Šta je novo?

Intel i7-8700 @ 4.28Ghz do 98C stepeni u full load-u

perafilozof

Slavan
Učlanjen(a)
06.03.2013
Poruke
2,705
Poena
275
Moja oprema  
Steam
perablenta
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

Ne znam šta se događa sa temperaturom ovog CPU-a.

Juče sam shvatio da mi kuleri za CPU radi kao turbina. Pogledam temperaturu, 70C+ stepeni u Idle. Ukljucim nezahtevnu igru ili video editor temperatura do 98C stepeni, ventilator turbina.

Skinem CoolerMaster Hyper 412S i ventilator sa CPU-a, proverim pastu, onda masna. Malo se skinula na jednom delu, stavim mrvicu. Vratim kuler i hladnjak.

Nije se cula turbina ni u PUBG, gde mi se obicno greje ceo PC. Imamo sam problem slican letos, sa BF5 gde je CPU temperatura isla na 93C pod full loadom na 1440p full grafika. Tada sam igrao sa skinutom stranicom i CPU na 85C stepeni.

Ali, nisam ovakvo grejanje imao od tada. Evo sad, ujutro, mi je ukljucen samo Chrome, video editor, CPU na 25% load-a, 70C + stepeni. Malo pre na 99% load opet 98C stepeni.

Kuciste je CoolerMaster 690 II Basic sa dva ventilatora na vrhu, jednim pozadi, jednim napred i jos rade i na grafickoj i napajanju, i naravno ovaj na CPU.
 
Koja je ploča, koja je voltaža nameštena u bios-u?
 
Ploča je TUF Z370 - plus gaming
A voltaža je 1.024v , turbo je ON.
 
verovatno se vremenom skorela ta vec nikakva pasta ispod ihs-a.
tu jedino delid stvarno pomaze ili neki mnogo jaci kuler.
ja sam delidom spustio temperature za 20C. klokovan na 5Ghz nije prelazio 75C u prime95.
delid je odradjen dok je cpu bio skoro nov i vec je tada pasta izgledala kao da je cpu przio godinama. 8700K je bio moj ali je ista pasta.
 
Nije mnogo korišten. Sredinom 2019. sam sastavio ovu konfiguraciju.

4770k sam koristio 5 godina sa ovim istim hladnjakom i nisam imao takav problem.
 
Da li su i temp gpu-a podjednako visoke? U principu i8700 non k ne bi smeo da bude toliko zagrejan. Imam isti proc koji je oc putem magistrale 102.9 MHZ na 4.4, i u full load-u (100% iskorišćenje procesora) cele noći kada izračunava u jednoj 3d aplikaciji ne prelazi 75 max, tako da nešto nije u redu. Pretpostavljam kao i ericm da treba poći od hlađenja cooler-a. Probaj sa pastom.
 
Ne. GPU bude ok, normalno. 70,80-85C zavisi sta igram i sa kojim podesavanjima.
 
Da izvineš koja grafička? 80-85 meni nije normalno, a razmišljam o tome da nije jedan od problema i airflow u kućištu. Zbog toga pitam za temperature gpu-a.
 
Gigabyte GTX 1080 Ti GAMING OC 11G.

Sta znam, ja u zivotu nisam imao "hladnu" graficku, uvek su mi bile preko 80 u igrama.

Možda je i protok... evo sad situacija : video editor + chrome, GPU 61C fan 27. CPU 67C
 
Da li dovoljno hladnog vazduha stiže od ventilatora koji je napred? Pretpostavljam da je zadnji izduvni kao i ona dva gore.
Pogledao sam kućište i razmišljam da grafička šalje topao vazduh ka procesoru,a onom prednjem hladnom vazduhu spreči putanju deo za hdd-ove.
 
podji od kucista i cpu kulera za pocetak.
i nemoj dodavati pastu gde se skinula nego lepo ocisti kuler i cpu pa nanesi novu pastu i proveri da li je sve lepo naleglo.
grafika je takodje poprilicno topla.
 
podji od kucista i cpu kulera za pocetak.
i nemoj dodavati pastu gde se skinula nego lepo ocisti kuler i cpu pa nanesi novu pastu i proveri da li je sve lepo naleglo.
grafika je takodje poprilicno topla.
Dobro. Pokušaću još jednom od početka čitavu proceduru.
Da li dovoljno hladnog vazduha stiže od ventilatora koji je napred? Pretpostavljam da je zadnji izduvni kao i ona dva gore.
Pogledao sam kućište i razmišljam da grafička šalje topao vazduh ka procesoru,a onom prednjem hladnom vazduhu spreči putanju deo za hdd-ove.
Ko bi ga znao... U svakom slučaju mi je kućište iz 2014. god., a postalo je malo za ove nove titane od grafičkih. Promeniću komplet kad se stabilizuju cene pa ću uzeti neko monster kucište. Taman da bude od metala i 20 kila da klinac ne može da ga obori.
 
Ja bih kao privremeno rešenje promenio orijentaciju zadnjeg ventilatora da uduvava hladan vazduh i prednji ventilator koji izgleda nema neku funkciju, stavio na bočnu stranicu (koliko vidim na fotkama može tako nešto da se uradi) da isto uduvava vazduh. Eventualno na dno, da šalje hladan vazduh ka grafičkoj, ukoliko ti nije zauzet donji otvor napajanjem ili nečim već.
 
Jeste, dole je napajanje i kablovi. Ako bih okrenuo zadnji sudarale bi se struje, od ovog na procesoru i njega.

Sa strane idu neki mali ventilatori, ali takvih dimenzija nema kod nas u prodaji.
 
A da im samo zameniš pozicije (venilatorima na kuleru) da zadnji uduvava, a prednji izduvava? Ubih se dok sam provalio gde da nađem podatke koji šta radi.
slika 14
 
Postavljen je samo jedan ventilator na cooler oduvek, jer drugi bude nezgodno postavljena na memoriju. Zato mi je i problem da ga stavim na tu stranu da vuče ka prednjem delu kućišta. I sa 4770k je bio samo jedan.
 
4770K je skroz druga prica. 8700/K se mnogo vise greju i imaju losiju pastu. probaj kad imas vremena da ponovo lepo ocistis i montiras cpu kuler, meni je on najvise sumnjiv.
 
Gledam već novo kućište i novi procesor...

Sviđa mi se ASUS GT501 TUF GAMING. A za procesor koji preporucujete? Ovog ću se verovatno morati otarasiti.
 
Ok, idem ispod tvog prozora, samo mi ga baci...

Sorry, morao sam... :D
 
Postavljen je samo jedan ventilator na cooler oduvek, jer drugi bude nezgodno postavljena na memoriju. Zato mi je i problem da ga stavim na tu stranu da vuče ka prednjem delu kućišta. I sa 4770k je bio samo jedan.
Pa tebi ventilator na cooleru na hladi cooler, nego izvlaći topao vazduh! Eto, rešena enigma o lošem procesoru. Nije on loš, nego ti ne koristiš cooler kako je predviđeno....
 
Uslikaj da se forenzicki resi misterija.
 
kiciste uzmi neko provetreno a za cpu ne znamo budzet. preko madjara je 9900k bio oko 360e sto je super deal. ako ploca ne vrisne.
 
Cooler je predviđen tako da ventilator koji stoji prvi, bliže prednjem delu kućišta, uvlači hladan vazfuh koji mu "dodaje" prvi ventilar, onaj na prednjem delu kučišta.

Taj vazduh treba da hladi cooler i da vruć vazduh odnosi drugi ventilator na cpu cooleru, onaj bliži zadnjem delu kućišta.

I na kraju, da cooler na kraju kućišta izbaci taj topao/vruć vazduh.

Ali, kao što napisah, taj prvi, prednji ventilator za cpu cooler ne stavljam iz razloga što mu memorija ne dozvoljava da se lepo uklopi.
Post automatically merged:

Pa tebi ventilator na cooleru na hladi cooler, nego izvlaći topao vazduh! Eto, rešena enigma o lošem procesoru. Nije on loš, nego ti ne koristiš cooler kako je predviđeno....
Nije tako lako rešiti misteriju, jer ovako isto je bilo podešeno više od godinu dana bez ovih problema.
 
Uh... Nisam ja spreman za takve varijante. U garanciji je još duže od godinu dana. Ko hoće prodajem za 250e ili koji evro manje.
 
Ali, kao što napisah, taj prvi, prednji ventilator za cpu cooler ne stavljam iz razloga što mu memorija ne dozvoljava da se lepo uklopi.

Možeš probati sa boljim ventilatorom od tog "slim", ako imaš.

Tj. postaviš ga isto, da izvlači vazduh.
 
Stavi jednu ram plocicu skroz desno montiraj drugi ventilator i proveri temperature cisto testa radi, a pre toga ocisti pastu i stavi novu.

Pre nego sto promenis kuciste i procesor, zameni kuler ili probaj da ga namestis kako je predvidjeno.
 
Evo "izoperisao sam" kućište ponovo.

Dodao sam jedan ventilator na CPU cooler sa prednje strane. Iskoristio sam materijal + neko kvazi rešenje zbog koga bi svaki pc case inženjer dobio infarkt, ali šta je tu je.

Sada samo par tabova Chroma i temperatura skače sa prosečnih 37C na sekund na 53 C.

Kad dodam video editor ide na 68C, kada sam probao bench CPU preko jednog programa islo je na 75C.

Za sada je OK. Videcemo da li ce se "turbina" ponovo aktivirati.

Hvala svima na savetima. Javljam šta bude dalje.
 
Ne vredi...

Evo je "turbina" opet, 91C. Na 75% load-a. Sa 50C na 90C za 20 sekundi.
 
Proveri triput da li je kuler dobro montiran, zategnut, dobro naleze itd
 
Nazad
Vrh Dno