Šta je novo?

iPhone 13

Sve što sam online kupio, od patika do televizora, uz sve je stigao fiskalni račun kad god sam kupovao u legalnim radnjama. To što prodavac kaže da je faktura dovoljna, to je njegova politika, ali to ne znači da je u skladu sa zakonom. Po istoj logici i ovi na KP ili po Balkanskoj mogu da kažu pisani račun ili pisana garancija ti je dovoljna... Ako ne daj Bože dođe do toga, nikakva inspekcija niti državni organ te neće zaštiti bez fiskalnog računa. To da li je neka prodavnica korektna pa poštuje svoje ugovore je druga stvar, ja samo hoću da kažem da u očima zakona ova vrsta garancija nema istu snagu i sigurnost kao garancija sa fiskalnim računom.

edit:
U skladu sa Uredbom, za prodaju na malo, putem internet prodavnice, postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase i izdavanja fiskalnog računa, jer šifra delatnosti 47.91- trgovina na malo posredstvom pošte ili preko interneta, nije izuzeta od obaveze vođenja prometa preko fiskalne kase i izdavanja računa.

„Internet prodaja fizičkim licima znači da će prodavac kucati fiskalni račun i upakovati ga sa proizvodom i poslati kupcu, fizičkom licu. Kada se radi o uslugama koje se pružaju putem interneta fizičkim licima, onda će se za svaki primljeni prihod od usluga koje su pružene fizičkim licima, morati kucati fiskalni račun koji će pokrivati primljenu naknadu za uslugu“,
 
Poslednja izmena:
Sve što sam online kupio, od patika do televizora, uz sve je stigao fiskalni račun kad god sam kupovao u legalnim radnjama. To što prodavac kaže da je faktura dovoljna, to je njegova politika, ali to ne znači da je u skladu sa zakonom.
To je zato što imaju maloprodaju tj. prodavnicu, pa ti mogu poslati fiskalni račun. Nisu u obavezi to da rade. Od 90% prodavnica sam dobijao fiskalni račun uz online porudžbinu, ali bilo je i onih 10% od kojih nisam dobio fiskalni. Ali i to je po zakonu, jer je dovoljna faktura tj. dokaz o kupovini za ostvarivanje 2-godišnje garancije. Da je garancija duža od zakonski zagarantovanih 24 meseca, onda bi bilo obavezno da to bude navedeno i u garantnom listu. Za sve dodatne informacije pogledaj i pitaj u temi za zaštitu potrošača, pa će se javiti stručni ljudi. Ovde je to offtopic.


Ako se neko seća, i mene interesuje po kojoj ceni je iPhone 13 Pro bio dostupan na Ananasu prošlog puta?
 
Mts ne daje fiskalni uz online porudžbine.
Ako postoji račun/faktura fiskalni nije obavezan. To je dovoljan dokaz o kupovini. Plaćeno je, proknjiženo je, postoji dokaz o prodaji kod njih koji po zakonu moraju da čuvaju (čini mi se) 5 god.
Firme koje rade ISKLJUČIVO online nisu u obavezi da koriste fiskalnu kasu sve do 1. Maja ove godine kada ona postaje obavezna i za online prodaju.
Cena za 13 Pro je bila par hiljada niža od one na KP u tom trenutku (oko 130k za 256gb).
 
Kupljen 13 mini 256gb za ženu, ali možda kupim i sebi jedan. 😀
Kakve dimenzije, idealan za korišćenje jednom rukom. Jedino me iOS iritira, ali valjda je to stvar navike.
 
Stvar navike. Ja se shiftujem godinama izmedju Androida i iOSa i Win/Mac OS i posle par dana sve ok.
Ali da, i 12 i 13 mini imaju sjajne dimenzije koje se vise ne nalaze lako :).
 
Kupljen 13 mini 256gb za ženu, ali možda kupim i sebi jedan. 😀
Kakve dimenzije, idealan za korišćenje jednom rukom. Jedino me iOS iritira, ali valjda je to stvar navike.
Ne brini, na dobro se čovek brzo navikne. Posle 5god androida trebalo mi je 3 dana da se opet naviknem na ios
 
Pozdrav, ljudi, koliko je vreme čekanja za Iphone 13 Pro/Max u A1, jel i dalje zna da udari po mesec-dva?
Screenshot_20220316-115638~2.jpg
Upravo dobio mail od korisničke podrške A1. Inače čekam od 21.02 na isporuku 13 pro modela.
 
Sta ima tebi da pisu da mozes da ga dodas u korpu kad si ga porucio pre mesec dana skoro ako sam dobro razumeo, tebe tvoj uredjaj treba da ceka.

Sto se tice online kupovine itd. narucivao sam npr. sportsku opremu iz Sport Vision-a, Intersporta i slicnih i dobijem fakturu jer sam platio online, ne dobijam fiskalni, u jednoj od tih radnji sam izvrsio zamenu robe, kako za isti traze fiskalni racun inace u radnji, meni su trazili tu gakturu koja je poslata koju sam prilozio i sve je proslo u najboljem redu zaista.

Ako cak i kupimo telefon gde je godinu dana regularna garancija da kazemo, moze li uplatom apple care + da se pokriju ostale potencijalne neprijatnosti u smislu da znamo da ce se problem resiti ?
 
Ja bih ti svakako savetovao da platiš apple care, jer dobijaš i besplatnu (kod nas, još uvek) zamenu ekrana/uređaja ako dođe do razbijanja, etc.
 
Imam uplacen AppleCare+ interesuje me cisto informativno ako se razbije telefon tipa prednja strana, da li se menja samo ekran ili se dobija novi telefon?

Ili ako je lakse... sta treba da se desi da se dobije nov uredjaj (pod ovim mislim kada je fizicko ostecenje nastalo, usled pada, gazenja, cega god...) i u kom stepenu treba da bude ostecenje ?
 
Moj primer - puklo staklo, zamenjen je samo displej.

Ponovo puklo staklo, rađena zamena ekrana - nije prošao kalibraciju (nisam siguran šta znači), zamenjen ceo telefon.
 
Imam uplacen AppleCare+ interesuje me cisto informativno ako se razbije telefon tipa prednja strana, da li se menja samo ekran ili se dobija novi telefon?

Ili ako je lakse... sta treba da se desi da se dobije nov uredjaj (pod ovim mislim kada je fizicko ostecenje nastalo, usled pada, gazenja, cega god...) i u kom stepenu treba da bude ostecenje ?
Nije tvoje da razmisljas o tome, sustina je da ces dobiti uredjaj koji je 100% ispravan
 
Kad god mogu da zamene deo i tako poprave uredjaj, radi se tako. Ako nije moguca zamena dela koji obezbedjuje ispravan uredjaj, menja se telefon.

Sustinski koa sto ti je @NovemberWhisky napisao :)
 
Je l imao jos neko problem sa Iphone 13, da ga ljudi ne cuju kad ukljuci speaker ? Nasao sam online da je softverski problem jer telefon blokira okolni zvuk i izmedju ostalog i zvuk osobe koja prica i nisam nasao resenje.

Ako ste imali slican problem kako ste ga resili?
 
Jel se desavalo ovo nekom u fb app kad listam slike desi se pa se normalizuje i tako ubdlajdovanju 3 put mi se desilo danas(13pro)
 

Prilozi

  • EE4FB988-18D8-4F49-8596-7EAC5C03F443.jpeg
    EE4FB988-18D8-4F49-8596-7EAC5C03F443.jpeg
    56.7 KB · Pregleda: 77
Videh izvestaj na GSMAreni, i spominje se da mnogo vise throttle-uje od 12P, pa da pitam da li se to i koliko oseti u svakodnevnom radu ili igricama ?
Da li su to mozda resili softverski do sada ?

Nisam nikad imao iPhone, vise naginjem na 13P zbog velicine...
 
Imam uplacen AppleCare+ interesuje me cisto informativno ako se razbije telefon tipa prednja strana, da li se menja samo ekran ili se dobija novi telefon?

Ili ako je lakse... sta treba da se desi da se dobije nov uredjaj (pod ovim mislim kada je fizicko ostecenje nastalo, usled pada, gazenja, cega god...) i u kom stepenu treba da bude ostecenje ?
Kapiram da treba da bude ostecena i prednja i zadnja strana. Ako se ostete ledja, menja se celo kuciste, tvoj ekran i kamera se prebacuju na to kuciste.

Ukoliko se slomi display, menja se display i mora da prodje kalibraciju. Ako ne prodje, menja se uredjaj.
 
Jedno klasično srpsko pitanje sledi 😂
Ovom logikom u npr. 11-om mesecu garancije uzmeš i lepo uništiš svoj telefon, pod auto i sl. I onda ti oni zamene i daju novi i imaš na taj novi još god dana garancije. I tako dobiješ garanciju 2 god.
 
Jedno klasično srpsko pitanje sledi 😂
Ovom logikom u npr. 11-om mesecu garancije uzmeš i lepo uništiš svoj telefon, pod auto i sl. I onda ti oni zamene i daju novi i imaš na taj novi još god dana garancije. I tako dobiješ garanciju 2 god.
Naravno da neće da ti daju novih godinu dana garancije već ćeš nastaviti postojeću garanciju, umanjenu za onaj period koliko ti je telefon bio u servisu. Naravno, pod uslovom da te prvo ne otkače zbog fizičkog oštećenja do kojeg je došlo tvojom nepažnjom/nesavesnim rukovanjem i koje ne podleže reklamaciji - a pošto si postavio klasično srpsko pitanje, to ti je taman i klasična reakcija prodavca u Srbiji...
 
Nigde u svetu ti ne bi priznali obicnu garanciju ako si fizicki ostetio telefon, osim u slucaju da placas Apple Care plan.
Ako ga placas, posle zamene uredjaja ti se nastavlja garancija dok god placas i zamenili bi ga ponovo ako bi ga ostetio, posto plan obuhvata dva takva ostecenja godisnje.
 
Ne znam da li tako inace rade, ali zar ne bi trebalo doci sve lijepo zapakovano, znaci nov telefon, a ne bez kutije? Kao imas kutiju od starog uredjaja pa je iskoristi i za novi.😂
 
Nigde u svetu ti ne bi priznali obicnu garanciju ako si fizicki ostetio telefon, osim u slucaju da placas Apple Care plan.
Ako ga placas, posle zamene uredjaja ti se nastavlja garancija dok god placas i zamenili bi ga ponovo ako bi ga ostetio, posto plan obuhvata dva takva ostecenja godisnje.
Znači u teoriji, mi koji plaćamo apple care i npr nakon godinu dana korišćenja bez maske (jer nas boli k pošto plaćamo) sigurno će biti negde ogreban ili učukan ako je ispadao... Možemo da ga pustimo sa petog sprata zgrade da se olupa i da dobijemo nov uređaj?
 
Jos nisam upoznao nekoga ko je/ bi to uradio, ali vrv da bi moglo da prodje...
 
Pustis ga sa petog sprata, i odneses u servis, i sta ako ne bude tako? Odnosno ne dobijes novi uredjaj? 😁
 
Znači u teoriji, mi koji plaćamo apple care i npr nakon godinu dana korišćenja bez maske (jer nas boli k pošto plaćamo) sigurno će biti negde ogreban ili učukan ako je ispadao... Možemo da ga pustimo sa petog sprata zgrade da se olupa i da dobijemo nov uređaj?

Naravno da može. Velika većina ljudi nikada neće ni iskoristiti AC, tako da sigurno ne prave pitanje onima koji bi pošto-poto da "prevare sistem", da slučajno ne ispadne da nisu iskoristili nešto što su platili.

Voleo bih da zavirim u mentalni sklop osobe koja namerno udara telefon o asfalt ne bi li dobio drugi uređaj (koji je verovatno neko pre njega olupao o asfalt).

Zato mi nije ni jasno čemu tolika pitanja da li se servisira uređaj, dobije refurbished ili novi, kada je bilo šta od navedenog i više nego prihvatljivo rešenje u slučaju nezgode, naročito imajući u vidu cenu te usluge.
 
Nazad
Vrh Dno