Šta je novo?

Intel u raspadu ili..?

Intel se polako vraca, ali nestasica cipova nece stati jos par godina :( Nadam se da nisu upravu...


 
Intel je izgleda odlučio da ugasi TSX na, gotovo svim procesorima. Za vreme Haswell-a, mislim da je to bilo na samom početku, ali sada, što ste koristili, koristili ste. Naravno, pod uslovom, ako (budete) koristite poslednji mikrokod, koji uklanja TSX.


Intel is going to be disabling Transactional Synchronization Extensions (TSX) by default for various Skylake through Coffee Lake processors with forthcoming microcode updates. Yes, this does mean performance implications for workloads benefiting from TSX. This change has seemingly not been talked about much at all publicly and I just happened to become aware of it when looking through new kernel patches.

Transactional Synchronization Extensions (TSX) have been around since Haswell for hardware transactional memory support and going off Intel's own past numbers can be around 40% faster in specific workloads or as much 4~5 times faster in database transaction benchmarks. TSX issues have been found in the past such as a possible side channel timing attack that could lead to KASLR being defeated and CVE-2019-11135 (TSX Async Abort) for an MDS-style flaw. Now in 2021 Intel is disabling TSX by default across multiple families of Intel CPUs from Skylake through Coffee Lake.

A memory ordering issue is what is reportedly leading Intel to now deprecate TSX on various processors. There is this Intel whitepaper updated this month that outlines the problem at length. As noted in the revision history, the memory ordering issue has been known to Intel since at least before October 2018 but only now in June 2021 are they pushing out microcode updates to disable TSX by default.

No widespread announcement on the change seems to have been made as this is the first time I have heard of this deprecation/disabling and not mentioned on other news sites, but noticed it with the fresh round of patches going into the new Linux 5.14 cycle. The Linux kernel is preparing for this microcode change as seen in the flow of new patches this morning for the 5.14 merge window. When going through the new Linux patches, there was reference to this guidance from 12 June that outlines the intended change. That update was published a few days after Intel's latest CPU microcode update earlier this month that did not note any TSX changes but noted other security updates. (Trying this latest microcode update on one of the affected CPUs still shows TSX as active with TAA mitigations still active.) With forthcoming microcode updates will effectively deprecate TSX for all Skylake Xeon CPUs prior to Stepping 5 (including Xeon D and 1st Gen Xeon Scalable), all 6th Gen Xeon E3-1500m v5 / E3-1200 v5 Skylake processors, all 7th/8th Gen Core and Pentium Kaby/Coffee/Whiskey CPUs prior to 0x8 stepping, and all 8th/9th Gen Core/Pentium Coffee Lake CPUs prior to 0xC stepping will be affected. That ultimately spans from various Skylake steppings through Coffee Lake; it was with 10th Gen Comet Lake and Ice Lake where TSX/TSX-NI was subsequently removed.

image.php


image.php
 
Intel ima nameru da postane Foundry, tj. rival TSMC.
Pošto Tajvanci ne mogu da isporuče svima na vreme, Amazon i Quadcomm se okreću Intelu, da im bude proizvodnja.
Dakle, umesto većeg broja manjih klijenata, manji broj većih klijenata, bar tako deluje strategija Intel u ovom domenu.
Inače Alder Lake dolazi krajem oktobra..
 
Mama alright ne pratim ja to tako detaljno, samo je smešno što oni očigledno ne umeju da naprave procesor, mislim na normalan ne nekakav derivat ili štatijaznam, u 10nm. Taj i3 su izbacili a ne bi me čudilo da je jedva sklepan zbrda zdola samo da mogu da kažu eto imamo 10nm. Ajde, derivat je punokrvnog čipa, napravite jedan primerak za work area, da vidimo frekfencije I OC domete.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam protiv Intela zbog zaključavanja soketa na određene generacije prosesora. Po meni totalno glupo. Zato želim da moj sledeći računar bude Ryzen, jer ne menjam toliko često računare. Više volim da radim nadogradnju.
 
Ja sam protiv Intela zbog zaključavanja soketa na određene generacije prosesora. Po meni totalno glupo. Zato želim da moj sledeći računar bude Ryzen, jer ne menjam toliko često računare. Više volim da radim nadogradnju.
Upravo tako ako im je poslovna filozofija da sa svakom novom generacijom CPU-a mora i nova ploca onda bi postenije bilo da ih prodaju u "BGA paketu"...
 
Neka ih prodaju kako žele. Kod AMD a može da se kupi dobra ploča za 100-120€ i da se procesor menja na svakih 3 - 4 godine i milina.
 
Zar ne dolazi novi socket sa novim amd procesorima?
 
Zar ne dolazi novi socket sa novim amd procesorima?

Ovo je spisak procesora koji mogu da stanu u AM4 soket.


Da uzmemo jedan primer. AMD Ryzen se pojavio prvi put oko 2016 godine. Neka me neko ispravi ako grešim. Tada recimo matična ploča iz 2016-2017 DO 100€ GIGABYTE GA-AB350M-Gaming 3

Može da ide od serije 1 do serije 3 Ryzen a, a to je "o ho ho" životni vek


Možda nisam naveo dobar primer GIGABYTE a. On voli da pravi "x" revizija, ali je je dobar primer za jedan od počenih (AMD B350) čip setova.
 
Posle 4 generacije na starom ;)

Nova podnožja, čipsetove i serije više guraju proizvođači ploča i OEM partneri nego proizvođači procesora. Njima je svejedno.
Samo pitam jer nisam bio siguran u info.
Meni sve jedno koji tabor, hocu da sklepam konfu, eventualno podesim i vise nikada ne pogledam jer hocu da radi za mene a ne ja za nju.
Niko nikom ne drzi pistolj na celu, sami biramo sta cemo za nase pare.
Meni licno smeta kod intela sto je planski povukao sve i9 iz 9 serije lansiranjem 12 serije, bukvalno su preko noci nestali kod nemackih prodavaca. Sada ako hocu upgrade, moram na minimum 10 seriju ili da puknem 500+ evrica za 9900k sto je apsurd.
Ali sa poslovne strane razumem potez i tu nema ljutnje.
Svi oni gledaju svoj dzep, mi smo zadnja stavka, sto pre prihvatis to, bolje za tebe i lakse rezonujes.
Zato su mi izuzetno glupe pljuvacine fanbojeva bilo kog tabora/brenda/sta vec, deluju mi kao sendvicari poslednji, nemoguce da inteligentan covek bez interesa moze tako da nastupa.
Na meni je sta cu dalje ako hocu upgrade, svi mi imamo dovoljno u glavi da odlucimo sta nam je najbolje.
Voleo bih da intel plasira makar iole konkurentnu grafu, da razbije ovaj paradox u kom smo po pitanju gpu.
Razbijanje gpu monopola je najbolje sto intel moze da nam pruzi i to kao nus pojava njihovog vijanja profita jer su svesni koliki potencijal cuci u tom segmentu u trenutnoj situaciji koja predugo traje a ne zato sto su dobrice da nama bude bolje.
Zivi bili pa videli.
 
Ovo je spisak procesora koji mogu da stanu u AM4 soket.


Da uzmemo jedan primer. AMD Ryzen se pojavio prvi put oko 2016 godine. Neka me neko ispravi ako grešim. Tada recimo matična ploča iz 2016-2017 DO 100€ GIGABYTE GA-AB350M-Gaming 3

Može da ide od serije 1 do serije 3 Ryzen a, a to je "o ho ho" životni vek


Možda nisam naveo dobar primer GIGABYTE a. On voli da pravi "x" revizija, ali je je dobar primer za jedan od počenih (AMD B350) čip setova.
i performanse ryzen 3 systema su iste sa plocom iz 2016 i plocom iz 2021?
 
pa valjda kupujes ono sto mislis da ti je najbolje, ako nije bitno kako radi zasto raditi upgrade?
 
Ali sa poslovne strane razumem potez i tu nema ljutnje.
Svi oni gledaju svoj dzep, mi smo zadnja stavka, sto pre prihvatis to, bolje za tebe i lakse rezonujes.
Zato su mi izuzetno glupe pljuvacine fanbojeva bilo kog tabora/brenda/sta vec, deluju mi kao sendvicari poslednji, nemoguce da inteligentan covek bez interesa moze tako da nastupa.
Na meni je sta cu dalje ako hocu upgrade, svi mi imamo dovoljno u glavi da odlucimo sta nam je najbolje.
Voleo bih da intel plasira makar iole konkurentnu grafu, da razbije ovaj paradox u kom smo po pitanju gpu.
Razbijanje gpu monopola je najbolje sto intel moze da nam pruzi i to kao nus pojava njihovog vijanja profita jer su svesni koliki potencijal cuci u tom segmentu u trenutnoj situaciji koja predugo traje a ne zato sto su dobrice da nama bude bolje.
Zivi bili pa videli.
Naravno da im je profit na prvom mestu, odgovaraju vlasnicima a ne kupcima. Ali ima i tu razlike i ti kao kupac imaš pravo da kudiš ili hvališ poslovne poteze. S tim što nije razlika u poslovanju drugačija samo između sve kompanije, već i između dva menadžmenta iste kompanije.

Što se grafičkih tiče, trenutno stanje nije uzrokovano time što ih samo 2 kompanije prave. Tako da ni ulazak Intela neće promeniti situaciju na tržištu, bar ne primetno.
 
Što se grafičkih tiče, trenutno stanje nije uzrokovano time što ih samo 2 kompanije prave. Tako da ni ulazak Intela neće promeniti situaciju na tržištu, bar ne primetno.
Verovatno si u pravu, ali bolje da je u igri još jedna kompanija. Mi više od decenije dobijamo performanse na kašičicu.
 
Dokle god im krivulja,procenti...odgovaraju tako će biti.Može da udje na tržište ko god hoće isto ce biti..Tako funkcioniše svetsko tržište,ima nekolicinu krovnih "kompanija" koji diktiraju sve.
Mislim,budalaština je polemisati na tu temu jer čovek ode u krajnost,mada treba videti gde je srž "problema" ako ga možemo tako nazvati.
Meni je to isti djavo,intel,amd,nvidia...uopšte ih ne vidim kako se zovu,već šta daju za taj novac.
Ne bi me čudilo da imaju saradnju...
Kao i u većini drugih it kompanija..
 
mada treba videti gde je srž "problema" ako ga možemo tako nazvati.
Srz problema je pohlepa, gde se covid koristi kao izgovor.
Da, ima problema sa sirovinama i proizvodnjom ali ni blizu toliko koliko se predstavlja.
Uzmes drvo u Nemackoj, kojem je skocila cena 400% pod izgovorom korone. A istina je da se izvozi toliko da su vec domace firme pocele da kace banere da ne izvoze drvo i formiraju udruzenja protiv vestackog stelovanja trzista.
Isto vazi i za metale i ostale sirovine.
Treci igrac itekako moze da utice. Nista ne dobija ako se utopi u prosek. Intel ako hoce moze da napravi harakiri i bude svetac spasioc, utemelji sebi put za buducnost. Videcemo.
 
i performanse ryzen 3 systema su iste sa plocom iz 2016 i plocom iz 2021?
Yup, to je lepota cele ove price, i ne samo ryzen 3, nego i ryzen 5 (3600, 4650G, 5600x), za najveci broj ploca (naravno u okviru zdravog razuma da nisu naj-krs ploce u pitanju, sto je ~5% max ako ne i manje). A ko ima bolje ploce od starijih generacija moze da tera i 3800x i 3950x i 5800x i 5900x i 5950x sve uz najvise par jednocifrenih % razlike u performansama.
Ovo je spisak procesora koji mogu da stanu u AM4 soket.
I jos tehnicki sve A320 ploce podrzavaju Vermeer (5000 ryzen) procesore, sto ne stoji na cpu world sajtu. Sve A320, i sve Gigabyte/MSI B350 ploce podrzavaju Renoir (4000 ryzen) procesore. I sve ove ispred imaju ili 1.2.0.3c ili najnoviju 1.2.0.5 AGESu. i MSI B350 Tomahawk, jedina podrzava zvanicno Vermeer (5000 ryzen procesore), doduse sa starijom 1.1.0.0 AGESOm, i falinkom da ne rade 4 usb-porta pozadi (sto je opet bolje [manje stvari koje ne rade] nego sve one ishakerisane cross-flahed mod-ovane druge stare ploce sto su ljudi radili) . CPU-world nije nista od toga azurirao jos, jer sve desilo u zadnjih par dana/nedelja.

Evo lepo na linku ispod, pregledno, sve Bios opcije, najnovije azurirano (jer je MSI povukao "nemoguci" BIOS cim je reddit post presisao odredjeni broj pregleda xD). Tehnicki zadnje sto sam proverio, je da su ga sklonili sa BIOS stranice, ali ko god ima direct link za njega jos uvek moze da ga skine sa MSI servera.


Objektivno gledano AMD je ponudio duplo duzu podrsku (bez zrtvovanja performansi, i uz najnovije update da se ispeglaju stvari), nego sto je Intel ikad ponudio. Da li ce toga biti opet ne znamo, ali je velika verovatnoca da nece biti u ovoj meri jer AMD pravi Nvidia stil mindshare (imidz) o premijum kompaniji sa premijum proizvodima.
 
Poslednja izmena:
Intel ako hoce moze da napravi harakiri i bude svetac spasioc, utemelji sebi put za buducnost. Videcemo.
Da li je bila jedna kompanija-firma u istoriji nebitno čime se bavila da je iskočila iz zacrtanog šablona,pa je ponudila kupcu u tom trenutku nešto cenovno u odnosu na konkurenciju nesvakidašnje?
Intel?Teško.
Barem kada gledamo dosadašnju njegovu politiku.Jedino što mogu privremeno dok se ne probije na tržište da spuste cenu,ali koliko je to?20%?U ovom trenutku,ništa ne znači.
Realno nisam ni upoznat kolike su njihove marže,ali na tu količinu prodaje 3-5% je neverovatna cifra...Ali se vade i na ulaganja,inovacije,tehnološki napredak...
Mislim da opet pričamo priče...i uvek ćemo doći do istog početka i kraja.
Kao što si naveo virus i drva...
Tako je kako je.
Kad im bude odgovaralo vratiće cenu na "normalu".Ili je ovo "novo normalno"
A tu je ona krivulja uvek u pravu...
 
Pa cela tema je "pricamo price" :)
Evo pre mesec dana uzeh sinu 10700F, mid range mb i 16gb ddr4 za ~370€. Od toga je 10700 bio 260€. Toga nije bilo ni pre pandemije.
Takodje nova serija u razumnim granicama sa cenom, nista preterano vise u odnosu na ranije.
Zasto? Jer je amd spustao cene pred izlazak nove serije.
Evo sada je 12700k 400€, ima ih na pretek i kupuju se.
Sada nema krize?
 
ima krize samo za trziste GPU :)
 
:D
 
Verovatno si u pravu, ali bolje da je u igri još jedna kompanija. Mi više od decenije dobijamo performanse na kašičicu.
Zapravo pre drugog (trenutnog) kripto buma, dobijali smo ~30% po generaciji, a to je bilo na godinu i po dana čini mi se. To nije na kašičicu. I sada je sličan odnos, samo nema da se kupi :d
Da li je bila jedna kompanija-firma u istoriji nebitno čime se bavila da je iskočila iz zacrtanog šablona,pa je ponudila kupcu u tom trenutku nešto cenovno u odnosu na konkurenciju nesvakidašnje?
Intel?Teško.
Barem kada gledamo dosadašnju njegovu politiku.Jedino što mogu privremeno dok se ne probije na tržište da spuste cenu,ali koliko je to?20%?U ovom trenutku,ništa ne znači.
Realno nisam ni upoznat kolike su njihove marže,ali na tu količinu prodaje 3-5% je neverovatna cifra...Ali se vade i na ulaganja,inovacije,tehnološki napredak...
Mislim da opet pričamo priče...i uvek ćemo doći do istog početka i kraja.
Kao što si naveo virus i drva...
Tako je kako je.
Kad im bude odgovaralo vratiće cenu na "normalu".Ili je ovo "novo normalno"
A tu je ona krivulja uvek u pravu...
Skoro uvek se nude niže cene kada konkurencija ponudi nešto bolje. "Problem" je što je intel retko imao konkurenciju. Ali pre 20 godina je najskuplji CPU prodavao AMD. Sad opet, čim su izbacili Zen, Intel je spustio cene. Tj. povećao broj jezgara za istu cenu. Evo i Apple je ušao u trku, pa je teško sad bilo kome da prodaje slabiji CPU za isti ili veći novac.

Što se marže tiče, u javnim finansijskm izveštajima se prikazuje za ceo segment, ali svi oni imaju 40-50% bar.

A to šta je normalno, zavisi i od kupca. 10 godina nam je 4 jezgra bilo dovoljno, a sad odjednom nam je i 8 malo :d
 
Nazad
Vrh Dno