Šta je novo?

Intel Z690 ploče

d0minat0r

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.05.2006
Poena
48
Od DDR4 ploca samo MSI i ASUS GIgabyte je katasrofa sa biosem.

Ona najjeftinija MSI se jako lepo pokazala sa OC memorije. GIgabyte jedva sa XMP radi.

danilo989

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
31.10.2006
Poena
63

d0minat0r

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.05.2006
Poena
48
Da tu sam se informisao i oktazao z690 ud i doplatio (masno) za strix
Najbolja ploca do 300e i sigurni best buy
MSI Z690-A PRO ! i to u ddr4 izvedbi.
kosta oko 210e . Lagano ce poterati naklokovan 12900k, da ne spominjem 12700k/12600k. + leden VRM.

Prethodnik, z590-a pro, je sa 2 faze manje, lagano terala 11900k naklokovan na 4.9ghz i 1.35 , tj fantasticnim vrm temperaturama od svega 70c.

sada z690-a pro nudi 14+1+1 pametnih faza od 55a, 2x8 pina za cpu, 4x m.2 slot, 1 hladnjak za m.2 ali bitna razlika svaki m.2 slot ima rupicu tako da mozete zasrafiti bilo koji drugi m.2 hladnjak! sve ostalo standard,6 sata, 4 slota za ram.

takodje evo i primera kako klokuje z690-a pro ddr4 + 12900k . 4300mhz cl 14 gear 1 + 12900k kolko vidim 5.0/3.9ghz

MSI apsolutno najbolji. Ja sam zbog nekih drugih stari otisao na Asus ali da MSI ce ostati ne pokoren u tom segmentu.

adamadam

Flash Drive
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poena
18
Ja sam bas juce uzeo tu MSI PRO Z690-A DDR4 sa Intel i7 12700k i 2 x 16GB DDR4
Pored toga sto DDR5 nema nigde, kosta bezobrazno puno, i izgleda da je uskoro nece ni biti kao i Sony PS5 :( lol
Ploca je kostala $215 (sa WiFI je oko $230 ali bih morao cekati), proc je bio $400, memara je Corsair Vengeance RGB PRO (2x16 GB) oko $120
Kad sam skontao da hladjenja nema u radnji koja mogu da se odmah nakace na 1700, smorim se i kupim onda i kuciste, ssd, napajanje, i AIO vodeno
I sad sve stoji spakovano, samo cekam u ponedeljak 4 srafica - odstojnika za AIO vodeno da stignu od Corsair-a

imarkovic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poena
28
U potrazi za "Gene"- like pločom, jer mi je dosta AMD-a, naleteo sam na ovu ploču koja me jako impresionirala, verovatno kao i svakog, pitam se kada će i da li će doći kod nas, ima li neko informaciju..? Znam da je kriza generalno što se tiče komponenti i naravno ne nameravam da kupujem sad, nije hitno i mora još da se sačeka za Alder lake.

d0minat0r

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.05.2006
Poena
48
U potrazi za "Gene"- like pločom, jer mi je dosta AMD-a, naleteo sam na ovu ploču koja me jako impresionirala, verovatno kao i svakog, pitam se kada će i da li će doći kod nas, ima li neko informaciju..? Znam da je kriza generalno što se tiče komponenti i naravno ne nameravam da kupujem sad, nije hitno i mora još da se sačeka za Alder lake.

Sada je dzabe kupovati kada ne moze da se ujutri DDR5. Poslacu poruku coveku iz asusa dal ce to dolaziti i kada ako dolazi pa cu ti napisati ovde.

imarkovic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poena
28
Važi, hvala ti. Znam da je problem za memoriju, nije hitno ništa, sve može da se sačeka, biće. Za početak bar da znam kada.
A zašto baš ovu ploču, nemam pojma, zašto da ne.. Bacanje para jeste naravno, ali bacanje je i za jeftinije, a neće ostati ova cena sigurno. Možda promenim mišljenje ako izbace neku Gene ploču koja ima sličnosti, mada ne verujem.

jurodivi

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
113
"Bacanje je i za jeftinije"...koja je to logika?

Za šta ti treba ploča? 12900K? Žešći ili blaži OC? Šta ti konkretno treba od konekcija? Mora li strogo Asus?

Maximus je 1100€, ako neko daje toliko za ploču bolje bi bilo da ima dobar razlog za to...
Mada, nijedna ploča ne može da opravda tu cenu, no ajd'.

imarkovic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poena
28
U pravu si, možda malo preterujem, ali logika u mom slučaju se može slobodno okarakterisati kao hir, tako da ne očekujem neku preteranu logiku i razumevanje :)

Jednostavno razmatram i želim baš tu ploču, nekad sam imao ROG Extreme ploču, pa sam se uželeo, ne treba mi sad neki ogroman razlog, jednostavno taj model je oduvek bio poseban, kao što je i ovaj, samo na daleko većem nivou, plus onaj backplate za hlađenje nisam video ni na jednoj ploči sem nešto slično na x570 Taichi. Istina, neću koristiti baš sve feature-e, opet šok, neću koristiti i9, nego i7 sa K, klokovanje pih može i ne mora, ne opterećujem se time, ne znam ko još klokuje sada. Kao što sam pisao, u zavisnosti od toga šta bude još plasirano, ako izađe neka druga meni zanimljiva ploča, možda ću promeniti mišljenje. Asus sam preferirao oduvek, imao sam ASRock do skoro i nisam se nešto puno usrećio..
Druga varijanta posle ASUS, jedino možda MSi, pošto malo toga od eVGA je dostupno u Srbiji i pritom jadna garancija.. Ali znam da postoji zvanična direktno kod eVGA.

d0minat0r

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.05.2006
Poena
48
NEce izbacivati gene to je to od modela. Gene verizije nemaju vise smisla od kada se prave ITX ploce ko hoce mali racunar ide na ITX gene je bio negde izmedju.

EXtreme ploce nikada nisu imale smisla kada se gledalo cenovno ali kada covek ima para i hoce da istera svoj hir ne treba tu ni raspravljati. Neki ljudi se tripuju da ce te extreme ploce duze da traju itd itd ali obicno to nema veze sa mozgom. Z690 TUF i Z690 MSI od 250e savresno rade sve preko toga je za vecinu bespotrobno ali eto ljudi vole. Kao sto nema potrebe u vecini sluajeva i nema ekonomskog opravdanja za vodena hladjenja jer ljudi drze sve na difoltu pa gomila ljudi sklapa vodu. Kada kazem voda nema mislim na AIO sisteme.

d0minat0r

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.05.2006
Poena
48
Kaze bice samo ako neko od uvoznika potegne 4 5 komada posto toliko je minimum da se uveze. Ostajete ti madjarska ili da ustedis pare i ides na Hero :D

Raider

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.06.2003
Poena
28
Jesi li pročitao tekst?? Ozbiljan problem je u pitanju

imarkovic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poena
28
3 ovakve ploce u problemu?! Bolje da se odlozi kupovina jedno godinu dana. Nema zime u najmanju ruku sa ovom plocom..

Raider

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.06.2003
Poena
28
@Raider jesam pročitao. izgleda da nisi razumeo moj komentar
Da,sada razumem :) Sorry.
3 ovakve ploce u problemu?! Bolje da se odlozi kupovina jedno godinu dana. Nema zime u najmanju ruku sa ovom plocom..
Slažem se. I nije samo 3. Do sada barem 6 slučajeva je bilo. Nažalost, ja sam je kupio još u novembru.Ali mašinu nisam još sklopio, jer nisam mogao da nadjem DDR5 memoriju. No, uskoro i to nabavljam. Ali sada mi je možda najbolje da sačekam najmanje mesec dana sa sklapanjem, da se još informacija pojavi, da vidimo jel ovo rešivo novim verzijama biosa ili ne.

Poslednja izmena:

imarkovic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poena
28
Rekao bih da je to veoma teško rešivo novom verzijom biosa :D
Ja bih to sklopio, pa šta bude.

Arthur Morgan

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
07.10.2007
Poena
63
Izvinjavam se, nisam video... Kada je video u pitanju obično se postavi kao media, a ne kao link, pa zato nisam obratio pažnju.

Raider

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.06.2003
Poena
28
U ovom Reddit threadu su izgleda suzili šta bi mogao da bude uzrok problema:

Another Z690 Hero burns up

Ima dosta slika. Ništa nije potvrđeno zvanično od Asusa, ali izgleda da je ta komponenta (dioda) na ploči uzrok problema. I na svim pločama koje su gorele je okrenuta na pogrešnu stranu. Tamo gde je kako treba, te ploče bi trebalo da su OK i da nemaju ovaj problem. Kod mene je na pravoj strani srećom :)

Poslednja izmena:
Vrh Dno