Šta je novo?

iPhone 14

Uzmi 13 pro 512 ili 1tb i uštedi para. Kao baš imaš da daš 2k eura i da te ne boli duša, onda 14 pro i miran si!
 
Zdravo svima. Sorry što upadam ovako kao padobranac. Treba mi vaše stručno mišljenje. Nakon sto godina Androida, planiram prvi put uzeti IP. Ono što me zanima je da li da uzmeme 13 Pro ili 14 Pro? Za mene će svakako biti promena koji god da uzmem, ali vi bolje znate kako to izgleda u praksi. Ono što mi je najbitnije je kamera. Vidim poređenja po netu, ali da li je vredna razlika u novcu? I još jedno, vama možda smešno pitanje, koliko u praksi može da se koristi IP? Kod Androida je uvek išla zamena svake 2 godine. Nije da se pokvari, ali nije isti kao pre. Pitam zbog memorije, jer se dvoumim koji da uzmem. Uz 128 i 256 na Androidu, brzo se napuni, pa razmišljam da li da pucam na 1TB ako je radni vek duži od Androida.
Sorry na dužem postu i hvala unapred na svakom saveti.

Ako imas bas bas toliko podataka, ali sumnjam da neko ima 600-700 GB podataka na telefonu da mu je potreban model od 1TB. Stavi na papir cijenu uredjaja od 1TB i od 128-256. Uzmi cijenu icloud-a od 200 GB na mjesec. I uprati razliku u cijeni polovnih npr 12 pro max od 128 i 1TB. Pa skontaj sam sta ti treba. Ja mislim da je 1TB bacanje para. Na 128 GB nemas 128 GB vec 110-118 GB, jer sistem zauzima toliko.

Mozda ti sljedeci telefon nece biti sa vecom memorijom, a sta ces onda sa svim tim podacima? Ja imam 3000 slika, 300-400 videa sve na icloud. Igrica, aplikacija, itd itd i imam jos 80 GB na telefonu.

Uzmi 14 pro 512 to je neka zlatna sredina, ali cuvati neke drage slike i videe na memoriji telefona u 21. vijeku je suludo. Cloud je ipak bolje rjesenje.
 
1 TB ima smisla samo nekome ko dosta koristi 4K i RAW. Ja takodje koristim iCloud, fotke vrlo selektujem (jer najvise na svetu mrzim 50 istih fotografija jednu do druge), i 64GB mi je vise nego dovoljan. Vec 4-5 godina mi je zauzetost memorije oko 40GB
 
Racunaj i da slike na iphone zauzimaju mnogo manje mesta nego na Androidu. Kod mene na iphone 14 pro od 128gb zauzeto 40gb, a imam iste aplikacije kao na Xiaomi mi11 (plus oko 30gb više slika na mi11). Xiaomi ima slobodno oko 10gb. :)
 
Ma nije mi problem ni da dam 2000 ako stvarno vredi tolika razlika, odnosno da je 14 Pro toliko bolji.
Kao što već rekoh, meni će svakako biti razlika, pošto prelazim sa Androida, ali ako već postoji bolja opcija, i ako je stvarno toliko bolja, onda bolje to da uzmem,da swne kajem za par meseci. Ali ako je mala i neprimetna, da ne bacam pare.
Čujem da je IP bolji i u smislu radnog veka, nadam da ću moći da ga koristim malo duže od Androida, zbog toga i dilema oko memorije. Trenutno na telefonu imam preko 30 000 slika. Ali da, u pravu ste za Cloud. Krajnje je vreme da izađem iz srednjeg veka😂
 
Najbolje ti je da ako možeš negde malko probaš iPhone, da vidiš da li ti njegovo okruženje, rad s njim odgovara ili ne.
Mada u svakom slučaju ako to i ne uradiš, pa shvatiš da ti iPhone ne odgovara...lako ćeš ga prodati i vratiti se na Android.
 
U pravu je čovek, IPhone se lako prodaje, tako da se nećeš mnogo zeznuti ako se zezneš 🙂
 
@NajliM ne znam gde planiraš da kupiš i kolika je razlika u ceni između 13 Pro i 14 Pro? Smatram da sve preko 100-150€ ne vredi dodavati za 14 Pro. Sva poboljšanja su minimalna, jedino ako te dynamic island ne radi baš jako pa bi zbog toga uzeo. 😄 Šalu na stranu, ako je ta neka razlika idi na 14 Pro, u suprotnom 13 Pro a razliku potroši na nešto drugo - iCloud prostor, Apple Care, airpods, izlet, kafanu i dr.
 
Pozdrav, koja je razlika između EU i modela za Japan?
Jedino šta sam pronašao je shutter zvuk kamere da nije moguće isključiti na japanskom.
 
To je oduvek bila suštinski jedina razlika, ali je, navodno, prema thread-u u okviru Apple Support foruma, od iOS 15 moguće isključiti zvuk kamere ako se koristi japanski model van teritorije Japana, a to funkcioniše tako što iOS 15 koristi geolokaciju i omogućava da, ako niste u Japanu, možete da iskljčite zvuk pri slikanju kamerom.

 
Evo da iznesem utiske nakon par dana koriscenja...
O dizajnu nemam sta da pisem jer je isti kao 12 pro max koji sam imala, izuzev sto su kamere ogromne i bas srece. I pored zastitne maske, telefon se klacka na stolu... U boju sam zaljubljena, mada ja generalno i obozavam tamne telefone (prethodni je bio Pacific Blue).
Ekran me je apsolutno raspametio, osvetljenost pre svega, ali i boje koje su zivlje i zasicenije (12 PM mi je bio dosta tamniji). Dinamicko ostrvo mi je upadalo u oko prvi dan, sad ga ni ne primecujem.
I naravno sve je prosto fluidnije, i brze... Sto bi rekli leti-zbog osveženja ekrana od 120Hz.
Baterija je fantastična, prosto ne mogu da izrazim svoje oduševljenje..Dva puna dana bez problema. Bas ogromna razlika u odnosu na 12PM.
Kamera na 12PM je bila dobra. Odlicna za slikanje dece, ljubimaca, pejzaza i snimanje video zapisa. Medjutim ja kameru dosta koristim za posao (odustala sam od vukljanja fotoaparata sa sobom) i tu mi je ipak on imao neke minuse i falinke. Bio mi je veliki nedostatak macro kamere, koju ovde imam, i ne samo to, ona je fantasticna, i zaista i ispunjava sva moja ocekivanja. Mana (za mene) koju je 12 PM imao je slikanje predmeta (objekta) na svetloj podlozi u zatvorenom prostoru. Kakvo god osvetljenje bilo, slike su vrlo često ispadale tamnije mnogo, sa slabim kontrastom, i izuzetno tamnim i mrtvim bojama. (vrlo cesto ni editovanje nije uspelo da spasi stvar, i prosto mi to nije bilo to). Slikanje na tamnoj pozadini je pak islo u potpuno drugom pravcu-boje su bile cesto prezasicene i prenaglasene, ali opet bolje nego na svetloj podlozi gde mi belo nikad nije bilo belo,i gde je sve uvek izgledalo isprano. Ovde je to mnogo mnogo bolje, boje su mnogo bolje i prirodnije kad je objekat slikan na svetloj (beloj) pozadini, kontrast bolji, highlights-i i senke takodje. Tako da sam presrecna sto kamera napokon ispunjava sve zahteve koje su meni za posao zaista neophodne. Mozda je ovo nekome glupo, ali meni su te stavke zaista bitne i vazne.
Prednju kameru nisam probala.
Sto se tice zvuka on je bogatiji i nesto glasniji, i vibracija je takodje nesto jaca.
Eto to su neke stvari i poboljšanja koja sam primetila. Sve u svemu prezadovoljna sam, a 12PM je presao u ruke novog vlasnika.
 
Je li neko od vas bacio pogled na nove cene u iStyle-u? 😵
 
^ ovo je čisto dranje koze, 14pm 256gb 2100€ a na kp ima za 1500€. Ok je dve godine garancije ali tolika razlika je bas previše.
 
Jesam ja, juče. Interesovalo me da li su ,napokon, nešto dobavljali, i cene su me ,zaista , prijatno iznenadile. :eek:
Sve u skladu sa svime 😁
 
Sto je najgore mislim da ce i na KP skociti cene (jer im se moze). Ali realno nisu normalni...
 
^ to je vrlo moguće sa novim ulazom telefona. Ja sam uzeo nov 13pm 256gb po ceni od 1065€ a sada je 1200.
 
Ip13 pro 256 je u mts skocio na 192 sa 152k od pre dve nedelje uz O12…
 
Usla sam sad na MTS sajt. Samo sto se nisam sligirala, cene svih uredjaja su skocile, iPhone 14 pro 128 GB kosta vise nego 14 pro max 128 GB u preorderu. 😫😵
U onda odoh do Yettela- tamo je jos skuplje nego u Mts-u.
 
^ kao sto svaki dan skacu cene svega tako i tehnike. Ne treba da te to cudi.
 
Moguce ali su oni oni bas odlepili. Ispadne da je ja A1 ubedljivo najpovoljniji (iskreno ne znam da li su oni menjali nesto cene, ali je trenutno cena kod njih za nekih 300 eura niza nego u iStyle-u, Mts-u i Yettel-u).
Inace vidim da je 14pro256GB trenutno dostupan u Mts-u. Ne znam da li su i drugi operateri dobijali uređaje, i da li su napokon podmirili sve narudžbine iz preordera.
Najkriminalnija mi je cena 14 plus modela od skoro 1400 eura u zvaničnoj prodaji, pa koji ***** ce da baci tolike pare na taj model.
 
^ obican 14 i plus se slabo prodaju, pro i pro max dosta bolje, posebno pro verzija. Najjeftinije je preko kp ali to je za keš
 
I na kraju ce da prave samo Pro i Pro Max modele. Eventualno mozda nekada naprave neki manji tipa Mini ali ne u formi kao sto je 12 i 13 Mini. Mozda taj neki obican budu nazvali Mini.
 
Taj neki buduci Mini ce zapravi biti SE u nekom momentu unapredjen pa ce Apple da doda savitljivi u svoju gamu i to je to
 
Ja sam sa 13pm pokusao da predjem na nesto jeftinije i djavo me natera da uzmem 14pm 🤦‍♂️ manje od mesec dana imam tel i user experience ako izuzmem always on i pilulu je isti kao ip13pm 😂 doduse ne znam ni sta sam ocekivao da bude 😂😂fail…
 
Isto.
 
^ to je vrlo moguće sa novim ulazom telefona. Ja sam uzeo nov 13pm 256gb po ceni od 1065€ a sada je 1200.
Mislim da su ova poskupljenja cisto psiholoska (u smislu - ajde da im dignemo cene, bukvalno cene svega skacu, pa sto ne bismo i mi korisnicima, ionako je ovo igracka za bogatu gospodu, ko hoce da prodje jeftino zna da ima KP a ne mora na 24 rata preko nas, a i moze nam se), ako ne i kartelska.
Drzava bi trebala da se pozabavi zasto je skocila cena, ali naravno dok i kad to dodje na red, vec cemo biti negde na iP16, iP17...
Naime, ljudi su ti koji glasaju svojim novcanikom, i to je ujedno i poenta recesija, rasta kamatnih stopa, i 'stezanja kajsa'.
Na zalost, kod nas se stednja i cuvanje svog tesko zaradjenog novca poistovecuje sa cicijaslukom i ona druga rec na c, siromastvom, neimanjem, bedom, i jadnim ponasanjem.
Dodas na sve to 'prestiz' koji toboz ima ova jabuka kod nas, i eto ko je najbolja ciljna grupa - oni koji telefon nemaju, realno tesko mogu da priuste (samo na rate tj odlozeno), a zele tj moraju po svaku cenu da imaju.

Naravno, uopsteno pricam, daleko od toga da su ortaci sa bencha iz te price, ali svako ima nekog poznanika koji manje-vise upada u taj kalup.
Poenta price je, ne siba nas niko da imamo najnoviji ajfon, pisao sam vec na temi par puta, japanci, kinezi, svi oni imaju one 8+, XS Max telefone, od launcha pa do dana danasnjeg, i osim jedne ili dve zamene baterije, kao novi su, vrse im posao i zadovoljni su, i na istom su iOSu kao i korisnici 14ice, a ako to kod nekog proizvodjaca telefona ima i da je moguce, onda je to realno jedino Apple.

Al' izgleda kod nas je stigma i ako je telefon stariji od 2 godine, i odmah spada u kategoriju 'neupotrebljivog', ili pak 'nije za carsiju'.
Sami smo krivi, i mozda je najveca nesreca sto operateri nisu JOS vise ukartelisani da bukvalno nacrtaju ljudima koji placaju po 24, 36 rata za te telefone, da bacaju pare.
 
^ slažem se, ja sam uzeo na kp 13pm. I tu su cene skočile ali daleko manje nego kod operatera. Ja do 15pm ne menjam ovaj. Posle 8 meseci baterija je kao prvi dan. Lagano dva dana i trenutno je BH na 99%. Apsolutno nema potrebe da se telefon menja dve godine.
 
^ slažem se, ja sam uzeo na kp 13pm. I tu su cene skočile ali daleko manje nego kod operatera. Ja do 15pm ne menjam ovaj. Posle 8 meseci baterija je kao prvi dan. Lagano dva dana i trenutno je BH na 99%. Apsolutno nema potrebe da se telefon menja dve godine.
Od koga si ga uzeo i jel ga punis iskljucivo sa onim originalnim punjacem od 20W ?
 
Nazad
Vrh Dno