Šta je novo?

Intelov SSD - nije loš

Bogda

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
29.06.2000
Poruke
2,235
Poena
705
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5600 + Noctua NH-D15
Matična ploča
MSI B450 Gaming Plux Max
RAM
2 x Kingstom KHX3200C 8GB DDR4
GPU
GeForce RTX 3080 Founders Edition
Storage
Samsung SSD 980 Pro 1TB + Samsung SSD 860 EVO 1TB + Samsung HD103SJ
PSU
ROG-STRIX-850G
Kućište
Fractal Design Meshify C
Monitor
AOC Agon AG322QWS4R4
Miš & tastatura
Logitech G502 + Corsair Gaming K70 LUX Keyboard
Laptop
hp EliteBook 850 G6
Pristup internetu
  1. Optički internet
http://www.tomshardware.com/reviews/Intel-x25-m-SSD,2012.html

Ovo je zaista haos. Kad će Samsung & ostali da pohvataju ove Intelove fazone pa da svi uživamo u ovakvim performansama za normalne pare?

A Seagate će moći da priča koliko hoće kako je budućnost u HDD-u, ako se ne prilagodi nestaće sa tržišta.
 
Poslednja izmena:
pa iovako nestaju sa svojim felericnim hardovima, a ssd... za nekih 5 godina mainstream
 
Seagate je uvecao prihode ove godine u odnosu na isti period prosle, a imajuci u vidu slab dolar, to je jos znacajnije - toliko o SSD-ovima za sada ;)
 
Kako je to "jako povoljno" kad su OCZ SSD v2 od 128GB <500USD?
Da je SLC bio bi povoljan, da ima bolji write speed bio bi povoljan, da je brzi primetno bio bi mozda povoljan - ovako nije, imaj u vidu da su ovo 1000-unit cene, a cena za v2 je krajnja.
 
Pa X25-M je drastično brži u čitanju, jesi li ti pogledao grafike? Write performanse su prosečne ali kad se sve sabere, primetno je brži od bilo čega na tržištu.
Ostaje pitanje cene/GB, koja je možda nešto niža od SSD konkurencije ali i dalje za red veličine viša nego kod HDD-a.

Test i na techreportu: http://www.techreport.com/articles.x/15433/1
 
Poslednja izmena:
Pa X25-M je drastično brži u čitanju, jesi li ti pogledao grafike?
Jesi li ti pogledao grafike Core v1 ili v2 serije? v2 je na nivou ovog Intela.

Write performanse su prosečne ali kad se sve sabere, primetno je brži od bilo čega na tržištu.
Ne zezaj molim te, i 5400 rpm disk ga ubija cim se pomene write (pogledaj najbanalnije file copy scenarije, strana 6 tvog TR linka - SAMO DNO drzi), isto kao i sve ostale MLC SSDove.
A ne mozes ga ni priblizno uporediti sa MemoRight/Mtron SLC serijom (rekao si "od bilo cega na trzistu", nisi se ogranicio na MLC/HDD :D)

Ostaje pitanje cene/GB, koja je možda nešto niža od SSD konkurencije ali i dalje za red veličine viša nego kod HDD-a.
Ma citas li ti ista, jbt?:)
80GB za 500$ na 1000-unit kupovinu... SuperTalen, OCZ v2 i (mozda jos neki) su <500$ za 128GB krajnja cena ;)
Ja se izvinjavam, ali ili vi ne citate sta pishem, ili ja loshe pishem stampanim slovima :D
Citiram tvoj link sa TechReport-a:
TechReportLinkByBogda je napisao(la):
Intel has, however, confirmed that the 80GB X25-M will sell for $595 in 1,000-unit quantities
 
Jesi li ti pogledao grafike Core v1 ili v2 serije? v2 je na nivou ovog Intela.
Ne zezaj molim te, i 5400 rpm disk ga ubija cim se pomene write (pogledaj najbanalnije file copy scenarije, strana 6 tvog TR linka - SAMO DNO drzi), isto kao i sve ostale MLC SSDove.
A ne mozes ga ni priblizno uporediti sa MemoRight/Mtron SLC serijom (rekao si "od bilo cega na trzistu", nisi se ogranicio na MLC/HDD :D)
Ma citas li ti ista, jbt?:)
80GB za 500$ na 1000-unit kupovinu... SuperTalen, OCZ v2 i (mozda jos neki) su <500$ za 128GB krajnja cena ;)
Ja se izvinjavam, ali ili vi ne citate sta pishem, ili ja loshe pishem stampanim slovima :D
Citiram tvoj link sa TechReport-a:
Test tog OCZ Core V2 drajva nisam video ni na jednom kredibilnom sjatu tako da o njemu ne mogu da govorim.

Ono o čemu mogu da govorim je:
X25M je baziran na jeftinijim MLC čipovima. I pred toga read preformanse su mu bolje od bilo čega na tržištu MLC/SLC/HDD.

Acces time i potrošnja su mu na nivou najboljih SLC-ova.

Malo do drastično je bolji od ostalih MLC SDD-a u svim kategorijama (osim možda potrošnje).

Jedina slabost su mu write performanse ali ništa katastrofalno. Kome je to slabo, neka sačeka SLC varijantu istog.

I na kraju X25-M je podbacio u izmišljenim testovima techreporta koji uključuju dosta pisanja. Odlično prošao u svim priznatim testovima: IOMeter, HD Tach.
Čak i ako ove testove prihvatimo kao podjednako relevantne i saberemo ih, manje zaostaje u "lošijim" write/copy testovima nego što prednjači u "dobrim" read/acces time testovima i to sve za najskupljim SLC diskovima.
 
Test tog OCZ Core V2 drajva nisam video ni na jednom kredibilnom sjatu tako da o njemu ne mogu da govorim.
Imas testove, pogledaj na XS-u linkove, nemam nameru ja da trazim za tebe.

Ono o čemu mogu da govorim je:
X25M je baziran na jeftinijim MLC čipovima. I pred toga read preformanse su mu bolje od bilo čega na tržištu MLC/SLC/HDD.
Mozda mu je read dobar, ali kad je write onoliko los, to je uzas. Isprobaj, pa proveri sam.

Acces time i potrošnja su mu na nivou najboljih SLC-ova.
Ne citas stranice. Pogledaj read, a pogotovu write access time, videces da nije ni blizu.

Malo do drastično je bolji od ostalih MLC SDD-a u svim kategorijama (osim možda potrošnje).
Aha, a sada si video testove ostalih MLC SSD-ova?:)

Jedina slabost su mu write performanse ali ništa katastrofalno. Kome je to slabo, neka sačeka SLC varijantu istog.
Nije to ni priblizno naivno kao sto izgleda, ako imas jedan write unutar 1000 read-ova neces primetiti, ali Windows nije toliko fin... tako da ces pre imati nesto tipa 4:1 u korist read-a (ili gore u slucaju workstation rada), gde se vidi primetan zastoj read-ova.

I na kraju X25-M je podbacio u izmišljenim testovima techreporta koji uključuju dosta pisanja. Odlično prošao u svim priznatim testovima: IOMeter, HD Tach.
Ajde sad, izmisljamo ;)

Čak i ako ove testove prihvatimo kao podjednako relevantne i saberemo ih, manje zaostaje u "lošijim" write/copy testovima nego što prednjači u "dobrim" read/acces time testovima i to sve za najskupljim SLC diskovima.
Gde ti vidis SLC diskove na TR review-u?:)
 
Poslednja izmena:
Mozda mu je read dobar, ali kad je write onoliko los, to je uzas. Isprobaj, pa proveri sam.
Vrlo bih se rado uverio kad bi mi neko poklonio 500 evrića.

Ne citas stranice. Pogledaj read, a pogotovu write access time, videces da nije ni blizu.
http://www.techreport.com/articles.x/15433/12
http://www.techreport.com/articles.x/15433/10

Aha, a sada si video testove ostalih MLC SSD-ova?:)
Naravno da sam ih video i ponovo zaključio da ubija sve što ima "M" u imenu.

Ajde sad, izmisljamo ;)
Hoćeš reći da je techreportov file copy test relevantan kao IOMeter ili HD Tach???

Gde ti vidis SLC diskove na TR review-u?:)
"On the solid-state front, the X25-M is joined by Samsung's FlashSSD... The FlashSSD is an SLC-based drive rated for 100MB/s sustained reads and 80MB/s writes."
Da li ti je sad jasnije???.
 
nista specijalno, prvenstveno zbog cene a i write speed-a, mada moze lako da se desi da ubrzo cene krenu vrtoglavo dole a performanse gore... sledeci je na potezu micron sa svojim 250/250 i 250/170MB SSD-evima jos kad bi se par vecih igraca ukljucilo i snizilo cene na ispod 300$..
meni generalno za system drive ne treba vise od 64GB cak bi se i na 32GB privikao kad bi brzina bila prava ;) ...... naravno za storage i dalje ce se koristiti HDD kao 2nd drajv
 
Vrlo bih se rado uverio kad bi mi neko poklonio 500 evrića.
Znaci, ovo nije za tebe;)

Mmm, gde se tu vidi ACCESS TIME za write? (gde se vidi da je read access time najmanji?)
Gde su ovde dobri SLC SSD-ovi?

Naravno da sam ih video i ponovo zaključio da ubija sve što ima "M" u imenu.
Aj sad mi nadji Core v2 rezultate pa da tvoja izjava ima neku tezinu (sam kazes da ih nisi nasao a na TR/AT testu ih nema).

Hoćeš reći da je techreportov file copy test relevantan kao IOMeter ili HD Tach???
Hoces ti reci da je kucnom korisniku bitan IOMeter? Nije. Bitniji mu je file copy test.
Za workstation je preslab (slab write) - za enterprise kako kome (samo ako je read often, write seldom server).

"On the solid-state front, the X25-M is joined by Samsung's FlashSSD... The FlashSSD is an SLC-based drive rated for 100MB/s sustained reads and 80MB/s writes."
Da li ti je sad jasnije???.
Meshas Samsung SSD sa dobrim SLC SSD-om. Ja ponavljam vec nekoliko puta da se pod dobrim SLC-om smatra Mtron/Memoright.
 
Poslednja izmena:
Pa naravno da Intel drzi cenu, moze im se. Napravili su MLC drive konkurentan sa SLC-ovima i zasto da ne? Sigurano ce dobro da zarade jer im je cena proizvodnje mala (jedino su morali da uloze u dizajn kontrolera).

Ali cim konkurencija ovlada Intelovim tehnikama u konroleru (a to definitivno nije 'mudrost ala napraviti Nehalem') cene ce morati da padnu. Izgleda da cemo se osloboditi predzadnje vrteske u racunaru pre nego sto smo se nadali :).

Ostace samo CD/DVD/BRD/??? da se vrti, a valjda ce i njih zameniti kartice sa flash memorijom. Npr odemo u radnju i kupimo igru na flash disku od 2x2 inca (cisto da ima gde da se stavi logo i naziv igre i proizvodjaca/distributera :) )
 
Poslednja izmena:
Mislim da ce poweruseri koristiti SSD kao boot disk, a vrtece se i dalje ploce, ali 3-4 komada kapaciteta 1-1.5 TB :) computer powerhouse :)

E, da - ali najbolje u celoj prici oko SSD-a je da ce se konacno performanse prenosnih racunara izjednaciti sa performansama desktopa - do sada ih je jedino HDD razdvajao, posbeno nakon sto su novi modeli mobilnih procesora dostigli desktop verzije i po FSB-u i kolicini kesha...
 
Poslednja izmena:
Nisu dostigli po FSB-u, jos max je 1066 barem zvanicni primerci? Nisu ni po brzini dostigli - max 2.6. Uskoro ce po broju jezgara ali jos uvek nisu ;)
Graficke nisu i dalje na istom nivou.
 
Nema dobar kod nas bez spec. porudzbine.
 
Nazad
Vrh Dno