Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

Naravno, sada vikend, ali od ponedeljka ćemo to bolje razmotriti. Mislim da neće biti većih problema. Država želi što više legalizovanih objekata da bi ubirala porez.
 
objekat izgradjen 2014 ili ranije pošto ga ima na google maps..
ako ga ima na Street View ("žuti čikica"), onda 99% jeste tako. a ako ga ima na satelitskom/orto-foto snimku, ne mora da znači pošto se češće ažuriraju snimci
 
Ako ima žutu kopiju osnove na geosrbija znači da je podnet zahtev za legalizaciju a ako je čist snimak samo objekat nema zahteva a ne znam da li je moguće pokrenuti zahtev za legaizaciju.
 
Ovo nije tačno.
Žuto znači da je objekat vidljiv, legalan ili nelegalan, ucrtan ili neucrtan. Uopšte ne znači da li je podnet ili nije zahtev za ozakonjenje.
Crveno, nelegalan.
Ljubičasto da je objekat srušen.
Plavo da je vidljiv od 2020 godine.
 
Možeš da ozakoniš, zavisi kad je sagrađen. Ali nije smetnja za promet kao što kaže @RingeRaja.
A šta ako je prethodni vlasnik taj objekat upisao negde u nekom zahtevu za legalizaciju?
Hoću da kažem - šta ako ima predmet u opštini?
 
Pod tim brojem nastavlja postupak sledeći vlasnik.
 
Ovo nije tačno.
Žuto znači da je objekat vidljiv, legalan ili nelegalan, ucrtan ili neucrtan. Uopšte ne znači da li je podnet ili nije zahtev za ozakonjenje.
Crveno, nelegalan.
Ljubičasto da je objekat srušen.
Plavo da je vidljiv od 2020 godine.

U mom slučaju, žuta obojena je legalizovana, glavna kuća, sve 1/1.

Objekat koji nije legalizovan, nema nikakvu boju.
 
Morao bi da odeš kod geometra. Taj objekat nije vidljiv na satelitu. Kako i zašto, ne znam.
Ovo je moja kuća sa nelegalnim pomoćnim obkektom.
1000020124.jpg
 
Poslednja izmena:
Vidi, u pitanju je Vranje. Sada sam pogledao, tamo dosta većih kuća nisu legalizovane, odnosno ne stoji nikakva boja kod njih, možda su u procesu legalizacije ali upadni i šaltaj ceo grad, videćeš da svuda ima neka kuća koja nije legalizovana, tj da nije obojena žutom bojom.

Kao da nisu odradili Vranje.
 
Možda nisi uključio dobar lajer. Idi kod geometra.
 
Do skoro sam bio vlasnik kuće u postupku legalizacije (postoji zahtev) i žuti se dok po komšiluku postoje kuće sa kućnim brojem, priključkom za struju, izgradjene i useljene pre 2000. i ne žute se jer vlasnici nisu ni podneli zahtev za legalizaciju. Žute se objekti koji su legalizovani ili su u postupku legalizacije.
Gde si našao u Vranju da nema žute boje a celo Vranje žuto. Uglavnom su stariji objekti izgradjeni pre 30 i više godina i uglavnom su objekti bez dozvole za upotrebu a skoro svi su ili u postupku legalizacije ili legalizovani. Ne računaj ono što su dogradjivali ili gradili nelegalno u istom dvorištu u zadnje vreme. Prvo se konsultuj sa advokatom.
 
Hvala drugovi, od ponedeljka ću znati više.

Javljam ako uzimam kuću, meni baš odgovara.
 
Drugari, procitah nesto Zakona, moje argumente teta u Rodi je odbila a stvar stoji ovako: Kupio Tefal tiganj na kome pise da je za all hobs i indukciju naravno.Tiganjce ne radi na ploci, probano i magnetom.... znaci nije za indukcione ploce.Drugi deo drame je povrat ili zamena : nemam fiskalni a ni slip ali imam one kartone od tiganja sa bar kodom i slicno.Sefica kaze ne moze da se vrati bez racuna ili kopije ili slipa. Da li da predajem inspekciji i nekom udruzenju za zastitu potrosaca ili je to jalova rabota? Btw, ne mogu da se setim ni dana kada sam ga kupio u prolazu, prosle nedelje :)
 
Moraš da imaš dokaz o kupovini - račun, kopiju računa ili slip sa POS terminala, ako si platio karticom.
Ne znam da li može kao dokaz o plaćanju da se u banci dobije izvod sa računa, gde se vidi transakcija, mislim da može.
 
Hvala. Mislim da sam kao za inat platio gotovinom. Zar ne moze bar kod, provere kada je kupljen a ima i kamere :0 ? Kako citam, ako nije zastareo zakon, da je i bar kod dovoljan ?
 
Mora da može samo zavisi koliko hoće da se potrude, kopije računa moraju da čuvaju bar neko vreme izraženo u godinama.
 
Moraju da čuvaju i oni, ali i kupac.
I nemaju obavezu da traže za tebe, dobra volja.
Član 55, stav 5:
“Potrošač može da izjavi reklamaciju usmeno na prodajnom mestu gde je roba kupljena ili na drugom mestu koje je određeno za prijem reklamacija, telefonom, pisanim putem, elektronskim putem ili na trajnom nosaču zapisa, uz dostavu računa na uvid ili drugog dokaza o kupovini (kopija računa, slip i sl.).”

Nigde egzaktno ne piše barcode.
 
Poslednja izmena:
Da bi stornirali račun mora račun na koji se upisuje JMBG sa podacima i potpis i ostaje njima.
 
JMBG nemaju pravo da traže, zakon je jasan: račun, kopija računa, slip ili drugi dokaz o plaćanju (koji god da je, npr. izvod iz banke).
 
Podzakonski akt zakona o fiskalnim kasama kojim je ovo uvedeno (u zakonu o fiskalnim kasama nigde ne piše da mora da se upiše JMBG kupca) krši zakon o zaštiti potrošača i Ustav R Srbije.
Niti je zakonito, niti je u principu potrebno, dovoljan je fiskalni da bi firma dobila povrat pdv-a.
 
Hvala. Mislim da sam kao za inat platio gotovinom. Zar ne moze bar kod, provere kada je kupljen a ima i kamere :0 ? Kako citam, ako nije zastareo zakon, da je i bar kod dovoljan ?
Može kamera, ako si ti snimio kupovinu. Ne očekuješ valjda da neko sedi i traži kada si kupio tiganj...
Bar kod je jedinstven za taj artikal, a ne prodavnicu u kojoj si kupio.
 
@Hattala za takva pitanja postoji tema
 
Sorry nism video taj thread :( . Btw i Efektiva mi je odgovorila da ne moraju da mi izvrse povrat ili reklamaciju ako nemam bar neki dokaz... :cry:
 
Pozdrav.

Napisala sam knjigu koja se odnosi na jedan bizaran slučaj koji se desio u regionu. Inače se bavim znanstvenim radom iz oblasti psihologije. Mlad čovjek je osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog teškog krivičnog djela i jako je upitna njegova odgovornost, a očigledna odgovornost niza institucija i pojedinaca. Inače sam državljanka Srbije, a slučaj se desio u drugoj državi. Akter događaja je trenutno u pritvoru u jako teškom psihičkom stanju i nije moguće uspostaviti normalnu komunikaciju s njim.

Koristim F... pisma (pošto ga ne mogu posjećivati), snimke sa suđenja, intervjue sa njegovim prijateljima, intervjue koji su medijima davali F... roditelji, oko 60 stručnih knjiga i znanstvenih radova, da bih rekonstruisala, primenjujući teorijske modele iz struke, cjelokupno njegovo odrastanje i sve faktore koji su doveli do tragičnih životnih izbora i na kraju ubojstva.

Ne koristim podatke do kojih sam došla službeno ili privatno, samo pakujem u teorijske modele ono što je već izneseno u javnost, na ovaj ili onaj način, s obzirom da su suđenja bila javna, vještaci javno rekli svoje, roditelji na sva zvona jedno drugo opanjkavali, ispovedali se u medijima i sl. Stotine i stotine tekstova i videa na internetu koji kompromituju tu obitelj. Inače je riječ o ekstremno disfunkcionalnim ovisnicima, osim momka koji je u pritvoru i koji nema veze s bolestima ovisnosti.

Prateći ovaj slučaj, objašnjavam opštu patologiju društva, nerad i javašluk institucija i pojedinaca koji se ,, ne miješaju u svoj posao", disfunkcionalnu obitelj u kojoj drogirani roditelji nakon svakog čina zlostavljanja dobijaju djecu nazad na staranje...

Neka poglavlja nemaju veze sa F.., već razmatram mehanizam kako nastaje i kako se održava bolesno društvo, koje stvara disfunkcionalne obitelji i djecu koja su prinuđena ići sama kroz život.

Jedno od poglavlja objašnjava reakcije javnosti i patologiju društva koja se očitava kroz to.

Na temu ove obitelji i krivičnog djela svatko je objavljivao što je htio. Mnogo znanstvenika je uputilo javna pisma na po 10 kucanih strana u kojima obrazlažu nepravednost presude, užasne okolnosti odrastanja itd. Neki su snimali i prilično slabe dokumentarce. Ne znam za primjer da je bilo ko tužen zbog toga.

Mogu li u upasti u zakonske probleme, tipa mogu li me tužiti F.. roditelji i sl., jer nemam pravo bez njihove suglasnosti pisati knjigu o tome, zaštita privatnosti obitelji itd. ?

Da moram imati F saglasnost za objavljivanje knjige, ako je on u fokusu? Kako da izbegnem eventualne zakonske probleme?
 
Potreban iskusan advokat iz Beograda za privredno pravo.
Ako imate neku preporuku, pustite PP
Hvala.
 
E ovako, mozda zvuci komicno situacija.
Ali u yetelu uzet je telefon na ugovor na moje ime. Dat je dragoj osobi ali ta osoba je jednostavno isparila uzela telefon i otisla....i takodje kada sam zakljucao telefon i obrisao sve podatke sa obzirom da se vodi na mene, popio sam tuzbu za visokotehnoloski kriminal 🤣🤣
E sad imam ugovor na moje ime, takodje imam i imei i imam isto jake veze u policiji.Da li da se cimam za taj telefon i za kontra tuzbu? Ima li ista od toga telefon je u vrednosti od 300 do 350 e
 
Nazad
Vrh Dno