Šta je novo?

iPhone u Srbiji - diskusija o ponudi

Bolje da sacekamo taj 9 mozda ce se i ta sveza informacija obistiniti :) . Mene ne bi zacudilo ako bi bas tako i bilo.
Inace to sto se tice oko dobijanja iphone6 u drugoj turi, tako je uvek, Prvo neke zemlje dobiju a kasnije krajem godine i ostale.
 
Hmm. Meni je ortak koji radi u telenoru rekao da se njima ne isplati da uvedu iphone u ponudu na teritoriju srbije. Kako su mu rekle kolege iz nabavke,vise bi imali troskova nego koristi od toga.

U prevodu, ne bi mogli masno da se ugrade u cenu kao što to rade sa drugim telefonima jer se Apple, pored toga što im telefoni nisu "jeftini" a cene su manje više iste svuda gde se prodaju preko legalno (čitaj mala marža), ugrađuje i u cenu pretplate kada se uzme iPhone.

Na kraju će ga i Telenor ponuditi ako ga mts i VIP ponude prvi, svesno sa gubitkom ili malom zaradom, da ne bude jedini operater koji ga nema u ponudi. U međuvremenu će izgubiti određeni broj korisnika koji će zbog iPhone-a preći kod drugog operatera ali im je to očigledno prihvatljiv gubitak.
 
zasto mi mislimo da ce se neko ugraditi?
Apple uvek trazi deo od prodjate uredjaja i % od ukupno ostvarenog saobracaja tokom ugovorne obaveze.

Telefon ce se vrlo verovatno pojaviti na nekom "sumanutom" ugovoru (50+evra) u varijanti koju vec sad uzimaju s5 ili drugi flagship model. To sto se mi konstanto vezujemo za cenu otkljucanog uredjaja koji su se do sada svercovali jer je kod nas cak i telefon statusni simbol a ne uredjaj koji sluzi za komunikaciju, to je druga stvar.

To vam je kao cena kafe u obicnom kaficu i Costi odnosno Starbucksu.

Telenor ostvaruje veci profit na manjem broju korisnika (citaj uglavnom poslovni korisnici koji se nece cimati oko promene ugovora jer im telefon donosi profit), mts je "budget" varijanta (realno je mix net l sa 50% popusta best buy), a vip je prvi izbor kod mladjih i onih koji znaju sta zele od paketa.

Kod odabita Iphone, stavi se lepo na papir koliko izadje dve godine takvog ugovora, koliko mozemo eventualno da zaradimo od upotrebe telefonskog aparata, i da li mozemo da podnesemo eventualni trosak odjednom kod kupovine otkljcuanog iPhone. To je poenta.

Ali ko jos od nas kupuje tehniku glavom, a ne srcem :)
 
Pa to sto smo mi zaboravili sta znaci ugovorna obaveza... Nije apple firma koja bi dozvolila ugradjivanje na njihovu cenu uredjaja.
 
U prevodu, niko i nigde na svetu ne zaradjuje na (pre)prodaji iPhone aparata. Apple je jedini koji tu direktno skida kajmak dok ostali u lancu se nadaju da svoj profit ostvare indirektno kroz povecanje prodaje svojih usluga.

Dok smo trziste u kome se 99% ljudi intresuje goli minimum i gde se to nece promeniti u skorijoj buducnosti bez obzira na podsticaje u vidu iPhone aparata, men' se cini da iPhone nema svoje mesto u ponudi. Pojedinci ili manje grupe koje se ne prepoznaju u ovoj kategorizaciji, jednostavno nisu statisticki dovoljono znacajne da promene nesto u celoj prici. Dovodjenje iPhone-a je direktan pucanj sebi u nogu i to moze da bude samo nekakva politicka odluka pred nekakve izbore. Ekonomske logike, u to sam siguran, za dovodjenje iPhone-a u Srbiju, nema.
 
Ekonomske logike, u to sam siguran, za dovodjenje iPhone-a u Srbiju, nema.

Ако је имало за Словенију, онда има и за Србију... овде има далеко више људи који ће купити те апарате у односу на скоро све земље у окружењу.

Evo Google je danas uvrstio Srbiju ponovo medju zemlje koje mogu da pazare paid aplikacije sa play sore-a. Da li to znaci da je konacno otklonjena neka prepreka i omogucen put app store-u da se konacno pojavi?
http://srbodroid.com/vesti/vest/srb...l&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Какве везе има Google Play Store са продајом iPhone-a преко оператера?
 
Svako pokazivanje poverenja u našu ekonomiju/tržište je dobar znak i drugim investitorima.

Искрено, мени је то тупав параметар на основу којег би apple евентуално одлучио да уђе на ово тржиште са својим телефонима. Па ваљда бројке колико тренутно iphone корисника има на мтс мрежи је битнији податак од тога?
 
Какве везе има Google Play Store са продајом iPhone-a преко оператера?

Ako malo bolje procitas moj post videces da sam mislio na eventualne prepreke koje su postojale za google play (i mozda app store) kako bi naplacivali aplikacije. Samim tim apple moze biti korak blize oficijalnoj prodaji svog telefona na nasem trzistu. Dakle, samo pretpostavljam i povezujem, mozda gresim ali je tajming priblizan.
 
Poslednja izmena:
Jedina prepreka je bila politika...
 
Ako malo bolje procitas moj post videces da sam mislio na eventualne prepreke koje su postojale za google play (i mozda app store) kako bi naplacivali aplikacije. Samim tim apple moze biti korak blize oficijalnoj prodaji svog telefona na nasem trzistu. Dakle, samo pretpostavljam i povezujem, mozda gresim ali je tajming priblizan.

Увек детаљно прочитам пре него што некога цитирам али и даље не видим логику између твог повезивања Google Play Store-a (што се још увек није активирало, барем на мом Nexus 7 не видим апликације које могу да купим) са доласком iPhone код домаћих оператера, а ово је тема о томе - не о AppStore.

AppStore долази са iPhone-om на тржиште једне земље.
 
Pričao sam sa kumo koji je u direkciji mts, na (relativno) visokoj poziciji i rekao mi je da apple definitivno stiže a što nijesu dosad, to treba pitati njih, oni vode kompletnu politiku uvođenja (cijene, paketi i sl.) a navodno imaju praksu da ne otvaraju nova tržišta nekoliko (3-4) mjeseci prije predstavljanja novog modela.
 
Crna Gora i Telekom - nerazdvojivo :p
 
Ако је имало за Словенију, онда има и за Србију... овде има далеко више људи који ће купити те апарате у односу на скоро све земље у окружењу.

Slovenija ima veći standard u odnosu na nas...i u EU su.
 
Moze legalno da se kupi i u Crnoj Gori. A oni niti su u EU niti im je standard bas toliko veci u odnosu na Srbiju. A o velicini trzista da i ne pricamo. Pretpostavljam zbog toga sto imaju T-Mobile operatera.
 
vrtimo u krug istu pricu.Po meni postaje 2 razloga:
1.bez kog se ne moze nista u ovoj zemlji-politicki.
2.lopovluk nasih operatera.Hoce oni da diktiraju uslove i cene
 
vrtimo u krug istu pricu.Po meni postaje 2 razloga:
1.bez kog se ne moze nista u ovoj zemlji-politicki.
2.lopovluk nasih operatera.Hoce oni da diktiraju uslove i cene

Ako su ta dva razloga u pitanju nema onda ništa od iPhon-a u Srbiji. :D
 
Slazem se za opisni pridev nasih operatera. Ali, u ovom slucaju, zasto su oni lopovi? Naravno da hoce da diktiraju cene za svoje paket [uz koje prodaju i telefone. Nije obrnuto. Telefon ide uz paket kao poklon/promocija (cena po strani), pa nece valjda on da diktira cenu. Tako je i za druge brendove, pa ovde lopov moze da bude samo Apple. On ne dozvoljava da im Kina kao izvor sirovine namece cenu, niti radna snaga... jedino Apple hoce tu da ubere sav kajmak. Tako da je ovde jedini i najveci "kriminalac" upravo on.

P.S. Nemam nista protiv Apple, i voleo bih da dodje i kod nas. Ali da se ne lazemo...
 
Da se ne lažemo...uslove diktira onaj ko to može i tu nema lopovluka.
Apple ima taj princip svuda u svetu, kome se ne sviđa može da mu se ne sviđa, neće imati iPhone. Tačka!
Samsung (najveći konkurent) očigledno ima drugačiju poslovnu politiku, ali izgleda da im rezultati i pored povećane prodaje nisu baš svetli: http://forum.benchmark.rs/showthrea...omesečju-prodao-više-LTE-smartfona-nego-Apple
Svako radi onako kako smatra da je najbolje, a nama kao potrošačima ostaje da se nadamo (ili ne) da će iPhone konačno da se pojavi u ponudi nekog od naših operatera.
 
Moze legalno da se kupi i u Crnoj Gori. A oni niti su u EU niti im je standard bas toliko veci u odnosu na Srbiju. A o velicini trzista da i ne pricamo. Pretpostavljam zbog toga sto imaju T-Mobile operatera.
I Vip je Vodafone partner, i Vodafone ima iPhone. Apple određuje gde se prodaje iPhone. I od operatera samo zavisi da li će da prihvate njihove uslove.
 
Kakve veze ima samsung i kupovina iphonea sa lopovlukom?
Poenata je da ne mogu operateri da se nazivaju lopovima jer naplacuju SVOJU uslugu, a telefon ide kao poklon, i tako je za SVE brendove. Apple u ovom slucaju jeste lopov jer hoce da uzme i novac od paketa. Reketiranje :)
A to sto im to svuda prolazi i sto "namecu cenu gde mogu" im ne skida tu "titulu", naprotiv...
 
Ja sam naveo Samsung, jer je on najozbiljniji konkurent Apple-u, kao primer drugačije poslovne politike i kao ilustraciju da im je možda baš ta politika donela gubitke koje trenutno beleže.
Nema ovde lopova i lopovluka, niko ovde nije lopov, samo neko može da postavlja malo "bezobraznije" uslove, a neko ne.
Apple u ovom slučaju NIJE lopov, niko ovde ne uzima ništa dok se druga strana ne saglasi.
To se zove uzmi ili ostavi, pa neko uzme, a neko drugi ostavi. Očigledno se isplati i ovima koji su, kako ti kažeš, "reketirani", pa prihvataju. Da im se ne isplati ne bi ni Apple mogao da se "bahati".
 
Kakve veze ima samsung i kupovina iphonea sa lopovlukom?
Poenata je da ne mogu operateri da se nazivaju lopovima jer naplacuju SVOJU uslugu, a telefon ide kao poklon, i tako je za SVE brendove. Apple u ovom slucaju jeste lopov jer hoce da uzme i novac od paketa. Reketiranje :)
A to sto im to svuda prolazi i sto "namecu cenu gde mogu" im ne skida tu "titulu", naprotiv...
O da, operateri mogu da se nazivaju lopovima i jos kako god hoces.. Pogledaj sta je samo Telenor uradio sa paketima za godinu dana...ne mogu da sastave 2 god. sa istim ili boljim tarifnim paketima.. To je po meni cist lopovluk..
 
Ko je god u poziciji da ucenjuje drugog za profit, u biznisu ce to i uraditi - ili ce ispasti glup, jer je jelte, svakoj firmi cilj maksimizacija profita.

Ko god ucenjivacke taktike i strategije u poslovnim planovima nazove lopovlukom - to se moze smatrati legitimnim, ali ne i legalnim. Jer svima njima je u cilju da zarade sto vise, i svako "snizenje" cene dovodi do manjeg profita, ili cak njegovog gubljenja. Jer ni jedna firma potrosace ne gleda drugacije, osim kao generatore profita, pa ih tako i tretira. Ako se smanji potraznja, snize cene, ako se poveca potraznja, povecaju cene, do momenta dok ne ispune prodajnu kvotu, tj dok ne prodaju ono sto su proizveli. Svaka firma ima neki interes, poredite najvece gigante koji svakako uzimaju veliki % kolaca, i koji su skoro potpuno unistili konkurenciju. Apple je unistio i svoju konkurenciju, i tesko ce biti drugima da za 2-3 godine intenzivnog razvoja sustignu nivo usluge koji apple pruza korisnicima, a i to je pitanje. Nov poslovni koncept sa IBM-om, cini mi se da ce dobro da zatalasa Microsoft i Dell.

I koga bre briga iz Apple-a da se navlaci sa nekim tamo telekomom srbija, sa 1.5 miliona korisnika? Oni su dali svoje uslove, i dok se to ne ispuni, nema dalje. Ako je sve ispunjeno, prvom prilikom ce Apple da to predstavi i kraj. Njima je to potencijalnih 10-20 hiljada uredjaja za celu Srbiju. Kao da oni ne znaju da se ovde dobavljaju telefoni na raznorazne nacine. Najveci kupac iPhona na ugovor u Srbiji bice drzava, i bankarski sektor. Logicno je da ce na predstavljaju iP6 da ubace i Srbiju, cisto da osiguraju da naprave i obore neki novi rekord prodaje.

Sta god da urade, mi smo kao krajnji korisnici nemocni, jedino sto mozemo je da ako nam se nesto ne svidja - da protestno prestanemo da koristimo usluge, i nateramo druge da to isto ucine, ali mi ionako ne zivimo u solidarnom drustvu, tako da takva akcija nikad nece uroditi plodom, zato imamo i najjace cene u svetu, najskuplju uslugu u odnosu na primanja, i tako ce nam biti sve dok se ili ne osvestimo ili ne pomremo.
 
Ako čovek gore kaže da je cova sa pozicije rekao šta je diskusije čemu neke teorije zavere ...
 
Nazad
Vrh Dno