Šta je novo?

Intel Rocket Lake (poslednji 14 nm CPU)

Procesori nisu problem, grafike jesu ( čekam treći crypto crash, pošto sam u prethodnim baš lepo pazario 😀). Intelu ostaje da ratuje sa cenama ( preskup je jednostavno, iako je to globalni trend) i tu bi mogao lepo da se ispozicionira, mada nekako mi sve ovo deluje kao doba Athlona 64 i Pentium 4. Znamo šta je posle došlo.

Ne baš. Ne.

Ovde AMD nije od juče.

Ryzen je AMD-ov Pentium M.

Znamo šta je došlo posle Pentium-a M.
 
^
Ostaje da se vidi sta ce i da li ce Intel i AMD da izbace nesto krajem ovde godine... Intel mozda tek za koju godinu bude ponovo u prednosti.

AMD mozda izbaci neki Zen3+ refresh, kao sto je bilo sa bolje binovanim "xt" modelima za Zen2. Doduse kako je Zen3 arhitektura vec nategnuta upitno je koliko je to moguce i da li AMD uopste zeli jer im cipovi i ovako idu kao alva po visokim cenama.

Kako god da se okrene i Zen3 i RL su mrtve platforme i za preskociti ove godine, za one koji samo hoce upgrade...
 
^
Ostaje da se vidi sta ce i da li ce Intel i AMD da izbace nesto krajem ovde godine... Intel mozda tek za koju godinu bude ponovo u prednosti.
Intel izbacuje Alder Lake 10nm u Q4 ove godine, možda i malo ranije. Podrška za DDR5 se podrazumeva. Ko je i koliko u prednosti će se tek tada videt
AMD je pitanje, je im je proizvodni proces 100% u rukama TSMC (fabless), a nisu jedini koji ih koriste. Pričam o 5nm, koji bi išao i na novi soket.
 
Ne baš. Ne.

Ovde AMD nije od juče.

Ryzen je AMD-ov Pentium M.

Znamo šta je došlo posle Pentium-a M.
Ne razumem? Odgovorio sam na @Yojinbo konstataciju da su i r5 3600 i i5-11400 (10400) sasvim dovoljni za gaming.
Što se dela oko rata sa cenama tiče mislio sam više na to da je Intel suviše veliki da bi dopustio ovolike "flopove" sa Rocket Lake serijom (najskuplji modeli) i da sprema nešto iza zavese za sledeću generaciju, kao što je posle lekcije sa NetBurstom izbacio Core arhitekturu.
Naravno da AMD nije od juče ali mislim da nije ni Intel.
Meni kao prosečnom korisniku je i i5-10400f puna kapa. Veći problem su mi prenaduvane cene grafičkih kartica, ali i to će doći na svoje.
 
@vatrogasac53
Ovo sa RL sada je svakako za preskociti... Ako izbace u 10nm opet idu novi chipseti...

Generalno sa trenutnom situacijom sada je bolje preskociti kupovinu kod oba tabora i sacekati na jesen sta ce objaviti, uz nadajmo se i neki pad cena.
Za AMD i 5nm uglavnom svi nagovestavaju sledecu godinu...

DDR5 prica ce biti papreno skupa i tek mozda za ~2-3 godine mozemo da pricamo o kupovini kada se ispeglaju bubice i cene budu prihvatljive, taman toliko mogu da izguraju Zen3 i 10th gen...
Naravno bice uvek early adoptera koji ce odmah kesirati.

Ja tipujem na Zen3+ prvo, da li u AM5 i 5nm izvedbi ostaje da vidimo.
Ne bi uopste bilo iznenadjujuce da iscede poslednji put AM4 sa Zen3+ u 7nm zbog hw-a koji se nagomilao pa onda klepe RDNA2 i AM5 dogodine u 5nm
 
Ovo sa RL sada je svakako za preskociti... Ako izbace u 10nm opet idu novi chipseti...
Ko traži bužetski procesor, neka 11400 ne preskače nikako, jer boljeg za te novce nema.
Naravno da je na jesen novi čipset, mislim DDR5:) (mada Intel tradicionalno daje 2 gen po socketu) .
Dok AMD popune nestašice i pređu na 5nm, uhvatiće ga Intel sa performansama. Ono što je dobro da kod procesora imamo potpuno otvorenu utakmicu, što je za kupce najbitnije.
 

Sam sebi si odgovorio ovde: (zapravo bolje da dodam, šta je preteča (svih) Core procesora?)

Core arhitekturu.

U istom smislu, Ryzen je AMD-ov Pentium M.

Intel suviše veliki

Ovde je pomalo srž problema, kako ljudi razmišljaju. Da parafraziram:

Intel je toliko velik, da samo kad bi hteo, našao bi lek za rak.

AMD je toliko mali, kao kuče, koje uvek mogu da šutnem. Ako se tom prilikom osili i ujede me, šutnuću ga još jače.

:D

Naravno da AMD nije od juče ali mislim da nije ni Intel..

Recimo samo, i Apple je uvideo, u kojim problemima je Intel.

Dok Intel i/ili američka vlada pominju ulaganja od "pišljivih" 20-tak milijardi (ako se dobro sećam), TSMC i SK Hynix idu na 100 milijardi.



Sve(t) se menja. ;)

Da ne bude toliki offtopic:

 
Poslednja izmena:
11400f kod nas videh ima za 19k din sto je dobra cena za razliku od 3600/3600x ali za intel kad dodas maticnu dodje mu na isto kao sa amd-om,gura ovaj 6700k jos :). nadam se da ce amd odgovoriti sa 5600.
 
Malo je čudno sve ovo..., tj da Intel u seriji izbaci "jedan procesor koji valja" (misli se na 11400), i svi o njemu sada pričamo, ovo drugo da Bog sačuva...
AMD se dosta promenio dolaskom Ryzena, i po par procesora je zanimljivo iz serije u seriju, a ovi drugi :sleep:
 
Malo je čudno sve ovo..., tj da Intel u seriji izbaci "jedan procesor koji valja" (misli se na 11400), i svi o njemu sada pričamo, ovo drugo da Bog sačuva...
AMD se dosta promenio dolaskom Ryzena, i po par procesora je zanimljivo iz serije u seriju, a ovi drugi :sleep:
U svakom slucaju, konacno neka vajda od Intela. Ponuditi procesor sa tim feature setom i tih performansi tako jeftino je nesto sto nisam ocekivao ni u ludilu od njih. Problem je sto treba skoro duplo doplatiti za skok sa 6 na 8 jezgra.
 
Malo je čudno sve ovo..., tj da Intel u seriji izbaci "jedan procesor koji valja" (misli se na 11400), i svi o njemu sada pričamo, ovo drugo da Bog sačuva...
AMD se dosta promenio dolaskom Ryzena, i po par procesora je zanimljivo iz serije u seriju, a ovi drugi :sleep:
Dok platiš pikslu TSMC, osiguraš rokove isporuke i logistiku, obično se ovako desi.
Pored AMD-a, TSMC pravi za Apple, Nvidia, Qualcomm itd. Zašto bi AMD zakupljivao TSMC proizvodnju za jefitnije procesore, kad ove skuplje proda odmah.

Intel (još uvek) pravi sve u svojim fabrikama (zaokružen proizvodni proces, lakše diktira cene). Čak i kada biprebacio deo proizvodnje u TSMC (nije isključeno), opet će držati najveći deo proizvodnog procesa u svojim rukama jer pokreće nove fabrike (kao i TSMC, samo što on radi za 10 partnera istovremeno).
 
Pored AMD-a, TSMC pravi za Apple, Nvidia, Qualcomm itd.

Pa, nisu svi u istom košu. Različiti proizvodni procesi su u pitanju. Da su svi u istom, mislim da bi svi skakali sa mostova, što baš ništa ne mogu da kupe. :D

Zašto bi AMD zakupljivao TSMC proizvodnju za jefitnije procesore, kad ove skuplje proda odmah.

Ne, chiplet-i (tj. CCD) su isti za sve, od 5600X (6C/12T) do 7763 (64C/128T).
 

i5 11400
All core boost 3,7/3,8 GHz na default 65w tdp,i5 10400 ide 4 GHz,samo da izbace review na techpowerup ili slicnim sajtovima da se vidi kolika je razlika upravo.
 
Sreća, sreća, radost!
EyDWtLoVEAYvspC.png

Pošto kolaju nesrećne priče, o imanju ili nemanju driver-a za iGPU, za one koje sada žele sklopiti neki HTPC, za youtube VP9, AV1, itd, itd:


Za one koje imaju K varijante (ko reče Kosta? :D) , programče od 2 GB, zvano "Maximizer":


Rocket Lake Xeon:

EyDOKqhU8AE3VNE.png
 

Ovo dodje kao i5 11600k za 19k din (sa max power limit),uz naravno dosta vecu potrosnju.
 
Poslednja izmena:
Koja ploca za 11400F? Pretpostavljam B560 ali vidim da su ATX modeli preko 150e sto je previse kao budzet varijanta.
 

Ovo dodje kao i5 11600k za 19k din (sa max power limit),uz naravno dosta vecu potrosnju.
Kako se inače taj limit otključava iz BIOS-a ili softverski? Pitam za Asus B560 ploču.
 
IGP:

 
11400 ili Ryzen 3600?
Ili 11400F, jeli bolje uzeti 11400F jer je jeftiniji? U CG je 3600 217, 11400 250e, a 11400f 210e.
 
Pogledaj cene maticnih, B560 za Intel vs B450 za AMD. Ako je B450 jeftiniji, onda definitivno Ryzen 3600. Ako su tu negde cene onda 11400f.
 
Mislim da je bolje uzeti 11400 (F). B450 ploče su jeftinije ali 3600 je skuplji pa se manje-više potire i za sličnu cenu imaš jači procesor...
 
Mislim da je bolje uzeti 11400 (F). B450 ploče su jeftinije ali 3600 je skuplji pa se manje-više potire i za sličnu cenu imaš jači procesor...
Pa ploce su jeftinije za ~5-6k, a i5 11400F procesor je jeftiniji za 4k u istoj prodavnici, tako da je blago jeftinije uzeti Ryzen varijantu, ali je i5 ipak za nijansu jaci procesor.
 
Plus, bolje hlađenje, ako se želi stalno staviti na 125W boost-a.

No, opet je ovaj i5, na neki način, i5-4460 svog vremena.
 
 
Plus, bolje hlađenje, ako se želi stalno staviti na 125W boost-a.

No, opet je ovaj i5, na neki način, i5-4460 svog vremena.
Predpostavljam da je i da bez hladjenja na nivou Ryzen 5 3600, a da sa hladjenjem ga nadmasuje, tako da u neku ruku ostavlja mesto za poboljsanje performansi bez overkloka od strane korisnika.
 
Postoji nešto što je nezavisno od hlađenja, iako ima direktne veze sa tim.

Kada je 11400 na 65W, tada je moguć samo onaj "najlight-skiji" mogući rad, tj, da se zadrži koliko-toliko na 4,2 GHz za sva jezgra.

Sve van toga, frekvencija pada. U nekim slučajevima, i na bazične vrednosti (ispod 3 GHz), što ne izgleda baš najbolje u odnosu na bazičnih 3,6 GHz na 3600.

Ako uzmemo bolje hlađenje i Asrock BFB na 125W recimo, onda imamo 4,2 GHz na svim jezgrima.

Ali opet, to bolje hlađenje, možemo primeniti i na 3600, gde možemo dobiti neki primerak 4,5 GHz na 1,25 V, recimo.
 
Poslednja izmena:
Postoji nešto što je nezavisno od hlađenja, iako ima direktne veze sa tim.

Kada je 11400 na 65W, tada je moguć samo onaj "najlight-skiji" mogući rad, tj, da se zadrži koliko-toliko na 4,2 GHz za sva jezgra.

Sve van toga, frekvencija pada. U nekim slučajevima, i na bazične vrednosti (ispod 3 GHz), što ne izgleda baš najbolje u odnosu na bazičnih 3,6 GHz na 3600.

Ako uzmemo bolje hlađenje i Asrock BFB na 125W recimo, onda imamo 4,2 GHz na svim jezgrima.

Ali opet, to bolje hlađenje, možemo primeniti i na 3600, gde možemo dobiti neki primerak 4,5 GHz na 1,25 V, recimo.
Hahaha, da, 4.5GHz na 1.25v, sigurno. Ako imas takve Ryzen 5 3600 daj ja cu da ih kupim odmah.

Poenta je ta da ce pre obican korisnik da nabaci hladnjak na procesor i poveca power limit(ako ploca to vec ne radi automatski) nego sto ce stabilno da overklokuje Ryzen 5 na preko 4.2GHz.
 
U svakom slučaju je situacija mnogo bolja po pitanju 3600, jer je ovo 2021., a ne 2019. godina, kada je sve išlo za 3600X, 3800X i Epyc.
 
Nazad
Vrh Dno