Šta je novo?

Intel Z690 ploče

 
Posebno da mi update bios, pri update bios to se mora videti. Nije mi jasno kako je to uradio?
Manje-više ista platforma, ali verovatno negde usput automatski ili prilikom restarta, kao ovde, prikazujući ga kao "običan update":

 
Ko ima Asus z690 Hero ploču i planira da uzme 13900k pre update na poslednji bios 2103, trebalo bi ručno da updatuje i Intel ME firmware da ne bi bilo problema.

 
E taj sam...a ja moram obratno da radim od onoga što su oni rekli pošto nemam intel uopšte....tako da za mene 2103 pa windows install pa ME install...jedini je put...
 
Da li ima potrebe da stavljam F20 bios?


Sad imam F8, sve radi, CPU prepoznat, a onda vidim u napomenama za F20 da piše "Supports Intel 13th generation processor"‚ a za F8 stoji "Supports and powers up Intel next generation processor". Naravno, net je prepun horor priča, od onih koji kukaju da im ne radi, do ovih što kažu da se povećala voltaža.
 
Stavi pa vidi. Ako zeza, vratiš stari.
Prvo bekapuj podešavanja negde...
 
Da li ima potrebe da stavljam F20 bios?


Sad imam F8, sve radi, CPU prepoznat, a onda vidim u napomenama za F20 da piše "Supports Intel 13th generation processor"‚ a za F8 stoji "Supports and powers up Intel next generation processor". Naravno, net je prepun horor priča, od onih koji kukaju da im ne radi, do ovih što kažu da se povećala voltaža.
NE diraj ako radi. Osim u slucaju da ti je zabavno da se igras sa tim
 
Da li ima potrebe da stavljam F20 bios?


Sad imam F8, sve radi, CPU prepoznat, a onda vidim u napomenama za F20 da piše "Supports Intel 13th generation processor"‚ a za F8 stoji "Supports and powers up Intel next generation processor". Naravno, net je prepun horor priča, od onih koji kukaju da im ne radi, do ovih što kažu da se povećala voltaža.
Dvoumim se između te GA ploče i MSI https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z690-A-DDR4 , jel si zadovoljan tom GA pločom, i koji cpu koristiš?
 
NE diraj ako radi. Osim u slucaju da ti je zabavno da se igras sa tim
Nikako 😂 Svakako ne bih to radio sam, nego svakako nosim komp u servis da se ubaci još nešto, pa sam razmišljao da li da to tražim da urade, oni su i stavili ovaj sadašnji.
Dvoumim se između te GA ploče i MSI https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z690-A-DDR4 , jel si zadovoljan tom GA pločom, i koji cpu koristiš?
13600K. Šta znam, sve je u redu. Svakako neću da overklokujem, procesor je kažu overkill i za 3060Ti koji još uvek ne znam da li ću uzeti proleća, a kamoli za ovaj moj ubogi 1060 6Gb
 
VRM od najboljeg ka najgorem: Gigabyte > Asus > PG Riptide > Pro RS
Koji procesor imaš na umu?

Generalno, tim redosledom bih i birao, osim ako nemaš neke posebne zahteve po pitanju konekcija.
Recimo, oba ASRocka imaju čak 8 SATA portova, dok Asus ima samo 4, Gigabajt 6.
Sve ploče imaju isti Realtek ALC897 audio, sve imaju 3 M.2 slota (s tim što su oni na Gigabajtu i Asusu svi PCIe 4, dok je po jedan kod ASRocka PCie 3, ako ti nešto znači).
Gigabajt ima najbolji I/O pozadi sa hrpom USB portova, Pro RS jedini nema USB-C pozadi.
PG Riptide ima najviše fan konektora (mada, sve imaju solidan broj).

Ne znam šta te još zanima...
 
Poslednja izmena:
Gigabyte jeste moj 1. izbor, sem sto je najjeftiniji. I za SATA portove sam video da ima za mene dovoljan broj.
12600KF je u planu, kupovina tokom ovog meseca. Nazalost ne mogu da cekam 24.12, moram pre toga kupim. Pitanje je da li bi 13600KF znacajno pojeftinio, do cene 12600KF.
12600KF oko 245e, 13600KF oko 340e, u oba slucaja lokalna dostava kosta 5-10e u Austriji.

Konektori na ploci za dodatno napajanje procesora 8+4. Da li je neophodno onih +4, sto imaju odvojen konektor?
 
Ne treba ti ME update bez obzira šta piše na sajtu. Nema potrebe održavati i nadograđivati hardverski spyware. BIOS update je dovoljan i to je to.

Nemoj dovoditi ljude u zabludu. Na Z690 pločama mora se odraditi i update ME uz BIOS update ako se stavi Raptor Lake CPU jer postoje problemi sa brzinom i kompatibilnošu.

@spavac22
Odradi prije updatea BIOSa update Intel ME firmwarea prvo prateći uputstvo na sajtu Asusa.
 
Nemoj dovoditi ljude u zabludu. Na Z690 pločama mora se odraditi i update ME uz BIOS update ako se stavi Raptor Lake CPU jer postoje problemi sa brzinom i kompatibilnošu.

@spavac22
Odradi prije updatea BIOSa update Intel ME firmwarea prvo prateći uputstvo na sajtu Asusa.
Da li ti imaš Raptor Lake platformu?
 
Ja nemam trenutno ni Alder Lake matičnu ni Raptor Lake procesor. Ali ovi iz linkovanog threada gore imaju. https://forum.benchmark.rs/threads/intel-z690-ploče.483781/post-6717873

Nije bez razloga Asus naknadno samo za Z690 ploče stavio da se prije updatea BIOSa odradi update ME fw ukoliko će se na iste staviti Raptor Lake CPU.
 
Kad budeš kupio Raptor Lake i Z690 ploču, onda možemo da pričamo dalje. Do tada, shhhhhh.
 
Isto važi i za tebe. :)

confa-jpg.48557


Kupljeno 13/12/2022. Ploča stigla sa sa BIOS-om v1720. Diretkno sa te verzije uflešovana poslednja verzija 2204. Nikakav ME update i ostale gluposti. To što na Asus sajtu piše ovo...

1672254455966.png
... je čista budalaština. Intel Management Engine nema nikakve veze nisačim.

Ploča radi bez greške. U M2 slotu je Samsung 980 Pro, grafička je Aorus RTX3070. Je ne pričam napamet, niti me zanimaju gluposti koje se pišu po raznim portalima na kojima average Joe veruje da će mu ME update rešiti neki problem sa M2 slotom ili ne znam čime. Zna se šta je ME, kako radi, i čemu služi. Tako da sush.
 
@alex303
Profil ti je privatan pa ti ne mogu vidjeti kakav računar imaš ako si te podatke popunio.
Da li su ti benchmark rezultati približni onima koji su obavljeni na Z790 pločama i 13600KF?
Koja ti je ME FW verzija prikazana u BIOS podešavanjima? Pitam čisto da provjerim da li su počeli da uz glavni UEFI modul da daju i novi ME FW modul (kao na Dell laptopima).
 
@alex303
Profil ti je privatan pa ti ne mogu vidjeti kakav računar imaš ako si te podatke popunio.
Nisam popunio jer ne volim da se šepurim hardware-om. A i ovo je samo jedna od 4 mašine koje imam.
Da li su ti benchmark rezultati približni onima koji su obavljeni na Z790 pločama i 13600KF?
Ne bavim se benchmark rezultatima, niti mogu da izmerim jer ne koristim Windows.

1672256361104.png
Koja ti je ME FW verzija prikazana u BIOS podešavanjima?
Pojma nemam. Javiću ti kad budem trebao da uradim reboot.
Pitam čisto da provjerim da li su počeli da uz glavni UEFI modul da daju i novi ME FW modul (kao na Dell laptopima).
Takođe ne koristim UEFI. Sve je u legacy režimu sa MBR metodom.
 
druze pricas mi nesto sto sam vec procito..s obzirom da si citiro moj post sa druge teme valjda si vidio sta sam tamo napiso..ocigledno nisi razumio rad..da bi uso u bios moras sve komponente postaviti..kad ih postavis na z690 sa 13 intel serijom neces uopste moci uci u bios da namjestis ME, jer ne prepoznaje..ti prvo moras flash bios da bi prepozno 13 seriju..tu je fora..

to sto su stavili na asus stranici je stavio neki debil bez ukljucenog mozga..
 
ok, postoji i druga opcija tj prije kupovine 13, ko recimo ima 12 seriju na 600 plocama odradi flash bios i me...pa onda strpa 13 seriju..
 
druze pricas mi nesto sto sam vec procito..s obzirom da si citiro moj post sa druge teme valjda si vidio sta sam tamo napiso..ocigledno nisi razumio rad..da bi uso u bios moras sve komponente postaviti..kad ih postavis na z690 sa 13 intel serijom neces uopste moci uci u bios da namjestis ME, jer ne prepoznaje..ti prvo moras flash bios da bi prepozno 13 seriju..tu je fora..

to sto su stavili na asus stranici je stavio neki debil bez ukljucenog mozga..

Ako je to ova: https://forum.benchmark.rs/threads/intel-13-gen-raptor-lake.487492/post-6771068
Na ASUS ROG Z690-E ti nije potreban ni CPU ni RAM da odradiš UEFI update. Samo USB disk uboden u BIOS Flashback port.

EDIT: https://www.asus.com/us/support/FAQ/1038568/
 
ne pratis fabulu..poceo si pricu o ME i rekoh ti za njega ako hoces ga update moras sve komponente postaviti..znam da na toj ploci bios moze bez komponenti osim psu..
 
Nazad
Vrh Dno