Intel Rocket Lake (poslednji 14 nm CPU)

sam633

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poena
63
Procesori nisu problem, grafike jesu ( čekam treći crypto crash, pošto sam u prethodnim baš lepo pazario 😀). Intelu ostaje da ratuje sa cenama ( preskup je jednostavno, iako je to globalni trend) i tu bi mogao lepo da se ispozicionira, mada nekako mi sve ovo deluje kao doba Athlona 64 i Pentium 4. Znamo šta je posle došlo.

Ne baš. Ne.

Ovde AMD nije od juče.

Ryzen je AMD-ov Pentium M.

Znamo šta je došlo posle Pentium-a M.

Yojinbo

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.12.2013
Poena
113
^
Ostaje da se vidi sta ce i da li ce Intel i AMD da izbace nesto krajem ovde godine... Intel mozda tek za koju godinu bude ponovo u prednosti.

AMD mozda izbaci neki Zen3+ refresh, kao sto je bilo sa bolje binovanim "xt" modelima za Zen2. Doduse kako je Zen3 arhitektura vec nategnuta upitno je koliko je to moguce i da li AMD uopste zeli jer im cipovi i ovako idu kao alva po visokim cenama.

Kako god da se okrene i Zen3 i RL su mrtve platforme i za preskociti ove godine, za one koji samo hoce upgrade...

vatrogasac53

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.06.2008
Poena
38
^
Ostaje da se vidi sta ce i da li ce Intel i AMD da izbace nesto krajem ovde godine... Intel mozda tek za koju godinu bude ponovo u prednosti.
Intel izbacuje Alder Lake 10nm u Q4 ove godine, možda i malo ranije. Podrška za DDR5 se podrazumeva. Ko je i koliko u prednosti će se tek tada videt
AMD je pitanje, je im je proizvodni proces 100% u rukama TSMC (fabless), a nisu jedini koji ih koriste. Pričam o 5nm, koji bi išao i na novi soket.

ZokiNS

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
21.09.2008
Poena
18
Ne baš. Ne.

Ovde AMD nije od juče.

Ryzen je AMD-ov Pentium M.

Znamo šta je došlo posle Pentium-a M.
Ne razumem? Odgovorio sam na @Yojinbo konstataciju da su i r5 3600 i i5-11400 (10400) sasvim dovoljni za gaming.
Što se dela oko rata sa cenama tiče mislio sam više na to da je Intel suviše veliki da bi dopustio ovolike "flopove" sa Rocket Lake serijom (najskuplji modeli) i da sprema nešto iza zavese za sledeću generaciju, kao što je posle lekcije sa NetBurstom izbacio Core arhitekturu.
Naravno da AMD nije od juče ali mislim da nije ni Intel.
Meni kao prosečnom korisniku je i i5-10400f puna kapa. Veći problem su mi prenaduvane cene grafičkih kartica, ali i to će doći na svoje.

Yojinbo

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.12.2013
Poena
113
@vatrogasac53
Ovo sa RL sada je svakako za preskociti... Ako izbace u 10nm opet idu novi chipseti...

Generalno sa trenutnom situacijom sada je bolje preskociti kupovinu kod oba tabora i sacekati na jesen sta ce objaviti, uz nadajmo se i neki pad cena.
Za AMD i 5nm uglavnom svi nagovestavaju sledecu godinu...

DDR5 prica ce biti papreno skupa i tek mozda za ~2-3 godine mozemo da pricamo o kupovini kada se ispeglaju bubice i cene budu prihvatljive, taman toliko mogu da izguraju Zen3 i 10th gen...
Naravno bice uvek early adoptera koji ce odmah kesirati.

Ja tipujem na Zen3+ prvo, da li u AM5 i 5nm izvedbi ostaje da vidimo.
Ne bi uopste bilo iznenadjujuce da iscede poslednji put AM4 sa Zen3+ u 7nm zbog hw-a koji se nagomilao pa onda klepe RDNA2 i AM5 dogodine u 5nm

vatrogasac53

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.06.2008
Poena
38
Ovo sa RL sada je svakako za preskociti... Ako izbace u 10nm opet idu novi chipseti...
Ko traži bužetski procesor, neka 11400 ne preskače nikako, jer boljeg za te novce nema.
Naravno da je na jesen novi čipset, mislim DDR5:) (mada Intel tradicionalno daje 2 gen po socketu) .
Dok AMD popune nestašice i pređu na 5nm, uhvatiće ga Intel sa performansama. Ono što je dobro da kod procesora imamo potpuno otvorenu utakmicu, što je za kupce najbitnije.

sam633

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poena
63

Sam sebi si odgovorio ovde: (zapravo bolje da dodam, šta je preteča (svih) Core procesora?)

Core arhitekturu.

U istom smislu, Ryzen je AMD-ov Pentium M.

Intel suviše veliki

Ovde je pomalo srž problema, kako ljudi razmišljaju. Da parafraziram:

Intel je toliko velik, da samo kad bi hteo, našao bi lek za rak.

AMD je toliko mali, kao kuče, koje uvek mogu da šutnem. Ako se tom prilikom osili i ujede me, šutnuću ga još jače.

:D

Naravno da AMD nije od juče ali mislim da nije ni Intel..

Recimo samo, i Apple je uvideo, u kojim problemima je Intel.

Dok Intel i/ili američka vlada pominju ulaganja od "pišljivih" 20-tak milijardi (ako se dobro sećam), TSMC i SK Hynix idu na 100 milijardi.

Sve(t) se menja. ;)

Da ne bude toliki offtopic:

Poslednja izmena:

tomasbg

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
21.11.2005
Poena
38
11400f kod nas videh ima za 19k din sto je dobra cena za razliku od 3600/3600x ali za intel kad dodas maticnu dodje mu na isto kao sa amd-om,gura ovaj 6700k jos :). nadam se da ce amd odgovoriti sa 5600.

Kentaurmon

Flash Drive
Učlanjen(a)
12.02.2021
Poena
8
Malo je čudno sve ovo..., tj da Intel u seriji izbaci "jedan procesor koji valja" (misli se na 11400), i svi o njemu sada pričamo, ovo drugo da Bog sačuva...
AMD se dosta promenio dolaskom Ryzena, i po par procesora je zanimljivo iz serije u seriju, a ovi drugi :sleep:

Solesoslav

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poena
48
Malo je čudno sve ovo..., tj da Intel u seriji izbaci "jedan procesor koji valja" (misli se na 11400), i svi o njemu sada pričamo, ovo drugo da Bog sačuva...
AMD se dosta promenio dolaskom Ryzena, i po par procesora je zanimljivo iz serije u seriju, a ovi drugi :sleep:
U svakom slucaju, konacno neka vajda od Intela. Ponuditi procesor sa tim feature setom i tih performansi tako jeftino je nesto sto nisam ocekivao ni u ludilu od njih. Problem je sto treba skoro duplo doplatiti za skok sa 6 na 8 jezgra.

vatrogasac53

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.06.2008
Poena
38
Dok platiš pikslu TSMC, osiguraš rokove isporuke i logistiku, obično se ovako desi.
Pored AMD-a, TSMC pravi za Apple, Nvidia, Qualcomm itd. Zašto bi AMD zakupljivao TSMC proizvodnju za jefitnije procesore, kad ove skuplje proda odmah.

Intel (još uvek) pravi sve u svojim fabrikama (zaokružen proizvodni proces, lakše diktira cene). Čak i kada biprebacio deo proizvodnje u TSMC (nije isključeno), opet će držati najveći deo proizvodnog procesa u svojim rukama jer pokreće nove fabrike (kao i TSMC, samo što on radi za 10 partnera istovremeno).

sam633

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poena
63
Pored AMD-a, TSMC pravi za Apple, Nvidia, Qualcomm itd.

Pa, nisu svi u istom košu. Različiti proizvodni procesi su u pitanju. Da su svi u istom, mislim da bi svi skakali sa mostova, što baš ništa ne mogu da kupe. :D

Zašto bi AMD zakupljivao TSMC proizvodnju za jefitnije procesore, kad ove skuplje proda odmah.

Ne, chiplet-i (tj. CCD) su isti za sve, od 5600X (6C/12T) do 7763 (64C/128T).

rammadis

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
02.06.2010
Poena
38
i5 11400
All core boost 3,7/3,8 GHz na default 65w tdp,i5 10400 ide 4 GHz,samo da izbace review na techpowerup ili slicnim sajtovima da se vidi kolika je razlika upravo.

sam633

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poena
63
Sreća, sreća, radost!
EyDWtLoVEAYvspC.png

Pošto kolaju nesrećne priče, o imanju ili nemanju driver-a za iGPU, za one koje sada žele sklopiti neki HTPC, za youtube VP9, AV1, itd, itd:

Za one koje imaju K varijante (ko reče Kosta? :D) , programče od 2 GB, zvano "Maximizer":

Rocket Lake Xeon:

EyDOKqhU8AE3VNE.png

rammadis

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
02.06.2010
Poena
38

Ovo dodje kao i5 11600k za 19k din (sa max power limit),uz naravno dosta vecu potrosnju.

Poslednja izmena:

Labello

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.02.2017
Poena
38
Koja ploca za 11400F? Pretpostavljam B560 ali vidim da su ATX modeli preko 150e sto je previse kao budzet varijanta.

vatrogasac53

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.06.2008
Poena
38

Ovo dodje kao i5 11600k za 19k din (sa max power limit),uz naravno dosta vecu potrosnju.
Kako se inače taj limit otključava iz BIOS-a ili softverski? Pitam za Asus B560 ploču.

Vrh Dno