tako da se ponasaju kao peraja. Nogu savijaj blago u kolenu, kao da sutiras kamencice. I ne opterecuj se previse sa radom nogu, i onako rad nogu ne doprinosi vise od 5% brzini plivanja (kod vrhunskih plivaca je do 10%). Skoncentrisi se na zaveslaje rukama i cuvaj energiju za njih, a nogama mlati tek toliko da nisu skroz opustene.
https://www.youtube.com/watch?v=qGO2TvkmLnM

Swim smooth je dobra knjiga na ovu temu.
 
Poslednja izmena:
Oduvek radim istezanje (par minuta) pre i posle vežbanja, trčanja, plivanja. Kad sam bio klinac trenirao sam basket i radili smo pre treninga istezanje mišića (kao na fizičkom u školi), jedan, dva, tri, četiri, dva, dva, tri... :) Da li je to dobro ili ne, neka kažu iskusniji.

Sve u svemu uvek se malo zagrejem, istegnem mišiće pa onda na plivanje.
Pre aktivnosti dinamičko istezanje, davao sam nekome link skoro sa knjigama...
Pre aktivnosti možeš i statičko, čak i preporučljivo za listove, ali je to kratko, par puta po desetak sekundi zadrške, a ne klasično statičko sa više serija i po 30-120 sekundi.

Posle aktivnosti obavezno klasično statičko i upravo ono sprečava kasnije grčeve. To je u teoriji a ja proverio hiljadu puta u praksi, doduše na sa plovanjem, ali sa treninzima za odraz, teretanu, powerlifting...
Tei serije sa zadrškom od 30 sekundi za listove je meni bilo dovoljno, ali je to individualno. Značajno je zbog opuštanja mišića, oporavka i sprečava skraćivanje mišića.

Ima veze sa dužinom sarkomere, najjaču kontrakciju ima na 2,2nm dok veća i manja imaju eksponencijalno slabiju. A i sa refleksom isteznja (elastična sila). Zato se ne isteže statički pre aktivnosti.

Probaj pliometrijske vežbe, recimo odraz (iz mesta ali pogotovo iz zaleta ili sa kutije), pre i posle statičkog istezanja, pa ćeš videti i koliko ;)

P. S. Ovo ne važi za istezanje fleksora kuka jer oni sprečavaju odraz, a skoro svi ih imamo stegnute zbog dugog i svakodnevnog sedenja u stolici, a kladim se da ih 99% ne isteže nikada, a ostatak je pitanje da li to radi kako treba.

P.P.S. Baš njegovo istezanje je vežba koja instant povećava odraz za do čak 10cm.
I to sam testirao na celom timu i sebi lično pre više godina.
 
Što se tiče FItPass kartice pitao sam juče da li će biti neke saradnje i rekoše mi:

Poštovani, za sada nije planirana saradnja sa Fitpass sistemom, jer nam ponuđeni uslovi saradnje nisu odgovarali.
Seen by SRPC "Milan Gale Muškatirović" - bazeni 25. maj at Sunday 2:20pm

Tako da ostaje najverovatnije Taš pošto mi je najbliži.

Javljajte utiske sa ovom karticom pošto sam čitao da se sa njom negde i doplaćuje tipa 50 din po plivanju/treningu... pa cena ispadne ista (FP bez popusta).

Na primer Taš je 3.000 12 termina. FitPass je 2.400 12 termina i ako se doplaćuje po 50 din. onda ispadne isto pa bi dobro bilo da razmenjujemo podatke u kojim objektima se doplaćuje, u kojima ne, gde nailazite na problem sa njom itd.
Pa da, ali sa Fit pass mozes i u teretane i svasta nesto jos da koristis.. Samo za plivanje manje vise

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
To da.

Sutra rešavam stvari sa karticom (uplata) i šaljem njima sken da sam uplatio, koliko se čeka dana da pozovu da preuzmem karticu?
 
Bazen na Banjici takođe možeš da zaobiđeš, tamo je voda prijatna samo kad treniraju vaterpolisti.
Ako ti nije daleko najboji bazen po meni je Košutnjak pod balonom, greju vodu lepo, pliva se po dužini, gužve nema.
Što se tiče grčeva u listovima, imam isti problem. Rešenje je samo da se ne prestaje sa plivanjem dokle god si u vodi. Ja plivam po kilometar (20 pravaca) pa izađem da prošetam jedan krug oko bazena 2-3 minuta pa opet. Obično plivam 3 kilometra.

Kolega redovno ide na Banjicu, baš mi priča u zadnjih par nedelja da je neuobičajeno topla voda, 25.5 stepeni, što je više nego dovoljno. Prošle zime nisu imali mazuta uopšte, vodu nisu ni grejali pa su rasterali sve sa bazena, nisu se ni treninzi održavali.
 
To da.

Sutra rešavam stvari sa karticom (uplata) i šaljem njima sken da sam uplatio, koliko se čeka dana da pozovu da preuzmem karticu?

Registracija, uplata, pošalješ, i ideš po karticu.

Ko nema, a hoće, mogu da mu pošaljem link, dobija 30%, a ja 20% popusta.

I makiacaveki javi se kad ideš na bazen ;) Da te spašavam kad uhvati grč :D
 
Da 30% na tu prvu, izadje 1680 din, 12 termina. Javi ;)
 
Kad smo kod fitpassa, traže li generalno ličnu pored kartice? Nema dovoljno zainteresovanih ljudi u firmi da uzmemo za poslovne korisnike, pa bih uzeo od prijatelja iz druge firme, a njemu plaćao mesečno, jer mu svakako stoji kartica pošto je ne koristi.
 
Kolega redovno ide na Banjicu, baš mi priča u zadnjih par nedelja da je neuobičajeno topla voda, 25.5 stepeni, što je više nego dovoljno. Prošle zime nisu imali mazuta uopšte, vodu nisu ni grejali pa su rasterali sve sa bazena, nisu se ni treninzi održavali.

Prošle godine na ulazu piše voda 22 stepena, ja samo što plaćam, lik izlazi kaže voda hladna ne može da pliva. Ja ga gledam, rekoh hajde kad sam već došao da probam. Kupim kartu, uđem u bazen, a voda ako ima 17 stepeni. Nisam izdržao 10 minuta. Od tada sam prešao na Košutnjak.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Da li se na tim bazenima[11.april] može koristiti šorts ili mora striktno kupaći?
 
Tako i racunam dati, to je upola niza cena, sjajno

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
ovo šta piše M i XL "+ Poklon", šta se dobija kao poklon?
 
Zovnes, pitas.. Strpi se 20 i koji dan, tada je drrassticno niza cena.. Jedino ako ne zelis polugod ili godisnji pass uzimati, onda ok

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
Bazen na Banjici takođe možeš da zaobiđeš, tamo je voda prijatna samo kad treniraju vaterpolisti.
Ako ti nije daleko najboji bazen po meni je Košutnjak pod balonom, greju vodu lepo, pliva se po dužini, gužve nema.
Što se tiče grčeva u listovima, imam isti problem. Rešenje je samo da se ne prestaje sa plivanjem dokle god si u vodi. Ja plivam po kilometar (20 pravaca) pa izađem da prošetam jedan krug oko bazena 2-3 minuta pa opet. Obično plivam 3 kilometra.

Problem je što ga relativno kasno aktiviraju, mislim da još uvek nije proradio.
Kako je loše vreme, trčanje ću zameniti plivanjem, sutra idem na 25 metarski.
Na Košutnjak nikad nisam išao popodne, dal je gužva (25m/50m)?
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Danas preuzeo FitPass karticu...
 
Programer sam i sedim po ceo dan, ili za stolom ili u kolima☺ dugo sam se bavio rukometom aktivno, ali to je bilo jako davno. Pošto sam se dosta ugojio u zadnjih 5 godina otkad radim, pa mi je pored izgleda verovatno i zdravlje otislo u 3 lepe, hoću sad malo da se vratim u trening. E sad zanima me da li neko ima predlog za neki set vežbica kojih bi trebalo da odradim svaki dan pa makar i u ponoć, kada nemam vremena za duži trening?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Programer sam i sedim po ceo dan, ili za stolom ili u kolima☺ dugo sam se bavio rukometom aktivno, ali to je bilo jako davno. Pošto sam se dosta ugojio u zadnjih 5 godina otkad radim, pa mi je pored izgleda verovatno i zdravlje otislo u 3 lepe, hoću sad malo da se vratim u trening. E sad zanima me da li neko ima predlog za neki set vežbica kojih bi trebalo da odradim svaki dan pa makar i u ponoć, kada nemam vremena za duži trening?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.popularapp.sevenmins

Tako nesto? :)
 
Programer sam i sedim po ceo dan, ili za stolom ili u kolima☺ dugo sam se bavio rukometom aktivno, ali to je bilo jako davno. Pošto sam se dosta ugojio u zadnjih 5 godina otkad radim, pa mi je pored izgleda verovatno i zdravlje otislo u 3 lepe, hoću sad malo da se vratim u trening. E sad zanima me da li neko ima predlog za neki set vežbica kojih bi trebalo da odradim svaki dan pa makar i u ponoć, kada nemam vremena za duži trening?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Ljudi nadjite vremena kako znate i umete za sebe. Zdravlje na prvom mestu.

3 puta nedeljno po sat vremena treninga, uz šetnju... Jednostavno se mora naći vremena!
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Programer sam i sedim po ceo dan, ili za stolom ili u kolima☺ dugo sam se bavio rukometom aktivno, ali to je bilo jako davno. Pošto sam se dosta ugojio u zadnjih 5 godina otkad radim, pa mi je pored izgleda verovatno i zdravlje otislo u 3 lepe, hoću sad malo da se vratim u trening. E sad zanima me da li neko ima predlog za neki set vežbica kojih bi trebalo da odradim svaki dan pa makar i u ponoć, kada nemam vremena za duži trening?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Pretpostavljam da pored toga sto za sve ove godine nisi imao fizicke aktivnosti ni ishrana ti nije bila na zavidnom nivou?
Tako da probaj prvo da se pozabavis ishranom, iako je vec postalo klise koliko se prica o tome, ali je zaista osnova svega. Bez pristojno sredjene ishrane "dzaba si krecio".
Pokusaj za pocetak sebe da dovedes u neku kondiciju pre nego sto se bacis na tegove, za pocetak kreni sa setnjama osrednjim tempom, gore pomenuto plivanje je odlicna stvar, voznja bicikla, sta god samo da organizam ne sokiras odjednom sa ozbiljnim treningom i da ti se sve smuci i pre nego sto si poceo. Toliko godina fizicke neaktivnosti je zaista puno, tako da pocni umereno sa svim sto radis, pa cak i sa ishranom. Sto se tice nekih vezbica, drzi se za pocetak klasicnih body weight sklekovi, cucnjevi, iskoraci, trbusnjaci, naravno pre radjenja istih imas da nadjes na YouTube-u primera istezanja koje je pozeljno raditi ... Kada osetis da vracas snagu spreman si da krenes sa tegovima.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nazad
Vrh Dno