Šta je novo?

Intel Alder Lake (10 nm, 8 "velikih" i 8 "malih" jezgara)

Sutra bi kupio ASUS ROG Strix B660-I Gaming WIFI da je DDR4. Baš je loš izbor itx ploča za Alder Lake oko 200e.
GIGABYTE B660I AORUS Pro DDR4 je pristojna ali ima samo jedan M.2 plus su imali neke probleme sa DDR4 memorijama.
ASRock H670 ITX nije loš. Ne znam cenu, doduše, ali bi trebalo da je manje...
 
ASRock H670 ITX nije loš.
Da asrock H670 je po jednom faktoru najnaprednija ploca/najbolji izbor. Jedina koja ima oba M.2 SSD slot-a napred, sto smanjuje potrebu za uzimanjem slabijih i/ili naj-efikasnijih disk-ova za iza ploce (za vecinu SFF malih kucista gde bi nastao kurslus sa pregrevanjem).
 
 
i5 12600 radi super sa https://www.arctic.de/en/f11lp na asus z690m

manje kuciste je u pitanju sumanjao sam da li ce moci da ga ohladi, potrebno je proci optimiziaciju preko asus ai softvera i onda spusti broj obrtaja na ispod 1000 temeperatuta oko 50c
 
 
Već je i K serija skoro pa izgubila smisla. Osim da se pošalju primerci review-erima, ne vidim poentu ovoga. +50% cene za +5% performansi.
 
 
Intel U serija 12-te generacije slabija od M1 procesora iz 2020-te godine. U Srbiji ce novi Thinkpad X1 Carbon verovatno kostati duplo skuplje od M1 Air-a, a imace losije performanse i losiju bateriju. Dok je Intel drzao monopol i prodavao procesore sa dva jezgra tad mu je bilo dobro, nadam se da ce ih sad konkurencija pojesti.
 
Intel U serija 12-te generacije slabija od M1 procesora iz 2020-te godine. U Srbiji ce novi Thinkpad X1 Carbon verovatno kostati duplo skuplje od M1 Air-a, a imace losije performanse i losiju bateriju. Dok je Intel drzao monopol i prodavao procesore sa dva jezgra tad mu je bilo dobro, nadam se da ce ih sad konkurencija pojesti.
Ne znam zasto poredis babe i zabe. M1 nije x86 procesor i stavlja se u laptop koji ima bruka los feature set i build quality u toj cenovnoj kategoriji. Oni nisu konkurencija jedno drugome i niko kome potrebe nalazu da uzme jedan nece razmatrati drugi.
 
Intel U serija 12-te generacije slabija od M1 procesora iz 2020-te godine. U Srbiji ce novi Thinkpad X1 Carbon verovatno kostati duplo skuplje od M1 Air-a, a imace losije performanse i losiju bateriju. Dok je Intel drzao monopol i prodavao procesore sa dva jezgra tad mu je bilo dobro, nadam se da ce ih sad konkurencija pojesti.
Kako si ti uopšte zaključio da je alder lake sporiji od M1? Sve što sam gledao za desktop verzije ukazuje da je i7 od 350e uparen sa prosečnom grafickom bolji od M1 Max i to dosta bolji. Kao što neko reče, nije lako ni porediti, ali ako si ovo zaključio iz Apple prezentacija, prilično si se zajebao. ARM jeste sam po sebi energetski efikasan i lakše se pravi sa naprednijim procesom, SOC ima svojih prednosti, ali nemoj da potcenjuješ konkurenciju. Apple će skoro sigurno uvek biti skuplja opcija.
 
Da se pohvalim, posaljem par zapazanja, mozda nekome pomogne...

Odradio sam prelaz sa i9-9900K, DDR4 3200 na i9-12900K, DDR5 5600:

- razlika u odzivu sistema je neverovatna, bar na Windows 11
Sve leti (pogotovu ako iskljucite animacije i slicno, sto radim i na telefonu i na desktopu),
isti SSD (980PRO SAMSUNG)

- greje se nenormalno
Cooler Noctua nh-d15, sa dva NF-A15 ventilatora, sve default, i iskreno, bez teksta, 12900k povuce oko 250w,
par sekundi i vec na 100C, spusta klok, tuga, jad...

- ne mora da se greje nenormalno, bar moj primerak :)
Posto me OC ne zanima toliko, a i koliko bih dobio je upitno, krenuo sam sa undervoltom od -0,025, pa polako povecavao,
-0.05, sve super, -0.075, prolazi, idemo dalje.... sve u svemu zaustavio se na, za mene neverovatnih, -0,15.

Na ovom podesavanju, prosao je 12 sati test MSI Kombustor zajedno sa Cinebench R23, max CPU temp 90 stepeni....

CPU vuce oko 200W-205W max ovako undervoltovan, bustuje normalno i bez problema u realnom radu 5.2/3.9...

* Probano i na -0.175, ali nakon sat i po testiranja, pukne....

Inace, znam da ljudi pominju, SP value cipa je 92 za P core, i ako se secam dobro, 78 za E core (Asus z690 HERO ploca).
 
- razlika u odzivu sistema je neverovatna, bar na Windows 11
Ovo ti je placebo u većini slučajeva, jer se poredi prethodni sistem sa ko zna koliko ažuriranja i programa, sa novo instaliranim sistemom bez ičega skoro. Uradi 10-ku ispočetka, "leteće" i ona ili sačekaj koji mesec i 20 ažuriranja, biće 11-ica "regularne" brzine. :)
 
Ovo ti je placebo u većini slučajeva, jer se poredi prethodni sistem sa ko zna koliko ažuriranja i programa, sa novo instaliranim sistemom bez ičega skoro. Uradi 10-ku ispočetka, "leteće" i ona ili sačekaj koji mesec, biće 11-ica "regularne" brzine. :)
Nazalost, nije, hteo sam upravo to da uporedim/probam, prebacio sam ssd na staru masinu , probao, bas se oseti velika razlika, jer da nije bilo neke VELIKE razlike, ne bih zadrzao novu platformu
 
U čemu se oseti velika razlika? U otvaranju programa, jer animacija brže radi kao što na Androidu ima fora ili ima nešto što zaista brže radi?

Naravno, podrazumeva se da je isti ssd, nov sistem klot kao i 11-ica, da bude "na ravne časti".
 
U čemu se oseti velika razlika? U otvaranju programa, jer animacija brže radi kao što na Androidu ima fora ili ima nešto što zaista brže radi?
Nemam animacije na sistemu, odmah to gasim, svuda, nervira me (i na androidu i na iphoneu, svuda iskljuceno.... :) )
Najbolje moze da opise kao "snappy", pogotovu kada je sistem zauzet....

Elem, programiram, pa imam nekoliko IDE-a otvorenih u isto vreme (.net core, typescript, sta vec...), nesto je u debug-modu,
negde u pozadini idu nonstop unit testovi, javascript debug, procesi vezani za sve i svasta, itd.... Da li je scheduler bolji
u Windowsu 11, siguran sam da jeste, ali mi deluje da se bas razmase sa velikim brojem jezgara (bilo p, bilo e) i to daje taj "snappy"
osecaj.
 
znaci , suma sumarum , b600-g ti kosta kao msi z690-a pro ddr4, 32gb dd4 rama ces platiti 100-150e. ddr5 4800 krecu negde oko 250e za 32gb..., zavisi sta gledas, a to znaci, umesto 12400f 12600k ili 12700 bez k.
Elem, diskusija u Ryzen 5000 temi me navela malo na razmisljao dok sam sabirao za BCLK 12400F + STRIX B660-G cene, odnosno zapalo mi za oko koliko je u stvari Gigabyte Z690M DS3H D4 jeftina (~17200-20440 din). I kopkalo me da li moze da se iskombinuje ova najeftinija Z690 ploca + DDR4 + 12600KF na tipa 5.3-5.5GHz.

Istrazih malo, i na granici je, ali mislim da ovo moze da ispadne odlicno best-buy kupovina za monster FPS. Veoma je blizu BCLK opciji po ceni, a performanse su manje vise iste. Jedino jos uvek nisam siguran da li bi ploca izdrzala, bez dodatnog VRM hladjenja, ili pak sa hladjenjem od kulera samo, itd. Ali sa VRM bracket-om bi trebalo da odradi.

1. Gigabyte Z690M DS3M D4 ima malo slabiju VRM sekciju od Maxsun/Soyo ploca na HardwareUnboxed B660 video snimku.
2. Te ploce rade ok 12900K sa direktnim protokom vazduha preko VRM (sto je oko 220-240W)
3. 12600KF 5.5GHz OC je ~225W na skaterbench snimcima tako da tu negde
4. Arctic P8 PWM je 5-6 eur
5. SIlverstone VRM Bracket je ~20 eur al moze i sa zip-ties i sa kineskim stapicima da se nabudzi
6. Izgleda moguce, i zvuci veoma zanimljivo za probati xD
7. Moze da se iskoristi stara DDR4 memorija, sto smanjuje cenu jos.

Tako, da @Milunka hvala za ideju/sto si spomenuo 12600KF opciju, da nisi spomenuo, ne verujem da bih skoro proveravao cene, niti DDR5, niti Z690 ploca, definitivno nisam bio u pravu sta je najisplatljivije trenutno, sve opciju su blizu jedna drugoj, sto je extra = zlatno doba za delove za komp.

1.Moja originalna BLCK komb jeste najeftinija, ali ne dovoljno
2. tvoja sa proverenom MSI Z690 plocom, je previse skuplja
3. ovaj kompromis ispadne tacno u sredini.
 
Poslednja izmena:
Thermalright-ov je 3x jeftinije, al Der8auer-ov je napredniji, i ima alternativni mod za lakse lapovanje.

06MVz52bz1SlnV6y.jpg
 
Plus delid, koji ume i ovde da skine 10-tak °C...
 
Elem, diskusija u Ryzen 5000 temi me navela malo na razmisljao dok sam sabirao za BCLK 12400F + STRIX B660-G cene, odnosno zapalo mi za oko koliko je u stvari Gigabyte Z690M DS3H D4 jeftina (~17200-20440 din). I kopkalo me da li moze da se iskombinuje ova najeftinija Z690 ploca + DDR4 + 12600KF na tipa 5.3-5.5GHz.

Istrazih malo, i na granici je, ali mislim da ovo moze da ispadne odlicno best-buy kupovina za monster FPS. Veoma je blizu BCLK opciji po ceni, a performanse su manje vise iste. Jedino jos uvek nisam siguran da li bi ploca izdrzala, bez dodatnog VRM hladjenja, ili pak sa hladjenjem od kulera samo, itd. Ali sa VRM bracket-om bi trebalo da odradi.

1. Gigabyte Z690M DS3M D4 ima malo slabiju VRM sekciju od Maxsun/Soyo ploca na HardwareUnboxed B660 video snimku.
2. Te ploce rade ok 12900K sa direktnim protokom vazduha preko VRM (sto je oko 220-240W)
3. 12600KF 5.5GHz OC je ~225W na skaterbench snimcima tako da tu negde
4. Arctic P8 PWM je 5-6 eur
5. SIlverstone VRM Bracket je ~20 eur al moze i sa zip-ties i sa kineskim stapicima da se nabudzi
6. Izgleda moguce, i zvuci veoma zanimljivo za probati xD
7. Moze da se iskoristi stara DDR4 memorija, sto smanjuje cenu jos.

Tako, da @Milunka hvala za ideju/sto si spomenuo 12600KF opciju, da nisi spomenuo, ne verujem da bih skoro proveravao cene, niti DDR5, niti Z690 ploca, definitivno nisam bio u pravu sta je najisplatljivije trenutno, sve opciju su blizu jedna drugoj, sto je extra = zlatno doba za delove za komp.

1.Moja originalna BLCK komb jeste najeftinija, ali ne dovoljno
2. tvoja sa proverenom MSI Z690 plocom, je previse skuplja
3. ovaj kompromis ispadne tacno u sredini.
Ta GB ploča ima 6 faza sa 50A plus loše hladnjake, ne znam kako bi podnela overklokovani 12600K...možda ali jedva...
 



Vent isto kod madjara, i naravno dve nase firme sto rade Arctic N*va C******, N*vi****** (ako ih ne nadjete, saljite slobodno privatnu poruku). Ima takodje ona domaca firma sto saradjuje sa Silverstone-om, mozda moze preko njih da se naruci, mada je mali i jeftin proizvod.

A sa druge strane 12600KF sa potegnutim RAM-om, kida World of Warcraft:

 
Poslednja izmena:
Jedan od razloga što volim Silverstone, prsve svakakve korisne džidžumidže...
 
Ako bi menjali sad konf, a cekali recimo raptor lake, uzeti b660 ili z690 plocu sa ddr4 podrskom i recimo 12600k bi bio ok potez ili? Koliko znam novi proc ce biti kompatibilni sa 6 serijom ploca i imaju podrsku za ddr4.
 
Ne bih ja to radio. Nelogican trosak. A kako stvari stoje, izgleda da ce Raphael izaci brze nego sto se pretpostavlja pa bi i to mogla da bude validna opcija. Bolje sacuvaj novac ovih nekoliko meseci i sacekaj Zen 4 i Raptor Lake. Osim ako ti nije kriticno za posao koji bi taj trosak isplatio veoma, veoma brzo.
 
Nazad
Vrh Dno