Šta je novo?

instaliranje amiga os-a

Učlanjen(a)
18.05.2008
Poruke
154
Poena
320
Pozdrav svima,
evo nabavih Amigu 1200 pa bih hteo da na nju nakacim HD i da instaliram OS
Posto nemam original WB da li je moguce da se iskoriste Workbench koji imam na emularoru WinUae u adf formatu,tj da se od njega napravi da tako kazem instalacija koju bih snimio na flopi pa onda ubacio u Amigu.
Unapred hvala svima.
 
to nije lako..
neverovatno kako ranije nisi cuo da PC ne moze da snima Amiga diskete.. bez budzenja tipa 2 FDD-a

potrazi malo po forumu.. ili mogu ja da ti snimim te diskete, iz BG sam.
 
to nije lako..
neverovatno kako ranije nisi cuo da PC ne moze da snima Amiga diskete.. bez budzenja tipa 2 FDD-a

potrazi malo po forumu.. ili mogu ja da ti snimim te diskete, iz BG sam.


Care svaka cast. Ja ostavio poruku pre 2 min a ti vec odgovaras.
Ja sam takodje iz Beograda ali te ne bih cimao bez neke preterane potrebe.
Probacu nekako, mada ne znam kako da snadjem. Puno hvala u svakom slucaju.
 
otkrij mi tajnu, gde si nabavio A1200 ?
 
Kupi obavezno i dodatnu memoriju ili neku turbo karticu,inace nista od WHDLoad-a

Ne samo za whdload. "Gola" a1200 ima prilično ograničenu upotrebnu vrednost. Uglavnom se svodi na igranje igara sa disketa. Na stranu što dodavanjem same memorije (tj. fast ram-a), bez dodatnog procesora, ubrzavaš ceo komp 4 puta.
A umesto hard diska bih preporučio kombinaciju cf-ide adapter + compactflash kartica.
 
Ne samo za whdload. "Gola" a1200 ima prilično ograničenu upotrebnu vrednost. Uglavnom se svodi na igranje igara sa disketa. Na stranu što dodavanjem same memorije (tj. fast ram-a), bez dodatnog procesora, ubrzavaš ceo komp 4 puta.
A umesto hard diska bih preporučio kombinaciju cf-ide adapter + compactflash kartica.

Ja imam u 1200 8mb fast i fpu na 28 mhz,nije neka velika razlika u performansama u odnosu na golu,dok npr sa 1230/50 sve ide kako treba.
 
hm, mozda mogu da pomognu oni programcici koji prvo koriste fast ram
 
Kako napraviti instalaciju amiga os-a na hdd?

Stvar je da se WB(tj Amiga OS )nemora instalirati na klasicni nacin poput win-a.dovoljno je napraviti sys particiju i na nju naprimer prekopirati wb koji radi (moze cak i sa diskete) posto sam wb startuje iz S direktorija fajlom startupsequence uz eventualnu upotrebu user strtup fajla ako ima dodatno instaliranog softvera,pojedini programi dodaju i svoju startup sekvencu ,a svi fajlovi su textualnog tipa i lako se vrse izmene..Hard koji nije bio prikljucivan na amigu mora se za to pripremiti napraviti particije koje su sasvim drugacije od dos tipa cak ni sama amiga uz pomoc posebnog softvera nece prepoznati dos particije (inace uz instaliran wb mogu se sasvim uspesno mountovati fat 32 hardovi uz naravno softver za to i radi odlicno).Podela HDD na particije se odradjuje HDD tolbox alatkom uz dodavanje fajl sistema koji ce se koristiti (ffs je standardan amigin ,a ima ih jos i ja bih mogao da preporucim PFS za prosirene amige).Sada ako bas nemas dostupnu amigu sa odgovarajucim alatima mogao bi da se posluzis i sa amithlon emulatorom i da u njemu odradis posao oko kreiranja particija.Mozda se moze upotrebiti i winuae ali to ja nisam probao inace bi bilo zgodno odmah bi mogao da samo prekopiras fajlove sa tog adf imidza diskete. U amithlonu se moze kopirati sadrzaj direktno sa cd-a na sys particiju.Da ne zaboravim amiga os podrzava vise butabilnih hdd particija samo im se mora podesiti prioritet i moze se iz kickstart menija forsirati koju cete particiju butovati,vide se samo butabilne particije.
 
svidja mi se ovaj scenario sa pc pripremom harda, ja na a600 imam ks 37.300 koji ne podrzava boot sa hardova vecih od 40mb, e sad ja sticajem okolnosti imam jedan stari ide 3,5" wd od 40mb pa me interesuje sta bi mi sve trebalo da pripremim ovaj hard na pc-ju, da ga prikljucim na amigu i da dignem wb sa njega??

e da, jel 37.300 nepodrzava boot sa PARTICIJA vecih od 40 mb ili sa DISKOVA vecih od 40mb, tj dali bi mogao da koristim na njoj recimo quantum maverick 540mb na njoj ali tako da boot particija bude recimo 30mb??? :wall:
 
"Due to bugs in Kickstart 37.300, the maximum supported size of a hard drive was limited to 40 MB. Everything above this size was a game of chance. In contrast, version 37.350 was capable of supporting hard drives up to 4 GB."
 
citiram: "Due to bugs in Kickstart 37.300, the maximum supported size of a hard drive was limited to 40 MB. Everything above this size was a game of chance. In contrast, version 37.350 was capable of supporting hard drives up to 4 GB."

E ZATO SU I PROPALI!!!!!!
 
ma znate na sta mislim... :wall:
 
Ma u pravu si ti,ali ima nas koji ne (zelimo da) mislimo tako :)
 
ostavimo istoriju istoricarima, nego kako ja da sklepam hard na pc-ju da ga prikljucim na a600 i da to sve radi????
 
ostavimo istoriju istoricarima, nego kako ja da sklepam hard na pc-ju da ga prikljucim na a600 i da to sve radi????
Pa to ti i kazem,ja sam profesor istorije :)
Ne znam,trebalo bi da moze preko win-uae.
A i to ti je bolja solucija nego da juris flopi.
 
Poslednja izmena:
radim!!!
 
nemogu da formatiram hard u win uae-u, pomagajte...
 
evo cetiri ujutro i ja gotov za nocas, instalirao sam wb 2.1 preko winuae-a na hardic od 40gb, sutra idem da kupim 2,5" na 3,5" ide adapter i imam nekoliko pitanja:

dali je napajanje koje dolazi uz a600 dovoljno za jedan hard ili da idem na varijantu sa pc napajanjem,

kolika je maksimalna duzina ide kabla koji bi mogao da koristim jer ce hd da stoji izvan amige..

ako ga ne nadjem, koliko kosta 2,5 na 3,5 ide adapter??

dali jos negde mogu da se nadju pcmcia sram kartice od 4mb???

ako sve proradi postujem kompletan izvestaj i slike..

a sad idem da spavam, sreca sto nisam normalan, odavno bih poludeo!!!!! : )
 
pa trebalo bi da je napajanje dovoljno, bar za 2,5" HDD..
adapter je jeftin, i isti je u oba smera.
te sram kartice su jako spore i skupe, ima neki rus na a.org-u koji je napravio prosirenje od 8Mb FAST RAM-a za a600
 
Kada sam ovo poceo da pisem prvi put nestalo je struje.Idemo ispocetka...

Ogranicenje na 40mb je tipicno softverske prirode i sama amiga 1200 je imala slicno ogranicenje izmedju 2 i 4 gb ne secam se bas najbolje.Stvar se lako resavala softverskom zakrpom u ide fix-u (ako se dobro secam) a ujedno je tu i bila podrska za 4 ide drajva na amiginom ide portu preko jednostavnog adaptera.Neophodno je bilo da samo prva particija bude u vidljivom delu hdd sto ce u konkretnom slucaju reci u prvih 40mb sto bi ionako za wb verzije 2 trebalo biti dovoljno.Najveci hdd koji sam ja na taj nacin koristio na A1200 je bio velicine 80gb sa par sys particija od oko 1gb i dve data particije.Samo da se ogradim na A1200 sam koristio i kick 3.1 sa patchevima i blizardova ppc kartica.Duzina kabla - pa trebalo bi da radi normalno sa standardnim ide kablom 30-40 cm koliko li je vec.Ja sam sebi sastavljao dva takva da bih dobio duzinu kako bi mi hdd i cd rezac bili ispod stola u mini tower kucistu iz koga sam vukao i struju iz at napajanja.Radilo je najnormalnije .
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da je najlakse resenje naci 2,5"hdd,2,5" eksternu fioku i zakaciti na pc preko usb,napuniti ga i vratiti u Amigu.
 
Poslednja izmena:
te sram kartice su jako spore i skupe

SRAM kartice uopšte nisu spore za a600. Štaviše, mc68k na 7mhz nije dovoljno brz ni da iskoristi njihovu punu brzinu. U svakom slučaju, pristup je 2-3 puta brži nego chip ram-u. Da su skupe... ne mora uvek da znači. Povremeno se na ebayu može naletiti na aukcijama na kartice od 2mb za 10-ak $ (pazite samo da imaju mesto za bateriju - ako nemaju - neće raditi)
 
Koju funkciju ima SRAM kartica,fast ram?
 
nisam danas nasao 2,5 na 3,5, (jbga, backa palanka nije bas i.t. centar svemira) ali mislim da ce stvar raditi, na hardu sam u wb napravio dve particije po 19mb i sve super radi u winuae, samo da nabavim prokleti adapter i idemo, kad udjes u semu stvarno je winuae najlaksi nacin za punjenje amiga hardova...
 
nisam danas nasao 2,5 na 3,5, (jbga, backa palanka nije bas i.t. centar svemira) ali mislim da ce stvar raditi, na hardu sam u wb napravio dve particije po 19mb i sve super radi u winuae, samo da nabavim prokleti adapter i idemo, kad udjes u semu stvarno je winuae najlaksi nacin za punjenje amiga hardova...

Steta sto ne mozes whdload da instaliras,odlicna stvar.Mislim mozes ali samo par igara ce da radi bez bar 4mb fast ram-a.
 
Ako radi u winuae sa tim kickom radice i na pravoj a600 jedino je bitno da si stiklirao onu kockicu za boot praticiju u hddtolbox-u da bi amiga krenula u boot sa tog hdd-a inace ce i dalje traziti disketu.
 
Nazad
Vrh Dno