Šta je novo?

Inverter klime za potkrovolje

Iskreno, ne verujem da su bas toliko retke klime, ali i da jesu, pa majku mu odvojis ekipu za to, da ne idu da se brukaju bezveze.
Najjace sto iz Steelsofta cute na sve ovo sto sam opisivao ovde, a za sta sam njima poslao gomilu dokaza u vidi snimaka, slika iz app itd.
A ja laganica, cekam da se nakupi sto vise materijala za nadlezne :)
 
Ne barataju serviseri svaki dan sa takvim egzoticnim modelima :)

Kad svaki dan ugradjujes klime od 300€ onda kad dodju na takav model i oni se cude :)
Došli smo do toga, da je glupo očekivati od servisera da poznaje sve napredne funkcije, a samo zbog toga što su majstori inače priučeni.. a tome su najviše krivi uvoznici.

Ako si neki servis krstio kao ovlašćeni, ne mogu njihovi ljudi da budu klasični monteri i da znaju kao i svaka baba samo za on-off tipke na daljinskom.

Ti prodaš uređaj od preko 1k eur, ugradiš i onda demonstacija - podesiš leti na min ili zimi na max i kao, eto radi ubija, vidiš da je top. A da poznaje uređaj i funkcije, treba mu 5 min. da se oprimalno podesi i još objasni korisniku kako da i sam iskoristi sve prednosti uređaja.

Kod nas još uvek ugrađuju klime na metar instalacije, sa pola izolacije i sa sve crevom na kadici, kod klime na koju se planira i grejati...
 
Ozbiljni frigomehaničari i instalateri se ne bave kućnim split sistemima, kao što se ni ozbiljni električari ne bave kućnim instalacijama. Vide split sistem kad ugrađuju sebi ili nekom od prijatelja. Svako ko ima iole znanja i iskustva beži od takvih poslova, ili u industriju/veću izgradnju, ili u inostranstvo.
 
Jako je tesko raditi sa ljudima, jos svi srbi misle da su pametnini od majstora diktiraju ti kako sta gde da radis. I da svi hoce da ih prevare. Upravo renoviram stan.....
 
Nisu samo serviseri krivi, krivi smo mi i nase neznanje, ogranicena primanja, hocemo sve na brzinu uz neke osnovne informacije. U ovakvom sistemu obrazovanja i radu privatnih firmi, znanje malo gdje vrijedi, uopste nikakva volja za edukacijom. Svako otvara firmu i postaje ovlasteni za nesto.... Evo i sam sam napravio gresku, sto sam dozvolio nepravilnu ugradnju, a sad, da je serviser ozbiljan, on to nikad ne bi odradio na taj nacin,
Mene sad muci, sto on moje sve pljuje, ne valja mi stolarija, nemam izolaciju, losa mi kuca, a ja kad sam je pravio kupovao sam u to vrijeme sve najkvalitetnije, moj zid portorem blok 30cm, je slab, stolarija drvena odlicno dihtuje, nemam izolaciju i svjestan sam tog, kupio sam losu klimu koja nema kapacitet. Klimu sam svjesno kupio i znao sam da ce biti problema, al eto nisam znao kako klima radi, Sad znam da joj ja pomognem kad dobro dole nalozim, ako meni dole fino, ako sam ja gore nastimao 21, ona ce dostici i gore 21,
Meni sad treba minimalno 7000eura da odradim pristojnu izolaciju, a kako da ih zaradim.
Ja njemu kazem, klima dobija prerano informaciju da je soba topla jer gore u samom vrhu plafona temp 30 stepeni, Po njemu to nema nikakve veze, jer ona moze uzeti dovoljno zraka, i da necu dobiti nista sa tim supstanjem od 10 cm jer je njoj sonda dole iovako nisko.
 
Ovi iz Steelsofta nece da odgovore, a ne da izadju po svim ovim reklamacijama 🤬
 
8 dana im je rok za odgovor.
 
Znam, za deo im je istekao rok. Cekam za ovaj deo sa spoljnom jedinicom.
Zvao sam i drustvo za zastitu potrosaca i druga advokata.
Prilicno sam voljan da isteram do kraja, ali svakako ne mogu da razumem to ludilo.
Ovi iz Kliklaka kazu da su im dva puta pisali oko reklamacije, ovi iz Steelsofta kazu da im nisu pisali.
Na kraju ce inspekcija da utvrdjuje ko laze,nerealno...
 
Ti imas odnos sa kliklakom samo od njih si kupio. Trazi pare nazad
 
Oni su prodavac. Davalac garancije je Steelsoft.
Ako nista, iz principa cu im vratiti klime, pa neka budem i na gubitku, bezveze sta rade.
Uglavnom, dobro da se razmisli pre kupovine kod njih, a vala i generalno kada je klima u pitanju...
 
Davalac garancije ti je nebitan u prve dve godine, tj. zakonski je prodavac odgovoran za reklamaciju. Kako će on dalje da radi nije tvoja briga. U nekim slučajevima je lakše odraditi reklamaciju direktno sa servisom, uvoznikom ili proizvođačem, ali ako ne ide tako, prodavac je taj koji je odgovoran.
 
Posto zbog samovolje jednog od urednika ne mogu da pisem na opstoj temi, moram ovde da pitam.
Vi koji merite pametnim uticnicama, kakva vam je potrosnja uredjaja u poslednjih par dana?
Meni je nesto preko 6kw po klimi na dan.
Zivo me zanima kako se krece na drugim modelima
 
Evo kako je kod mene.
14ica u 45 kvadrata 13 Kwh, 7ica u 22 kvadrata 8 Kwh, 9ka u 18 kvadrata 5 Kwh na dan. Ovo je otprilike dnevna potrosnja u poslednjih 7 dana. Kuca je u pitanju greje se na 23 stepena,
Mitsubishi 14 i dve Fujitsu klime 7 i 9.
 
Grejemo na istu temperaturu, isto kuca.
Koji su modeli?
7ica tu ispade najmanje efikasna
 
Znas kako,struja dolazi svaki mesec u vidu racuna,nije tesko upratiti i bez pametne uticnice.
 
Posto zbog samovolje jednog od urednika ne mogu da pisem na opstoj temi, moram ovde da pitam.
Vi koji merite pametnim uticnicama, kakva vam je potrosnja uredjaja u poslednjih par dana?
Meni je nesto preko 6kw po klimi na dan.
Zivo me zanima kako se krece na drugim modelima
7 kWh LG
 
Ne razumem šta ti znači koliko struje troše drugi modeli kod drugih ljudi u drugim uslovima na drugoj lokaciji.

Ali evo recimo kod mene (85-90m2), za juče:
Jedna 12LMCA (23C): 5.8kWh
Druga 12LMCA (23C): 7.02kWh
12LUCA (24C): 12.12kWh

Evo i za 14.01, kada je bilo par dana samo u minusu:
Jedna 12LMCA (23C): 8.64kWh
Druga 12LMCA (23C): 9.62kWh
12LUCA (24C): 19.65kWh
 
Znas kako,struja dolazi svaki mesec u vidu racuna,nije tesko upratiti i bez pametne uticnice.

Pa znam, ali je to za 30+ dana potrosnje svega.
A recimo bas me zanima zadnjih par dana i to samo klime...

Ovo je bas dobro.
Verujem da si pisao vec, ali koji model i kvadratura?
Ne razumem šta ti znači koliko struje troše drugi modeli kod drugih ljudi u drugim uslovima na drugoj lokaciji.

Ali evo recimo kod mene (85-90m2), za juče:
Jedna 12LMCA (23C): 5.8kWh
Druga 12LMCA (23C): 7.02kWh
12LUCA (24C): 12.12kWh

Evo i za 14.01, kada je bilo par dana samo u minusu:
Jedna 12LMCA (23C): 8.64kWh
Druga 12LMCA (23C): 9.62kWh
12LUCA (24C): 19.65kWh

U relativnim vrednostima ne znace puno, iz opisanog razloga. U apsolutnim vrednostima, daje neku naznaku stedljivosti.
Lucom pokrivas vise soba?
 
Ne razumem šta ti znači koliko struje troše drugi modeli kod drugih ljudi u drugim uslovima na drugoj lokaciji.

Ali evo recimo kod mene (85-90m2), za juče:
Jedna 12LMCA (23C): 5.8kWh
Druga 12LMCA (23C): 7.02kWh
12LUCA (24C): 12.12kWh

Evo i za 14.01, kada je bilo par dana samo u minusu:
Jedna 12LMCA (23C): 8.64kWh
Druga 12LMCA (23C): 9.62kWh
12LUCA (24C): 19.65kWh
Kod mene je 1x Luca 2x 09lmce 80m2 ,odlicne klime,odličan izbor svaka čast.
 
U relativnim vrednostima ne znace puno, iz opisanog razloga. U apsolutnim vrednostima, daje neku naznaku stedljivosti.
Lucom pokrivas vise soba?
Vrata svih soba su mi otvorena, pa efektivno sa sve tri klime pokrivam više soba. Ali LUCA pokriva najviše, jer je ona u dnevnoj, a iz dnevne se ulazi u ostalih 5 soba. Dve sobe, kupatilo i predkupatilo se indirektno greju, pa je zato LUCA podešena na 24C, kako bi u tim drugim sobama temperatura bila ~23C.

Kod mene je 1x Luca 2x 09lmce 80m2 ,odlicne klime,odličan izbor svaka čast.
To sam kupio pre 3 godine zahvaljući preporuci koju su mi tada dali @djalf , @maxy i još neki. Ja sam stvarno zadovoljan i komforom i potrošnjom.

Nemaju neke fensi opcije kao što nude drugi brendovi u tom cenovnom rangu, ali to sam delimično nadomestio pametnim daljinskim upravljačima i Shelly meračima potrošnje. Mada, na kraju dana, samo prebacujemo između grejanja i hlađenja i to je to.
 
Posto zbog samovolje jednog od urednika ne mogu da pisem na opstoj temi, moram ovde da pitam.
Vi koji merite pametnim uticnicama, kakva vam je potrosnja uredjaja u poslednjih par dana?
Meni je nesto preko 6kw po klimi na dan.
Zivo me zanima kako se krece na drugim modelima
Iako ne sumnjam da je ln35 veoma efikasan ipak ti se ne grejes samo na klime nego imas i jos 2 norveska radijatora i grejalicu u kupatilu . Bolje bi bilo racunati ukupnu potrosnju struje celog domacinstva ( svi utroseni kilovati se ionako pretvaraju u toplotnu energiju ) svedenu na metar kvadratni.
 
Znas kako, nemam merac potrosnje struje na norveskim, jer su trofazne uticnice, a inicijalno nisam nasao nesto sto mi odgovara za merenje. Ta potrosnja me cak zanima i vise nego od klima, jer definitivno trose vise struje, a losije ugreju prostor. Na sve to, racuni su nam ogromni.
Iskreno se kajem sto ranije nisam pokusao sa grejanjem na klimu.
Sto se tice trenutnog rasporeda sta se i kako greje:
U dnevnoj je LN25, norveski je iskljucen
U spavacoj je norveski koji se uvece pojaca na 23,24, a koji se retko upali jer toplotu povlaci iz tzv. hodnika
U tzv. hodniku je LN35 i ugasen norveski
U kuhinji je norveski koji je na 16 stepeni podesen ali se, koliko sam video, ne pali, jer kuhinja direktno povlaci temperaturu iz tzv. hodnika
U sobi koja mi sluzi kao magacin je norveski na 16 stepeni, za koji iskreno ne znam koliko cesto radi. Soba je zatvorena, pa blage veze nemam kakva je situacija.
I ostaje ta mala grejalica, radijator, na nekom Comfort podesavanju, za koje veze nemam koliko je stepeni.
Menimum 3/4 grejanja je od klime, koliko se meni cini.
A racun za struju jos nismo dobili...
 
Ti si prijatelju za to sto se cimas i drndas bolje da si na pocetku kupio jedno 2x lmce9 i 2x lmce12 isto para bi te izaslo, komfor zivota bi ti bio sjajan, stres 0.
Zrtvovao bi wi-fi i r32, ali bi imao kosu , ne bi imao sede :)
 
Verovatno si u pravu.
Ja sam u celu pricu usao zbog hladjenja, na precac, a iz zdravstvenog razloga, pa je to vremenom doguralo do ovoga.
Da sam jos detaljnije planirao, verovatno bih isao na neku ili neke multisplit varijante.
E sad zamisli horor, uzmes multisplit i krenu problemi kakve sam ovde opisivao....
U jedno sam siguran, mnogo je i do srece,a ne bi trebalo da je tako.
 
Poslednja izmena:
Multisplit su neopravdano skupi. Izgovor za multisplit je samo ako nemas mesta za vise spoljnih jedinica.
 
Nazad
Vrh Dno